Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale HADİS İNKARCILARINI DEŞİFRE ETMEK ALLAH RASÛLÜNE ÎMAN EDEN VE ONUN HADİSLERİNİ SAVUNAN HER İLİM EHLİNİN GÖREVİDİR

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran ittifak edilmiş bir kitaptır
Bu sorgu insanı hiç hoş yerlere götürmez
Olaylarin birbirine baglayis sekliniz enteresan , ben hadis inkar etmiyorum, nakil olarak tevatur derecesine ulasmamis itikat ile ilgili hadislerin bagliyiciligi olduguna inanmiyorum , istersen 1000 adam soylemis olsun , eski bir kulturden etkilenmeyecegi ne malum???

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Olaylarin birbirine baglayis sekliniz enteresan , ben hadis inkar etmiyorum, nakil olarak tevatur derecesine ulasmamis itikat ile ilgili hadislerin bagliyiciligi olduguna inanmiyorum , istersen 1000 adam soylemis olsun , eski bir kulturden etkilenmeyecegi ne malum???
Gayet güzel bir bağlantı
Ben de diyorumki madem sen insanların çokluğunu ölçü olarak almıyorsun o zaman haşa kuranın tevatürlüğü de senin nezdinde şüpheli konumuna düşer
Nakli bize ilk nesiller yaptı onların nakil yaparken eski kültürlerden etkilendiğine ihtimal veriyorsan Yine Kuranda da haşa bu şüpheye düşmen gerekir çünkü aynı nesil bize Kuran-ı kerimi nakletti
Bu fitne tohumunu ilk ashaba atılan şüphelerle başlar yoksa bir anda adama kuranı inkar ettiremezler
Vs vs vs
Ne sorarsan aynı delil geçerliliğini devam ettirir

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gayet güzel bir bağlantı
Ben de diyorumki madem sen insanların çokluğunu ölçü olarak almıyorsun o zaman haşa kuranın tevatürlüğü de senin nezdinde şüpheli konumuna düşer
Nakli bize ilk nesiller yaptı onların nakil yaparken eski kültürlerden etkilendiğine ihtimal veriyorsan Yine Kuranda da haşa bu şüpheye düşmen gerekir ki işin 2. Boyutu da o
Kuran Kerim ilk inemeye basladigindan itibaren yazilmis ve nakil olarak da tevaturdur , ben nakil olarak tevatur hadisleri inkar etmiyorum , ben senin o anlattigin nakil olarak tevatur degil ama bir cok insan soyledigi icin teavtur dercesine ulastigini soyledin seyin bagliyiciligi olmadigini dusunuyorum, ama eminim sen bu yazdigmida anlamayip konuyu baska yerlere cekeceksin

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Kuran Kerim ilk inemeye basladigindan itibaren yazilmis ve nakil olarak da tevaturdur , ben nakil olarak tevatur hadisleri inkar etmiyorum , ben senin o anlattigin nakil olarak tevatur degil ama bir cok insan soyledigi icin teavtur dercesine ulastigini soyledin seyin bagliyiciligi olmadigini dusunuyorum, ama eminim sen bu yazdigmida anlamayip konuyu baska yerlere cekeceksin
Demek istediğiniz, bir hadisin bir çok kişiden rivayet edilmesi, onun tevatür olmasını gerektirmediği mi?

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Demek istediğiniz, bir hadisin bir çok kişiden rivayet edilmesi, onun tevatür olmasını gerektirmediği mi?
Sahabeden baslayip tebei tabi ye kadar uzanan bir hadis zinciri var ve bu konuda ortaya bir usul konmus hadisleri derecelendirmisler.
Ameli meselelerde cok boyle ince elege tabi tutmak gerektigini dusunmuyorum, zaten mezhep imamlarida belli kriterlere gore bu hadisleri kullanmislar
Ama ortada nakil olarak tevatur derecesine ulasmamis , bir cok kisis rivayet etmis , mezhep imamalari bu konuda gorus bile bildirmemis bir seye inanmak farzdir dersen burda cok buyuk bir sorun var demektir, bu isin bir siniri yok

