Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İnsanlık Tarihi Sizce Kaç Senedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

Ebu Müsenna

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan Müslümanlara düşen tek şey Allah ın hükümlerini yer yüzüne hakim kılmak için nebevi metodu uygulamaktır. Bizler kalkınmayı teknolojide ileriye gitmekte arıyoruz. Hâlbuki, Rasulullah sav kalkınmanın Tevhid ile olacağını bizzat öğretmiş ve uygulanmıştır. Toplumlar teknolojide zirve olmakla değil, fikir ile (bu fikir de Tevhid tir) kalkınır.

İslam Devleti kurulduğunda ise bugün özenilen kafirin teknolojisinin alasını bu ümmetin müminleri yapar Allah ın izniyle.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Sahabe Roma bilimini veya Sasani kültürünü öğrenip onları geçerek mi dünyaya hakim oldular? Neden sefil durumda olmamızın sebebini Allah'ın dininden yüz çevirmek olarak değil de bunlarda arıyorsunuz?

Akhi senin bu cümleni alıntıladım çünkü konunun özüne değiniyor bir yönden. Şeyh Abdullah Azzam buna değiniyor, ancak cihad için tam donanımlı bir alim olmanın şart olmadığını anlatmak için.

Evet, Sahabe Kisra ve Kayseri ilkel bir teknoloji ile dize getirdi. Bu modern öncesi çağda mümkündü ve Selçuklular, Moğollar, Osmanlılar gibi birçok göçebe kavim üstün savaş kabiliyetleri ve hızlılık-hafiflik avantajlarıyla yerleşik medeniyetleri yenebilmişlerdir. Bizim çağımızda da Gerille savaş yöntemiyle benzer başarılar elde edilebilir. Ancak mesela hava savunma sisteminin olmayışı Darül İslam'ı yerle bir edip eman bırakmaz, ki eman-emniyet onun vasıflarından, belki şartlarındandır. Bunu 2001 Afganistan işgalinde ve en son IŞİD'in hezimetinde gördük.

Allah'ın dininden yüz çevirmeye gelince, bunu teknoloji ile ayrı bir mertebede telakki ederek sebepleri yarıştırmak anlamsız olur. İçinde bulunduğumuz hal Allah'ın bizi ibtilasıdır, dolayısıyla tüm sebepler bunda birleşmiştir. Ayrıca dini nasıl ölçeceğimiz de ayrı bir meseledir. Akide mi, ibadet mi, ahlak mı? Benim buna bulduğum en iyi cevap; hepsinin birlikte olmasıdır. Ki hepsi birlikte olursa, o zaman tedbir de dindendir, hikmet ve siyaset-i şeriye de. Öyle ise ortada herhangi bir tezat kalmaz. Osmanlı'nın 1684 Viyana Seferini mesela Kadızadeli Mehmet Vani Efendi teşvik etmişti, sultan kendisi şarap içse de şarap ve tütün şiddetle yasaktı; yani dışardan bakanlar için dindar bir dönemdi, ancak sefer hezimet ile sonuçlandı. Bundan dolayı din ile teknolojiyi veya ahlakı karşı karşıya getirmek yanlış olur. Din zaten bizim tüm hayatımızdır. "De ki: "Benim namazım da, her türlü ibadetlerim de, hayatım da ölümüm de hep Rabbülalemin olan Allah'a aittir. Eşi ortağı yoktur O'nun. Bana verilen emir budur. O'na ilk teslim olan da benim."

Tartışmaya daha müsait olan ikinci yazında belirttiğindir:

Müslüman bacılar esir kampında ırzlarına el uzatılırken, İslam beldeleri kafirlerin işgali altında iken Müslümanların bunlarla uğraşması zoruma gidiyor. Bu benim düşüncem. Bize yobaz olarak bakıyorlar diyen kardeşe diyorum: Sen kendine Müslüman dediğin sürece sana yobaz olarak bakacaklar. İstersen galaksiler arası yolculuk yap. Aynı şekilde donanımlı olmaktan bahsediliyordu. Katılıyorum, Müslümanlar silahla mermi ile ve bombalar ile donanımlı olmalı. Ayrıca şunu da diyeyim: İslam ile yönetilen bir devletimiz yokken dediğiniz şeyler Müslümanların gündeminde son sıralarda olmalı. Zira Müslüman bilim insanlarının desteklendiği bir İslam Devleti olmadığı sürece ancak kafir devletlerin altında zelil olarak çalışırsınız.

