Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadis Inkarcilari Ve Görüşleri

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlardan öyleleri vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak ve o yolu oyalanma aracı yapmak için hadis eğlencesi satın alırlar. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır.

31-Lokman Suresi 6
Yavaş tercüme et de daçın başın dağılmasın. Kelime oyunlarını bırak. "Hadis eğlencesi" yerine "eğlence sözleri" deyip tarafsız çeviri yapabilirdin. Ama hadis kelimesine yüklenen anlamı bilip nefsinle çevirmeye kalktın. Mubin olan kitabı anlaşılmaz yaptın.
Birde varsa bildiğiniz sağlam kaynaklara daynan kaynak adıyla be ayet numarasıyla bir hadis yazabilirmisiniz saygılar
Ayet mi yazalım hadis mi?
Diğer hadiscilerin hiç birşeyi belli değil kayıtlarında üç beş kelime dışında birşey yok hiç bir kaynakta geçmiyor hiç bir ansiklopedide yoklar en ayrıntılı bu kadar bilgi var ben nasıl bu insanların yazdıklarına güveneyim
9. Yüzyıldaki nufüs müdürlüğünün hatasıdır. Babamın doğum yılı bile tam olarak belli değil (kimlikte 1974) 50yıl bile olmamış sen bize 100 küsür yıllık adamın hayatını anlat diyorsun el insaf. O dönemde yaşayan kaç kişinin hayatı istediğin nitelikte kaydedilmiş?

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Nisa suresi

4.58. Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz
zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.
4.59. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir.
4.60. Şunları görmüyor musun? Kendilerinin sana indirilene ve senden önce indirilene inandıklarını ileri sürüyorlar da tağuta inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, tağut önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Şeytan da onları bir daha dönemeyecekleri kadar iyice sapıklığa düşürmek istiyor.

Kuranda olamayan şeyleri yazmaktan başka ne yapıyorsunuzki zaten hikayere devam

Daha babanı bile doğru dürüst kayıt edemezlerken bin yıl önce senin hadisciler nasıl hiç hatasız +200 yıl önce peygamberin yanındaymış gibi nasıl yazıyorlar kendi ağzınla diyorsun nüfus hata yapmış bunlar giç hata yapmamış hayatlarında hiç görmedikleri peygamberin söyleri hakkında adam dün yediğini hatırlamıyor 200 yıl önce peygamberimizi gören birilerini bulup nasıl buluyorsa arapça bilmeyen birisi hadis yazıyor özbekistanlı imamı buhari

Allahın anlatamadığı be peygamberilerimizinde anlatamadığı ve peygamberimizin yamadıpı hadis kitabını yazan imam buhari nasıl yazmış Allah bize anlayamadığımız kitabı niye yolladı bizim anlamadığımızı bilmiyormu dünyada bir tek imam buharimi anladı kuranıda hadis yazıyor neyini anlamıyorsunuz kuranda yazmıyorsa yoktur sayen

Bu imam buhari hem allahtan hemde peygamberden daha üstün herşeyi anlayıp açıklıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu imam buhari hem allahtan hemde peygamberden daha üstün herşeyi anlayıp açıklıyor

Sana bir sorum olacak tarihi olaylar ve tarihi sahislar hakkinda ne dusunuyorsun. Sen bize kendini tanit mesela ataturkcumusun ak partilimisin kimin talebesisin sana gaz verenler kimler. Seni taniyalim da sana oradan yuruyelim.

Mesela namaz kiliyomusun oruc tutuyomusun.

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Maise suresi

5.91. Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı

anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?
5.92. Allah'a itaat edin, Peygamber'e de itaat edin. Kötülüklerden sakının. Eğer yüz

çevirirseniz, biliniz ki, Peygamber'imize düşen sadece apaçık tebliğdir.
5.93. İman edip salih amel işleyenler, Allah'tan korktukları, imanlarında sebat ettikleri, salih amel işlemeye devam ettikleri, sonra Allah'tan sakındıkları, imanlarından ayrılmadıkları, yine Allah'tan korktukları ve iyilikte bulundukları müddetçe, daha önce

yediklerinden dolayı kendilerine bir günah yoktur. Allah iyilikte bulunanları sever.

Ali imran suresi

3.130. Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

3.131. Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının.
3.132. Allah ve Peygambere itaat edin ki, size de merhamet edilsin.

Nisa suresi

4.80. Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.

