Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İnsanlık Tarihi Sizce Kaç Senedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum.
sizce insanlık tarihi nekadardır ? 100-200 bin sene diyen fosil bilimine güvenilir mi?
Fosillerin hukmu bir öncesini bulana kadardır.Bununla ılgılı net bır tarıh kanıtlayamazsın.
Cunku onlar bulduklarına gore yorum yapıp soyluyorlar.
Sonucta bilimde yanılabılıyor.
En guzelı kafa yormamak :)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.

Bu tür bilimsel konuları ehliyle konuşlamak lazım, biz sadece fikir belirtebiliriz. Benim genel olarak düşüncem şu:

Kemik kalıntılarına, fosillere konulan tanılar büyük ihtimalle isabetlidir az çok. Homo sapiens insan türü Fas'ta bulunan bir fosil ile 300 bin sene geçmişe dayandırılıyor (List of human evolution fossils - Wikipedia), ayrıca Yunanistan'daki 100 bin senelik bir mağaranın da (Theopetra Cave) insan yapımı olduğu tahmin ediliyor.

Ancak davranış açısından bildiğimiz insanlar ile aynı özelliklerin taşınması (behavioral modernity) hasebiyle insanlığın tarihi 40-50 bin yıl öncesinden başlatılıyor. Mesele Endonezya'da bir mağarada (Lubang Jeriji Saléh) 40 bin yıllık bir çizim keşfedilmiş ve benzer resimlere başka mağaralarda da rastlanıyor. Sağdaki resim Fransa'daki Chauvet mağarasından, 30 bin yıllık.

1595916461967.png1595916491922.png

Son olarak da yerleşik insan hayatı 12 bin yıl öncesi ile başlıyor, ancak yazının geliştiği tarihi çağ ancak M.Ö. dördüncü asra kadar götürülebiliyor.

Naslarda malum olduğu üzere tarihi bir kayıt yok insanlığın ne zaman başladığına dair, dolayısıyla her şey mümkün. Mesela İbrahim aleyhisselâm'ın ne zaman yaşamış olduğu bilinmemekle M.Ö. ikinci asra denk geldiği tahmin ediliyor. Buluşlar kadar bunların yorumlanması da çok önemli, o yüzden her yorumu araştırmayı sorgulamak gerekir. 100 yıl önce yaşamış "insanlar" gerçekten Adem aleyhisselâm'ın soyundan gelen, gerçek insanlar mı yoksa başka bir varlık mı teşkil ediyorlar anatomik benzerliklere rağmen merak ediyorum, ne de olsa dünya Adem aleyhisselâm'dan önce de mevcuttu. Bakara suresinde insanın yaratılışı beyan buyrulurken, melekler bundan önce arzda kan döküldüğünü ve fesat yayıldığını söylüyorlar, bu genellikle bazı rivayetlere dayandırılarak (sıhhatini bilmiyorum) cinlere yüklenmekle birlikte bu konuda kesin bir bilgimiz yok.

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.

Bu tür bilimsel konuları ehliyle konuşlamak lazım, biz sadece fikir belirtebiliriz. Benim genel olarak düşüncem şu:

Kemik kalıntılarına, fosillere konulan tanılar büyük ihtimalle isabetlidir az çok. Homo sapiens insan türü Fas'ta bulunan bir fosil ile 300 bin sene geçmişe dayandırılıyor (List of human evolution fossils - Wikipedia), ayrıca Yunanistan'daki 100 bin senelik bir mağaranın da (Theopetra Cave) insan yapımı olduğu tahmin ediliyor.

Ancak davranış açısından bildiğimiz insanlar ile aynı özelliklerin taşınması (behavioral modernity) hasebiyle insanlığın tarihi 40-50 bin yıl öncesinden başlatılıyor. Mesele Endonezya'da bir mağarada (Lubang Jeriji Saléh) 40 bin yıllık bir çizim keşfedilmiş ve benzer resimlere başka mağaralarda da rastlanıyor. Sağdaki resim Fransa'daki Chauvet mağarasından, 30 bin yıllık.