1) Evrim konusunu bunun dışında kalır, çünkü dini muhafaza her şeyden önce gelir ve belki cihadla aynı derecededir. Herkes cihada odaklanmalı demek fıkha uygun değildir, hele genel bir ifade ile söylendiğinde. Suriye'deki alimler mesela, cihadın savaşa ve idareye yararı dokunan meslek sahibi insanlar için farz olduğu yönünde fetva vermişlerdir (Muhaysini). Abdurrezzak el-Mehdi Endonezya'dan? kendine soru yönelten bir ilim talebesine, senin ülkenin davete ihtiyacı var, sana farz değildir diye cevap verdi.

Bir vecibe uğruna diğer bir vecibe ihmal edilmez. Ayrıca bir vecibeyi ifa etme imkanı yok iken, ameli hepten bırakmak da olmaz.

Onun dışında bugün savaşlar sadece askeri de değildir. Soğuk Savaşın tarifine bakarsak, aynı zamanda bir ideoloji ve medeniyet savaşıdır

2) İkinci mevzu önce devlet sonra bilim demenizdir. Bu da her insanın durumuna göre değişeceği için genel bir kural olarak benimsenebileceğini sanmıyorum. Biri bir yönde çalışır başkası başka bir yönde.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konu hakkındaki son görüşümü yazayım inşallah o kadar uzun bir konu ki ve müslümanların kanayan yaralarından birisi ama dile getirilmiyor belki birilerinin bazı yanlışları anlamasına sebeb olur.Kafirler malum teknoloji de bizden çok çok ilerdeler ve öyle şeylerle uğraşıyorki insanın aklının alması bile çok zor.Peki müslüman toplum ne durumda bırakın teknolojiyi birçok kişi dünya ilmine bile düşman.Müslüman camia da donanımlı kişiler neredeyse yok ama donanımlı birçok kişi gerçek dinin bu toplumun yaşadığı olmadığını biliyor ve araştırıyor sonra ne oluyor tevhid dinini bilen kişilerin olduğu gruplarla temasa geçiyor ve görüyor ki dünya gerçekliğinden ilimden uzak hatta bir çok şeyi bu senin ne işine yarayacak vs. diyen kişiler sonunda uzaklaşıyor derin bir cehalete maruz kalıyoruz.Müslüman dostu tarafından kınanmamalı ve müslümana düşmanı tarafından gülünmemeli.Düşmanın gülmesi zillettir dünyada basit dünyalık bilgileri bile bilmezsen kafirlerin gözünde bile küçülürsün bu kınayıcıların kınaması değil zillettir.En azından Güneşin etrafındaki gezegenleri dünya kıtalarındaki belli başlı ülkeleri dünyada şu an nelerle uğraşılıyor bileceksin.Bunun benim ahiretime ne faydası var dersem kafanı çıkarmadığın dağdaki mescidte amerika bombayı kafana bırakır.Çoğu bilgi birbiri ile bağlantılıdır dünya yaratılış zamanını araştırırken karbon-14 ü öğrenirsin onu başka yerde kullanırsın.Allahın konuşmamızı istediği kader kafir çocukları gibi konular haricinde mübah olanlar konuşulur bunlar insanın ufkunu genişletir tefekkür ettirir.Eğer konuşmak istemiyorsanız en azından insanları engellemeyin de bilime düşman bir nesil yetişmesin.
İşidin içinde kafirlerden eğitim alan atom mühendisleri yazılımcılar vardı karadan havaya füzeyi üretmeyi başarsalardı şu an ortadoğunun yarısı ellerindeydi.kafirlerden öğrenmeyip sıfırdan mı başlayacaksın asıl zelillik oturduğu yerden hiç birşey yapmadan esirlerden bahsedenlerde o füzeleri islam devletinde kafirlerden eğitim alanlar yapacak büyük ihtimalle zamanın bunlardan bahsedemeyeck kadar kıymetliyse ve hala bu topraklardaysan samimiyetini bi sorgula

İmkanlar kafir devletlerin elinde olduğu muddetce sen istediğin kadar atomu parcala ne yazarki kardeşim.

Önemli olan birşeyi yapmaktan ziyade onu kullanmayı bilmektir.
Savaş aleti istedikten sonra yeri geldiğinde bir taşda yeter insana lakin o taşı atacak bilgi ve teknık donanımı cok guzel kavraman lazım.

Birde şu var hep derim İSlamı gercek manada kavramayan bir kimse mücahid değil katil olur.
Nerede duracağını da asla bilemez. Bunun için evvela bu dinin adam akıllı ögrenılmesi lazım.
Bak sahabeye ilimle hareket ettiler her yere islamı ulaştırdılar. yenilmez denilen orduları meydanlara serdiler.

İşid den ornek getirmişssin.
Onlar dinde samimi olsalardı evvela önce mazlumların kanlarını ellerine bulaştırmazlardı.

