Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imam Hatip Liseleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Şu sözleri de çok duyduğumu ifade etmeden geçemiyorum :

-Ben o zaman tevhidi bilmiyordum
-Ben o zaman müslüman değildim
-Ben o zaman kafirdim
-Ben o zaman cahildim.
-Çocuğum olursa göndermem
-Oğlum olursa göndermem
-Ben yapmam
-Ben etmem vs. vs.

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şu sözleri de çok duyduğumu ifade etmeden geçemiyorum :

-Ben o zaman tevhidi bilmiyordum
-Ben o zaman müslüman değildim
-Ben o zaman kafirdim
-Ben o zaman cahildim.
-Çocuğum olursa göndermem
-Oğlum olursa göndermem
-Ben yapmam
-Ben etmem vs. vs.

Biz laf üretenlerden değil, Allah'a hamd olsun ki sözüyle amel edenlerdeniz. Eğer senin bu sözleri duyduğun kimseler sözlerinin tam zıttıyla amel etmişlerse, o halde bulunduğun meclisleri değiştir.

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Konu disina kacmasin, ayni ifadeyi ben ya da cevremdeki tanidiklarim söylese ya baba ölecek ya o söyleyen kisi ölecek, Allahu alem 3. ihtimal bulunmuyor.

Ben zaten kardeşini okula gönderen babasına bu ifadeyi kullanan yada kullanmayanlardan bahsetmedim. Arkadaş bana bazı eleştiriler yöneltince bende kendi takındığım tavrı belirttim.

Aksi halde her kişi ehlinden sorumludur. Benim özellikle belirttiğim kişi kendi kızını bu kurumlara gönderen kişidir. Rasulullah(aleyhisselatu vesselam)'ın dediği gibi:"Her biriniz çobansınız ve her biriniz güttüklerinizden sorumlusunuz."

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Biz laf üretenlerden değil, Allah'a hamd olsun ki sözüyle amel edenlerdeniz. Eğer senin bu sözleri duyduğun kimseler sözlerinin tam zıttıyla amel etmişlerse, o halde bulunduğun meclisleri değiştir.

Laf ürettiğini açıkça görüyoruz."Ben o dönem tevhid ehli değildim" diyen sensin.Bir babayiğit'de ben o hatayı yaptığımda tevhid ehliyim demedi zaten.Topu tac'a atmak çok kolay.

Onu yaparken şöyle değildim,böyle değildim demek çok kolay.Geçeceksin bu safsataları.

Merak etme biz emclislerimizde böyle şeyler duymadık.Ancak harici zihniyetli zibidi tekfircilerin ağzından duydum bunun gibi yüzlerce sözü.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ben zaten kardeşini okula gönderen babasına bu ifadeyi kullanan yada kullanmayanlardan bahsetmedim. Arkadaş bana bazı eleştiriler yöneltince bende kendi takındığım tavrı belirttim.

Aksi halde her kişi ehlinden sorumludur. Benim özellikle belirttiğim kişi kendi kızını bu kurumlara gönderen kişidir. Rasulullah(aleyhisselatu vesselam)'ın dediği gibi:"Her biriniz çobansınız ve her biriniz güttüklerinizden sorumlusunuz."

Sen kızını okula gönderen hiçbir kimseye deyyus deme hakkına sahip değilsin.Değil sen,senin zihniyetinde olan hiç kimse böyle bir sözü söyleme hakkına sahip değil,haddi de değil.

İ Çevrimdışı

İbn Abdilberr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
okula gönderiyor olmanın kıskanmamak olduğunu çıkarmak için hangi ilimden faydalandın merak ediyorum.Şu toptancı huyundan vazgeç artık.

Haricileri tarihe gömdük ama kokuları hala topraktan sızmaya devam ediyor.Sen deyyusluğu kavrayamamışsın.Bakış açını değiştirerek tekrar bak.

Kadın-erkek karışmanın kıskanmamak olduğunu hadis ilminden faydalanarak hamdolsun söyleyebiliriz. Nitekim Rasulullah s.a.v. buyuruyor ki : Kadın erkek ihtilatı münafıklıktandır.

Yani Rasulullah s.a.v. buyurduğu üzere bu münafıklıktır. Kızını diğer erkeklerin yanına sokan ahlak düşmanlarının zaten kıskanmadığını anlamak içinde bu konuda hiç bir hadis ve ayet sabit olmasaydı, fıtrat bunu anlamak için yeterlidir. Kızının şerefini, namusunu düşünen kıskanç baba, evladını yabancı erkeklerin yanına sokmaz, Allah emrettiği gibi evinde oturtturur.

