Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imam Hatip Liseleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

Tilki

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İbni adilberr, ömer bin abdulaziz ve diğerleri
samimi cevap verin ehlinizden kızınız veya karınız acil bir durumda olsa ve acil müdahele gerekiliyors. Ambülans çağrıldı erkek bir doktor çıktı ve tedaviye başladı.. Durun lan dokunmayım ona mı derseniz? Veya hastanede operasyona alınırsa doktorları erkek olmasın diyecek gücünüz ve yüreğiniz var mı?
eğer yoksa burada söyledikleriniz pek bir anlam ifade etmez.

EBU HAFSA Çevrimdışı

EBU HAFSA

Üye
İslam-TR Üyesi
Konunun tekfirle hiçbir alakası olmadığı halde neden birilerine tekfirci yaftası vurmaya gayret ediyorsun arkadaşım?

Okullardaki, özellikle lisede ki durumu az çok aramızda bilmeyen görmeyen yok. Oradaki ahlaksız öğrencileri, sapık öğretmenleri vs.

Şimdi gelelim deyyusluk durumuna. Bak arkadaşım, hadiste Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) buyuruyor ki:"Kıskanmak imandan, kadın erkek bir arada bulunmak münafıklıktandır."

Şimdi eğer aklını kullanıp hadisi düşünürsen şu nokta ortaya çıkar

- Kadın erkek bir arada bulunmak kıskanmanın tam zıttıdır.

Yani hadisten çıkan mana, kadın erkek bir arada bulunmaya gayret göstermeyen kimse kıskanç değildir. Yani karısının, kızının erkeklerle beraber bir ortamda bulunmasına müsade eden, bundan rahatsız olmayan bir kimse "kıskançlık" vasfını yitirmiştir.

Peki deyyus kimdir? Rasulullah (aleyhisselatu vesselam):"Deyyus ehlini kıskanmayandır." buyurmuştur. Şu halde bu durumda okullar gibi kadın ve erkeğin bir arada bulunduğu meclislere kadınlarını, kızlarını gönderen kimseler Deyyus olmuyorlar mı?

Sahabe'nin bu konuda tavrı nerede, sizin mantığınız nerede. Bak Ömer (radiyallahu anh)'ın İslam ümmetine tavsiyesi neymiş:

Deylemi Ebu İshak el Hemedani'den rivayet ediyor.

Ömer (radıyallahuanh) dedi ki:"Kadınların nefesi ile erkeklerin nefesini birbirinden uzak tutun. Kadınlara dış elbise giydirmeyin ki, dışarı çıkamasınlar."

Kadınlara çarşaf almayın ki dışarı çıkmasınlar diyen Ömer İbn'ul Hattab, Abdullah İbn Mes'ud (Radiyallahu anhum)'un anlayışları nerede, kadın erkek karışık meclislere karılarını kızlarını gönderenlerin halleri nerede?
Kardeşim hüküm doğru. Yanlız genellemen doğru değil.
Herkes senin gibi şeriatı öğrenmiş olabilir hükümleride senin gibi bilemiyebilir. Bu sebeble rasulullahın sözünü bügünkü imam hatipcilete kullanman insaflı değildir.

EBU HAFSA Çevrimdışı

EBU HAFSA

Üye
İslam-TR Üyesi
Islam şeriatı ile yönetilmiş olsa türkiye mesele net olur. Sen bu kadar avvam önce deyyus deyip sonra adamı islama davet edeceğinimi zannediyorsun.

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbni adilberr, ömer bin abdulaziz ve diğerleri
samimi cevap verin ehlinizden kızınız veya karınız acil bir durumda olsa ve acil müdahele gerekiliyors. Ambülans çağrıldı erkek bir doktor çıktı ve tedaviye başladı.. Durun lan dokunmayım ona mı derseniz? Veya hastanede operasyona alınırsa doktorları erkek olmasın diyecek gücünüz ve yüreğiniz var mı?
eğer yoksa burada söyledikleriniz pek bir anlam ifade etmez.

Öncelikle şunu söyliyim sana ismini hak ediyorsun.

Çünkü burada kadın erkek karışık okullara çocuk gönderme meselesi konuşulurken, tilkilik yaparak "hastane" "acil" gibi dramatik konuları gündem edip konunun mecrasını kaydırıyorsun. Konu imam hatip liseleri. Eğer konu kadınların erkeklere muayenesi caiz midir değil midir olursa onu da konuşuruz.