İslam bu değil, İslam günümüzdeki sahte görünümlü müslümanların yaşamı da değil.!
Yine söylüyorum kafirlerin kılıçlarını kırmak için önce birlik gerek birliğe devlet gerek devlete eryiğit gerekki koyduğu taşı yedi düvel yerinden oynatamasın.

Misal kafir toplumlarında belinin bükemedikleri bir islam emirliği sonunda devletini ilan etti.

Taliban islam emirliği ALLAH ayaklarını din üzere sabit kılsın.Bu adamlar yapar amenna
Ama sen tutupta buradaki muslumanların derdını dert edinen bir insana bir kardesine bu şekilde konuşursan kalpler kırılır..

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan Müslümanlara düşen tek şey Allah ın hükümlerini yer yüzüne hakim kılmak için nebevi metodu uygulamaktır. Bizler kalkınmayı teknolojide ileriye gitmekte arıyoruz. Hâlbuki, Rasulullah sav kalkınmanın Tevhid ile olacağını bizzat öğretmiş ve uygulanmıştır. Toplumlar teknolojide zirve olmakla değil, fikir ile (bu fikir de Tevhid tir) kalkınır.

İslam Devleti kurulduğunda ise bugün özenilen kafirin teknolojisinin alasını bu ümmetin müminleri yapar Allah ın izniyle.

ALLAH seni cennetine alsın ahi ne guzel söyledin.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşidin içinde kafirlerden eğitim alan atom mühendisleri yazılımcılar vardı karadan havaya füzeyi üretmeyi başarsalardı şu an ortadoğunun yarısı ellerindeydi.kafirlerden öğrenmeyip sıfırdan mı başlayacaksın asıl zelillik oturduğu yerden hiç birşey yapmadan esirlerden bahsedenlerde o füzeleri islam devletinde kafirlerden eğitim alanlar yapacak büyük ihtimalle zamanın bunlardan bahsedemeyeck kadar kıymetliyse ve hala bu topraklardaysan samimiyetini bi sorgula
Ağzımı tutuyorum, kalp kırmak istemiyorum. Selamün Aleyküm

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ancak mesela hava savunma sisteminin olmayışı Darül İslam'ı yerle bir edip eman bırakmaz, ki eman-emniyet onun vasıflarından, belki şartlarındandır. Bunu 2001 Afganistan işgalinde
Cihad uzun bir süreçtir, dediğiniz doğru lakin bu bir şart değildir. Örnek olarak yeniden Talibanı verebiliriz, hava sistemi olmadan ülkenin yarısından fazlası ellerinde elhamdülillah.
Herkes cihada odaklanmalı demek fıkha uygun değildir, hele genel bir ifade ile söylendiğinde. Suriye'deki alimler mesela, cihadın savaşa ve idareye yararı dokunan meslek sahibi insanlar için farz olduğu yönünde fetva vermişlerdir (Muhaysini).
Muhaysini'yi alimden saymadığımı söyleyerek başlayayım. Nasıl oluyor da farzı ayn olan cihad ile daha basit yollarla giderilebilecek olan evrim şüphesi aynı türde vecibe olarak değerlendirilebiliyor?
İkinci mevzu önce devlet sonra bilim demenizdir. Bu da her insanın durumuna göre değişeceği için genel bir kural olarak benimsenebileceğini sanmıyorum. Biri bir yönde çalışır başkası başka bir yönde.
Allah'ın hükümlerinin uygulanmasını sağlamak bizim aslî görevimizdir. Kendi kafamıza göre sıralama yapmak yanlıştır.

Şunu söyleyerek bitiriyorum daha yazmayacağım, sen yazmak istiyorsan yazabilirsin kardeşim. Kimse burada bilime karşı değil, hava sisteminin yapılmasına veya başka şeylere karşı değil. Hikmet sahibi bir Müslüman her işi bir sıraya koymalıdır. Burada bir Müslümanın öncelikli görevi cihad olmalıdır, bu şu asırda farzı ayn olan bir görevdir. Şu anda cihad edebiliyor muyum? Edemiyorum, lakin en azından kalbimin cihad sevgisi ve ümmetin derdiyle dolu olması bana birkaç kemik parçasının yaşını tespitten daha sevimli geliyor.