Ekli dosyayı görüntüle 26417Ekli dosyayı görüntüle 26418

Son olarak da yerleşik insan hayatı 12 bin yıl öncesi ile başlıyor, ancak yazının geliştiği tarihi çağ ancak M.Ö. dördüncü asra kadar götürülebiliyor.

Naslarda malum olduğu üzere tarihi bir kayıt yok insanlığın ne zaman başladığına dair, dolayısıyla her şey mümkün. Mesela İbrahim aleyhisselâm'ın ne zaman yaşamış olduğu bilinmemekle M.Ö. ikinci asra denk geldiği tahmin ediliyor. Buluşlar kadar bunların yorumlanması da çok önemli, o yüzden her yorumu araştırmayı sorgulamak gerekir. 100 yıl önce yaşamış "insanlar" gerçekten Adem aleyhisselâm'ın soyundan gelen, gerçek insanlar mı yoksa başka bir varlık mı teşkil ediyorlar anatomik benzerliklere rağmen merak ediyorum, ne de olsa dünya Adem aleyhisselâm'dan önce de mevcuttu. Bakara suresinde insanın yaratılışı beyan buyrulurken, melekler bundan önce arzda kan döküldüğünü ve fesat yayıldığını söylüyorlar, bu genellikle bazı rivayetlere dayandırılarak (sıhhatini bilmiyorum) cinlere yüklenmekle birlikte bu konuda kesin bir bilgimiz yok.

Cok güzel bir cevap olmus, Allah razi olsun.
Neandertallerinde Insan olmadigi görüsündeydim ben, ama genlerimzde 4 % ayni genetik yapi oldugu kesfedildi. Maymun insan arasi olmayacagina göre allahualem onlarda Insandir, bu durumda daha da ileriye gidebilir Tarih.

Sonucta bunlarin bir cogu, nesli tükenmis maymun irki olabilir. Ama resimli olan seyler, akilli varliklar, yani Insan oldugunu gösteriyor gibi.

Allahu alem, Nuh tufanindan sonra katmanlarda bir karisiklik da olmus olablir ( Koyu Hristianlarin savundugu tez bu).
Ama bu 6-7 bin yillik tarih (eski ahitte, ve eski Islam Tarihcilerin anlatimina göre) yanlis gibi görünüyor. Tabi ki bize anlatilanlar da 100 % dogruysa, oda ayri bir konu..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sonuc olarak ?

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

videoda ki hocayı tanırım bazı rivayetleri söylüyor bu rivayetlerin sıhhat ve kaynaklarını imkanı olan hocalarımız araştırabilir.

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bilim nasıl, felsede neden siye sorar. Bu ikisi, ilmini tahsis etmedikten sonra istikametinizi bozabilir. Bir öksürükte milyonlarca organizma saçacak kadar büyük, samanyolu galaksisinden görünmeyecek kadar küçüğüz. Bizler, Hz. Muhammed tarafından her şeyin rabbi olarak bildirilen Allah’ın hakimiyetine iman edip o imanla yaşamımızı tamamlamalıyız. Onun verdiği reçete olan kur’an ve sünnete sarılalım.

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Bilim nasıl, felsede neden siye sorar. Bu ikisi, ilmini tahsis etmedikten sonra istikametinizi bozabilir. Bir öksürükte milyonlarca organizma saçacak kadar büyük, samanyolu galaksisinden görünmeyecek kadar küçüğüz. Bizler, Hz. Muhammed tarafından her şeyin rabbi olarak bildirilen Allah’ın hakimiyetine iman edip o imanla yaşamımızı tamamlamalıyız. Onun verdiği reçete olan kur’an ve sünnete sarılalım.

Samanyolu galaxisini de, öksürükte million bakteri oldugunu da hz muhammedin sünnetinden ögrenmedin kardesim.
Dini yasamak, bilime kör kalmayi gerektirmiyor. Böyle düsündük diye zaten sefil durumdayiz.

