Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

U Çevrimdışı

ummudamla

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre(R.A)'den:Rasulü Ekrem (SAV): buyurdu ki:
"Hayatım kudret elinde olan Allah'a yemin ediyorum ki, bir adam birinin kabrinin yanından geçerek üzerinde yuvarlanmadıkça ve:- Ah keşke bu kabrin sâhibi yerinde ben olsaydım diye temenni etmedikçe kıyâmet kopmayacaktır. Halbuki bu sözü ona söyleten din değil, ancak belâ olacaktır" (Müslim)

U Çevrimdışı

ummudamla

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre (R.a)'den;
Rasûlü Ekrem (Sav):
- Müflis kimdir, bilir misiniz? diye sordu. Sahâbeler:
- Bizce müflis; hiçbir parası ve hiçbir eşyası kalmamış olan kimse demektir, dediler. Bunun üzerine, Resûlüllah (Sav):
- Benim ümmetimden müflis şu kimsedir ki; kıyâmet gününde namaz, oruç ve zekâtla gelir. Ama, şuna sövmüş, buna iftira etmiş, onun malını yemiş, bunun kanını akıtmış, diğerini de dövmüş olarak gelir. O kimsenin sevâbından bir kısmı şuna, bir kısmı buna verilir. Eğer onun üzerinedeki kul hakları ödenmeden önce hasenatı tükenirse, onların günâhlarından alınıp bunun üzerine yüklenir. Sonra da cehenneme girer" buyurdular

I Çevrimdışı

isllamm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Kişinin her duyduğunu söylemesi ona günah olarak yeter."

Muslim5/5 - Ebu Davud,Sünen,V,266

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muaz b. Cebel, Hz. Peygamber’den şu hadisi rivayet etmektedir:
“ALLAH, ‘Ey gençliğini benim için harcayan, şehvetini benim için terk eden genç! Sen yanımda bazı meleklerim gibisin.’ demektedir.” (Ebû Nuaym, Hilyetu’l-Evliya, V, 237)

islamabagli Çevrimdışı

islamabagli

Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır: “Kim de körükörüne çekilmiş bir bayrak altında savaşır, kavmiyet için öfkelenir veya kavmiyetçiliğe çağırır veya ona yardım eder, bu esnada da öldürülürse bu ölüm cahiliye ölümüdür.”[2]
KUTUBİSİTTE

U Çevrimdışı

ummudamla

Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Huzeyfe anlatıyor: Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu:
“İlerde başınıza geçecek bazı âmirler/yetkililer olacak, hem zulmederler, hem de yalan söylerler. Kim onların yalanlarını tasdik eder ve zulümlerine yardımcı olursa, o benden değil, ben de ondan değilim . O kimse, Kevser havuzuna da gidemez. Fakat onların yalanlarını tasdik etmeyen ve zulümlerinde onlara yardımcı olmayan kimse ise, o da bendendir, ben de ondanım ve o Kevser havuzuna da gider.”(Mecmau’z-zevaid, 5/248).

U Çevrimdışı

ummudamla

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Ümame
Hadis : Resulullah (sa) buyurdular ki: "Ben, haklı bile olsa münakaşayı terkeden kimseye cennetin kenarında bir köşkü garanti ediyorum. Şaka bile olsa yalanı terkedene de cennetin ortasında bir köşkü, ahlakı güzel olana da cennetin en üstünde bir köşkü garanti ediyorum."
HadisNo : 5921 kutubu sitte

islamabagli Çevrimdışı

islamabagli

Üye
İslam-TR Üyesi
(160)- İbnu Amr (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam, cihada iştirak etmek için Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'den izin istedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):
"Annen baban sağlar mı?" diye sordu. Adam:
"Evet" deyince:
"Onlara (hizmet de cihad sayılır), sen onlara hizmet ederek cihad yap" buyurdu.
Müslim'in bir diğer rivayetinde adam:
"...Sana, hicret ve cihad etmek ecrini de Allah'tan istemek şartı üzerine biat ediyorum" der. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):
"Anne ve babandan sağ olan var mı?" diye sorar. Adam:
"Evet, her ikisi de sağ" deyince:
"Yani sen Allah'tan ecir istiyorsun?" der. Adamın "evet"i üzerine: "Öyleyse vâlideyn'in yanına dön. Onlara iyi bak, (Allah'ın rızası ondadır)" emreder.
Ebu Dâvud ve Nesâî'de gelen bir diğer rivayette adam:
"Ağlamakta olan ebeveynimi de geride bıraktım" der. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):
"Öyleyse onların yanına dön, onları nasıl ağlattı isen öyle güldür, (Allah'ın rızası bundadır)" buyurur."
Ebu Dâvud'un, Ebu Said (radıyallahu anh)'den yaptığı bir başka rivayetinde şöyle denir: "Yemen ahalisinden bir adam, Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e hicret ederek geldi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona: "Yemen'de bir kimsen var mı?" diye sordu. Adam:
"Ebeveynim var" deyince
"Peki, onlar sana izin verdiler mi?" diye tekrar sordu.
"Hayır" cevabı üzerine:
"Öyleyse onlara geri dön, onlardan izin iste. Şâyet izin verirlerse cihada katıl, vermezlerse onlara hizmet et!" emretti." KUTUBİSİTTE

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Abdullah b. Amr radiyallahu anh'den,
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir.
"Kim namazını muhafaza etmezse, onun için bir nur, bir delil ve bir kurtuluş sebebi olmaz ve kıyamet gününde bu kişi Karun, Firavun, Haman ve Übeyy b. Halef ile beraber haşrolunacaktır."
(Ahmed, Darimi, İbn-i Hıbban, Taberani) (Münziri Tergib ve Terhib'inde, bu hadis için sahih dedi.)