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Normalde bu forumdan sadece ilmi konularda faydalanıyorum bir daha başka konuya yazmayacağım elhamdulillah muvahhid bir müslümanım birkere daha camianın genelinin mevcut dünya konjuktüründen ne kadar uzak olduğunu gördüm alaksız bağlamlar ve yorumlar sasaniler zırh ile sayı ile üstünlük kuruyorlardı şimdi lazer güdümler deniz altıları uydular dağlarca fark var ve bunu sasanileri romalıları örnek getiriyorlar.Jundullah kardeşe gelince talibanı bir araştır 10 sene önce fotoğrafa karşıydı şimdi tüm teknolojik nimetlerden yararlanıyor Allahın yardımı ile büyük zaferler kazandılar.Işid den nefret ediyorum ama son yüzyılda devlet olmaya kimse onlar kadar yaklaşmadı taliban bile kabile devleti kalırdı yanlarında.Peki neden? Dünyanın heryerinden doktorlar mühendisler oraya aktı donanımlı adamlar olmadan şu dünyada köy bile zor yönetirsin.taliban ülkenin çoğunu dağlık olduğundan ve yerel destekten dolayı ele geçirdi yanındaki pakistanı ele geçirebilirmi özbekistanı vs?Allahın yardımı ile tabi ama kimin aklı alır şu düzende?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykum selam senin bana söylediğin ithamdan fazlası yok yazımda yüzüme söyleyemeyeceğin tehditvari konuşmaları buraya yazma

Tehditvari değil,şeytana fırsat vermeyelim diyor

Konu kilit...

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Cihad uzun bir süreçtir, dediğiniz doğru lakin bu bir şart değildir. Örnek olarak yeniden Talibanı verebiliriz, hava sistemi olmadan ülkenin yarısından fazlası ellerinde elhamdülillah.

Muhaysini'yi alimden saymadığımı söyleyerek başlayayım. Nasıl oluyor da farzı ayn olan cihad ile daha basit yollarla giderilebilecek olan evrim şüphesi aynı türde vecibe olarak değerlendirilebiliyor?

Allah'ın hükümlerinin uygulanmasını sağlamak bizim aslî görevimizdir. Kendi kafamıza göre sıralama yapmak yanlıştır.

Şunu söyleyerek bitiriyorum daha yazmayacağım, sen yazmak istiyorsan yazabilirsin kardeşim. Kimse burada bilime karşı değil, hava sisteminin yapılmasına veya başka şeylere karşı değil. Hikmet sahibi bir Müslüman her işi bir sıraya koymalıdır. Burada bir Müslümanın öncelikli görevi cihad olmalıdır, bu şu asırda farzı ayn olan bir görevdir. Şu anda cihad edebiliyor muyum? Edemiyorum, lakin en azından kalbimin cihad sevgisi ve ümmetin derdiyle dolu olması bana birkaç kemik parçasının yaşını tespitten daha sevimli geliyor.

Evrim benim sözümdü, Şeyh Muhaysini'yi cihadın farziyeti konusunda andım. (Şeyh Muhaysini kadı olacak derecede eğitim görmüştür ve alimdir. Alimin iki özelliği vardır: ilim ve takva.)

Zaruri maslahat beştir. Din bunların başında gelir ve cihad hem din hem canı muhafaza için farz iken, davet-irşad da yine dini muhafaza için farzdır

Benim kastım şu akhi; savaşmakta olmayanlar başka vecibeleri ifa ederler. Veya ümmetin bir bölumü savaşla bir bölümü ilim ile meşgul olur. Cihad farzı ayn olsa da vakiada bu böyle oluyor çünkü herkesi savaşta istihdam etme imkanı yok. Cihada katkıyı öncelikli görsek de katkımız sınırlı olur. Önemli olan ilgili kişilerin o sahaya yönlendirilmesi. İşte bu sebeple sıralamayı anlamsız buluyorum. Herkesin kalbinde cihad isteği var, ki olmasa nifak üzere ölür. Önemli olan kâid olmamak yani boş durmamak. Başka meşru ameller hele ki farz iseler cihat manasına girmese dahi cihattan muaf tutabilirler. Resulullah'ın bazılarını ailelerine bakmakla yükümlü kılması gibi. Bu aslında emirin karar vereceği iştir, ama emir olmadığına göre herkes kendi için karar vermeli samimiyetle. Evet, umumi nefir / seferberlik başkadır ve bu konuda her bölgenin liderlerinin dediğine bakılmalı. Ancak savaşta olmadığımız sürece ifa etmeye kadir olduğumuz vecibeleri ifa etmeliyizm. Ben mesela etrafımda şahit oldum evrimden etkilenen arkadaşlara. Okullarda ögreniyorlar İslami eğitim olmayınca baştan bilmi cevap gerekiyor bu gibi arkadaşlara. Herkesin mizacı farklıdır.

İnsanların itikatlarının ifsat edilmekte olduğunu ve bunun islaha ihtiyaç duyduğunu anlatmaya çalıştım ve bunu kabul edersek bunun cihat kadar zaruri bir olay olduğunu takdir etmemiz gerekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...