Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hollywood'ta Rakip

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
artık kalbimiz katılaşmış
ne görsek etkilenmez hale gelmişiz
doğru yanlış bilmem fakat eğer düşmanın kalbine korku salmaksa işin uzmanı işid

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Onlara göre bizde Düsmaniz akhi ...
Bende korkmaya basladim bunlardan :)

akhi düşmanı korkutmak iyidir fakat düşman üzerine şehadet için geliyorsa işidin yaptıkları ,mücahitlere esir düşmektense şehadete razı olmayı öğretir. bunlarda işidin işini zorlaştırır

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi düşmanı korkutmak iyidir fakat düşman üzerine şehadet için geliyorsa işidin yaptıkları ,mücahitlere esir düşmektense şehadete razı olmayı öğretir. bunlarda işidin işini zorlaştırır
Zaten korkmakla onu kast ettim akhi ... bunlarin eline esir düsmek insani korkutur ...
yoksa cephede ya vurursun ya da vurulur ... bu sahaya inenler icin zaten korku verecek bir durum degil ....

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten korkudan onu kast ettim akhi ... bunlarin eline esir düsmek insani korkutur ...
yoksa cephede ya vurursun ya da vurulur ... bu sahaya inenler icin zaten korku verecek bir durum degil ....

kafirlerden aldığı maaş için savaşanlar korkuyorsa sıkıntı yok
davası hak olanada korku yoktur elhamdulillah

A Çevrimdışı

Abdullah İbn Mesud

Üye
İslam-TR Üyesi
Kasten Öldürmenin Hükmü
...
2- Dünyevî Hüküm: Kasten öldürmenin cezası -maktülün velileri affetmezse- kısastır.
...
Kısasa Dair Bazı Hükümler
...
2- Aslolan, caniye de cinayet mağduruna yaptığının aynısının yapılmasıdır. Çünkü yüce Allah "Şayet bir ceza verecek olursanız, size yapılan saldırının misliyle karşılık verin." (en-Nahl, 126) buyurmuştur. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de bir kızın başını iki taş arasında ezerek öldüren yahudinin de başının aynen onun gibi ezilmesini emretmiştir. (Buhari, 2413; Müslim, 1672/17) Aynı şekilde eğer cani, ellerini keserek öldürmüşse ona da aynı şey yapılır.

el-Fıkhu'l-Müyesser fi Dav'i'l-Kitabi ve's-Sünne

Sadece paylaşmak istedim.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ÖZEL HABER

IŞİD bu sefer Irak'ta Hanefi Fakihi infaz etti
Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren IŞİD, Irak'ta Hanefi fakihi olan Ahmed el Qaisi'yi öldürdü.

isid-bu-sefer-irak-ta-hanefi-fakihi-infaz-etti.jpg

HABER: ISLAH HABER ili ilahiyat fakültesi Usul-Fıkıh bölümü rektörü

IŞİD Irak ve Suriye'de ilan ettiği Hilafet sonrası bölgede infazlarına devam ediyor.

Kendisine destek ve Beyat etmeyenleri düşman ilan ederek insanlara farklı suçlar isnat eden IŞİD, yeni bir katliama daha imza atttı.
Suriye ve Irak'ta yürüttüğü operasyonlarla kendine düşman seçtiği her kesime savaş ilan eden IŞİD'in bu seferki kurbanı Sünni bir düşünür olan Ahmed el Qaisi.

IŞİD'e yakın sosyal hesaplar üzerinden yayınlanan dehşet verici görüntülerde, elinde silah bulunan bir IŞİD mensubu Ahmed el Qaisi'ye Guantanamo mahkûmlarına giydirilen turuncu tulum benzeri bir kıyafetle diz çöktürerek, başına silah dayamış vaziyette görülüyor. IŞİD'e göre öldürülen Qaisi'nin suçu irtidat etme (Dinden dönme) olarak belirtiliyor.