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cok güzel bir cevap olmus, Allah razi olsun.
Neandertallerinde Insan olmadigi görüsündeydim ben, ama genlerimzde 4 % ayni genetik yapi oldugu kesfedildi. Maymun insan arasi olmayacagina göre allahualem onlarda Insandir, bu durumda daha da ileriye gidebilir Tarih.

Sonucta bunlarin bir cogu, nesli tükenmis maymun irki olabilir. Ama resimli olan seyler, akilli varliklar, yani Insan oldugunu gösteriyor gibi.

Allahu alem, Nuh tufanindan sonra katmanlarda bir karisiklik da olmus olablir ( Koyu Hristianlarin savundugu tez bu).
Ama bu 6-7 bin yillik tarih (eski ahitte, ve eski Islam Tarihcilerin anlatimina göre) yanlis gibi görünüyor. Tabi ki bize anlatilanlar da 100 % dogruysa, oda ayri bir konu..

Belli bir sureden beri internette komplo teorileri ile ilgili bilgi verenler ,hep "repitilan" diye bir irktan bahsediyor.
Dunya yi yonetenlerin ve belli basli bazi ailelerin bu irktan geldigini iddaa ediyorlar. Ne kadar dpgru yada degil Allahualem

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlık tarihi yüz bin sene veya yedi bin sene önce başladı diyelim. Ne faydası olacak size? Dünyada ve ahirette ne gibi bir fayda elde edeceksiniz? Allah bunu mu soracak kıyamet günü sizlere? Neden Allah'ın soracağı sorulara güzel cevaplar vermek için daha çok çabalamak yerine vaktinizi bunlarla meşgul ediyorsunuz?
Böyle düsündük diye zaten sefil durumdayiz.
Sahabe Roma bilimini veya Sasani kültürünü öğrenip onları geçerek mi dünyaya hakim oldular? Neden sefil durumda olmamızın sebebini Allah'ın dininden yüz çevirmek olarak değil de bunlarda arıyorsunuz? Gerçekten hayret verici.

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Forumu genelde dışardan takip ediyorum ve çok rahatsız olduğum bir konu var bunu yazayım dedim.Arkadaşın sorduğu soru gayet normal bir soru.Yahudi kıssaları hakkında sormamış ki onu bile sorabilirdi.Ibn kesir tefsirinde ibn abbastan sahih gelen rivayette 7 kat gök ve yerlerin yaratılışı hakında ibn abbas size bunu anlatırım ama beni yalanlarsınız her katta adem gibi bir adem nuh gibi bir nuh peygamberiniz gibi bir peygamber var diyor.Buna mukabil paralel evren hakkında konuşamaz mıyız? İbn kesir tefsirinde onlarca insanlık tarihi rivayetleri arap hikayeleri anlatılıyor.Allah muvahhidlere basiret versin yada basiretli adamlara hidayet etsin.Avrupa uzaya uydu gönderiyor atomu parçalıyor yapay zekada ilerliyor hala bu camia onla ne işin var bunla ne işim var.Bize görüşü geniş bilgili donanımlı araştıran adam lazım.Bundan yüzyıllar önce müslüman alimler bilimin önderleriydi şimdi müslümanlar neden yobaz cahiller olarak görülüyor camiada donanımlı kültürlü kişi çok az.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
İnsanlık tarihi evrim teorisi ile çok yakından ilişkilidir ve Batı'da bu tür konular erken bir çağdan itibaren Müslüman çocuklara okutulmaktadır. Kur'an-ı Kerim de insanlık tarihine değinir birçok yerde. Dolayısıyla en azından Müslümanların inancını muhafaza etmek için ümmetin bir kısmının bununla ilgilenmesi farz-ı kifâye gözükmektedir.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çocuklara doğru bir şekilde Allah inancı anlatılırsa böyle gayba taş atmaya gerek kalmadan inanç muhafaza edilir biiznillah. Selamün Aleyküm.

