Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İhtilaf Vukuunda Allah ve Rasulü'nün Hükümlerini Hakem Tayin Etmek

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İhtilaf Vukuunda Allah ve Rasulü'nün Hükümlerini Hakem Tayin Etmek

İbn-i Kesir (rahimehullah) der ki:
“ Allahu Tealâ'nın bu emri (Nisa Suresi'nin 59. ayeti) delalet etmektedir ki, insanların gerek dinin usulüne, gerekse dinin furuhuna dair ihtilafa düştükleri her husus, Allah'ın kitabına ve Resulullah'ın sünnetine bırakılacaktır. Nitekim Allahu Tealâ bir başka ayette de şöyle buyurmaktadır:

“İhtilafa düştüğünüz her hangi bir şeyde hüküm vermek Allah'a mahsustur.” (42, Şura/10)

Allahu Tealâ'nın kitabının ve Resulullah'ın sünnetinin verdiği hükümle, sıhhatine şehadet ettikleri şeyler haktır ve gerçektir. Bu hak ve gerçeğin dışındakiler ise ancak bir sapıklıktır. Bunun içindir ki, Allahu Tealâ 'Eğer Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız...' buyurmaktadır. Yani, husumetleri ve bilmediklerinizi Allah’ın kitabıyla, Resulullah'ın sünnetine bırakarak aranızda ihtilaf konusu olan şeylerde onları hakem kılın.

'Eğer Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız...'

Ayetin bu kısmı, ihtilaf konularında kitap ve sünnetin hakemliğine başvurarak, bu konularda onlara dönmeyenlerin, Allah'a ve ahiret gününe iman etmediklerine delalet etmektedir.”
(İbn-i Kesir Tefsiri, 4/1747.)

İbn-i Kayyim el-Cevziyye (rahimehullah) der ki:
“İhtilaf halinde işlerin Allah'a ve Resulüne arzedilmesi imanın gereklerinden ve lüzumundandır. Bu arz etme yok olunca, melzumun (lazım kılınanın) yok olmasıyla diğerinin de yok olacağı zaruretinden dolayı iman da yok olur.

İnsanların seslerini Resulullah'ın sesinin üstüne yükseltmeleri amellerin boşa gitmesine sebep olunca, onların kendi görüşlerini, fikirlerini, zevklerini, siyasetlerini, bilgilerini Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’ın getirdiği esasların önüne geçirip yükseltmeleri nasıl caiz olsun? Bu şekilde bir tavır, onların amelle¬rini boşa çıkarmaya daha layık değil midir?”

(İlamu-l Muvakkîyn, 1/50.)

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bu konu hakkında günümüzde ve özellikle bulunduğumuz coğrafyaki sıkıntıları ele alan ve bunu kitap haline getiren mehmed alagaşın vahdete 7 adım adlı kitabını okumayı tavsiye ediyorum.hatta bu kitabda okumuş ama surenin ismini hatırlamıyorumda ayette Rabbim ihtilaflı bazı konuları ahiredde kendisinin açıklayacağını dolayısıyla bu tür ihtilafların ahirete bırakılmasına dair tavsiyede bulunulmuş yani itilafların hepsinin çözümü dünyada olmaz.Rabbimin yardımıyla kitab yanımda değil ama inşaallah kısa sürede ulaşıp ayetlerin (surenin) hangileri olduğunu konuyu tekrar açıp bir nebzede olsa hizmet etmeye çalışacam müslüman ları ALLAH için seviyorum.esselamun aleykum verahmetullah vebereketuhu şu ayetler ışığında daha kolay onlayabiliriz MAİDE-50,BAKARA -113,YUNUS-93,ZÜMMER-3,CASİYE-17,MÜCADELE-14....19,ZÜMMER-46

Üst Ana Sayfa Alt