Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imam Hatip Liseleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ben imam hatip mezunu olarak şunu söyleyebilirim nekadarda kötü olsa diğer okullardan fazla artısı var

okumak isteyen ilme susamış biri ise medreselere gitsin , dünyevi ilimlerde iyi noktaya gelmek isteyen normal okullara gitsin , kendisini sakındırıp sadece mezun olmak ısteyen ihl ye gıtsın

Allah yardımcınız olsun kardeşim

B Çevrimdışı

beydanur

Guest
4+4+4 sistemine mecbur bırakıldığımıza ve elimizde itikadımıza uygun bir okul olmadığına göre ikisinden birisi olmak zorunda. Ben de çocuklarımızı sakındırabilmek için imamhatipleri tercih edenlerdenim çünkü nereden baksanız orada Allah'ın emirleri ve Rasulullah'ın (s.a.v.) sünneti konuları daha çok işleniyor. Doğru değiller tabi ama doğruya daha yakınlar. Her şekilde onlar zihinlerini bozmaya çalışacak, biz evde düzelteceğiz inşaallah. Bu arada özellikle kız çocukları için daha uygun olur. Sonuçta onların para kazanıp, meslek sahibi olmaları için bir şart yok. Özellikle ergenlik dönemine girdiklerini düşündüğümüzde Allah korkusunun daha ağır basacağı bir okulda olmalarını çok doğru buluyorum. Maksadım onların okuldan öğrenecekleri ilim değil, bize şart koşulan bu süreyi en az hasarla doldurabilmek. Yoksa zorunlu eğitimin 5 sene olduğu günlerin geri gelmesini çok isterdim.

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
inşallah gelecek neslimizi evlatlarımızı bu ve bunun gibi zorunlu zillete mecbur etmemek için hicret edelim.Bu sistem aynen askerlik meselesindede böyledir ki çözümleri de bellidir Rabbim kaldıramayacağimiz yukler yuklemesin inşallah.

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bende imam hatip mezunuyum ve gördüğümüz din eğitimi,başkalarında nasıldır bilmiyorum ama çok sağlam ve tasavvuf ve sufizmden uzaktı sanki,tabii 13 sene oluyor mezun olalıda
,yani eğer devletin baskıları olmasa tevhidi eğitime çok yakın bir eğitim verebilecek okullar devlet eliyle heba ediliyor gerçekten...ben memnunum tabii mezun olmakdan,okurken babama kızardım:) gençlik başımda duman misali neden kızlar yok diye sitem ederdim ama,daha sonra anladımki ateşle barut misali iyikide imam hatip okulunu okumuşum.

R Çevrimdışı

Rabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben düz liseye gidiyorum ve pişmanım imam hatibe gitmediğime. Ama düşündüm bazı şeyleri, Mesela tağut'un gölgesi altında eğitim alacaksın. Sana ne kadar yararı olabilecek ki ?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
hiç bir farkı yok ki giyiminden tutun da her türlü kurala kadar imam hatip liselerinin de diğer liselerinde önünden geçilmez hal almış

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
imam hatip lisesi şu an okuduğum okuldan daha temiz değil, daha garip pislikler oluyor anadolu liselerinde olmayan yaşanılan yere göre değişecek bir şey olabilir.

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Günümüz İmam Hatip liselerinde okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki;İmam Hatip liselerinin diğer liselerden hiçbir farkı yoktur. Müfredat zaten aynı olmakla beraber Arapça, Kur'an gibi bazı İslam'i ilimler de kısmen öğretilmektedir. Faydasına gelince, bir Müslümanın çok kısa bir dönemde öğrenebileceği bir bilgiyi 4-5 yıla yayarak esasında ilim almak gibi bir şey bu okullarda söz konusu değildir.

Ayrıca zina ve fuhuş İmam Hatip liselerinde çokca yaygındır. Burada anlatmaya edebimizin müsade etmeyeceği bir çok mesele bu okullarda yaşanmıştır ve yaşanmaktadır. İmam Hatip liselerinin çevrelerinde ikamet eden kimseler, başlarında örtülü olduğu halde bu zinakar kızların ve zinakar erkeklerin işledikleri pisliklere az çok şahit olmuşlardır. Bu yönüyle İmam Hatip liseleri diğer liselerle hemen hemen aynıdır. Hatta bazı düz liseler yönetiminin ciddiyeti sebebiyle birçok İmam Hatip lisesinden daha ahlaklıdır.

Diğer taraftan öğretmenlerin bir kısmı Nurculuk dinine, bir kısmı sofilik dinine veya diğer farklı dinlere mensupturlar. Arada bir Tevhid'i söylemleri olan, birkaç roman okumuş adamlar çıkar ve radikal söylemlerle konuşurlar. Tabii bunlar sadece sözdedir. Yoksa Pazartesi ve Cuma günleri Türk bayrağının önünde İstiklal Marşı okunurken saygı duruşunda duran kimselerde bu kimselerdir.

