Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadis Inkarcilari Ve Görüşleri

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ebu selman kardeşim sen diyelimki 5 tane derse çalılıyorsun ve hepsinden not çıkarıyorsun çıkardığın notları karıştırıyormusun türkçeyle matematiği tarihle corafyayı ve diğerini karıştırmamak için üstlerine yazmıyormusun bir iki türkçe matematik tarih falan diye nasıl karışacak anlamadım gitti okula giderken kitaplarını karıştırıyormuydun bugün tarik corafya var sen türkçe matematikmi götürüyordun

Ya Allah'ım mantığa bak, akla bak ya ..:acpsnr::acpsnr:

T Çevrimdışı

TevhideriMusab

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kimin hadisi (sözü) Allah’tan daha doğru olabilir?

4-Nisa Suresi 87

Eğer doğru sözlüler iseler onun benzeri bir hadis getirsinler.

52-Tur Suresi 34

İnsanlardan öyleleri vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak ve o yolu oyalanma aracı yapmak için hadis eğlencesi satın alırlar. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır.

31-Lokman Suresi 6

.
Ayetleri eğip bükme Senin nasıl Ayetleri büken birisi olduğunu bilmek istermisin? Eğer samimi olsaydın İçinde Hadis geçen bütün ayetleri yazardın ama sen samimi değilsin Allah'ın ayetlerini eğip büken BİR ZINDIKSIN!
''Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar!'' Nisa 78 Niye bu ayeti yazmadın senin çevirdiğin tarzda niye meal vermedin o zaman böyle bir anlam çıkıyordu dimi ''Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir hadisi anlamıyorlar'' Nisa 78 senin gidi zındık gelmişsin burada Ahkam kesiyorsun nasıl ifşa oluyorun değil mi ama? Allah'ın ayetlerini eğip bükme.

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu haysema sen hiç aynaya baktınmı bakta beyinsizi gör

Almbakalım

4.87. Kendinden başka ilâh olmayan Allah, sizi kıyamet gününde mutlaka biraraya toplayacaktır. Bunda asla şüphe yoktur. Allah'tan daha doğru sözlü kim olabilir?

Kim eğip büküyor bak bakalım

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Yevhideri musap sende benim sorduğum sayısını hatırlayamadığım aoruları bir cevaplayı verr

Ne farkılı ayeti nisa suresi
4.87. Kendinden başka ilâh olmayan Allah, sizi kıyamet gününde mutlaka biraraya toplayacaktır. Bunda asla şüphe yoktur. Allah'tan daha doğru sözlü kim olabilir?
Sende hanki kitap varda bakıyorsun elmalılı hamdi yazırın aç bak tek kelime değişmişmi

Allah peygambere bile söylemiş kuranda bir kelime dahi değiltiremezsin diye ben niye değiştirim Allah ın sözleri değiştirilemez

Enam suresi

6.17. Allah sana bir zarar dokundurursa, onu yine kendisinden başka açacak yoktur. Ve eğer sana bir hayır dokundursa, kuşkusuz O, herşeyi yapabilendir.

6.18. O, kullarının üstünde tam hâkimdir. O, hüküm ve hikmet sahibidir, herşeyden haberdardır.

6.19. De ki: "Şahitlik yönünden hangi şey daha büyüktür?". De ki: "Allah, benimle sizin aranızda şahittir ve bana bu Kur'ân vahyolundu ki, onunla hem sizi, hem de sizden sonra kendisine ulaşan herkesi uyarayım. Allah'la beraber başka ilâhlar olduğuna siz gerçekten şahitlik eder misiniz?" De ki: "Ben buna şahitlik etmem". "O, ancak ve ancak bir tek ilâhtır ve gerçekten ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım"de.

6.20. Kendilerine Kitap verdiğimiz kimseler, Peygamber'i, kendi oğullarını bildikleri gibi, bilirler. Kendilerine yazık edenler var ya! İşte onlar iman etmezler.

6.21. Allah'a iftira ederek yalan uydurandan veya âyetlerini yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Hiç şüphe yok ki zalimler kurtuluşa eremezler.

6.22. O gün hepsini mahşere toplayacağız. Sonra Allah'a ortak koşanlara: " Hani nerede o Allah'a ortak saydığınız ortaklarınız?" diyeceğiz.

6.23. Sonra, (Onlar): "Rabbimiz, Allah'a yemin ederiz ki, biz müşriklerden değildik" demekten başka bir özür bulamayacaklar.

6.24. Bak, vicdanlarına karşı nasıl yalan söylediler! O uydurdukları putlar da kendilerinden kaybolup gitti.

Enam suresi

6.33. Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Onlar aslında seni yalanlamıyorlar, fakat, o zalimler Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu selman kardeşim sen diyelimki 5 tane derse çalılıyorsun ve hepsinden not çıkarıyorsun çıkardığın notları karıştırıyormusun türkçeyle matematiği tarihle corafyayı ve diğerini karıştırmamak için üstlerine yazmıyormusun bir iki türkçe matematik tarih falan diye nasıl karışacak anlamadım gitti okula giderken kitaplarını karıştırıyormuydun bugün tarik corafya var sen türkçe matematikmi götürüyordun

Tevbe estağfirullah...
Neyse sen bu forumdan gidene kadar ya da Müslüman olana kadar seni adam yerine koyup cevap vereceğim.

