Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hz. İsa’nın (a.s) Melek Olduğu İddiasının Bir Delili Var mıdır?

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar Cübbeli Ahmet ve Mahmut Efendi’nin Ruhul Furkan tefsirinde aktardıkları bu bilgilerin sünnetten ya da gelenekten bir delilleri var mı? Hz İsa’nın (a.s) Peygamber değilde melek olduğunu ilk kez duydum.

Nisa 171’in tefsiri

Hz. İsa'nın yaratıldığı hakiki su, beşer olan annesinden mevcut olduğundan Hz.İsa beşer olarak zuhur etmiştir. Fakat neticede ikinci kat sema'ya kaldırılarak melek şekline girmiştir. Nitekim annenin cima halinde görüp hayal ettiği suretin doğacak çocuğa tesir ettiği bilinmektedir. Hatta bir kadının yılan kılığında bir insan doğurduğu, sebebi kadına sorulduğunda cima halindeyken yılan gördüğü rivayet edilmiştir. Bir kadının dört gözlü, iki ayağı da ayının ayakları gibi olan bir çocuk doğurduğu nakledilmiştir. bunun da sırrı, o kadın kıpti (mısırlı) olup cima halindendeyken kocasının yanında bulunan iki ayıya bakmış olmasıdır. Bedenleri dilediği şekilde yaratmasında Allah'ın birtakım sırları vardır ki Allah her şeye hakkıyla kadirdir.'' (Kaynak: Mahmut Ustaosmanoğlu, Ruhul furkan Kuran Tefsiri, 6.Cilt, 138.sayfa)

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aklen pek mantıklı gelmese de sonuçta ayet ve tefsir kendi reyimle konuşamam. Sahih bir şeyimde inkar etmekten sakınırım. Kuran sonuçta akılla değil nakil ile tefsir edilebilecel bir kitaptır.

Bu konudaki destekleyen ya da reddeden nakilleri yani ayet ve hadisleri yazabilir misiniz?

Şimdiden hepinize teşekkürler

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar Cübbeli Ahmet ve Mahmut Efendi’nin Ruhul Furkan tefsirinde aktardıkları bu bilgilerin sünnetten ya da gelenekten bir delilleri var mı? Hz İsa’nın (a.s) Peygamber değilde melek olduğunu ilk kez duydum.

Nisa 171’in tefsiri

Hz. İsa'nın yaratıldığı hakiki su, beşer olan annesinden mevcut olduğundan Hz.İsa beşer olarak zuhur etmiştir. Fakat neticede ikinci kat sema'ya kaldırılarak melek şekline girmiştir. Nitekim annenin cima halinde görüp hayal ettiği suretin doğacak çocuğa tesir ettiği bilinmektedir. Hatta bir kadının yılan kılığında bir insan doğurduğu, sebebi kadına sorulduğunda cima halindeyken yılan gördüğü rivayet edilmiştir. Bir kadının dört gözlü, iki ayağı da ayının ayakları gibi olan bir çocuk doğurduğu nakledilmiştir. bunun da sırrı, o kadın kıpti (mısırlı) olup cima halindendeyken kocasının yanında bulunan iki ayıya bakmış olmasıdır. Bedenleri dilediği şekilde yaratmasında Allah'ın birtakım sırları vardır ki Allah her şeye hakkıyla kadirdir.'' (Kaynak: Mahmut Ustaosmanoğlu, Ruhul furkan Kuran Tefsiri, 6.Cilt, 138.sayfa)

Bunun devaminda'da cima halinde iken bayanlara mahmut putu düşünmelerini öneriyor du kitabında..

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bende bunu ilk defa duydum nurcuular da bi şeyler demişler işi tam erkek şeklinde görünen meleğin çocuğuddur deme haddine getirip cübbelinin dediği mıntıkaya çekmişler !!! sanırım dayanak noktalarını buldum ama bana laf düşmez ! yani öyle mi değilmi bilmediğim bi şey !!!???

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sözler dine uygun mu peki?

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
“Herhangi bir işi , severek ve kalbi istila edecek şekilde düşünmek o işi yapmak gibi insana tesir eder. İyilikleri düşünmek iyi , kötüleri hayal etmekse kötüdür. Bazı ulema , doğacak çocuğa bereketi sirayet eder ümidiyle kişinin, cima halinde (yani kocası ile ilişki sırasında) Salih kimseleri düşünmesini güzel görmüşlerdir. O halde düşünceyi haram ve mübahlardan çevirip , iyilere yönlendirmek , hiçbir akıllının inkara kalkışmaması gereken şeylerdendir ki rabıta da bu hayali sohbetten ibarettir.”