Ben senin karınla kızından bahsetmeyeceğim. Ancak namussuz, şerefsiz, alçak ve karısını kıskanmayan deyyuslar insanların karısını kızını örnek verir. Git karını kızını ne yapıyorsan yap.

Şerefi, namusu olmayan insanlarla din mi konuşulur?

T Çevrimdışı

Tilki

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ömer bin abdulaziz
Eğer benim yaptığıma namussuzluk diyorsan dünyadan haberin yok demektir. Biraz dışarı çık gerçekleri gözlemle hayatını bilgisayar başında oturarak geçirme.

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
EDEP YA HU !! biri ağzını bozmuş,güya güzel müslüman ona hiç ağzını bozmamış,al birini vur ötekine,klavye müslümanları !!

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Islam şeriatı ile yönetilmiş olsa türkiye mesele net olur. Sen bu kadar avvam önce deyyus deyip sonra adamı islama davet edeceğinimi zannediyorsun.

Rasulullah (aleyhisselatu vesselam)'ın metodu önce hakkı anlatmaktır. Bizde öyle yapacağız. Ben burada bir şeyin hükmünden bahsediyorum zaten. Yoksa İslam'ı anlatmadığım birine "sen deyyussun" diyerek söze başlayıp sonra onu İslam'a davet etmiyorum. Bu zaten hem akla hem şeriata aykırıdır.

Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) birsürü fıskı, fücürları olduğu halde müşrikleri ilk önce "La ilahe ilallah"a davet etmişti. Bizde inşaAllah insanları ilk önce bu kelimeye davet edeceğiz. Daha sonra kişilerin hastalığına göre reçete verilir. Misal adam kızını okula gönderiyorsa, İslam'da bunun haram olduğu anlatılır. Ben size demiyorum ki hakkı anlatmadığımız adama direk olarak "Sen deyyussun" diyelim.

Ben mi anlatamıyorum, insanlar mı yanlış anlıyor anlamadım gitti.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Günümüz İmam Hatip liselerinde okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki;İmam Hatip liselerinin diğer liselerden hiçbir farkı yoktur. Müfredat zaten aynı olmakla beraber Arapça, Kur'an gibi bazı İslam'i ilimler de kısmen öğretilmektedir. Faydasına gelince, bir Müslümanın çok kısa bir dönemde öğrenebileceği bir bilgiyi 4-5 yıla yayarak esasında ilim almak gibi bir şey bu okullarda söz konusu değildir.

Ayrıca zina ve fuhuş İmam Hatip liselerinde çokca yaygındır. Burada anlatmaya edebimizin müsade etmeyeceği bir çok mesele bu okullarda yaşanmıştır ve yaşanmaktadır. İmam Hatip liselerinin çevrelerinde ikamet eden kimseler, başlarında örtülü olduğu halde bu zinakar kızların ve zinakar erkeklerin işledikleri pisliklere az çok şahit olmuşlardır. Bu yönüyle İmam Hatip liseleri diğer liselerle hemen hemen aynıdır. Hatta bazı düz liseler yönetiminin ciddiyeti sebebiyle birçok İmam Hatip lisesinden daha ahlaklıdır.

Diğer taraftan öğretmenlerin bir kısmı Nurculuk dinine, bir kısmı sofilik dinine veya diğer farklı dinlere mensupturlar. Arada bir Tevhid'i söylemleri olan, birkaç roman okumuş adamlar çıkar ve radikal söylemlerle konuşurlar. Tabii bunlar sadece sözdedir. Yoksa Pazartesi ve Cuma günleri Türk bayrağının önünde İstiklal Marşı okunurken saygı duruşunda duran kimselerde bu kimselerdir.

Özellikle kız çocuklarını bu okullara gönderenlere şaşıyorum. Aslında onlara çocuk demek caiz olmaz. Çünkü 17 18 yaşında ki bir kız artık çocuk değildir. O erkeklerde çocuk değildir ki bu sebeple fuhuş ve zina bu müesseselerde oldukça yaygındır. Kızını bu fesat yuvalarına ancak Deyyus'lar gönderir. Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) dedi ki:"Deyyus Cennete giremez." Sahabe sordu:" Deyyus kimdir Ya Rasulullah?" Rasulullah dedi ki:"Deyyus, ehlini kıskanmayandır."