E Çevrimdışı

Ebu Müsenna

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Benim anladığım arkadaş diyor ki; Ben tavatüren gelen hadisleri kabul ediyorum, ancak tevatür derecesine kavuşmamış fakat farklı lafızlarla gelen, söylediğiniz gibi manen tevatür olan, itikadi meselelerde ki hadislere neden iman etmek zorundayım, iman edilecek meseleler kat-i ve kesin olur, şüpheli olmaz diyor.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
mezhep imamalari bu konuda gorus bile bildirmemis bir seye inanmak farzdir dersen burda cok buyuk bir sorun var demektir, bu isin bir siniri yok
Zaten zikredilen hadisler hakkında mezhep imamlarının görüşleri var mesela
İmam azamın kitabında kabir azabı var kurandan delil getiriyor yanlış hatırlamıyorsam
Derdin buyduysa alimler bu konuda ittifak etmiştir ölçü alıyorsan mesele kapanmıştır

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten zikredilen hadisler hakkında mezhep imamlarının görüşleri var mesela
İmam azamın kitabında kabir azabı var kurandan delil getiriyor yanlış hatırlamıyorsam
Derdin buyduysa alimler bu konuda ittifak etmiştir ölçü alıyorsan mesele kapanmıştır
Tamam hocam daha fazla uzatmak istemiyorum , zaten suan bazi seyleri yeniden sorguluyorum , ben burda Ahmet kalkani da savunmuyorum , sadece gorusumu yazdim

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam hocam daha fazla uzatmak istemiyorum , zaten suan bazi seyleri yeniden sorguluyorum , ben burda Ahmet kalkani da savunmuyorum , sadece gorusumu yazdim
Mesele mantık açısından da inkarı mümkün olmayacak kadar açık
Birbirinden bağımsız insanlar farklı yerlerde aynı şeyi söylüyorlar
Ee nasıl inkar edeceksin ki bunu?

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mesele mantık açısından da inkarı mümkün olmayacak kadar açık
Birbirinden bağımsız insanlar farklı yerlerde aynı şeyi söylüyorlar
Ee nasıl inkar edeceksin ki bunu?
Ilk gelecek kandilin mubarek olsun hocam , artik bir mevlut okutur , seker dagitir ibadetimzi tamamlamis oluruz!!!

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ilk gelecek kandilin mubarek olsun hocam , artik bir mevlut okutur , seker dagitir ibadetimzi tamamlamis oluruz!!!
Mevlut kandiline dair bir tane sahih hadis getir. İnsanların beynine nifak tohumu ekiliyor bu hadis inkarcıları tarafından o belli. Gerçekle yalanı ayırt edemez hale geliyor beyinler.
Sahabeden baslayip tebei tabi ye kadar uzanan bir hadis zinciri var ve bu konuda ortaya bir usul konmus hadisleri derecelendirmisler.
Ameli meselelerde cok boyle ince elege tabi tutmak gerektigini dusunmuyorum, zaten mezhep imamlarida belli kriterlere gore bu hadisleri kullanmislar
Ama ortada nakil olarak tevatur derecesine ulasmamis , bir cok kisis rivayet etmis , mezhep imamalari bu konuda gorus bile bildirmemis bir seye inanmak farzdir dersen burda cok buyuk bir sorun var demektir, bu isin bir siniri yok
İşin sınırı yok dediğin işin sınırı aslında gayet net çizilmiş. tevatur vtr kökünden gelir ve ip zincir anlamına gelir. Yani bir ip gibi rivayeti birbirine bağlı devam eden meselelere işaret eder. Bunlar nesilden nesile aktarılmış bilgilerdir. Ayrıca kuran aslen yazılı bir gelenekten gelmez sözlü bir gelenekten gelir. Kuran ayetleri sahabe tarafından hemen ezberlenmiştir. Sonradan derlenip kitap haline getirilmiştir yani bu şüphelerin sonu dini inkara çıkar.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:)))))))) iyi guldum kardesim , benim orda ne demek istedigimi anlayacak 1 kisi cikacak mi merak ediyorum
Tabiki anladık ne demek istediğini. Sen sahih hadisleri sahih kabul eden derecelendirme yapan alimleri adamdan saymıyorsun. Zayıf veya uydurma hadisleri de derecelendirmeyi kabul etmediğin için sahih hadislerle eş tutuyorsun o yüzden kandil mandil diye saçmalıyorsun. normalde hep fikir tartışalım derim ama senin durumunda kişisel bir eleştiriyi hakettin. Gülüp geçecek kadar komikse bunlar senin için o zaman daha söylenecek bir şey yok. Allah ya ıslah etsin ya imha etsin bu fitne tohumlarını ekmeye çalışanları.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tabiki anladık ne demek istediğini. Sen sahih hadisleri sahih kabul eden derecelendirme yapan alimleri adamdan saymıyorsun. Zayıf veya uydurma hadisleri de derecelendirmeyi kabul etmediğin için sahih hadislerle eş tutuyorsun o yüzden kandil mandil diye saçmalıyorsun. normalde hep fikir tartışalım derim ama senin durumunda kişisel bir eleştiriyi hakettin. Gülüp geçecek kadar komikse bunlar senin için o zaman daha söylenecek bir şey yok. Allah ya ıslah etsin ya imha etsin bu fitne tohumlarını ekmeye çalışanları.
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Sahih olduğunu düşündüğü için değil kinaye yapmış.