( Muhammed Salih , Beğiyyetü’l- Vacid , Sh . II)

TARİKAT-I ALİYYE’DE RABITA-I CELİYYE – sayfa 261 – Ahmed Mahmud Ünlü (Cübbeli Ahmed)

Böyle yazmışlar tefsire ama bu olacak iş değil cidden.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
“Herhangi bir işi , severek ve kalbi istila edecek şekilde düşünmek o işi yapmak gibi insana tesir eder. İyilikleri düşünmek iyi , kötüleri hayal etmekse kötüdür. Bazı ulema , doğacak çocuğa bereketi sirayet eder ümidiyle kişinin, cima halinde (yani kocası ile ilişki sırasında) Salih kimseleri düşünmesini güzel görmüşlerdir. O halde düşünceyi haram ve mübahlardan çevirip , iyilere yönlendirmek , hiçbir akıllının inkara kalkışmaması gereken şeylerdendir ki rabıta da bu hayali sohbetten ibarettir.”

TARİKAT-I ALİYYE’DE RABITA-I CELİYYE – sayfa 261 – Ahmed Mahmud Ünlü (Cübbeli Ahmed)

Böyle yazmışlar tefsire ama bu olacak iş değil cidden.
1696477701857.png

Olacak iş değil diyecek kadar hafifletemezsin, Olmuşu var adı Deyyusluk! ve akide edinilmiş

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Leprusal gitti ilmi seven geldi cubbeli konularini hortlatan.

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Böyle yazmışlar tefsire ama bu olacak iş değil
Mahmut müşriğinin sapıklıkları bununla da sınırlı değil.Gerçi senin bahsettiğin kaynak Cübbeliye ait.Ama konunun ilk başında iki müşrikten de bahsedilmiş.Ondan dolayı hocasını da es geçmek olmaz.

Eserlerinden bazı alıntılar:

Son düzenleme:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Hz. İsa'yı melek olarak kabul eden Hrıstiyan mezhepler vardı, doketizm deniyor bu inanca. Kuranı Kerim'de bu akidenin ret edildiğini görüyoruz:

مَّا ٱلۡمَسِیحُ ٱبۡنُ مَرۡیَمَ إِلَّا رَسُولࣱ قَدۡ خَلَتۡ مِن قَبۡلِهِ ٱلرُّسُلُ وَأُمُّهُۥ صِدِّیقَةࣱۖ كَانَا یَأۡكُلَانِ ٱلطَّعَامَۗ ٱنظُرۡ كَیۡفَ نُبَیِّنُ لَهُمُ ٱلۡـَٔایَـٰتِ ثُمَّ ٱنظُرۡ أَنَّىٰ یُؤۡفَكُونَ

O sadece bir rasuldu. Meryem ve Isa yemek yerlerdi.

Doketistlere göre ise yemek yemeye ihtiyaç duymazlardı.

Buradaki anlatı da yabancı kaynaklardan alınmış olmallıdır. Allahu alem.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şirki seven olmadan az önce
Abi şirk benden uzaktır. Ben inançlı biriyim.
Bir arkadaş ilim sahibi insana pek uymaz dedi o yüzden hassasiyet gösterip değiştirdim. Allah’ın kitabını okuyan birine şirk ithamı yapmak doğru değil.
Yanlışlarımız varsa da yavaş yavaş öğreniyoruz işte :)

Benim tassabum yok ki doğru neyse o benim için..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abi şirk benden uzaktır. Ben inançlı biriyim.
Bir arkadaş ilim sahibi insana pek uymaz dedi o yüzden hassasiyet gösterip değiştirdim. Allah’ın kitabını okuyan birine şirk ithamı yapmak doğru değil.
Yanlışlarımız varsa da yavaş yavaş öğreniyoruz işte :)

Benim tassabum yok ki doğru neyse o benim için..
Gönül vermediğin şirk ehl-i kalmamış ülkede. Ama inşeAllah körü körüne savunmak yerine iki tarafında delillerine bakarak akledersen hakikatleri görürsün. Yok bu kadar ezberi var, şu kadar arabca biliyor diye baştan önyargıyla savunmaya geçersen şirkten kurtulamazsın.

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah’ın kitabını okuyan birine şirk ithamı yapmak doğru değil.
Niye bizim tüm bu saydığımız isimler Allah'ın kitabını okumuyorlar mı?

Allahın kitabını okuduğu halde onunla amel etmeyen,şirkten uzak olmayan insan isterse ömrünün sonuna kadar Kur'anı bin kere okusa neye yarar.