Ayrıca İmam Hatip liselerinde -şuan var mı bilmiyorum- "Milli Güvenlik Dersi" vardı. Bu derse bir rütbeli asker girerdi ve ders boyunca İslam aleyhine konuşurdu. Atatürkü, Laikliği anlatır över, İslam'ı karalardı. Her türlü küfür sözü bu derste mevcuttu. Fakat Türkiye'de ki İslam'i kesim o kadar dinsiz ki, kimse bunu bu güne kadar mesele yapmadı.

Ve şuan yürürlükte olan "T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" dersi de her türlü küfrün ve şirkin izhar edildiği bir başka derstir.

Bunun yanında bu okullarda bulunan Kadın erkek bir arada bulunmak , müzik gibi birçok haram da herkesçe malumdur.

Aklı selim olan, reşid olan gençlere bu konuda tavsiyem, aileniz baskıda yapsa, eziyette etse bu küfür ve şirk medreselerine gitmeyin. Sırf tembellik ve başıboşluk sebebiyle dahi okula gitmeyen kimseler herkesçe malumdur. Tevhidi öğrendikten sonra bunca küfre ve günaha kucak açmak asla bir Müslümanın yapacağı bir iş değildir.

Siz bu konuda ciddi bir tavır sergilediğinizde, göreceksiniz aileniz çok geçmeden üzerinizdeki baskıyı kaldıracaktır. Ve eğer siz bu konuda ciddi olursanız Allah size bir çıkış yolu açacaktır ki bu Allah'ın vaadidir. Allah azze ve celle buyuruyor ki:"Kim Allah'tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder ve onu hiç beklemediği bir yerden rızıklandırır. Kim Allah'a güvenirse O ona yeter. "

(Talak Suresi 2 ve 3. Ayetler)

Esasen bize düşen de insanları şirkin küfrün ve her türlü haramın bulunduğu bu okullara teşvik etmek değil, onları buralardan sakındırmaktır.

Allah azze ve celle en doğrusunu bilir.

Fitneyi ilk başlatan bu mesaj ; Ömer'den gelmiş.

Altını çizdiğim ve kırmızı renklendirdiğim hakâret ifadesi, kızını İmam Hatibe yollayan babalaradır. Bu kul hakkıyla beraber bir zulumdur, iftiradır.

Evet okullar, imam hatibler hakkında söylediklerin doğrudur, katılıyoruz fakat, terazinin topuzunu kaçırarak cehennemlik olan Deyyus ithamına zıplaman haddi aşmaktır. Bu sebeble bahsettiğin haklı meselelere kimse dikkate almamış, birbirinize itham ve delil yarışına girerek konuyu sabote etmişsiniz.

Okullarda, imam hatiblerde ahlaksızlar var, fucur işleyenler bulunuyor diye; çocuğunu tüm bunlardan sakınıp, terbiye ederek, kıskanarak okula eğitim için gönderen bir baba(lar)nın (velev ki cahil olsun), okulda fuhuş yapan , (kızının curûmlarını bile bile sakınmayan deyyus babalarla) aynı görerek, ayırım yapmadan; okula gönderen velilere toptan Deyyus demen günah olarak sana yeter.

Vakıa; İmam hatib okullarında yaşanan pislikler, normal okullarda da mevcuttur. Binealâneyh, okullarda böyle fuhşiyetların yaşanabilmesinden dolayı, çocuklarını (kız) okula gönderen velillerin ayırım yapmadan cehennemlik olan "Deyyus"luk sıfatıyla nitelendirilmesi; daha önceden okula çocuk yollayan velilerin topyekün tekfir edilmesinde yeni bir ivme kazandığını göstermiş olmakta.

Ebu Hafsa, Hamas isimli kardeşlerin tüm karşı çıkışlarının başlangıç noktası budur; cevablarında da aşırıya düşmelerine de sebeb oldunuz.

Başta Ömer bin Abdulaziz olmak üzere, Hamas'tan beklentimiz ;
Yukarıdaki mesajındaki hatalı ve maksadını aşan altını çizdiğim ve kızarttığım ifadesini düzeltmesi, gerekirse "kızının yaptığı pislikleri bildiği halde bu okullara razı olarak gönderen" tarzında istisna ifadesi ile kayıtlaması ;
Hamas'ın da .... noktalı ifadeleriyle üstü kapalı küfür/hakaret içeren yazıyı kaldırması ;

Aksi durumunda yaptırım uygulanacağını bildiririm.

Konuyu açıyorum ve ilgili üyelerden başka kimseden (şimdilik) yazı beklemiyorum. Yazmak isteyen özel mesaj yazabilir.

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fitneyi ilk başlatan bu mesaj ; Ömer'den gelmiş.