4.81. Sana "Peki" derler, fakat senin yanından çıktıklarında, içlerinden birtakımı, geceleyin (gündüz) söylemiş olduklarının tersini kurarlar. Allah onların geceleyin tasarladıklarını yazıyor. Sen onlara aldırma. Allah'a güven. Vekil olarak Allah yeter

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sana bir sorum olacak tarihi olaylar ve tarihi sahislar hakkinda ne dusunuyorsun. Sen bize kendini tanit mesela ataturkcumusun ak partilimisin kimin talebesisin sana gaz verenler kimler. Seni taniyalim da sana oradan yuruyelim.

Mesela namaz kiliyormusun oruc tutuyormusun.

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Benim siyasetle hiç bir alakam yok orucumu tutuyorum namazımı kılıyorum

Bana gaz verende kuranı kerimin kendisi öğrendikçe gaza geliyorım

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Daha babanı bile doğru dürüst kayıt edemezlerken bin yıl önce senin hadisciler nasıl hiç hatasız +200 yıl önce peygamberin yanındaymış gibi nasıl yazıyorlar kendi ağzınla diyorsun nüfus hata yapmış bunlar giç hata yapmamış hayatlarında hiç görmedikleri peygamberin söyleri hakkında adam dün yediğini hatırlamıyor 200 yıl önce peygamberimizi gören birilerini bulup nasıl buluyorsa arapça bilmeyen birisi hadis yazıyor özbekistanlı imamı buhari
kuranı neden inkar etmiyorsun aynı adamlar aktarıyor?
Peygamberin sözlerine gösterilen özenin buharinin hayatı için gösterilmemesi tabii değil midir?
Hadisler kuranla olan uyumluluklarına, ravilerine vb. özellikleri bakımından incelenir. Site içi arama da "hadisi sahih mi" gibi aramalar yaparsan her bir ravinin güvenilirlik derecesinin belirtildiğini, bir çok ölçüt bakımından değerlendirilip sıhhatinin tespit edildiğini görürsün inşeAllah. Bu arada şunu da ekleyelim biz tasavvufçular gibi "kaynaklı kaynaksız" kabul edenlerden değiliz. Yani uydurma hadisleri sunup hadisler güvenilir değildir diye gelmeyin.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Abi yaşı 39 yazıyor ayrıca sitede başka milenyum doğumlular da var ama gidip Buhari'yi hiçbir ansiklopedi anlatmıyor demek ki hadisler yalan demiyorlar.

Allah hidayet nimetini herkese vermiyor canım kardeşim. Bilakis bu olağan bir şey değil Allah'ın lütfu keremidir, şükredenlerden olmak gerek :)

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
https://www.islam-tr.org/konu/manasi-garib-tuhaf-gelen-hadisler-ve-sahihligi.11920/
İlk mesajında hadislerin sıhhat tahlili ve sıhhat sıfatları yazılmış. Bunları öğrenirsen bu konudaki hassasiyetleri seni tatmin eder inşeAllah.
Hadisler gökten zembille inmediğine göre 200yıl sonra gelen adam direk peygamberden(sav) rivayet etmiyor yani hadisi nesilden nesile aktarılışı var. O dönemde şimdiye nispeten hıfz etme gerekliliği ve buna bağlı olarak hıfz sıhhati de yüksekti.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bana gaz verende kuranı kerimin kendisi öğrendikçe gaza geliyorım
Benim yazdıklarım hakkında ne diyorsun? bak hadis de yazmadım sadece kur'an'dan ayetler yazdım. Hani kur'ancı (!) sın ya.

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Bana laf sokmaya çalışmayında sorduğum diğer soruların cevaplarını verin Bu adamlar Allah tan peygamberinden ve kurandan daha iyimi biliyorlar da bana kuranı açıklamaya çalışıyorlar hani hiç birşeyi anlamıyormuş ya kuran

Eksikmiş ya kuranı kerim hadisleriniz tamamıyor ya seni ve herşeyi yaratan Allah tan bile daha iyi açıklıyorlar kim olduğu belli olmayan insanlar

Ebu selman sençn yazdığın ayetlerin alttında ve üstünde yazanlarıda koydum diğer sayfada ne hakkında olduğunu gör diye

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eksikmiş ya kuranı kerim hadisleriniz tamamıyor ya seni ve herşeyi yaratan Allah tan bile daha iyi açıklıyorlar kim olduğu belli olmayan insanlar
Tek bir şeye cevap istiyorum Kuran ı Kerim in değiştirilmediğine delilin nedir?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Asıl hadis inkarcılığı yaparak sen Kur'ana eksiklik atfediyorsun. Nasıl mı? Şöyle:

Örneğin namaz konusu.

Kur'an bizlere namazın nasıl kılınacağını detaylı bir şekilde anlatmaz (kaç rek'at kılınacağını, namazda neler okunacağını, namazı bozan şeyleri vs.) sadece namaz hakkında genel bilgiler verir. (Kıyamda durun, rüku ve secde edin, Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun vs.)