Kızını erkek olan okula gönderen imam hatip düşkünü -SÖZDE- kıskanç babalara ricam, okul dağılma saatlerinde Eyüp Sultan Mezarlığına ve Zeytinburnu İmam Hatip civarına baksınlar.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yanımda kızını imam hatip'e gönderen 51 yaşında birisi var.Senin için birseyler dedi.Bak ben birşey demiyorum.

İ Çevrimdışı

İbn Abdilberr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yanımda kızını imam hatip'e gönderen 51 yaşında birisi var.Senin için diyor.Bak ben birşey demiyorum.

Rasulullah s.a.v. o şahıs için deyyus demiş, o kişide bu hadisi okuyanlara bunu diyorsa , küfrü Rasulullah s.a.v. 'e dir. Allah'ın hakim olarak hüküm vereceği gün bunlarında hesabı sorulur. Allah ceza vermede acele etmez.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Rasulullah s.a.v. o şahıs için deyyus demiş, o kişide bu hadisi okuyanlara bunu diyorsa , küfrü Rasulullah s.a.v. 'e dir. Allah'ın hakim olarak hüküm vereceği gün bunlarında hesabı sorulur. Allah ceza vermede acele etmez.

Hadisleri sizin gibi anlamak mı gerekiyor.Bir siz mi doğru anlıyor ve yorumluyorsunuz.

Hadi ben o adamın deyyusluğuna inanmıyorum.Sen adam deyyus diyorsun ve adamın ettiği küfrü Hz. Muhammed (sav)'e nispet ediyorsun.

Peygamberine açık açık söven biri var madem,sen nasıl adamsın,sen nasıl müslümansın.Eğer sen böyle inanıyorsan sen deyyustan da öte olursun.

İ Çevrimdışı

İbn Abdilberr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hadisleri sizin gibi anlamak mı gerekiyor.Bir siz mi doğru anlıyor ve yorumluyorsunuz.

Hadi ben o adamın deyyusluğuna inanmıyorum.Sen adam deyyus diyorsun ve adamın ettiği küfrü Hz. Muhammed (sav)'e nispet ediyorsun.

Peygamberine açık açık söven biri var madem,sen nasıl adamsın,sen nasıl müslümansın.Eğer sen böyle inanıyorsan sen deyyustan da öte olursun.

Komiksin cidden, her konuda cevap vermeye çırpınıyorsun ama komik hale düşüyorsun. Sevan Nişanyan denen bir şerefsiz var, o hala yaşıyor. Sen nasıl adamsın? Deyyustan öte misin?

Bence boş beleş yorumlarla hakkın üstünü örtmeye çalışmaktansa, ahlaksızca küfür yazmaktansa hakkı kabul etmek gerekir. Kıyamet günü böyle monitör karşısında ki gibi eblek eblek oturamayacak kimse.

De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkûmdur.” İsra/81

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen katılıyorum. Okuldaki deyyuslari bitirirse sıra belediye otobüsüne gelir.
Tekfircilerin silsile denen hastalığı var.

Konunun tekfirle hiçbir alakası olmadığı halde neden birilerine tekfirci yaftası vurmaya gayret ediyorsun arkadaşım?

Okullardaki, özellikle lisede ki durumu az çok aramızda bilmeyen görmeyen yok. Oradaki ahlaksız öğrencileri, sapık öğretmenleri vs.

Şimdi gelelim deyyusluk durumuna. Bak arkadaşım, hadiste Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) buyuruyor ki:"Kıskanmak imandan, kadın erkek bir arada bulunmak münafıklıktandır."

Şimdi eğer aklını kullanıp hadisi düşünürsen şu nokta ortaya çıkar

- Kadın erkek bir arada bulunmak kıskanmanın tam zıttıdır.

Yani hadisten çıkan mana, kadın erkek bir arada bulunmaya gayret göstermeyen kimse kıskanç değildir. Yani karısının, kızının erkeklerle beraber bir ortamda bulunmasına müsade eden, bundan rahatsız olmayan bir kimse "kıskançlık" vasfını yitirmiştir.

Peki deyyus kimdir? Rasulullah (aleyhisselatu vesselam):"Deyyus ehlini kıskanmayandır." buyurmuştur. Şu halde bu durumda okullar gibi kadın ve erkeğin bir arada bulunduğu meclislere kadınlarını, kızlarını gönderen kimseler Deyyus olmuyorlar mı?

Sahabe'nin bu konuda tavrı nerede, sizin mantığınız nerede. Bak Ömer (radiyallahu anh)'ın İslam ümmetine tavsiyesi neymiş:

Deylemi Ebu İshak el Hemedani'den rivayet ediyor.