Yine bir konuda aynı ayetleri yazıyorum.

"...Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirinize düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz..." [Âl-i İmrân-103]

"Allah’a ve Rasûlü’ne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin; yoksa korkuya kapılırsınız ve kuvvetiniz elden gider. O halde zorluklara sabredin; çünkü Allah sabredenlerle beraberdir." [Enfâl-46]

"O ortak koşanlar ki, dini bir bütün hâlinde kabul edip uygulamaları gerekirken, onu parçalayıp bölük bölük olmuşlardır. Üstelik her grup, parçaladıkları dinden yanlarında kalan bilgi kırıntılarıyla böbürlenip durmaktadır." [Rûm-32]

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kandil hakkinda uyduruk hadis bile yok , cogunlugun laf salatasi!!!

Canin sagolsun sorun degil , tevatur derecesine ulasmamis hadisi cogunluk soyledi diye sahih kabul etmen ayni sey kabul et yada etme

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kandil hakkinda uyduruk hadis bile yok , cogunlugun laf salatasi!!!

Canin sagolsun sorun degil , tevatur derecesine ulasmamis hadisi cogunluk soyledi diye sahih kabul etmen ayni sey kabul et yada etme
Aynı bilgiyi içermesine rağmen sadece lafızlar farklı diye bir bilgiyi red etmek nasıl bir iştir? Yani 29kişi ayrı lafızlarla aynı yalanı mı söyleyecek? Bu bilgiyi gaybdan haber alan peygamber sas onlara iletmese nereden bilecekler? Yanlış.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah (cc.) Necati hocaya rahmet etsin zira
"HADİS İNKARCILARINI DEŞİFRE ETMEK ALLAH RASÛLÜNE ÎMAN EDEN VE ONUN HADİSLERİNİ SAVUNAN HER İLİM EHLİNİN GÖREVİDİR" başlıklı konusu isminin hakkını vermiş. Nitekim konuya karşı çıkarak ilk hoplayan sen olmuşsun. Üstelik alıntıladığım
Daha fazla ortaligi karistirmak istemiyorum , geleneksel usul anlayasini ciddi manada sorguluyorum
bu ifadende "geleneksel usul" Ehl-i sunnettir.

Kendisine ehl-i sunnet diyemeyen, hatta Şia ile Ehl-i sunnet arasında fark görmeyip ikisini de hatalı görerek selefi olmayan bir yola sapan kişinin tenkid edildiği konuda ehl-i sunnetin usûl-u hadisini reddeden, hasen - sahih ve ahad hadisleri basitçe reddedebileceğini ifade etmektesin . Bu durumda ehl-i sunnete göre hangi hükmü aldığını tahmin ediyorsundur.
Gün boyu yazılan Necati hocamın konusunu kapatıyorum. Konu hakkında özelden mesaj alabilirim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt