Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Işid Ürdünlü Pilotu Yakarak Öldürdü Mü?!

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Sırf İşid'in yakma ile infaz etme yöntemini sormak için önce Hüsnü Aktaş Hoca sonrada Mehmet Emin Akın hoca ile irtibat kurdum. Şeri anlamda bu eylemin meşruiyyetini sordum. İkiside yakılarak öldürmenin hiç bir biçimde Şer-i tarafının bulunmadığını, bu yöntemin batıl olduğunu özellikle belirttiler. Bu konuda zorlama yorum yapanların ise ilimden nasipsiz olduğunu söylediler. İslam bu infaza cevaz vermiyor. Ancak İşid'i putlaştıranlar için zaten ne desek fayda etmiyor. Onlar için İşid'in her yaptığı doğrudur ve sayısız hikmet barındırıyor. Çünkü onlar ilmi ve İslam Şeriatını değil sadece hevalarını rehber ediniyorlar.Bunuda Yılmaz Bilgen Abi paylaşmış..

Şeyh Ulvan bir fetvasinda kısas durumunda yakmaya cevaz verdiğini okudum akhi, Allah en iyisini bilir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Kardeş sende her konuda ilgi çekmeye ve kendini acındırmaya çalışma bi zahmet ...
Konuyla alakalı yorum yapalım ...

Kardeş sen hangi cebhede cihad ettin ?

suriye ? somali ? afganistan ? pakistan ? çeçenistan ? mali ? arakan ?

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında mesele ateşle yakılması değil.Mesele bunu şova dönüştürüp Müslümanların idam edilmesini sağlamaktır.Kafir esadın pilotlarının kafasını kesip ürdünlününkini yakmak akıl karı değil.Yakıyorsan esadınkileri de yak.Onlarda kısas uygulanmıyor mu? 3 ocakta yakmışlar bu pilotu.Sonra Sacide el rişavinin ismini ortaya atmışlar.Niye atıyorlar bir düşünün derim.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne alaka?
Benden bunu ima eden birsey mi okudun? Ya da edebiyatini yaptigimi mi okudun? Sormanin nedeni nedir? Konuyla ne alakasi var?
Bir gün adamın birisi, Sufyan b. Uyeyne'nin yanında Müslümanların gıybetini yapıyor ve onları eleştiriyordu. Bunu gören Sufyan, adamın yanına gelerek:

─ Acaba doğuda hiç kâfirlerle cihâd ettin mi? Adam:
─ Hayır, dedi.
─ Peki, ya batıda? Adam yine:
─ Hayır, dedi.
─ Güneyde?
─ Hayır.
─ Kuzeyde?
─ Hayır.

Bu cevapları alan Sufyan b. Uyeynerahımehullâh, adama:
─ "Allah'ın düşmanları elinden emin. Sus da, biraz da Müslümanlar dilinden emin olsunlar!" dedi.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir gün adamın birisi, Sufyan b. Uyeyne'nin yanında Müslümanların gıybetini yapıyor ve onları eleştiriyordu. Bunu gören Sufyan, adamın yanına gelerek:

─ Acaba doğuda hiç kâfirlerle cihâd ettin mi? Adam:
─ Hayır, dedi.
─ Peki, ya batıda? Adam yine:
─ Hayır, dedi.
─ Güneyde?
─ Hayır.
─ Kuzeyde?
─ Hayır.

Bu cevapları alan Sufyan b. Uyeynerahımehullâh, adama:
─ "Allah'ın düşmanları elinden emin. Sus da, biraz da Müslümanlar dilinden emin olsunlar!" dedi.

Kimin giybetini yapmisim? Allah'dan kork. Tam tersi ... Bu Hadisin isaret ettigi gibi Cihad'a cikmayanlar Cihad edebiyati yapmamali dedim ...
Ortaya konustum ... Konu sapiyordu ki alingan bir kardesimiz olayi abartti ... Olay bundan ibaret ... Gereksiz polemik yaratmayin ... Sordugunuz soruya size de sorabilirim ama ne bana faydasi olur ne de size ...
Konuya dönmeyi tavsiye etmekden nereye geldi muhabbet ...

