Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ilim Konusunda Vesvese

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler :)

Sizlerdede ilim ögrenirKen, kitap okurken, ezber yaparken.
"Kafan hic almior" "zaten sen bunlari ögrenemzsin"
"Bukadarini baskasi yapsa kesin daha fazla bilgisi olurdu" gibi böyle olumsuz vesvese ler yasiormusunuz?

Bu aciz kardesinie dua ederseniz sevinirim; )

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

"Bukadarini baskasi yapsa kesin daha fazla bilgisi olurdu" gibi böyle olumsuz vesvese ler yasiormusunuz?

Aleyküm selam değerli kardeşim, öncelikle Allah azze ve celle size ilmiyle amil bir kul olmanızı nasip etsin. Değerli kardeşim anladığım kadarıyla bu şeytanın vesvesesinden başka birşey değil. Zira kitap okumalara yeni başlayan çoğu kardeşin sunmuş olduğu ortak bahane budur 'benim kafam ilim almaz'. Bu görüşte bahane de Allah muhafaza şeytanın zaferidir. Ve biz müslümanlar olarak şeytanın zafer kazanmasına razı olmamamız gerektiğini çok iyi biliriz. Dolayısıyla bu tür vesveselere kanmadan ilim öğrenmek gerekir. Zira ilim Rabbe yaklaşılan bir yoldur. Çünkü bizler Rabbimizi, O'na nasıl ibadet edeceğimizi ilim ile öğreniriz. Ve Allah'tan en çok korkanlar ilim ehli kimselerdir;

'Kulları içinden ancak âlimler, Allah'tan (gereğince) korkar.' Fatır suresi 28.ayet

Ve unutmamak gerekir ki ilim öğrenmek her müslümana farzdır;

'ilim öğrenmek her müslümana farzdır.'
İbn mâce, mukaddime 17.

Şimdi sorarım değerli kardeşim bu denli önemli bir ameli şeytanın vermiş olduğu birkaç vesveseye satmak ne kadar akıllıca olur? Korkalım değerli kardeşim, Allah azze ve celleden gereği gibi korkalım. O'ndan gereği gibi korkmak içinde ilim öğrenelim. Öğrenmekle kalmayıp onu yaşayalım. Sonra tüm insanlığa, müslümanlara o ilmi kazandıralım. Rabbim size basiret, fazilet ve hikmetli davranan ilim ehli olmayı nasip etsin. Sizde bu acizi dualarınızdan esirgemeyin inşaallah.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Aleykum selam vesveseden ziyade nefsin gevsekligine benziyor. :)

Bir zaman lar bizimde basimizdan gecen amann nasil olsa anlamiyorsun deyip orada birakmalar vs..

Seytanla nefs birlesince isin sikintisi su
Seytan fisildar da fisildar ama nefs direk yaptirir..

Kararlarda etkili olan nefstir.
Once ona sahip cikmali :)

Sonra seytan fisildasin dursun anca fisildar..

Sen sabirla devam et pes edersen kaybedersin.birdaha ki donusun icin de gec kalmis olabilirsin
Vakit varken devam :)

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de çok kez öyle düşünürüm. Anlamam ben bunu vs diyorum . Ama aynı şeye ertesi gün sonra yine ertesi bakınca aa ben bu konunun genel hatlarını anlamışım diyorum. Zamanla da detaylar giriyor kafama. Zeki insanlara okuduğunu hemen kapan insanlara imrenmiyor değilim. Ama işte herkes farklı yaratılmış.

Pes etmek yok. Kimisi kolay anlar kimisi zor. Ama anlar yani sonuçta:)

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de çok kez öyle düşünürüm. Anlamam ben bunu vs diyorum . Ama aynı şeye ertesi gün sonra yine ertesi bakınca aa ben bu konunun genel hatlarını anlamışım diyorum. Zamanla da detaylar giriyor kafama. Zeki insanlara okuduğunu hemen kapan insanlara imrenmiyor değilim. Ama işte herkes farklı yaratılmış.

Pes etmek yok. Kimisi kolay anlar kimisi zor. Ama anlar yani sonuçta:)

Allah sana ibn abbaz gibi hifz ve zeka versin kardesim :D

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
QaREyA.jpg

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi
Sayın sükunet siz kitabi atomlarina ayirmissiniz resmen.
Lakin paylaşım ala.( a nin bir tanesi sapkali ama ben yapmasını bilmiyorum)

Kitabı okumadım kardeşim sayın alketa kardeşim. Bunu Nakilkursusu sitesinde Ömer Faruk'un yaptığı bir nakil silsilesinde gördüm oradan aldım.

Şapkalı harf yapmaya gelince :) oda şöyle shift + ^(3) işaretine bas sonrada sesli harflerden birine bas â gibi :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Ben bunu anlamadim.
Ilim öğrenirken de ne ilmi mesela.
Çok genel geldi bu buna.
Kasit ne?