O halde sen hadisleri kabul etmeyerek namazın kaç rek'at kılınacağı, hangi duaların okunacağı ve namazı bozan şeyler vs.gibi konularda Kur'ana eksiklik atvetmiş oluyorsun. Şöyle ki; Rabbimiz bir ayette buyuruyor ki :

Bugün dininizi "tamamladım" ve sizin için din olarak İslamı seçtim.

Ancak yukarıda namaz ile ilgili saydığım konularda Kur'anda herhangi bir bilgi yok bu konular Kur'anda açıklanmamış ve belirtilmemiş. O halde haşa bizim dinimiz eksik mi?

Bu örneği diğer tüm ibadetler içinde düşünebilirsin.

İnşaallah en tez zamanda hidayet bulur hidayete erersin (Amin)

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Hakka suresi

69.40. Kuşkusuz Kur'ân, şerefli bir peygamberin (Allah'tan) getirdiği sözdür. 69.41. O bir şair sözü değildir, siz çok az inanıyorsunuz.
69.42. Bir kâhin sözü de değildir, ne de az düşünüyorsunuz!
69.43. O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.
69.44. O, bize isnâden bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı,
69.45. Elbette biz onu bundan dolayı kuvvetle yakalardık.
69.46. Sonra da onun şah damarını keser atardık.
69.47. O vakit sizden hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.
69.48. O hiç kuşkusuz, takva sahipleri için unutulmayacak bir öğüttür.
69.49. Bununla beraber biz biliyoruz ki sizden inanmayanlar var.
69.50. Kuşkusuz bu Kur'ân kafirler için bir pişmanlık vesilesidir.
69.51. Gerçekten o, şüphe götürmez bir bilgidir.
69.52. O halde, haydi tesbih et Rabbinin yüce ismiyle

Mustafa sabri bunu oku istersen

Hakka suresi

69.40. Kuşkusuz Kur'ân, şerefli bir peygamberin (Allah'tan) getirdiği sözdür. 69.41. O bir şair sözü değildir, siz çok az inanıyorsunuz.
69.42. Bir kâhin sözü de değildir, ne de az düşünüyorsunuz!
69.43. O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.
69.44. O, bize isnâden bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı,
69.45. Elbette biz onu bundan dolayı kuvvetle yakalardık.
69.46. Sonra da onun şah damarını keser atardık.
69.47. O vakit sizden hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.
69.48. O hiç kuşkusuz, takva sahipleri için unutulmayacak bir öğüttür.
69.49. Bununla beraber biz biliyoruz ki sizden inanmayanlar var.
69.50. Kuşkusuz bu Kur'ân kafirler için bir pişmanlık vesilesidir.
69.51. Gerçekten o, şüphe götürmez bir bilgidir.
69.52. O halde, haydi tesbih et Rabbinin yüce ismiyle

Birde bu hadisi bana bir akçıklarmısınız

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu selman sençn yazdığın ayetlerin alttında ve üstünde yazanlarıda koydum diğer sayfada ne hakkında olduğunu gör diye
Herhangi bir yazdığımı yeterliliğiyle cevaplamamışsın. Sen hem Nebi sallallahu aleyhi vesellem'e itaat etmiyorsun hem de Allah subhanehu ve teala'nın "tüm ağaçlar kalem, tüm denizlerin mürekkep olduğu, ardından 7 denizin de ardına katıldığı" taktirde bile yazılarak bitirilemeyeceği emirlerinin tek bir kitaba sığacağını öne sürüyorsun. Biz kur'an eksik demiyoruz. Allahu teala Rasul sallallahu aleyhi vesellem'e itaat etmemizi emrederek zaten eksikliği kapatmıştır.

Bunun dışında, senin ne olduğu belli olmayan insanlar dediğinin kim olduğu islam dünyasınca yüzyıllardır bilinir. Asıl senin kim olduğun belli mi ki çocukluğundan beri ilim tahsil eden İslam alimlerinden daha iyi bildiğini iddia ediyorsun?
Hadis ilmi buhari ile başlamamıştır. Daha öncesinde de hadis ravileri ve hadis hafızları vardı. Kimse kafası esip de "hadi ben hadis yazayım" dememiştir.

Bunun dışında o videosunu attığın cübbeli kafirini kimse sevmez bu forumda. Eğer o hadislerin ne olduğunu bilmek istiyorsun şu linkteki Abdulmuizz Fida hocanın yorumunu oku.

https://www.islam-tr.org/konu/ruhul-furkan-nedir-ne-degildir.23020/

Üst Ana Sayfa Alt