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Çocuklara doğru bir şekilde Allah inancı anlatılırsa böyle gayba taş atmaya gerek kalmadan inanç muhafaza edilir biiznillah. Selamün Aleyküm.
Kardes sen olayi anlamadin zaten.
Kimse insanlik tarihini araristiriyor diye namazlari eksik kilmiyor. Müslümanlarin dünya ilimlerinde nekadar geri oldugunun farkinda degil misin? bu sizi hic rahatsiz etmiyor mu? Bu kafa bizi nereye getridi bak bi etrafina.
Su kullandigimiz uydu bile kafirin. Ben size uzaya acaba satalil atlilir mi diye sorsaydim 100 sene önce, muhtemelen aynisni söylicektiniz. Simdi kafirlerin uydulariyla yazisiyoruz burada.
Insanlarin dinden sogmasini en büyük sebeblerinden biri de, modern dünyanin bir cok sorusunu, müslümanlar veremiyor diye. Bu sorualrin cevabini bilsek, belki yüz binlerce insanlari evrim, ve hadis inkarcigiligi fitnesinden koruyacaz. Sizin imaninza bu sekil vesveseler bulasmamasi, herkesin böyle oldugunu gerektirmez. Biraz pencereye genis bakin.
Fen ilimleri bizi Allaha yaklastirir, uzaklastirmas.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Burada iki şey dikkatimi çekiyor.!

Birincisi

insanları ALLAH azze ve celle ne için ne şekilde neden yarattığını bize bizzat quranda zaten aktarmaktadır.
Ondan sonra gelen bazı önemli meseleleride bize bildirmektedir ki. Umulurda onların düşmüş oldukları hatalara bizde düşüp tekrar etmeyelim.İnsanların başlarına gelen hep aynı değilmi. Azdılar helak oldular.
İtaat ettiler cennete ulaştılar. Hayatın sırrı bu.

2. kısım da
Geri kafalılıkla itham etme.
Kardeşlerinize, aranızda böyle itham etmeyin.!

Bakın kardeşler luzumlu olan meselelerde hayatı kolaylaştırıcı adımlar atmak elbette kafirden ziyade biz müslümanların elinde olmalı ama

bir asırdır yönetimler yeryuzunde kafirlerin önderliğinde ilerlemektedir.
Yani adamlar bir tv kutusu yaptı bununla istediklerini herkesime ilan ettiler.
Uydular fırlattılar,bilimde baya sozde bir yerlere geldıler vs.

AMA Şunu unutmayın yönetim müslümanların elindeyken ilim-bilim faaliyetleri öyle bir noktaya gelmişti ki.
Günümüz insanları hala ö dönemdeki pratikliği yakalayamadılar.!!! Ve hala aslında bir yere ilerleyemediler.
Sözde uzaya gıdıp gelıyorlar guya kusura bakmayında onlar o boşlukta dönup duruyorlar.!

Herneyse evvela heryerın musluman olması için gayret gösterebilirsek eger Göreceğiz ki ilim-bilim teknoloji en faydalı hali ile insanların önüne nasıl seriliyor.

Biz de istiyoruz bazı şeylerde önlerde olmayı ama evvela islam evvela islam
O olmassa ne yaparsan kafirler onu senden alıp sana karşı mutlaka kullanacaktır.!

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslüman bacılar esir kampında ırzlarına el uzatılırken, İslam beldeleri kafirlerin işgali altında iken Müslümanların bunlarla uğraşması zoruma gidiyor. Bu benim düşüncem. Bize yobaz olarak bakıyorlar diyen kardeşe diyorum: Sen kendine Müslüman dediğin sürece sana yobaz olarak bakacaklar. İstersen galaksiler arası yolculuk yap. Aynı şekilde donanımlı olmaktan bahsediliyordu. Katılıyorum, Müslümanlar silahla mermi ile ve bombalar ile donanımlı olmalı. Ayrıca şunu da diyeyim: İslam ile yönetilen bir devletimiz yokken dediğiniz şeyler Müslümanların gündeminde son sıralarda olmalı. Zira Müslüman bilim insanlarının desteklendiği bir İslam Devleti olmadığı sürece ancak kafir devletlerin altında zelil olarak çalışırsınız.