Şu yaptığın kıyaslamanın ne kadar saçma olduğunu kendin farkedemiyor musun? Türkçe ile matematiği elbette karıştırmam, biri sözel biri sayısal çünkü. Yani farklı ilim dalları. Fakat hadis ve ayet karışabilir çünkü ikisi de dini emirler veriyor.

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Sen bı kafayla herşeyi karıştırısın türkçe sınavında denklem çözerain sende o kapasite var

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen bı kafayla herşeyi karıştırısın türkçe sınavında denklem çözerain sende o kapasite var
Şahadet getir ve Müslüman ol Dünyanı ve Ahiretini mahvetme. Sana o kadar şer'i ve akli delil sunduk bundan sonra cehalet de mazeret değil senin için.

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın kitabından başka kitap yoktur ondan Allah kuranın hiç bir kelimesinim değiştirilemeyeceğini
Hakka suresi

69.40. Kuşkusuz Kur'ân, şerefli bir peygamberin (Allah'tan) getirdiği sözdür. 69.41. O bir şair sözü değildir, siz çok az inanıyorsunuz.
69.42. Bir kâhin sözü de değildir, ne de az düşünüyorsunuz!
69.43. O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.
69.44. O, bize isnâden bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı,
69.45. Elbette biz onu bundan dolayı kuvvetle yakalardık.
69.46. Sonra da onun şah damarını keser atardık.
69.47. O vakit sizden hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.
69.48. O hiç kuşkusuz, takva sahipleri için unutulmayacak bir öğüttür.
69.49. Bununla beraber biz biliyoruz ki sizden inanmayanlar var.
69.50. Kuşkusuz bu Kur'ân kafirler için bir pişmanlık vesilesidir.
69.51. Gerçekten o, şüphe götürmez bir bilgidir.
69.52. O halde, haydi tesbih et Rabbininyüce ismiyle

Ebı hayaeme sen allaha peygamberine ve kuranı kerime inanıyormusun
Kur'an'ın değiştirilmediğine dair delili. Kur'an ayeti. Hadis uyduranlar (!) Neden 'kuran değiştirilemez' diye ayet uydurmasın buna delilin nedir?

Sen ilk okul kitabıyla üniversite kitabını karıştırıyormusun ve dünyada milyonlarca kitap var niye bir biriyle karışmıyor Peygamberimiz üzerine hadis kitabı yazar herkese dağıtırdı ozaman birde peygamberimizin yasakladığına uyulmuyorda 200 yıl sonra yasağı kim kaldırıyor ? İammı buhari nereden biliyor yasapın kalktığını

Ebu hayseme sen ne diyosun anlamıyorum seni ben
O dönemde zaten kitap yazmak için yüz binlerce sayfa vardı her kitaba "nevi şahsına munhasır" kapak yapılıyordu değil mi?

Evet akhiler yeter artık. İSTİŞHAD , Abdulmuizz Fida , IsLaM4eVeR Abiler bir el atın rica ediyorum. Tartışmaya değil cedele gelmiş belli.
Ebu Hayseme amacımız onu hak yola iletmekken yanlış da olsa delil getirerek konuşan kişiyi kaybetmeyi göze alamayız. Yanlış olan düşüncelerini delilleriyle çürütüp doğru olan görüşlerimizi kanıtlarsak bir insanı daha kazanmış olmaz mıyız? Ben banlanmamasını savunuyorum.
Ya abi hadi senin bu forumda işin yok uzatma. Daha hadis ilmimi/usulünü bilmiyorsun kalkmış burada hadis kritiği yapıyorsun, hadisleri eleştiriyorsun. Kendin ilim ehli değilsin bari en azından ilme saygın olsun lütfen sus konuşma..
Akhi bu ülkede (nadir) adam akıllı sitelerden birine gelmiş. Her zaman tasavvufçulardan kaçıp gidenlerin hadis inkarcısı sitelere gitmesinr üzülmüyor muyuz? Hazır bu siteye gekmişken onu hak yolla tanıştırmak yerine "bu forumda işin yok" dersek tasavvufçulardan ne farkımız kalır? Sakin ol akhim

Ebu haysema sen hiç aynaya baktınmı bakta beyinsizi gör

Almbakalım

Kim eğip büküyor bak bakalım
Bizim 1. Kaynağımız hadis kitapları değil kur'andır.
Hadis ile kuran çelişkisi(bu durum genelde uydurma hadislerde oluyor) olursa tercihimiz kurandır.
Kur'an yorumlarken hakem olarak peygamberi değil de aklımızı seçmek mi dininiz.
Maide 70:
"Andolsun, İsrailoğullarından sağlam söz almış ve onlara peygamberler göndermiştik. Fakat her ne zaman bir Peygamber onlara nefislerinin hoşlanmadığı bir hükmü getirdiyse; onlardan bir kısmını yalanladılar, bir kısmını da öldürdüler."