Mesela hafiza baska birşey
Bazilarinin zehir gibi hafizasi olur
Şıp diye okur
Bazisi hafizasi kötüdür lakin parlak zeka sahibidir ne bileyim.

Görsel hafızam iyidir okurum unutmam
Ama kulak hafızam kötüdür bir tane ezbere şiir bilmem sarki sözü bilmem atarım genelde
Sayilarla aram iyidir ama sıkıcı bir kitap uzerine tepinsem de anlamam.

Nette okuduğum hicbirseyi aklimda tutamıyorum

Bir de yetenek işi.
Bir konuda yeteneginiz vardir seversiniz ona yoğunlasirsiniz.

Simdiki zamanda herkesin bilgi birikimi muazzam. Tekno bize bunu sağladı lakin bu amelsiz muslims nesli cikartti.

Yani arkadaslarin dikkat cekmek istediği nokta mühim. Hayata geçirilen ilim,nefes alip fayda veriyor.

Bana gore cok vesveselik değil bu.aceleniz yoksa az oz daim yavaş yavaş ilmi beslenmeye devam.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bunu anlamadim.
Ilim öğrenirken de ne ilmi mesela.
Çok genel geldi bu buna.
Kasit ne?

Mesela hafiza baska birşey
Bazilarinin zehir gibi hafizasi olur
Şıp diye okur
Bazisi hafizasi kötüdür lakin parlak zeka sahibidir ne bileyim.

Görsel hafızam iyidir okurum unutmam
Ama kulak hafızam kötüdür bir tane ezbere şiir bilmem sarki sözü bilmem atarım genelde
Sayilarla aram iyidir ama sıkıcı bir kitap uzerine tepinsem de anlamam.

Nette okuduğum hicbirseyi aklimda tutamıyorum

Bir de yetenek işi.
Bir konuda yeteneginiz vardir seversiniz ona yoğunlasirsiniz.

Simdiki zamanda herkesin bilgi birikimi muazzam. Tekno bize bunu sağladı lakin bu amelsiz muslims nesli cikartti.

Yani arkadaslarin dikkat cekmek istediği nokta mühim. Hayata geçirilen ilim,nefes alip fayda veriyor.

Bana gore cok vesveselik değil bu.aceleniz yoksa az oz daim yavaş yavaş ilmi beslenmeye devam.

Genel kitap okurken mesela Tefsir okuyorsunuz bi cilt bitior ama bi cild kitap okumus gibi hissetmiorsunuz kendinizi
sonra okuyon okuyon untuyon anlamion vs gibi vesveseler iste

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Genel kitap okurken mesela Tefsir okuyorsunuz bi cilt bitior ama bi cild kitap okumus gibi hissetmiorsunuz kendinizi
sonra okuyon okuyon untuyon anlamion vs gibi vesveseler iste

bir süreliğine öğrenmeye odaklanma akhi
küçük ve akıcı kitaplardan başla ve sırf ibadet niyetiyle oku
aklında kalmasada ecrini kazanırsın inşAllah

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İslam-tr Mudâvimi
İslam-TR Üyesi

Bir isin ustasi olmak istiyorsan once o isin ciragi olmasin.

Bende de oluyor lakin el ehsenu vel tekrar vele kene 180 taktigiyle zamanla kavriyor ve ezberliyorsun...

Allah cc yardimcin olsun kardesim.

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi
Birde şu yönü var meselenin kardeşim. Şimdi okuduğun kitapta önemli misalen gidip fıkıh usulünde hiç bir altyapın yokken Şatibi'nin el-İtisamını okursan bir şey anlamayabilirsin. Akidede gider Maturidi'nin tevhidini okursan bir şey anlmaya bilirsin. Demek istediğim şu kitap okurken bile en alt seviyeden başlamak okuduğunu anlamamayı azaltır. Okuduklarının çogunu anlarsın yani. Alimler "İlim, basamak basamaktır" derler. Bu sözü düşünmek gerekir bence.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birde şu yönü var meselenin kardeşim. Şimdi okuduğun kitapta önemli misalen gidip fıkıh usulünde hiç bir altyapın yokken Şatibi'nin el-İtisamını okursan bir şey anlamayabilirsin. Akidede gider Maturidi'nin tevhidini okursan bir şey anlmaya bilirsin. Demek istediğim şu kitap okurken bile en alt seviyeden başlamak okuduğunu anlamamayı azaltır. Okuduklarının çogunu anlarsın yani. Alimler "İlim, basamak basamaktır" derler. Bu sözü düşünmek gerekir bence.

zaten okumak degil problem
okurken iste " unutursun, anlamazsin " gibi vesveseler sürekli problem olan
yoksa zaten insan anlior okudugunuda bilmiom cok vesvese oluyor bende bu ara bu konuda

Üst Ana Sayfa Alt