Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

İslamicdaddy Çevrimdışı

İslamicdaddy

Hayırlısı
İslam-TR Üyesi
Yumuşak Öfke

Âişe
radıyalahu anh şöyle demiştir:

Resûlullah aleyhissalatu vesselam bana: “Ben senin bana öfkelenmeni ve hoşnutluğunu muhakkak tanırım” buyurdu.

Âişe dedi ki: “Sen bunu nasıl tanırsın yâ Resûlallah?”

O: “Şüphesiz sen hoşnut olduğun zaman bir şeyi tasdik ederken “Muhammed'in Rabb'i hakkı için evet” dersin, öfkeli olduğun zaman da bir şeyi inkâr ederken “İbrahim'in Rabb'i hakkı için hayır” dersin” buyurdu.

Âişe dedi ki: “Evet öyledir. Fakat ben öfkeli halde yalnız Sen'in isminden ayrılırım sevgin gönlümde yaşar.”

• Kaynak: Buhari, Edeb: 104, Nikâh: 157

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Cehenneme kimin girmeyeceğini veya cehennemin kimi yakmayacağını size haber vereyim mi? Cana yakın olan, herkesle iyi geçinen, yumuşak başlı olup insanlara kolaylık gösteren kimseleri cehennem yakmaz.”(Tirmizî, Kıyâmet 45)

"Yumuşak davranamayan kimse, bütün hayırlardan mahrum kalmış sayılır.”(Müslim, Birr 74-76)

Kıyamet gününde mü’min kulun terazisinde güzel ahlâktan daha ağır bir şey bulunmaz. Allah Teâlâ çirkin hareketler yapan, çirkin sözler söyleyen kimseden nefret eder”(Tirmizî, Birr 61)

Âişe radıyallahu anhâ Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim, dedi:

“Bir mü’min, güzel ahlâkı sayesinde, gündüz oruç tutup gece namaz kılan kimselerin derecesine ulaşır.”(Ebû Dâvûd, Edeb 7. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 62.)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah-U TEÂLÂ’YA ORTAK KOŞAN KİMSE EBEDİ CEHENNEMLİKTİR
عَنْ أَنَسٍ رضي الله عنه أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال : " إِنَّ اللَّهَ يَقُولُ لِأَهْوَنِ أَهْلِ النَّارِ عَذَابًا لَوْ أَنَّ لَكَ مَا فِي الْأَرْضِ مِنْ شَيْءٍ كُنْتَ تَفْتَدِي بِهِ قَالَ : نَعَمْ . قَالَ : " فَقَدْ سَأَلْتُكَ مَا هُوَ أَهْوَنُ مِنْ هَذَا وَأَنْتَ فِي صُلْبِ آدَمَ أَنْ لَا تُشْرِكَ بِي فَأَبَيْتَ إِلَّا الشِّرْكَ ."

Enes b. Malik radiyAllahu anh’ dan rivâyet edildiğine göre Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
“Allah-u Teâlâ cehennemde azabı en hafif olana: “Şayet yeryüzünde ne varsa hepsi senin olsa şu azapdan kurtulmak için feda eder miydin?” diye soracaktır. O da: “Evet, feda ederdim ya Rabbi!” diyecek. Bunun üzerine Allah-u Teâlâ: “Fakat Âdem’ in sulbünde iken senden, daha kolay olan bir şeyi istemiştim de sen bundan çekinip bana şirk koşmuştun” diyecek.”

