Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hayızlı Kadının Kâbir Ziyareti Câiz mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
s.a.
adetliyken kabir ziyareti yapılabilir mi? Soranlara kısa da olsa cevap vermem gerekiyor, delil olan cevap iyi olur insaallah. Allah razı olsun.

Âleykum selam we rahmetullah;

Hayızlı olan bir kadının, kabir ziyaretinde bulunamayacağı - yasaklayan ile ilgili bir delil yoktur. Fakat hayızlı (hayızlı olmasa da) kadın, Kuran-ı Kerim okuyamaz. Zaten aslolan kâbirdekine yapılacak olan duadır. Dua niyetiyle (Kuran-ı Kerim okuma niyetiyle değil) Kuran-ı Kerimdeki dua içerikli ayetleri (Fatiha suresini) okuyabilir. Mesela;

kurandua4.jpg

"..... Rabbena êtina fi'd-dunya hasenete'v ve fi'l êhirati haseneten ve kîna âzebe'n nar" (Bakara 201)
('Rabbimiz! Bize dünyada iyiyi, ahirette de iyiyi ver, bizi ateşin azabından koru)


Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdulillah” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddi’l-Muhtar, 1/293)

İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusul etmeden önce okuyamaz. (Vehbe Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, C. 1, sf: 471)

Diğer yandan meşru - sahih zikir, tesbihat çekebilir ,dua edebilir. Hayızlı veya nifaslı kadınların kunut gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur.
 
Üst Ana Sayfa Alt