Özellikle kız çocuklarını bu okullara gönderenlere şaşıyorum. Aslında onlara çocuk demek caiz olmaz. Çünkü 17 18 yaşında ki bir kız artık çocuk değildir. O erkeklerde çocuk değildir ki bu sebeple fuhuş ve zina bu müesseselerde oldukça yaygındır. Kızını bu fesat yuvalarına ancak Deyyus'lar gönderir. Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) dedi ki:"Deyyus Cennete giremez." Sahabe sordu:" Deyyus kimdir Ya Rasulullah?" Rasulullah dedi ki:"Deyyus, ehlini kıskanmayandır."

Ayrıca İmam Hatip liselerinde -şuan var mı bilmiyorum- "Milli Güvenlik Dersi" vardı. Bu derse bir rütbeli asker girerdi ve ders boyunca İslam aleyhine konuşurdu. Atatürkü, Laikliği anlatır över, İslam'ı karalardı. Her türlü küfür sözü bu derste mevcuttu. Fakat Türkiye'de ki İslam'i kesim o kadar dinsiz ki, kimse bunu bu güne kadar mesele yapmadı.

Ve şuan yürürlükte olan "T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" dersi de her türlü küfrün ve şirkin izhar edildiği bir başka derstir.

Bunun yanında bu okullarda bulunan Kadın erkek bir arada bulunmak , müzik gibi birçok haram da herkesçe malumdur.

Aklı selim olan, reşid olan gençlere bu konuda tavsiyem, aileniz baskıda yapsa, eziyette etse bu küfür ve şirk medreselerine gitmeyin. Sırf tembellik ve başıboşluk sebebiyle dahi okula gitmeyen kimseler herkesçe malumdur. Tevhidi öğrendikten sonra bunca küfre ve günaha kucak açmak asla bir Müslümanın yapacağı bir iş değildir.

Siz bu konuda ciddi bir tavır sergilediğinizde, göreceksiniz aileniz çok geçmeden üzerinizdeki baskıyı kaldıracaktır. Ve eğer siz bu konuda ciddi olursanız Allah size bir çıkış yolu açacaktır ki bu Allah'ın vaadidir. Allah azze ve celle buyuruyor ki:"Kim Allah'tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder ve onu hiç beklemediği bir yerden rızıklandırır. Kim Allah'a güvenirse O ona yeter. "

(Talak Suresi 2 ve 3. Ayetler)

Esasen bize düşen de insanları şirkin küfrün ve her türlü haramın bulunduğu bu okullara teşvik etmek değil, onları buralardan sakındırmaktır.

Allah azze ve celle en doğrusunu bilir.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşler önerim küfür sisteminde okumaktansa evinizden dışrdan okuyun . ve ilminizide genişletmek için imam hatipdeki kendini alim zanneden cahillere ihtiyacınız yok kaynak sağlam eserleri okumak kafidir tarihmi mezhepler tarihi hayatus sahabe okuyun siyermi bir ton kitap var. hiç olmadı ise bir ilahiyatcıdan düzenli eğitimde alınıla bilinir. benim şahsi düşüncem ilerde evlenince çocuklarımı ilk okul dışında okula göndermicem yani 5. ci sınıfa kadar göndericem gerisinide evinden dışardan okuyacak ..

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Özellikle kız çocuklarını bu okullara gönderenlere şaşıyorum. Aslında onlara çocuk demek caiz olmaz. Çünkü 17 18 yaşında ki bir kız artık çocuk değildir. O erkeklerde çocuk değildir ki bu sebeple fuhuş ve zina bu müesseselerde oldukça yaygındır. Kızını bu fesat yuvalarına ancak Deyyus'lar gönderir. Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) dedi ki:"Deyyus Cennete giremez." Sahabe sordu:" Deyyus kimdir Ya Rasulullah?" Rasulullah dedi ki:"Deyyus, ehlini kıskanmayandır."

Sözlerinizin nereye gittiğine dikkat etmek lazım.

SÖZ AĞIZDA İKEN SAHİBİNİN ESİRİDİR,AĞIZDAN ÇIKTIKTAN SONRA SAHİBİ ONUN ESİRİ OLUR.....

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sözlerinizin nereye gittiğine dikkat etmek lazım.

SÖZ AĞIZDA İKEN SAHİBİNİN ESİRİDİR,AĞIZDAN ÇIKTIKTAN SONRA SAHİBİ ONUN ESİRİ OLUR.....