Mürted olarak suçlanıp katledilen Hanefi fakihi Qaisi, Irak Şeriat kurulu üyesi ve ayrıca Selahaddin Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Usul-Fıkıh bölümü rektörü olarak görev yapıyordu.

d3425dd5-35bc-4b77-8cca-8dfcbee98550.jpg
8fb5557d-288e-4d5b-895a-cf7fdc4a4156.jpg

Kaynak : ISLAH HABER

RahmaninKulu Çevrimdışı

RahmaninKulu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kimseyi savunmaya gerek yok!! Ben savunmuyorumda ve onlardan da beriyim..

ama kısas nedir peygamber as kısası nasıl uygulamış bundan haberi olmayan kimseler dahi kendi vicdanlarında yaptıkları yorumları görmek üzücü... Allahın recm edin emri ni nasıl değerlendireceksiniz???
Onada mı yazık diyeceksiniz yoksa bu insanlık dışımı diyeceksiniz???

Not: video yu izlemedim ne olduğunu bilmiyorum sadece o açıklamadaki "kısas yaptık" yazılarını okudum.

A Çevrimdışı

Abdullah İbn Mesud

Üye
İslam-TR Üyesi
Kasten Öldürmenin Hükmü
...
2- Dünyevî Hüküm: Kasten öldürmenin cezası -maktülün velileri affetmezse- kısastır.
...
Kısasa Dair Bazı Hükümler
...
2- Aslolan, caniye de cinayet mağduruna yaptığının aynısının yapılmasıdır. Çünkü yüce Allah "Şayet bir ceza verecek olursanız, size yapılan saldırının misliyle karşılık verin." (en-Nahl, 126) buyurmuştur. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de bir kızın başını iki taş arasında ezerek öldüren yahudinin de başının aynen onun gibi ezilmesini emretmiştir. (Buhari, 2413; Müslim, 1672/17) Aynı şekilde eğer cani, ellerini keserek öldürmüşse ona da aynı şey yapılır.

el-Fıkhu'l-Müyesser fi Dav'i'l-Kitabi ve's-Sünne

Sadece paylaşmak istedim.

Bu paytığımdan dolayı sakın ha sakın IŞİD yanlısı olduğum çıkarımını yapmasın kimse. Böyle olaylar devam ettikçe ben onlardan beriyin onlarda benden. İslamı ne kadar çirkin tanıtıyorlar dünyaya. Irak'ta, Tatani'de, Keşmir'de, Endonozya'da, Arakan'da vesair yerlerde biz Müslümanların çektiği sıkıntı ve zulümlere göz yaşı dökerken, kendilerine Müslüman adı veren bir topluluğun böyle yapması?!. Dürüst olmak gerekirse eğer ben bir kafir olsaydım -empati yapıyorum/Allah muhafaza- küfrüm iki kat daha artmıştı diyebilirim.

Allah'ın hükmüne vahşet diyenleri Allah ıslah etsin.

Kimseyi savunmaya gerek yok!! Ben savunmuyorumda ve onlardan da beriyim..

ama kısas nedir peygamber as kısası nasıl uygulamış bundan haberi olmayan kimseler dahi kendi vicdanlarında yaptıkları yorumları görmek üzücü... Allahın recm edin emri ni nasıl değerlendireceksiniz???
Onada mı yazık diyeceksiniz yoksa bu insanlık dışımı diyeceksiniz???

Not: video yu izlemedim ne olduğunu bilmiyorum sadece o açıklamadaki "kısas yaptık" yazılarını okudum.

Bunlara vahset diyen akhiler videonun başındaki uçaklarla atilan bombalarla parçalanan müslümanları, kimyasallarla boğulan çocukları görmüyorlar mi acaba. Bu evlere arabalara çip yerleştirip hedef belirleyen ajanların infazı aynı şekilde uygulanmış işte.

