Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kıyamet günü Allah , günahı olmayan dirilttiği bir kula şöyle der :

Dostlarımın ardında mıydın?(Onlarla Dostluk eder miydin)

Kul : Ben İnsanlardan uzaktım'' dedi.

Allah şöyle der : Peki düşmanlarıma buğz eder miydin?(Düşmanlık eder miydin?)

Kul: Benimle kimse arasında birşey yoktu' der.

O zaman Yüce Allah şöyle buyurur: Dostlarımla dostluk kurmayan,düşmanlarıma düşman muamelesi yapmayan asla rahmetime kavuşamayacaktır.

(Taberâni,El-Mucemul Kebir,140)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Zerr (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) seslendiler:
"Ey Ebu Zerr!"
"Buyurun, Ey Allah'ın Resulü, emrinizdeyim!" dedim.
"İnsanlara (kitle halinde) ölüm isabet edip, kabirlerin (ücretli) hizmetçiler tarafından kazılacağı zaman ne yapacaksın?" buyurdular.
"Benim için Allah ve Resulü neyi ihtiyar buyurursa onu yaparım!" dedim.
"Sabrı tavsiye ederim!" buyurdular -veya, sabredersin! dediler- ve sonra bana tekrar seslendiler:
"Ey Ebu Zerr!"
"Buyurun ey Allah'ın Resûlü, sizi dinliyorum!" dedim.
"Zeyt mıntıkasının taşları kanda boğulduğunu gördüğün zaman ne yapacaksın?"
"Allah ve Resûlü benim için neyi ihtiyar buyurursa onu!" dedim
"Sana kendilerinden olduğun yakınlarını tavsiye ederim!" dedi. Ben sordum:
"Ey Allah'ın Resulü! (O zaman) kılıcımı alıp omuzuma koymayayım mı?"
"Böyle yaparsan (fitneci) kavme ortak olursun!" buyurdular.
"Bana ne emredersiniz!" dedim.
"Evine çekil!" buyurdular.
"Evime girilirse?" dedim.
"Eğer kılıcın parıltısının seni şaşırtacağından korkarsan, elbiseni yüzüne ört. Gelen hem senin günahınla, hem de kendi günahıyla dönsün!" buyurdular."

(Ebu Davud, Fiten 2, (4261); İbnu Mace, Fiten 10, (3958).)

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Ebu Zerr (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) seslendiler:
"Ey Ebu Zerr!"
"Buyurun, Ey Allah'ın Resulü, emrinizdeyim!" dedim.
"İnsanlara (kitle halinde) ölüm isabet edip, kabirlerin (ücretli) hizmetçiler tarafından kazılacağı zaman ne yapacaksın?" buyurdular.
"Benim için Allah ve Resulü neyi ihtiyar buyurursa onu yaparım!" dedim.
"Sabrı tavsiye ederim!" buyurdular -veya, sabredersin! dediler- ve sonra bana tekrar seslendiler:
"Ey Ebu Zerr!"
"Buyurun ey Allah'ın Resûlü, sizi dinliyorum!" dedim.
"Zeyt mıntıkasının taşları kanda boğulduğunu gördüğün zaman ne yapacaksın?"
"Allah ve Resûlü benim için neyi ihtiyar buyurursa onu!" dedim
"Sana kendilerinden olduğun yakınlarını tavsiye ederim!" dedi. Ben sordum:
"Ey Allah'ın Resulü! (O zaman) kılıcımı alıp omuzuma koymayayım mı?"
"Böyle yaparsan (fitneci) kavme ortak olursun!" buyurdular.
"Bana ne emredersiniz!" dedim.
"Evine çekil!" buyurdular.
"Evime girilirse?" dedim.
"Eğer kılıcın parıltısının seni şaşırtacağından korkarsan, elbiseni yüzüne ört. Gelen hem senin günahınla, hem de kendi günahıyla dönsün!" buyurdular."