Çok güzel bir söz nakletmişsin, doğrudur.

Ben 17-18 yaşında ki kızını kadın-erkek karışık okullara gönderen, erkek öğrencilerin ve yaşlı başlı hocaların nazarından kıskanmayan kimseler hakkında "Deyyus" ifadesini kullandım. Ki Rasulullah(aleyhisselatu vesselam) buyuruyor ki:"Namus gayreti (kıskançlık) imandan, kadın erkek bir arada bulunmak münafıklıktandır."

Böyle bir duruma razı olan, ehlini kıskanmayan kimsenin de ismi budur Allah'u alem.

Ben böyle düşünüyorum.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Okuldaki pislikleri saymaya burda kimsenin vakti de yetmez ahlakı da elvermez heralde bu tüm devlet okullarında mevcut okulda ahlaklı ve haya sahibi olarak kalmak hem bir erkek hem de bir kız için zor zorlamaya gerek yok anlamıyorum benim çocuğum olsun vallahi göndermem Allah onun rızkını garanti etmiştir zaten bu bir çok yoldan yapılabilir ama okul yolu ile değil okul fesad yuvasından başka bir şey değil

EBU HAFSA Çevrimdışı

EBU HAFSA

Üye
İslam-TR Üyesi

Ben 17-18 yaşında ki kızını kadın-erkek karışık okullara gönderen, erkek öğrencilerin ve yaşlı başlı hocaların nazarından kıskanmayan kimseler hakkında "Deyyus" ifadesini kullandım. Ki Rasulullah(aleyhisselatu vesselam) buyuruyor ki:"Namus gayreti (kıskançlık) imandan, kadın erkek bir arada bulunmak münafıklıktandır."

Böyle bir duruma razı olan, ehlini kıskanmayan kimsenin de ismi budur Allah'u alem.

Ben böyle düşünüyorum.

Ben senin yazını tam anladım. Imam hatipe kizlarıni yollayanlarmı deyyus yoksa oraya gidip kendisini korumuyan kizların velilerimi deyyus. Neyi kast ediyorsun ahi.

EBU HAFSA Çevrimdışı

EBU HAFSA

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu okullara kız çocuklarını yollayan babaları kastettim. Zaten Deyyus Rasulullah(aleyhisselatu vesselam)'ın dediği gibi ehlini kıskanmayan kimsedir.

Madem öyle ise işi kişilleştirmek istemezdim ama yazında kendinin imam hatipe gittiğini
Söylemektesin. Madem bayanlar böyle ortamda bulunyor ise sen erkek olarak onlardan kaçman gerekirken velilerine deyyus diyerek kendi durumunu düşün

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Madem öyle ise işi kişilleştirmek istemezdim ama yazında kendinin imam hatipe gittiğini
Söylemektesin. Madem bayanlar böyle ortamda bulunyor ise sen erkek olarak onlardan kaçman gerekirken velilerine deyyus diyerek kendi durumunu düşün

Kişiselleştirmende bir sakınca yok inşaAllah. Eğer bir adam eleştirip kınadığı işi kendisi yapıyorsa, onu o sözü yüzüne fırlatılır.

Söylediğine gelince, ben İmam Hatip okuduğum dönemde Tevhid'i ve İslam'ı bilmiyorum. Rabbimize hamd olsun ki bizlere bilmediğimiz şeyleri öğretti ve bizi İslam gibi güzel bir dinle rızıklandırdı. Bu sebeple İslam'a giren bir kimse, İslam öncesi yaptığı amellerden hem dünyada hem ahirette sorumlu değildir. Zaten şuan ki İslam anlayışım o zaman olsaydı o okulda hiçbir şekilde bulunmazdım.

Diğer bir meselede, babam kız kardeşimi ortaöğretime gönderdiği sırada yüzüne karşı "Senin bu yaptığın deyyusluktur." dediğimi biliyorum. Bir dönem bunun için mücadele ettim ve Allah'a hamd olsun ki çok geçmeden kardeşimi okuldan aldırdım. Ki babam Tevhid'i bilen bir insan değil, koyu bir hükümetcidir.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Ben böyle düşünüyorum.

öncelikle lise yaşı 17-18 değil 17'de lise bitmiş oluyor.Bu yaş bile zaten ergenlik çağının geçtiğini gösterir.

her imam hatip kız-erkek karışık değildir.

okula gönderiyor olmanın kıskanmamak olduğunu çıkarmak için hangi ilimden faydalandın merak ediyorum.Şu toptancı huyundan vazgeç artık.

Haricileri tarihe gömdük ama kokuları hala topraktan sızmaya devam ediyor.Sen deyyusluğu kavrayamamışsın.Bakış açını değiştirerek tekrar bak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...