(Buhârî)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

— Hiç kimseye ne malın, ne şefaatin, ne oğulların ne de dünya ve içindekilerinin fayda sağlamayacağı kıyamet günü gelmeden önce, herkes Allah-u Teâlâ’ya şirk koşmamak ve O’nun iradesi doğrultusunda yaşamak konusunda elinden geleni yapmak zorundadır. Zira Allah-u Teâlâ kendisine şirk koşulmasını asla affetmeyeceğini ve insanların bu konuda çok dikkatli olmalarını emrediyor. Şirk koşulması halinde ise ebedi cehennem azabından kurtuluşun olmadığını beyan ediyor.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ölümden Sonra Ecir Kazandıran Üç Amel
Ebû Hureyre (r.a)'den Rasulullah s.a.s'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

<< Bir insan öldüğünde ameli kesilir. Ancak sadaka-i cariyesi, fayda veren ilmi bir eseri veya kendisine dua eden hayırlı bir evladı olan kimsenin
defteri kapanmaz.>>

(Müslim)

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Yakında diğer milletler, yemek yiyenlerin çanak üzerine toplandığı gibi, sizin üzerinize toplanacaktır!”

Adamın biri, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

–O gün biz az mı olacağız? dedi.

–“Bilakis, o gün siz çok olacaksınız! Lakin sizler selin sürüklediği çer çöp gibi olacaksınız! Allah, düşmanlarınızın kalplerinden size karşı korkuyu kaldıracak ve sizin kalplerinize vehn atacaktır!”

Adamın biri, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

–Ey Allah’ın Rasulü! Vehn nedir? dedi.

–“Dünyayı sevmek ve ölümden korkmaktır.”

Ahmed, Ebu Davud, Albani

abu abdullah Çevrimdışı

abu abdullah

Muslim
İslam-TR Üyesi
TÜKÜRÜK HANGİ AYAKLA YOK EDİLİR?

Ebû’l Ala b. Şıhhir (r.a), babasından şunu aktarıyor:

“Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in tükürdüğünü ve sol ayağıyla yok ettiğini gördüm.”

(Müslim, Mesacid: 13; Buhârî, Salat: 38)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BAZI AMELLERİN TERKİ LÂ İLÂHE İLLÂLLAH İNANCINI BOZAR

عن أَبَي هُرَيْرَةَ رضي الله عنه قَال : لَمَّا تُوُفِّيَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَاسْتُخْلِفَ أَبُو بَكْرٍ ، وَكَفَرَ مَنْ كَفَرَ مِنْ الْعَرَبِ قَالَ عُمَرُ : يَا أَبَا بَكْرٍ ! كَيْفَ تُقَاتِلُ النَّاسَ ، وَقَدْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : " أُمِرْتُ أَنْ أُقَاتِلَ النَّاسَ حَتَّى يَقُولُوا لا إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ ، فَمَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلاّ اللَّهُ فَقَدْ عَصَمَ مِنِّي مَالَهُ وَنَفْسَهُ إِلاّ بِحَقِّهِ ، وَحِسَابُهُ عَلَى اللَّهِ ؟ " قَالَ أَبُو بَكْرٍ : وَاللَّهِ لأُقَاتِلَنَّ مَنْ فَرَّقَ بَيْنَ الصَّلاةِ وَالزَّكَاةِ ، فَإِنَّ الزَّكَاةَ حَقُّ الْمَالِ ، وَاللَّهِ لَوْ مَنَعُونِي عَنَاقًا كَانُوا يُؤَدُّونَهَا إِلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لَقَاتَلْتُهُمْ عَلَى مَنْعِهَا .
قَالَ عُمَرُ: فَوَ اللَّهِ مَا هُوَ إِلاَّ أَنْ رَأَيْتُ أَنْ قَدْ شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَ أَبِي بَكْرٍ لِلْقِتَالِ فَعَرَفْتُ أَنَّهُ الْحَقُّ

Ebû Hureyre radiyAllahu anh ’dan şöyle dediği rivâyet edilmiştir:

“Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem ’in vefatı üzerine Ebû Bekir es-Sıddık halife olup arap kabilelerinden mürted olanlara karşı ordu göndermeye başladı. Ömer radiyAllahu anh:
”Ey mü’minlerin halifesi! Bunlara karşı nasıl harp açarsınız? Ra-sûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem : “Lâ ilâhe illAllah” diyene kadar insanlarla çarpışmakla emrolundum. Kim ki bu şehâdet kelimesini söylerse (kısası gerektiren bir haram müstesna) malını, canını korumuş olur. (Gizli) küfrü ve haramının hesabı Allah’a aittir” demişti. Ebû Bekir radiyAllahu anh cevaben:
“VAllahi her kim namazla zekâtı aynı görmezse onunla harp ederim. Çünkü zekât malın hakkıdır. Allah-u Teâlâ’ya yemin ederim ki bunlar Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’e verdikleri bir keçi yavrusunu benden esirgerlerse bundan dolayı muhakkak onlara savaş açarım” buyurdu. Bunun üzerine Ömer radiyAllahu anh:
“VAllahi bildim ki, mürted olanların öldürülmesi hakkındaki halifenin bu hükmü, Allah-u Teâlâ’nın, Ebû Bekir radiyAllahu anh’in gönlünde yarattığı genişliğin eseridir. Bu sayede onlarla çarpışmanın hak olduğunu öğrendim” diye Ebû Bekir radiyAllahu anh’ı doğruladı.”

(Buhârî-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 - Hadisten tevhid kelimesinin sadece dil ile ikrarının iman olmadığı, bunun sahih bir iman olabilmesi için tevhidin gerektirdiği amellerle desteklenmesinin şart olduğu anlaşılıyor.
2 - Tevhid kelimesini söylediği ve diğer bütün vacibleri yerine getirdiği halde zekâtı vermek istemeyen kimsenin mürted olduğu ve öldürülmesi gerektiği hususu tüm sahabeler arasında ittifak edilen bir konudur.
3 - Ebû Bekir’in namaz ile zekâtı mukayese etmesinden namazı terkedenin de mürted olup öldürülmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Nitekim bu konuda da sahabeler arasında ihtilaf yoktur.

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kur’ân’la Tedâvî

٨٧. عَنْ عَلِيٍّ رَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

«خَيْرُ الدَّوَاءِ اَلْقُرْآنُ».

87. Hz. Ali (r.a) der ki: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Devanın en hayırlısı, Kur’ân’dır.” (İbn-i Mâce, Tıb, 28, 41)

İnternette böyle bir şey buldum, inşallah işinize yarar.

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

Lâ Tahzen,İnnâllahu Mêana
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre radıyallahu anh'tan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Kim Allah'a ve ahiret gününe İMAN ediyorsa ya HAYIR söylesin ya da SUSSUN"

(Buhari-(5994),Müslim-(67)

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

Lâ Tahzen,İnnâllahu Mêana
İslam-TR Üyesi
Tarık b. Eşyem radıyallahu anh'dan rivayet edilmiştir:

"Bir kişi Müslüman olduğu zaman Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ona önce namaz kılmayı öğretir.

Sonra da şöyle dua etmesini emrederdi:

"Allah'ım ! Beni bağışla,bana merhamet et ,beni doğru yola ve işlere yönlendir,bana âfiyet ve rızık ver."

Müslim,(no:4864-4865)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmanın Lezzeti
Enes (r.a)'den; Rasulullah (s.a.s) buyurdu ki:

«Kimde üç şey bulunursa imanın tatlılığını tatmış olur. Allah ve Rasulü kendisine en sevgili olmak, bir kimseyi ancak Allah için sevmek, AIlah onu küfürden kurtardıktan sonra yine küfre dönmekten ateşe atılacakmışçasına hoşlanmamak.»

(Buhari-MüsIim)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
güzel ahlak

Rasulullah (a.s) "İyi biliniz ki sizin en hayırlı olanınız, en güzel ahlaka sahip olanınızdır."(Buhari: Edep, 6029. Muslim: Fazilet, 5987)

İmam Nevevi bu hadisin şerhinde şunları söylemiştir:

"İyi biliniz ki sizin en hayırlı olanınız, en güzel ahlaka sahip olanınızdır." buyruğunda, güzel ahlak teşvik edilmekte ve güzel ahlak sahibinin fazileti beyân edilmektedir. Güzel ahlak ise Allah'ın nebilerinin ve gerçek dostlarının niteliğidir. Hasan-ı Basri dedi ki: Güzel ahlakın gerçek mahiyeti karşılıksız iyilik yapmak, başkalarını rahatsız etmekten uzak durmak ve güler yüzlü olmak demektir.