Maide 92:

"Öyleyse Allah'a itaat edin, peygambere itaat edin ve Allah'a karşı gelmekten sakının. Şayet yüz çevirirseniz bilmiş olun ki elçimize düşen sadece apaçık tebliğdir"

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hayseme amacımız onu hak yola iletmekken yanlış da olsa delil getirerek konuşan kişiyi kaybetmeyi göze alamayız. Yanlış olan düşüncelerini delilleriyle çürütüp doğru olan görüşlerimizi kanıtlarsak bir insanı daha kazanmış olmaz mıyız? Ben

Adama soru soruyorum seni muhattap alan mı var diyor. Amacı halis olsa yardımcı olmaya çalışırdım.

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Adama soru soruyorum seni muhattap alan mı var diyor. Amacı halis olsa yardımcı olmaya çalışırdım.
Sabırla tebliğ...
"O vakit, Allah'tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın. Şayet sen, kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Şu hâlde onları affet; bağışlanmaları için duada bulun! (Umuma ait) işlerde onlara danış. Artık kararını verdiğin zaman da Allah'a dayanıp güven! Çünkü Allah, kendisine tevekkül edenleri sever."(Âl-i İmran, 3/159)

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Aklı çalıştırmak iyi bir şey, hatta çok güzel. Akletmek, tefekkür etmek müslümanın vazifelerinden. Amma kardeşim üzülerek söylüyorum ki sende o yetenek yok. Hakiki manada akılcılık ve kelamcılık ilmi eğilimi yok sende. Edip Yüksel'in birkaç videosunu izledikten sonra geçmiş birikimlerle ve yaşadığın sosyal çevrenin sana verdiği kalıp çerçevesinde kendine bir dünya ve din görüşü seçmişsin gibime geliyor. Sana münafık demekten Allah'a sığınırım ancak ayetleri birbirine çarpıştırmak, ayetleri alalalede bir şeymiş gibi cedele meze etmek münafıklık alametidir, sana tavsiyem bunu yapma. Kuran'ın eksikliği meselesinde ise eleştirdiğin tefsiri kendin yapıyor ve insanlara bunu dayatıp eksiklik izafe etmekle suçluyorsun. Kuran zaten eksik değildir, zannediyorum senin referans aldığın nokta dinin Kuran'dan ibaret olduğunu düşünmen. İslam sadece Kuran'dan ibaret değildir, şayet senin tefsir ettiğin şekilde yorumsuz herkesin aynı anladığı bir kitap olsa idi peygambere de gerek kalmazdı. Bu konuda Edip Yüksel'in yaptığı gibi akılcılık yapıp "Allah niye böyle lüzumsuz iş yapmış" diyebilir miyim? Haşa ve kella! Ayetler hüküm, emir ve yasakların genelgesi iken bunun mahiyetini, teferruatını bilmek sahih hadislerle mümkündür. Her insanın karakteri, anlayışı, yetiştirdiği ortam farklıdır. İnsan beyni bu dış etkenler ile şekilleniyor ve karakter dediğimiz anlayış ortaya çıkıyor. Bir örnek verecek olursam "Fecir doğup da aydınlığıyla kara iplik, sizce beyaz iplikten ayırt edilinceye dek yiyin, için.(bakara 187)" ayetini bir sahabe karanlıkta önüne bir beyaz iplik koyuyor ve gözleri onu seçene kadar sahur yapacağını anlıyor. Olay peygambere intikal ediyor ve doğrusunu anlatıyor diğer bir deyiş ile tefsir ediyor. Aynı dönemde yaşadıkları aynı lugatı konuştukları halde anlayış farklı olduğu halde hiç ilmin olmamasına rağmen sana sunulan mealden Allah'ın kastını anlamak mümkün müdür? Hepsini anlayamazsın demiyorum ama anlayamayacağın birçok ayetin olduğuna inanıyorum. "Kuran apaçıktır kim okursa anlar" ön kabulü ile kendine öyle ağır bir yük yüklemişsin ki asırlar geçse de altından kalkamazsın. Şayet hakkı aramakta samimi isen (öyle olduğunu zannediyorum) aramaya devam et :)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hadisleri peygamber efendimiz niye yazmamış peki sadece kuranı göstermiş tek kaynak olarak ihtiyaç oldaydı kendi yazardı hadisleri Allah anlatamıyor peygamber yazamıyor hadiscilerini ve tevsizcileriniz anlayıp söylüyor nasıl oluyor aklama mantığa sığıyormu

Evet hendini hadisci tevsirci zanneden insanları ifşa ederek

Okumuş olduğun Kur'anı kerim de ALLAH (c.c) o ümmi bir peygamberdi diyor

okuma yazma bilmiyordu

ayrıca ALLAH Resulu (s.a.v) tek kaynak Kur'anı kerimi bırakmadı bize bu konu da ALLAH Resulüne (a.s) iftira ediyorsun

veda hutbesinde

Size iki şey bırakıyorum bunlara sarıldığınız müddetçe asla yolunuzu şaşırmazsınız biri ALLAH'ın kitabı Kur'anı kerim ikincisi benim Sünnetimdir diye buyurmakta

Üst Ana Sayfa Alt