RABBİM hakkı ile namaz kılanlardan eylesin amin

I Çevrimdışı

isllamm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"Müslümanın başına gelen yorgunluk,hastalık,düşünce,keder,acı,kaygı ve diken

batmasına kadar her ne gelirse sabrettiğinde,Allah onun günahlarından bir kısmını

mutlaka örter,bağışlar."

(Buhari)

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
îbni Amr (r.a.) rivayet ediyor:
Ümmetimin zâlime, "Ey zâlim" demekten korktuğunu gördüğünde ondan ümidini kes.

Müsned, 2:162,190

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
1383. Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Benim tarafımdan (tebliğ edilen Kur'an'dan) bir âyet bile olsa insanlara ulaştırınız. İsrailoğulları(nın ibretli kıssaları)ndan da haber verebilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Kim bile bile bana yalan isnad ederse, cehennemdeki yerine hazırlansın."

Buhârî, Enbiyâ 50. Ayrıca bk. Tirmizî, İlm 13

M Çevrimdışı

minhac

Üye
İslam-TR Üyesi
..... Ebû Bekr "İmran rivayet etti. (Dedi ki) : Bana Ata' b. Ebî Rebah rivayet etti. (Dedi ki) : Bana İbni Abbas :
— Saha cennetliklerden bir kadın göstereyim mi? dedi.
— Hay hay! dedim.
— Şu siyah kadın! dedi. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) gelerek
"Beni sara tutuyor da açılıyorum. Allah'a benim için dua ediver!" dedi.
Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)
«Dilersen sabret de cennet senin olsun! İstersen sana şifa vermesi için Allah'a dua edeyim!» buyurdular- Kadın :
Sabrederim! Ama ben açılıyorum! Allah'a dua et de açılmayayım!
dedi. O da kendisine dua etti.
Buhari ve Müslim

M Çevrimdışı

minhac

Üye
İslam-TR Üyesi
......İbn Şihab şöyle demiştir: Bana Said ibnu'I-Müseyyeb huzurunda bulunduğumuz sırada, O bize şöyle buyurdu:
"Ben bir kere uyurken kendimi cennette gördüm. O sırada bir kadın gördüm ki, o bir köşkün yanında abdest almakta idi. (Yanımdaki meleklere);
— Bu köşk kimindir? diye sordum. Onlar:
— Bu Ömer ibnu'l-Hattab içindir, dediler.
(Oraya girmek istedim, fakat) Ömer'in kıskançlığını hatırladım da hemen yüzümü arkama çevirdim".
Ebu Hureyre: Ömer ibnu'l-Hattab (sevincinden) ağladı da, sonra:
— Babam anam Sana feda olsun ya Rasulallah; ben Sana karşı mı kıskançlık edeceğim! Dedi

İmam Buhari (Kitabut-Ta'bır)

M Çevrimdışı

minhac

Üye
İslam-TR Üyesi
.......Huzeyfe ibrtu'l-Yeman (r.a): Bugün zamanımız münafıkları, Peygamber (s.a.v.) zamanındaki münafıklardan daha şerirdirler. Çünkü saadet asrındaki münafıklar nifaklarını gizlerlerdi. Bugünküler ise bütün bütün açığa vuruyorlar, demiştir.
Buhari Kitabu'l-Fiten

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
"Ya Ka'b b. Ucra! Allah seni sefihlerin idaresinden korusun., Onlar benden sonra gelip benim dinime ve sünnetime bağlı kalmayan idarecilerdir."
(Hakim rivayet etti ve bu hadis için sahih dedi.)

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Aişe (r.a)'dan şöyle rivayet edilmiştir:

Rasulullah (s.a.s) Al-i İmran suresinin:

«Sana kitabı indiren O'dur. Onun bazı ayeti (muhkemdir ki bunlar kitabın anasıdır. Diğer bir kısmı da müteşabihlerdir. İşte kalplerinde eğrilik bulunanlar fitne çıkarmak ve te'vile yeltenmek için müteşabih olanlara uyarlar. Halbuki onun gerçek te'vilini ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar: «Biz onlara inandık, hepsi Rabbimizin katındandır» derler. Ancak akıl sahipleri düşünebilirler.» (Al-i İmran:7) ayetini okudu.

Aişe(r.a) der ki:

«Bundan sonra Rasulullah (s.a.s) bana: «Ey Aişe! Kur'an'ın yalnız müteşabih ayetler uyan şu delalet sahiplerini gördüğünde -ki Allah Kur’an'da onlardan bahsetmiş ve kınamıştır- onlardan sakınınız!» buyurdu. (Buhari-Müslim)

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"İçki içeni dövün. tekrar içerse yine dövün. Tekrar içerse yine dövün. tekrar içerse onu öldürün."

(Tirmizi, Ebu Davud, İbn-i Mace, Ahmed, sahih senedle)

M Çevrimdışı

minhac

Üye
İslam-TR Üyesi
...Rabia, Enes ibn Malik'ten şöyle derken işitmiştir: Rasulullah s.a.v. ifrat derecede uzun da değil, kısa boylu da değildi. O süt gibi safî beyaz da değil, karayağız da değildi. O kısa kıvırcık saçlı da değil, düz uzun saçlı da değildi. Kırk yaşını doldurunca Allah O'nu peygamber gönderdi. (Peygamberliğinde) on sene Mekke'de, on sene de Medine'de ikamet etti. Başında ve sakalında yirmi tel ak saç bulunmayarak Allah onu vefat ettirdi.
Sahih-i Buhari

Üst Ana Sayfa Alt