Ömer (radıyallahuanh) dedi ki:"Kadınların nefesi ile erkeklerin nefesini birbirinden uzak tutun. Kadınlara dış elbise giydirmeyin ki, dışarı çıkamasınlar."

Kadınlara çarşaf almayın ki dışarı çıkmasınlar diyen Ömer İbn'ul Hattab, Abdullah İbn Mes'ud (Radiyallahu anhum)'un anlayışları nerede, kadın erkek karışık meclislere karılarını kızlarını gönderenlerin halleri nerede?

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
artist misin nesin sen ?

Erkek kadın doğum uzmanına eşini götüren,
Markete giden,
Otobüse binen,
Sorguya giren,
kadınlar var.Bunları gönderen erkekler kadınları peşkeş mi çekmiş oluyor ?

İ Çevrimdışı

İbn Abdilberr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
artist misin nesin sen ?

Markete giden,
Otobüse binen,
Sorguya giren,

Adam sahabe sözü naklediyor, sen ne diyorsun? Açıkça hem Rasulullah s.a.v.'in sözüne muhalefet ettiniz, şimdide Raşid Halifemiz Ömer'in sözüne. Bu örneklerle ne alakası var mevzunun? Neyse daha konuşmanın manası bile yok, kızını erkeklerin arasına göndermeye devam edenlerin hükmü Rasulullah s.a.v.'in sözü ile sabit oldu. Dileyen inansın, dileyen inkar etsin. Çoluğunu çocuğunu erkeklerle aynı sınıfa sokupta, kızını sonra bina altlarında, parklarda , mezarlıklarda gören kimsede kendinden başkasını ayıplamasın.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Adam sahabe sözü naklediyor, sen ne diyorsun? Açıkça hem Rasulullah s.a.v.'in sözüne muhalefet ettiniz, şimdide Raşid Halifemiz Ömer'in sözüne. Bu örneklerle ne alakası var mevzunun? Neyse bence daha konuşmanın manası bile yok, kızını erkeklerin arasına göndermeye devam edenlerin hükmü Rasulullah s.a.v.'in sözü ile sabit oldu. Dileyen inansın, dileyen inkar etsin. Çoluğunu çocuğunu pislik erkeklerle aynı sınıfa sokupta, kızını sonra bina altlarında, parklarda , mezarlıklarda gören kimsede kendinden başkasını ayıplamasın.

Senin ve Ömer İbn Abdulaziz'in mantığı ve anladığı şekilde size son cevabımı veriyorum.

Allah resulüne muhalefet etmeyin.ERKEK olun karılarınızı,kızlarınızı,kız kardeşlerinizi,annelerinizi dışarıya çıkartıp pazara göndererek veya markete göndererek kimseye peşkeş çekmeyin.Haydi şimdi yallah.

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
artist misin nesin sen ?

Markete giden,
Otobüse binen,
Sorguya giren,

Bana bak edepsiz, ahlaksız, küfürbaz herif. Seninle hak ettiğin şekilde konuşurdum ama bu bize yakışmaz.

Burada kimse kimsenin peşkeş çekmesinden bahsetmiyor. Kendi nefsindeki işleri gelip buraya bizim iddiamız gibi sunma. Senin gibi ahlaksız birine ben buradan cevap vermiyorum. Şimdi işine git.

Sözlerime itirazı olan aklı başında arkadaşlar varsa itirazlarını söylesinler, başım üstüne alır söyleyeceğim varsa söylerim inşaAllah.

İ Çevrimdışı

İbn Abdilberr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Senin ve Ömer İbn Abdulaziz'in mantığı ve anladığı şekilde size son cevabımı veriyorum.

Allah resulüne muhalefet etmeyin.ERKEK olun karılarınızı,kızlarınızı,kız kardeşlerinizi,annelerinizi dışarıya çıkartıp pazara göndererek veya markete göndererek kimseye peşkeş çekmeyin.Haydi şimdi yallah.

Allah'a hamdolsun deyyuslardan değiliz, elhamdulillah alışverişimide kendim yapıyorum. Allah hakkıyla amel edenleri bilendir. Bence bu mevzu fazlaca zoruna gitmiş, çok zorlama kendini hadislere karşı. Rasulullah s.a.v. dediği gibi : "Deyyus ehlini kıskanmayandır." Ehli ilimde dedi ki, deyyusluk kadının kötülüklerine göz yummak ve erkeklerle aynı ortamda bulunmasından rahatsızlık duymamaktır. Bundan sonra dileyen dilediğini anlasın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...