Ebu Bekere (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘İki Müslüman kılıçlarıyla karşılaşır, onlardan biri arkadaşını öldürürse, onların ikisi de ateştedir!’ buyurdu.” (İbni Hibban 5945, Müslim 2888/15, Nesei 7/125, Beyhaki 8/190)

Abdullah bin Amr bin el-Âs (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Nefsim elinde olan zata yemin ederim ki, bir mü’minin haksız olarak öldürülmesi günah olarak Allah katında dünyanın yok olmasından daha büyüktür! Allah indinde dünyanın zevali Müslümanın öldürülmesinden daha değersizdir’ buyurdu.” (Nesei, 3997)

Abdullah ibni Ömer radiyallahu anhuma şöyle dedi: “Nebi sallallahu aleyhi ve sellem: ‘Bize silah çeken kimse bizden değildir!’ buyurdu.” (Buhari, 6722; Müslim 98/161; Begavi, 2565)

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: “Mü’minlerden iki taife birbirleriyle savaşırlarsa onların aralarını düzeltin! Eğer biri diğerine saldırırsa, Allah’ın emrine dönünceye kadar saldıran taife ile savaşın! Eğer (Allah’ın emrine) dönerse artık adaletle onların aralarını düzeltin ve adil olun! Allah adil olanları sever.” (Hucurat, 9)

Zehirleyerek Cana Kıyanın Haddi Zehirlenmek Değildir!!!

Ebu Seleme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hediye kabul eder sadakayı yemezdi. Sonra şunları ziyade etti: −Hayber’de Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bir Yahudi kadın zehirleyerek pişirdiği koyunu hediye etti. Bu koyundan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ve sahabelerden bir topluluk yediler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sahabelere: ‘Ellerinizi yemekten çekiniz! Bu koyun zehirlenmiş olduğunu bana haber verdi’ buyurdu. Bunun üzerine Ensar’dan Bişr bin Bera bin Ma’rur hemen öldü. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Yahudi kadına adam gönderdi. Kadına: −‘Seni bu yaptığına sevk eden nedir?’ buyurdu. Kadın: −Eğer sen Nebi isen bu yaptığım sana zarar vermez, eğer değilsen, insanları senden rahatlatmış olurum! dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadının öldürülmesini emretti, kadın da öldürüldü. Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) vefat ettiği hastalığında: −‘Hayber’de yediğim zehirli yemeğin elemini hala duyuyorum. Bu an kalp damarlarımı kestiği andır!’ buyuruyordu.” (Ebu Davud, 4512)

Müslümanlar yüz yıllarca dünyada süper güç olma fırsatına erişmiş olmalarına rağmen ateşli silahları savaşlarda (zor savaşlar hariç/zor savaşlarda da nadir olarak kullanmışlardır/) kullanmamışlardır. İslam Fıkhın'da ateşli silah kullanmayla ilgili hükümler detaylı ve oldukça katıdır (en son yöntem olarak kullanılabilir diyebiliriz):
Sahabinin, alimin, imamın -ki bu saydıklarım masum ve mahfuz değillerdir/bahsi geçen kişi her kim ise- sözünü Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem'in sözünün önüne geçirenler muhakkak ki sapmışlardır.

1, 2, 3. Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed) sapmadı ve bâtıla inanmadı; o, arzusuna göre de konuşmaz.

4. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir.

Necm Suresi Meali

Rasulüllah, Muhammed b. Hamza el-Eslemî'nin babasını bir seriyyeye komutan tayin etmişti. O, Rasulüllah’ın kendisine “Eğer falan kimseyi bulursanız onu ateşle yakın” diye bir emir verdiğini aktardıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: Ben seriyyenin yanına döndüğümde, Allah Resulü beni çağırdı ve dedi ki, ‘Falan kimseyi bulursanız onu öldürün. Ancak onu yakmayın. Çünkü ateşle ancak ateşin sahibi olan Allah ceza verir.’ Ebû Dâvûd, Cihâd, 112.

Ebû Hureyre dedi ki, “Resulullah bizi bir seriyye ile gönderdi ve Kureyş'ten adlarını saydığı iki kişi için, ‘Falan ve falan kişilere rastlarsanız onları yakalayıp ateşte yakın.’ dedi.” O, sözlerini şöyle sürdürmektedir: Yola çıkacağımız zaman veda etmek için Resulullah’a geldik. O, bize, “Ben size falan ve falanı ele geçirdiğinizde yakarak öldürmenizi söylemiştim. Oysa ateşle yalnız Allah cezalandırır. Siz onları yakalarsanız yakmadan öldürün.” Buhârî, Cihâd, 107.