(Ebu Davud, Fiten 2, (4261); İbnu Mace, Fiten 10, (3958).)
Assalamu Aleykum

Abi bu hadisi geçmişte ve ya günümüzde bir duruma benzetebilir miyiz?
Bilen yazabilir mi?

TaHa Çevrimdışı

TaHa

Adalet Mulkun TemelidiR...
İslam-TR Üyesi
Habbâb b. Eret anlatıyor:Rasûlullah (asm) Kâbe'nin gölgesinde kaftanını yastık ederek dayandığı bir sırada yanına vardık.

“Yâ Rasûlallah! Bizim için Allah'a duâ edemez misin? Allah'tan nusret / yardım dileyemez misin?” dedik (Kureyş müşriklerinin işkencelerinden şikâyet ettik).

Bunun üzerine Rasûlullah (asm)’ın rengi değişti ve şöyle buyurdu:

"Sizden önceki ümmetler içinde öyle kimseler bulunmuştur ki, (zalimler tarafından) yakalanır, onun için yerde bir çukur kazılır, o kişi o çukurun içine gömülürdü. Sonra büyük bir testere getirilir, onun başı üzerine konulurdu da cesedi ikiye bölünürdü, fakat bu onu dinden döndürmezdi."

"(Bir başkasına da benzer işkenceler uygulanır); demir taraklar ile etinin altındaki kemiği ve sinirleri taranırdı da bu işkenceler o mümini dininden çevirmezdi."

"(Ashabım!) Size yemin ederek söylüyorum ki, Allah bu işi (İslâm dinini), mutlaka tamamlayacaktır. Öyle ki, bir süvârî Sanâ'dan Hadramevt'e kadar (tek başına) yolculuk edecek de Allah'tan ve bir de (yolcu koyun sahibi ise) koyunlarına kurdun saldırmasından başka hiçbir şeyden korkmayacaktır. Fakat sizler acele ediyorsunuz!"(Ahmed b. Hanbel,5/109; Buharî, Menakıbu’l-Ensar, 29)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Assalamu Aleykum

Abi bu hadisi geçmişte ve ya günümüzde bir duruma benzetebilir miyiz?
Bilen yazabilir mi?
.aleykum selam kardeşim ..benim bu hadisten anladığım ,fitne ve kargaşalık zamanında zalim değil mazlum olmak ve fitneden el çekmektir. tabi ki hak ehli apaçık belliyse hak ehlinden taraf oluruz. Allah azze ve celle en doğrusunu bilendir.

TaHa Çevrimdışı

TaHa

İslam-TR Üyesi
-“Şüphesiz ki beden de bir parça vardır; o düzgün olursa bedenin tamamı düzgün olur,bozuk olursa bedenin tamamı bozuk olur.Dikkat ediniz ki o kalptir.” (C.Sağir-3856 ,Buhari-iman 39,

büyu’ 2 ,Müslim-müsakat 107 ,Ebu Davut-büyu’ 3 ,Tirmizi-büyu’ 1 ,Nesai-büyu’ 2

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ubade bin es-Samit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Allah’ın yolunda cihad ediniz! Kuşkusuz ki Allah’ın yolunda cihad, cennet kapılarından bir kapıdır. Allah Tebâreke ve Teâlâ cihad sebebiyle üzüntü ve hüzünden kurtarır.”

Ahmed bin Hanbel Müsned, Taberani Mucemu’l-Kebir, Taberani Mucemu’l-Evsad, Hakim Müstedrek, Tergib ve Terhib 3/179

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed bin Cahş şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında oturuyor idik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) başını semaya kaldırdı, sonra elinin ayasını alnına koydu, sonra:

‘Allah’ı en güzel senalarla tesbih ederim, teşditten neler indirildi?’ buyurdu.