Bu mesajınla hala meseleleri anlamadığını göstermiş oluyorsun.

Biz niye bu adamlara müşrik diyoruz?
Önce bunu anlamaya çalış.

Önceki konu başlıklarına geri dön ve meseleleri sakin kafayla düşünüp anlamaya çalış.
Eğer bu en temel meseleleri anlamazsan sürekli bocalar durursun.Rabbim sana hidayet versin.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gönül vermediğin şirk ehl-i kalmamış ülkede. Ama inşeAllah körü körüne savunmak yerine iki tarafında delillerine bakarak akledersen hakikatleri görürsün. Yok bu kadar ezberi var, şu kadar arabca biliyor diye baştan önyargıyla savunmaya geçersen şirkten kurtulamazsın.
Haklısında. Arapça konuşmak da ama bir yetenek cidden. Çünkü gerçekten çok zor bir dil, çok zengin çok şiirsel.. Arapça bilen insana (ana dili olarak değilde) ben yine de dil açısından saygı duyarım. İngilizce’den en az 10 kat daha zor. Türkçe’den de 20 kat. Tabii benim fikrim bu.

Abi ben hadis uydurmaysa Peygamber asla isnat etmem ama onun uydurma olduğuna dair delil görmem lazımdır. Bir de benim şuan Arapçam yok yani o yüzden kitapta şu yazıyor deyince bakamıyorum.

Zaten bu forumda yazdığı gibi bu insanlar bir ömür ilim teslim edip bile bile yalanlar uyduruyorlarsa şirk olduğunu bile bile bu işleri yapıyorlarsa, yani cübbeli yalan olan hadisi bile bile sahih gibi naklediyorsa zaten böyle birine kim olursa olsun saygı duyulmaz izlenmez hatta bir mana da zındıklıktır bu.. Ama işte gerçekten öyle mi? İşte çok kitap var yazılmış. Yani o kitapların hepsini okumaya ömrümüzde yetmez. Hangisi doğru hangisi yanlış bunu oradan çıkarmak kolay bir iş değil tabii.. Mesela Sühreverdi diyor ben bilmiyorum bile bu ismi ilk kez duydum hakkında hiçbir şey bilmediğim biri ile ilgili nasıl konuşabilirim ki

Ama benim bu forumda okuduğum şeyler aklıma çok mantıklı geliyor. Hem Kur’an ayetine bakınca hem de aklımla düşününce doğru diyorum yani.. Allah’la aramızda neden aracıya şeyhe gerek olsun. Müslüman ümmetinin bir önderi de olacaksa zaten bu Peygamber Efendimizden başkası olamaz.

Ama işte bir yandan da ben bunları bilirken bu kadar şeyh olmuş insanlar bağlanmış namaz kılan cemaatleri olan insanlar bunu nasıl bilmezler diye de düşünmüyor değilim.
Fetullah denen sapığında yaptıklarını düşününce dikkatli olmak lazım.

Mesela geçen cübbeli bir sohbetinde Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenlerden bahsediyordu ve Kur’an ayetlerini okuyordu yaşadığım sürece Allah’ın razı olmadığı bir sistemden bende razı değilim aynı buradaki insanlar gibi, öbür sohbetinde ama Perinçeki övüyor başka yani bu nasıl mümkün olabilir ki? Benim de aklım almıyor artık :D

Kaset olayından önceki sohbetleri iyi ama maalesef ondan sonrakiler de acsyip acayip şeyler olabiliyor.. Haklısınız yanii..

Son düzenleme:
İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Niye bizim tüm bu saydığımız isimler Allah'ın kitabını okumuyorlar mı?

Allahın kitabını okuduğu halde onunla amel etmeyen,şirkten uzak olmayan insan isterse ömrünün sonuna kadar Kur'anı bin kere okusa neye yarar.

Bu mesajınla hala meseleleri anlamadığını göstermiş oluyorsun.

Biz niye bu adamlara müşrik diyoruz?
Önce bunu anlamaya çalış.

Önceki konu başlıklarına geri dön ve meseleleri sakin kafayla düşünüp anlamaya çalış.
Eğer bu en temel meseleleri anlamazsan sürekli bocalar durursun.Rabbim sana hidayet versin.
Allah hepimizi en doğruya iletsin abi.. Tabii ki doğruları insanlara anlatın ama hepsinden önce biz iyi olalım. Amel çok önemlidir.

Çok okumam lazım ama eksiğim var kabul ediyorum. :)

Üst Ana Sayfa Alt