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konu hakkındaki son görüşümü yazayım inşallah o kadar uzun bir konu ki ve müslümanların kanayan yaralarından birisi ama dile getirilmiyor belki birilerinin bazı yanlışları anlamasına sebeb olur.Kafirler malum teknoloji de bizden çok çok ilerdeler ve öyle şeylerle uğraşıyorki insanın aklının alması bile çok zor.Peki müslüman toplum ne durumda bırakın teknolojiyi birçok kişi dünya ilmine bile düşman.Müslüman camia da donanımlı kişiler neredeyse yok ama donanımlı birçok kişi gerçek dinin bu toplumun yaşadığı olmadığını biliyor ve araştırıyor sonra ne oluyor tevhid dinini bilen kişilerin olduğu gruplarla temasa geçiyor ve görüyor ki dünya gerçekliğinden ilimden uzak hatta bir çok şeyi bu senin ne işine yarayacak vs. diyen kişiler sonunda uzaklaşıyor derin bir cehalete maruz kalıyoruz.Müslüman dostu tarafından kınanmamalı ve müslümana düşmanı tarafından gülünmemeli.Düşmanın gülmesi zillettir dünyada basit dünyalık bilgileri bile bilmezsen kafirlerin gözünde bile küçülürsün bu kınayıcıların kınaması değil zillettir.En azından Güneşin etrafındaki gezegenleri dünya kıtalarındaki belli başlı ülkeleri dünyada şu an nelerle uğraşılıyor bileceksin.Bunun benim ahiretime ne faydası var dersem kafanı çıkarmadığın dağdaki mescidte amerika bombayı kafana bırakır.Çoğu bilgi birbiri ile bağlantılıdır dünya yaratılış zamanını araştırırken karbon-14 ü öğrenirsin onu başka yerde kullanırsın.Allahın konuşmamızı istediği kader kafir çocukları gibi konular haricinde mübah olanlar konuşulur bunlar insanın ufkunu genişletir tefekkür ettirir.Eğer konuşmak istemiyorsanız en azından insanları engellemeyin de bilime düşman bir nesil yetişmesin.

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Müslüman bacılar esir kampında ırzlarına el uzatılırken, İslam beldeleri kafirlerin işgali altında iken Müslümanların bunlarla uğraşması zoruma gidiyor. Bu benim düşüncem. Bize yobaz olarak bakıyorlar diyen kardeşe diyorum: Sen kendine Müslüman dediğin sürece sana yobaz olarak bakacaklar. İstersen galaksiler arası yolculuk yap. Aynı şekilde donanımlı olmaktan bahsediliyordu. Katılıyorum, Müslümanlar silahla mermi ile ve bombalar ile donanımlı olmalı. Ayrıca şunu da diyeyim: İslam ile yönetilen bir devletimiz yokken dediğiniz şeyler Müslümanların gündeminde son sıralarda olmalı. Zira Müslüman bilim insanlarının desteklendiği bir İslam Devleti olmadığı sürece ancak kafir devletlerin altında zelil olarak çalışırsınız.
İşidin içinde kafirlerden eğitim alan atom mühendisleri yazılımcılar vardı karadan havaya füzeyi üretmeyi başarsalardı şu an ortadoğunun yarısı ellerindeydi.kafirlerden öğrenmeyip sıfırdan mı başlayacaksın asıl zelillik oturduğu yerden hiç birşey yapmadan esirlerden bahsedenlerde o füzeleri islam devletinde kafirlerden eğitim alanlar yapacak büyük ihtimalle zamanın bunlardan bahsedemeyeck kadar kıymetliyse ve hala bu topraklardaysan samimiyetini bi sorgula

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...