Altını çizdiğim ve kırmızı renklendirdiğim hakâret ifadesi, kızını İmam Hatibe yollayan babalaradır. Bu kul hakkıyla beraber bir zulumdur, iftiradır.

Evet okullar, imam hatibler hakkında söylediklerin doğrudur, katılıyoruz fakat, terazinin topuzunu kaçırarak cehennemlik olan Deyyus ithamına zıplaman haddi aşmaktır. Bu sebeble bahsettiğin haklı meselelere kimse dikkate almamış, birbirinize itham ve delil yarışına girerek konuyu sabote etmişsiniz.

Okullarda, imam hatiblerde ahlaksızlar var, fucur işleyenler bulunuyor diye; çocuğunu tüm bunlardan sakınıp, terbiye ederek, kıskanarak okula eğitim için gönderen bir baba(lar)nın (velev ki cahil olsun), okulda fuhuş yapan , (kızının curûmlarını bile bile sakınmayan deyyus babalarla) aynı görerek, ayırım yapmadan; okula gönderen velilere toptan Deyyus demen günah olarak sana yeter.

Vakıa; İmam hatib okullarında yaşanan pislikler, normal okullarda da mevcuttur. Binealâneyh, okullarda böyle fuhşiyetların yaşanabilmesinden dolayı, çocuklarını (kız) okula gönderen velillerin ayırım yapmadan cehennemlik olan "Deyyus"luk sıfatıyla nitelendirilmesi; daha önceden okula çocuk yolluyan velilerin topyekün tekfir edilmesinde yeni bir ivme kazandığını göstermiş olmakta.

Ebu Hafsa, Hamas isimli kardeşlerin tüm karşı çıkışlarının başlangıç noktası budur; cevablarında da aşırıya düşmelerine de sebeb oldunuz.

Başta Ömer bin Abdulaziz olmak üzere, Hamas'tan beklentimiz ;
Yukarıdaki mesajındaki hatalı ve maksadını aşan altını çizdiğim ve kızarttığım ifadesini düzeltmesi, gerekirse "kızının yaptığı pislikleri bildiği halde bu okullara razı olarak gönderen" tarzında istisna ifadesi ile kayıtlaması ;
Hamas'ın da .... noktalı ifadeleriyle üstü kapalı küfür/hakaret içeren yazıyı kaldırması ;

Aksi durumunda yaptırım uygulanacağını bildiririm.

Konuyu açıyorum ve ilgili üyelerden başka kimseden (şimdilik) yazı beklemiyorum. Yazmak isteyen özel mesaj yazabilir.

Benim Kur'an, Sünnet ve Sahabe (radiyallahu anhum)'den gelen nakillerden, Selef-i Salih'in imamlarının sözlerinden anladığım kadarıyla, şu vakıada ki karma eğitim veren okullara ergenliğe girmiş kız çocuklarını gönderen kimselerin yaptığı şey "deyyusluk"tur. Ben Allah'a böyle iman ediyorum. Dileyen de dilediği şekilde iman eder.

Bizler Allah'a hamd'u şükürler olsun münafık değiliz ki meclisten meclise din değiştirelim. Zaten kayıtlayacak olsaydım yazarken kayıtlardım. Benim mesajımda düzelteceğim bir şey yoktur.

حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

"Allah bana yeter, O'ndan başka ilah yoktur. Ben Allah'a tevekkül ettim. Ve O, yüce arşın Rabbidir."

(Tevbe Suresi 129. Ayet)

EBU HAFSA Çevrimdışı

EBU HAFSA

Üye
İslam-TR Üyesi
Benim Kur'an, Sünnet ve Sahabe (radiyallahu anhum)'den gelen nakillerden, Selef-i Salih'in imamlarının sözlerinden anladığım kadarıyla, şu vakıada ki karma eğitim veren okullara ergenliğe girmiş kız çocuklarını gönderen kimselerin yaptığı şey "deyyusluk"tur. Ben Allah'a böyle iman ediyorum. Dileyen de dilediği şekilde iman eder.

Bizler Allah'a hamd'u şükürler olsun münafık değiliz ki meclisten meclise din değiştirelim. Zaten kayıtlayacak olsaydım yazarken kayıtlardım. Benim mesajımda düzelteceğim bir şey yoktur.

حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

"Allah bana yeter, O'ndan başka ilah yoktur. Ben Allah'a tevekkül ettim. Ve O, yüce arşın Rabbidir."