Hz. Ali irtidat eden bir topluluğu yakmıştı. Bu haber İbn Abbâs’a ulaşınca o dedi ki, ‘Ben olsaydım onları yakmazdım. Çünkü Resulullah, “Allah'ın azabıyla cezalandırmayınız.” demişti. Ben onları yakmadan öldürürdüm. Nitekim Resulullah “Din değiştireni öldürünüz.” diye buyurmuştur. Buhârî, Cihâd, 149; Ebû Dâvûd, Hudûd, 1; Nesaî, Muharebe, 14.

* Ali r.anh yakmadı, ateş yaktırıp onlara dumanını vererek nefes almakta zorlayarak tevbe ettirmeye çalıştı diye biliyorum. (Sözün sahibi @Abdulmuizz Fida)

Halid bin Velid radiyallahu anh'in böyle bir uygulaması olabilir ama bu şu gerçeği değiştirmez;

Fakih sahabîlerden Abdullah b. Ömer radıyallâhu anhuma kendisine bir mesele hakkında soru sorulup da "Baban bunu yasaklamıştı." diyen kimseye şöyle demiştir: "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in emri mi uyulmaya daha layık, yoksa babamın emri mi?" İmam Şatıbi, el-İ'tisam.

*Abdullah b. Ömer radıyallâhu anhuma'nın babasının Emirü’l–Mü’minin Ömer İbnu’l–Hattab radıyallâhu anhuma olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Abdullah İbn Abbas radıyallâhu anhuma, Ebû Bekir ve Ömer'in radıyallahu anhuma sözleriye sünnete karşı çıkan kimseye şöyle demiştir: "Yakında üzerinize gökten taş yağacak. Ben size, 'Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu.' diyorum. Siz bana; 'Ebu Bekir şöyle dedi; Ömer böyle dedi.' diyorsunuz." Abdurrazzak, el-Mûsânnef. (Sahih bir senedle)

İmam Mâlik rahimehullah, zikri geçen bütün imamların sözlerini özetleyen büyük ve önemli bir kaideyi şu sözlerle ortaya koymuştur: "Bu ümmetin başı ne ile düzelmişse sonu da ancak onunla düzelecektir. O gün din olmayan hiçbir şey, bugün de din olamaz." Bk. Kadı'lyad, eş-Şifa, 2/88.

Onun bu cezayı uygulamasını engelleyen husus ise aziz ve celil Allah'tan başkasının ateşte yakmakta cezalandırmayışıdır.
el-Fıkhu'l-Müyesser fi Dav'i'l-Kitabi ve's-Sünne.

Son olarak;

Büyük sahabî Ebu'd-Derda radıyallâhu anhuma şöyle demiştir: "Hadislerle amel ettiğin sürece asla sapıtmazsın." İbn Batta, el-İbâne.

Mücahid Hafız İmam Abdullah b. el-Mubârek rahimehullah şöyle demiştir: "Güvenip dayandığın şey hadis olsun. Reyden hadisi sana açıklayacak kadarını al." Beylaki, Sünenu'l Kübra.

Maksatları ceza vermekten çok göz korkutmak gibi. Allah müstehaklarını versin. Selametle

Son düzenleme:
RahmaninKulu Çevrimdışı

RahmaninKulu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibn mesud

Yazdığımı alıntılayarak nass lardan gönderme yapmışsın.
1. Ben onlardan beriyim ve onlarıda savunmadım
2. Onların müslümanları katlettiğinide görmeyenlerden değilim
3. Ben dikkat edersen kısas hakkında düşündüğümü yazdım ki yukarılarda birileri kısası küçümsemiş ve hatta bazısı tecavüz edilenlere kısası nasıl ıygulayacaklar diye basite almış.

Sünhanallah kısas Allahın emridir. Ha onların yaptığı kısas mı değil mi o tartışılır.

Umarım anlatabilmişimdir meramı mı?

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
en sonunda ölenler de "detonating cord" denen kablolu bomba(benim tabirim bu) ile öldüldüler. şu videodaki bomba ile

Üst Ana Sayfa Alt