Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Sûde binti Zem'a Çevrimdışı

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre(r.a) diyor ki: Rasulallah(s.a.v)e, “İnsanı cennete en çok sokan nedir?” diye sordular; o da: “Allah’tan korkmak(takva) ve güzel ahlaktır,” dedi. “İnsanı cehenneme en çok sokan nedir?” dediler; o da: Ağız ile beldir, dedi. Tirmizi

tek_dileğim Çevrimdışı

tek_dileğim

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm şu duayı çok yapardı: "Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sâbit kıl!" Ben (bir gün kendisine): "Ey Allah'ın resûlü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim. Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahmân'ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir."

Tirmizi, Kader 7

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Teala nazarında 2 damladan ve 2 izden daha sevimli sey yoktur:
2 damla Allah korkusundan gözden akan damla ile Allah yolunda akan kan damlasıdır.
2 iz de Allah yolundan kalan ve Allah'in farzlarından bir farzdan kalan izdir. Tirmizi

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre (r.a.)'den: Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: «Sû-i zandan (müslümana yersiz töhmetten) sakınınız. Zira sû-i zan, sözlerin en yalanıdır. Birbirinizin gizli hal ve kusurunu araştırmayın. Kötülükte yarışmayın, birbirinizi kıskanmayın, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize arka çevirmeyin. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz....»

* Buharı, Edeb, 78/58; Müslim, Bir, 45/9, no:28

tek_dileğim Çevrimdışı

tek_dileğim

Üye
İslam-TR Üyesi
Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.

Müslim, Îmân, 78; Ebû Dâvûd, Salât, 248.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz Ömer birgün Tevrattan bazı nüshalarla ALLAH Rasulunun huzuruna gelerek dediki:Ey ALLAHın Rasulu İşte bunlar Tevrattan bazı nüshalar ,oysa buna sükut etti.Buna karşı ALLAH Rasulunün yüzü kızardı.Ebu Bekir,bu sırada Ömere dedki:Annesiz kalası herif!ALLAH Rasulunun yüz ifadelerini görmezmisin?Ömer ALLAH Rasulunun o halini görünce şöyle dedi.ALLAH ve Rasulunun gazabından Allaha sığınırım.Rab olarak ALLAHı din olarak İslamı Nebi olarak Muhammed s.a.v.'e razı olduk.Bunn üzerine ALLAH Rasulu s.a.v.nefsimi elinde tutan Allaha yemin ederim ki,eğer Musa a.s çıka gelseydi.Ve beni bırakıpta ona tabi olsaydınız doğru yoldan sapmış olurdunuz.Eğer o hayatta olup benim peygamberliğime ulaşsaydı bana tabi olurdu.İmam Ahmed Müsned'de geçen bir hadis,Darimi.....

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Allahın kullarından birtakım insanlar vardır ki, ne peygamberdirler ve ne de şehîddirler. Lâkin Allah katındaki mevkilerinden dolayı, onlara, hem peygamberler, hem de şehîdler gıpta edeceklerdir.
Onlar, akraba olmadıkları ve maddi yönden hiçbir çıkarları da bulunmadığı hâlde, birbirlerini yalnız Allah için sevenlerdir.
Vallahi, onların yüzleri nurdur, şüphesiz onlar nur üzere olacaklardır. insanlar korktukları zaman onlar korkmayacak, üzüldükleri zaman onlar üzülmeyeceklerdir."
Sonra şu âyeti okudu: "Haberiniz olsun. Allahın velîleri var ya, onlar için ne korku vardır ve ne de mahzun olacaklardır."

Ömer radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre(r.a) diyor ki: Rasulallah(s.a.v)e, “İnsanı cennete en çok sokan nedir?” diye sordular; o da: “Allah’tan korkmak(takva) ve güzel ahlaktır,” dedi. “İnsanı cehenneme en çok sokan nedir?” dediler; o da: Ağız ile beldir, dedi. Tirmizi

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
Ma'kıl bin Yesar (r.a.) Resûl-ü Ekrem Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor
Allah bir kulun emrine bir topluluk verir, o kişi başında bulunduğu topluluğun hakkını üzerine geçirmiş olarak ölürse, Allah ona mutlaka Cenneti haram kılar. [1]

[1] Buharl Ahkâm: 8; Mûslîm, îman: 227,228; Imare: 21; Dârimî, Rikak: 77; Müsned, 2:15; 5:25,27.

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
Huzeyfetu'bnu'l-Yemân (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm), bize iki hadis irad buyurmuştu. Ben bunlardan birini gördüm, diğerini de bekliyorum. Buyurmuştu ki: Emanet (din, adalet duyguları) insanların kalplerinin derinliklerine (yaratılışlarında, fıtrî meyiller olarak) konmuştur. Sonradan Kur'ân-ı Kerîm indi. (İnsanlar kalplerine konmuş olan bu fıtrî temâyüllerin) Kur'ân ve hadiste te'yîdini buldular. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bize bu emanetin kalplerden kalkmasından da bahsetti ve buyurdu ki: "Kişi uykuda imiş gibi farkında olmadan kalbinden emanet alınır. Geride, benek izi gibi bir iz kalır. Sonra ikinci sefer, yine uykuda imişcesine, kişi farkında olmadan kalbindeki emânet duygusundan bir miktar daha alınır. Bunun da, kalpte bir kabarcık izi gibi bir izi kalır, yâni şöyle ki, ayağın üzerinden bir kor parçasını yuvarlayacak olsan değdiği yerleri kabarmış görürsün. Ne var ki, içinde işe yarar bir şey yoktur. Sonra Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) bir çakıl tanesi aldı, onu ayağının üzerinde yuvarladı. (Ve sözüne devam etti)
"Emanet bu şekilde peyder pey azalmaya devam eder, o hâle gelinir ki artık) alış verişe giden insanlarda (itimad, güven, doğruluk ve) emanet tamamen kaybolur. Hatta dürüstler "falanca kabilede dürüst insanlar varmış" diye parmakla gösterilirler. Bazan da, kalbinde zerre miktar iman olmayan bir kimsenin "ne civanmerd, ne kibar, ne akıllı kişi" diye övüldüğü olur." (Huzeyfe devam etti)
-Ben öyle günler gördüm ki, hanginizle alış veriş yaptığıma aldırmazdım. Muhâtabım Müslüman idiyse, bana karşı hile yapmasına dindarlığı mâni olurdu. Muhatabım Yahudi veya Hıristiyan idiyse, onu da, âmiri(nden vâliden gelen korku ve disiplin) bana hile yapmaktan alıkoyardı. Fakat bugün sizden sadece falanca falanca ile (gönül huzuruyla) alış veriş yapabilirim."

Buhârî, Rikak 35, Fiten 13; Müslim, İman 230, (143); Tirmizî, Fiten 17, (2180); İbnu Mâce, Fiten 27, (4053).

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim bir yere oturur ve orada Allah'ı zikretmez (ve hiç zikretmeden kalkar) ise Allah'tan ona bir noksanlık vardır. Kim bir yere yatar, orada Allah'ı zikretmezse, ona Allah'tan bir noksanlık vardır. Kim bir müddet yürür ve bu esnâda Allah'ı zikretmezse, Allah'tan ona bir noksanlık vardır."

[Ebû Dâvud, Edeb 31, (4856), 107, (5059); Tirmizî, Daavât 8,

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
İnsanların arasına karışıp eziyetlere sabreden MÜSLÜMAN,insanların arasına karışmayıp,onların eziyetlerine sabretmeyen MÜSLÜMANDAN daha hayırlıdır.
(Yahya r.a Tirmizi)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Suheyb r.a şöyle rivayet etti

Müminin işine şaşarım,
çünkü onun işleri tamamen hayırdır.
Bu da ancak mümine özgüdür.
Çünkü o sevindirici bir haberle karşılaşınca şükreder,hayır olur.
Zararlı ve üzücü bir şeyle karşılaşınca sabreder,bu da hayır olur.(Muslim)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"ileride kargaşa olacaktır."
"Peki ondan kurtuluş nasıl olur, ey Allahın Resûlü?" diye sordum.
Şöyle buyurdu:
"Allahın Kitabına sarılmakla. Çünkü sizden öncekilerin haberi ile sizden sonrakilerin haberi onun içindedir. Aranızda vereceğiniz hükümler de onun içindedir. O, önemli bilgileri içerir, içinde gereksiz söz yoktur.
Kim onu, akılsızlığından dolayı terk ederse, Allah onun belini kırar. Kim iman yolunu ondan başkasında ararsa, Allah onu saptırır. O, Allahın sapasağlam ipidir. O, hikmetli olan zikirdir. O, dosdoğru yoldur.
O, kendisiyle arzuların sapmadığı, dillerin yalan şeyler söylemediği, âlimlerin doymadığı, çok okunmakla eskimeyen, olağanüstülüğü tükenmeyen bir kitaptır.
O, cinlerin işitip de şöyle dediği kitaptır: "Gerçekten biz, doğru yola ileten görülmedik oranda güzel bir Kurân dinledik de ona îman ettik."
Kim ondan bir haber getirirse, doğru söylemiş olur. Kim onu uygularsa, sevap alır. Kim onunla hükmederse, âdil olur. Kim insanları ona dâvet ederse, doğruya iletmiş olur. Ey Aver, dinle, kulağına küpe olsun!"
Hâris radıyallahu anh. Tirmizî.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Ebu Hureyre (r.a)'den şöyle dediği rivayet olun*muştur;