Biz bunun üzerine sukut edip korktuk. Ertesi gün olunca ben kendisine sordum ve:

−Ya Rasulallah! İndirilen bu teşdît nedir? dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Nefsim elinde olan Zata yemin ederim ki, bir kimse Allah yolunda öldürülmüş sonra diriltilmiş olsa idi; sonra tekrar öldürülmüş ve diriltilmiş olsa idi; sonra üzerinde bir borç olduğu halde yine öldürülmüş olsa idi; borcu onun adına ödeninceye kadar cennete girmezdi!’ buyurdu.”

Nesai 4698.

TaHa Çevrimdışı

TaHa

İslam-TR Üyesi
“Şarkta(Doğuda) bir müslümanın ayağına diken batsa garptaki(batıdaki) bunu yüreğinde hissetmiyorsa gerçek iman etmiş sayılmaz”

Konuyla ilgili benzer hadis-i şerifler şunlardır :

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur :
Vücudun herhangi bir organı rahatsız olursa, diğer azalar da ona uykusuzluk ve ateş ile iştirak ederler.
(Buhârî, Edeb, 27)

Nu’mân bin Beşîr radiyallahu anh’dan: Allah Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu:
“Muminler; birbirlerini sevmekte, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkat göstermekte tek vücut gibidir. O vücudun bir organı rahatsız olursa, diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır.”
(Cem’ul fevaid el Rudani, Edeb, 7820; Buhârî; Muslim)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
‘Hangi kadın daha hayırlııdır?’ diye sorulduğunda Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Baktığında içini açan, emrettiğinde sana itaat eden, kişiliği ve malında hoşuna gitmeyecek şeyi sana yapmayandır.”

(Nesâi, Nikâh 14 (6,68))

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Günahı için bağışlanma dileyen kimse o günaha aynı gün yetmiş defa da dönse, günahta ısrar etmiş olmaz.”
Nebî ﷺ

(Ebu Davud, Salat 361
hasen hadis)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Dünyada sadece bir gün kalsa, Allah o günü uzatır. Nihayet o gün benim Ehl-i Beytimden adı adıma, babasının adı babamın adına uyan bir adamı gönderir. O adam, yeryüzünü, zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi adalet ve doğrulukla doldurur’ buyurdu.”

Ebu Davud 4282

Ali (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Zamandan sadece bir gün kalsa da, Allah, Ehl-i Beytimden bir adamı gönderir. Yeryüzü zulümle dolduğu gibi o da adaletle doldurur’ buyurdu.”

Ebu Davud 4283.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
.Ebu'd-Derda'nın damadı Savfan bin Abdullah şöyle anlatıyor:

Şam'daki yakınlarımı ziyarete gitmiştim.Kayınvalidem Ümmü'd-Derda'yı evde buldum.Fakat kayınpederim Ebu'd-Derda'yı evde bulamadım.Kayınvalidem bana:
-Bu sene haccetmeyi düşünüyor musun? diye sordu.Ben de:
-Evet,düşünüyorum,dedimBunu üzerine o:
-O halde Allah'a bizim için hayır duada bulun.Çünkü Resulullah(s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Müslüman bir kimsenin kardeşine yokluğunda yaptığı dua kabul edilir.Dua edenin yanında görevlendirilmiş bir melek vardır.O ne zaman kardeşi için hayır duada bulunursa melek:"Amin.İstediğin hayrın bir benzeri de sana verilsin."der."
Savfan demiştir ki:
-Sonra çarşıda Ebu'd-Derda'ya rastladım; o da Resulullah(s.a.v)'a dayandırarak hadisin aynısını söyledi.

(Muslim/Zikir 88.İbni Mace 2895.Ahmed 5/195.)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aişe(ra)anamızdan Rasulullah (sav) Allah ım ,kim ümmetimin işlerinden bir işe yönetici olur ve onlara zorluk çıkarırsa .Sende ona zorluk çıkar.Kim de ümmetimin işinden bir işe yönetici olur, onlara kolaylık gösterirse ,Sen de ona kolaylık göster.
buyurmuştur .
(Müslim sahih)

Üst Ana Sayfa Alt