(Tevbe Suresi 129. Ayet)
Allah seni islah etsin. Aynen imza signatürüm seni tarif etmekte

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
usulsüz bedevi Ömer o isme kurban olasın sana daha neler derdimde edebim müsaade etmiyor aşırı tekfirci pislik

Aşırı kimi tekfir etmişim söyler misin?

Bu okullara kızlarını gönderenlerin yaptığının deyyusluk olduğunu söylemek aşırı tekfircilik mi oluyor?

Ali İbn Ebi Talib (radiyallahu anh) bir gün kadınların erkeklerin olduğu çarşılara gittiğini duydu ve insanlara şöyle hitab etti:"Hiç utanmıyor musunuz?! Hiç kıskanmıyor musunuz?! Duyduğuma göre kadınlarınız çarşılara gidip erkeklerin arasına giriyorlarmış!"

(Ebu'l Ferec İbnu'l Cevzi - Ahkamu'n Nisa)

Ali (radiyallahuanh)'ın bu yaptığı da aşırılık mıydı acaba? Erkeklere "hiç utanmıyor musunuz? "hiç kıskanmıyor musunu?" demesini nereye sığdıracaksınız? Yine Sahabe'den İmran (radiyallahu anh) kadınların içerisinde tavaf eden bir erkeği görünce onu kamçıyla dövmüştür.

İşte Sahabe bu meselede bu kadar hassastı.

Siz neden böyle tepki verdiniz anlamadım ama elbet bir sebebi vardır. Fakat konunun tekfirle alakası yok. Benim aşırı tekfirci olduğumu anladığınız yazılarımda da ilmi bir şekilde cevap verseydiniz keşke.

Ayrıca adam orada aleni şekilde söverken, küfür ederken zerre tepki vermeyen insanlar, benim birilerine "deyyus" dememe nedense heybetleniyorlar. Eğer sizinki hakkı savunmaksa, neden adam o pis küfürleri yazarken hakkı savunmadınız??

Allah kalplerde olanı en iyi bilendir.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sen de iyi biliyorusun deyyus mevzusundan sana aşırı tekfirci demediğimi bana kelime oyunu yapma seni izlediğim günden beri alttan alttan aşırı tekfir pisliğini kusuyorsun , sende hayr görmüyorum , bana yolladığın pm yide okumadım ..

Çocuğunu okula gönderene kafir diyormusun bunu yazarmısın

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sen de iyi biliyorusun deyyus mevzusundan sana aşırı tekfirci demediğimi bana kelime oyunu yapma seni izlediğim günden beri alttan alttan aşırı tekfir pisliğini kusuyorsun , sende hayr görmüyorum , bana yolladığın pm yide okumadım ..

Çocuğunu okula gönderene kafir diyormusun bunu yazarmısın

Sen bir konu aç. Ben senin bu soruna delilleriyle cevap vereceğim.

İstersen oturup konuşalım, sen delillerini söyle ben delillerimi söyliyeyim. Onu da ses kaydı yapıp buraya koyalım olur mu?

Hem insanlarda faydalanırlar.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Sen bir konu aç. Ben senin bu soruna delilleriyle cevap vereceğim.

İstersen oturup konuşalım, sen delillerini söyle ben delillerimi söyliyeyim. Onu da ses kaydı yapıp buraya koyalım olur mu?

Hem insanlarda faydalanırlar.

Fida akhinin yazdıklarından çok faydalandına benimki kaldı geriye öyle mi

yeni konuya ses kaydına gerek yok

net cevab ver senden delil isteyen yok deyyus mevzusundan belli oldu hadis anlayışın hadisten anladığın

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fida akhinin yazdıklarından çok faydalandına benimki kaldı geriye öyle mi

yeni konuya ses kaydına gerek yok

net cevab ver senden delil isteyen yok deyyus mevzusundan belli oldu hadis anlayışın hadisten anladığın

Eğer sen benim yazdıklarımı biraz dikkatli izleseydin bu konudaki görüşümü sormazdın.

Senin bana edebinin müsade ederek söylediğin; usulsüz, tekfirci, pislik, bedevi, aşırı sözlerini de Allah'a havale ediyorum. Aynı düşünmek zorunda değiliz ama ne senin ne benim bu şekilde hakaret etmeye hakkımız yok. Ben şu forumda hiçbir üyeye bu şekilde hakaret etmedim. Kendime de edilmesine razı olmam. Rabbim ve melekleri bunları görmüştür. Ben tüm kalbimle inanıyorum ki hem dünyada hem ahirette karşılığını verecektir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...