Rasulullah (s.a.s)'den işittim ki:

«Hiçbir kişiyi onun güzel işi ve ibadeti cennete koyamaz» buyurdu. Bunun üzerine ashab: «Ya Rasulullah! Sizi de mi koyamaz?» diye sormuşlardı da Rasulullah şöyle cevap verdi:

«Evet beni de, Allah'ın fazlı ve rahmeti bürümedikçe yalnız ibadetim cennete koyamaz. Bu yüzden ashabım! İş ve ibadetinizde (itidal ile hareket edip) ifrat ve tefritten sakınınız. Doğru yoldan gidip Allah'a yaklaşınız sakın sizin hiçbiriniz (salih olsun, fasık olsun) ölüm temenni etmesin. Çünkü o, hayır ve ihsan sahibi ise (yaşayıp) hayrını, ihsanının arttırması umulur; eğe kötü bir kişi ise (yine yaşayıp günün birinde) tevbe ederek Allah'ın rızasını dilemesi umulur.»(Buhari-Müslim)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.

Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aişe radıya' llahu anha'dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem
Sözü,- sizin birbirine zincirlediğiniz gibi-oyalıyarak irad etmek i'tiyadında değildi. (O, sözü ayıra ayıra söylerdi, dinleyenlerin gönüllerine sinerdi) dediği rivayet olunmuştur.

SAHİ-Hİ BUHARİ

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Said ve Enes radıyallahu anhüma anlatıyorlar: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ümmetimde ihtilaf ve ayrılıklar meydana gelecek, (Onlardan) bir grup lafıyla güzel, ameliyle kötü olacak. Bunlar Kur'ân'ı okuyacaklar, ancak köprücük kemiklerinden aşağı geçmeyecek. Bunlar, dinden tıpkı okun avu delip geçmesi gibi çıkarlar. Onlar, ok kirişine dönmedikçe bir daha dine geri gelmezler. Bunlar mahlukatın en şeriridir. Onları öldürene ve onlar tarafından öldürülene ne mutlu! Onlar insanları Kitabullah'a çağırırlar, fakat kitaptan zerre kadar nasipleri yoktur."

Yanında bulunan Ashab:

"Ey Allah'ın Resûlü dediler. Onların alameti nedir?" diye sordular da:

"Tıraş olmak!" buyurdular."

Ebu Davud, Sünnet 31, (4765).Benzer bir rivayeti Ebu Saidi'l-Hudri'den Sahiheyn kaydetmiştir. Buhari, Fezailu'l-Kur'an 36, Menakıb 25, Edeb 95, İstitabe 6, 7; Müslim, Zekat 143-148, (1064); Muvatta, Kur'ân 10, (1, 204, 205); Nesai, Zekat 79, (5, 87), Tahrim 26, (7, 119).

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Peruk takan ve taktırana, dövme yapan ve yaptırana, kaşlarını incelten ve incelttirene, güzellik için dişlerini ayıran ve ayırtana, Allah'ın yarattığını bu şekilde değiştirene Allah lanet etsin."

(Buhari, Müslim)

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü Seleme(r.a)dan: Peygamber(s.a.v):
Başınıza öyle idareciler gelecek ki bazı şeylerini beğenip bazı şeylerini beğenmeyeceksiniz. Kim onların yaptığından nefret ederse kurtulmuştur. Kim onların yaptığını beğenmezse selamete ermiştir. Ancak kim onların yaptıklarını beğenir ve onları izlerse… Ashab: “Ya Rasulallah, onlarla savaşmayalım mı?” dediler. O da, size namaz kıldırdıkları sürece, hayır, dedi. Müslim

Üst Ana Sayfa Alt