Kadı İyad dedi ki: Güzel ahlak, insanlarla güzel ve güleç bir yüzle oturup kalkmak, onlara sevgi göstermek, onlara şefkat ve merhamet edip onlara katlanmak, kusurlarını bağışlamak (hilm), hoşlanılmayan hallerde onlara sabır ile katlanmak, büyüklenmeyi terk etmek, onlara haksızlık yapmaya kalkışmamak, kabalıktan, öfkelenmekten ve sorgulamaktan uzak durmaktır." (İmam Nevevi: Müslim Şerhi el-Minhac, c. 10, s. 109, 110)

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Üsâme İbni Zeyd radıyallahu anhüma'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kendisine iyilik edilen bir kimse o iyiliği yapana, Cezâkkellâhü hayran:
Allah seni hayırla mükafatlandırsın, derse ona en iyi şekilde teşekkür etmiş olur."

Tirmizi, Birr 87

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cabir (r.a.) anh'den rivayet edildigine göre Rasûlullah (S.a.v.) şöyle buyurdu:

"Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir."

Müslim ,Zühd 74 Ayrıca bk. Ebu Davûd, Vitir27

Ebu Hureyre (r.a ) anh'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (S.a.v.) şöyle buyurdu:

"Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. işte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!"

Müslim, Salat 215. Ayrıca bk. Ebu Davûd, Salat 148; Nesâi, Tatbik 78

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Sizden biriniz kendisi için sevdiğini mü’min kardeşi için sevmedikçe gerçek mü’min olamaz.”
(Buhârî, “Îmân”, 7; Müslim, “Îmân”, 71, Tirmizî, “Sıfatü’l-Kıyâme”, 59.)

“Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez; onu yardımsız bırakmaz; onu tahkir etmez. Üç defa kalbine işaret ederek Takva şuradadır. Müslüman kardeşini hakir görmesi kişiye kötülük olarak yeter. Her müslümanın namusu, kanı, malı ve onuru müslümana haramdır. “
(Müslim, "Birr", 32)

Müminler birbirini sevmede, birbirlerine karşı sevgi ve merhamet göstermede tek bir beden gibidir. O bedenin bir organı acı çektiği zaman, bedenin diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateş çekerler.”

(İbn Hanbel, IV, 271; Buhârî, "Edeb", 27; Müslim, “Birr”, 66.)

Zandan sakının. Zira zan sözün en yalan olanıdır. İnsanların özel hallerini araştırmayın, konuşmalarını dinlemeye çalışmayın, birbirinizin alışverişini kızıştırmayın, birbirinize haset etmeyin, birbirinize kin beslemeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeşler olun.”
(Buhârî, “Edeb”,58; Nikah”,46)

Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu: «Cennetin kapıları, Pazartesi ve Perşembe günleri açılır. Din kardeşi ile arasında düşmanlık olan kimse hariç Allah'a hiç bir şeyi eş koşmayan her kul bağışlanır. “Bu iki kişiyi aralarında anlaşıncaya kadar bekletiniz, barışıncaya kadar bekletiniz! denilir.»
(Muvatta, “Husnu’l-Hulk”,4; Müslim, “Birr “, 35; Tirmizi,” Birr”, 76; Ebu Davud, “Edeb”, 47.)

Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivâyet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:
"Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayın!"
(Ahmed b.Hanbel, II,478. Müslim,” Îmân”, 93-94. Ayrıca bk. Tirmizî, “Et'ime”, 45, “Kıyamet”, 56; İbni Mâce, “Mukaddime”, 9, “Edeb”, 11)

Selamun aleykum ve rahmetullahı ve berekatuhu.

Üst Ana Sayfa Alt