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi eger bazi insanlarin mesajlarini gormek istemezsen engelleyebilirsin. tavsiye vermek istersen ozelden verebilirsin. Ben sana bunu ozelden yazmadim cunku su an olay genele yansimis durumda.
akhi benim görmek istememe gibi bir durum yok ... o akhiye normal birsey yazdim ... alingan oldugunu biliyordum ama bu kadar beklemiyordum ... neyse ben bu konuya daha fazla cevap vermiyecegim InsaAllah ... Baska yerlere cekiliyor ...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Kimin giybetini yapmisim? Allah'dan kork. Tam tersi ... Bu Hadisin isaret ettigi gibi Cihad'a cikmayanlar Cihad edebiyati yapmamali dedim ...
Ortaya konustum ... Konu sapiyordu ki alingan bir kardesimiz olayi abartti ... Olay bundan ibaret ... Gereksiz polemik yaratmayin ... Sordugunuz soruya size de sorabilirim ama ne bana faydasi olur ne de size ...
Konuya dönmeyi tavsiye etmekden nereye geldi muhabbet ...

gıybet değil ! onu kastetmedim eleştiri yapacağın vakit dikkat et yeter,ahmed kardeşimi yakından veya uzaktan tanımam lakin az çok ne yaşadıysa alıngan olmasına sebeb olan şeyler yüzünden olsa gerek.Bu kardeşimiz derdini biz müslümanlara paylaşıp anlatmayacaksa,kafirlere mi anlatsın ! hasılı ahmed kardeşim hakkımda muhatap olma yeter

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh Makdisi: Pazarlıkta aracı oldum Pazarlık devam ederken IŞİD'den Muaz'ın görüntüsünü istedim. Göndermeyi kabul etmediler.
Çünkü zaten Muaz'ı tutukladıktan bir hafta sonra idam etmişlerdi. Pazarlık yaparken yalan üzerine pazarlık yaptılar.

C Çevrimdışı

CihadiL

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kisas yapilsa da isim verip urdune o kisilerin idamina sebep olmak ne kadar dogru? show yapacaklar diye esirler udam edilecek. illa videoya cekip yaymann mi lazim, bana sacma gelen bu yanan adama uzulecek deilim.

kardeşim doğru dedin.ışid artık ne yapacağını nasıl ceza vereceğini şaşırmış.bunun kısas mısaslada bir ilgisi yok.islamda esirlere böyle davranılmaz.adamı kafese koyup canlı yakacaksın sonra tüm olayı bir şova dönüştüreceksin.ya ne sapıklıktır bu?ışidin bu vahşeti kime yaradı?benim gördüğüm ışidin yaptıklarının bedelini tüm müslümanlar ödüyor.

N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
haber doğrumu kardeşim...
Evet doğru...

Ürdünlü pilotun annesi de öldü

IŞİD'in yakarak infaz ettiği Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe'nin annesi, üzüntüsünden kaldırıldığı hastanede öldüğü iddia edildi

IŞİD tarafından yakılarak öldürülen pilotun annesinin olaydan sonra üzüntüden fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı ve burada hayatını kaybettiği iddia edildi.

Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe'nin yakılarak öldürüldüğünü gösteren videolar önceki gün servis edilmişti. Pilotun Ocak ayında öldürüldüğü öne sürüldü. Görüntülerin yayınlanması üzerine pilotun annesi üzüntüsünden fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İddialara göre burada bir süre tedavi gören kadın, gece saatlerinde hayatını kaybetti.

Pilotun babası Safi el-Kesasibe, eşinin ölmediğini sadece rahatsızlandığını ve durumunun iyi olduğunu söyledi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
DÜNYA

IŞİD açıkladı: Pilotu neden yaktık?
IŞİD'in dün Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe'yi yakarak öldürmesi Müslümanlar arasında da yoğun tartışmalara sebep olurken IŞİD, pilotu neden yaktığını açıklayan bir mesaj yayınladı.

isid-acikladi--pilotu-neden-yaktik-.jpg

IŞİD'in dün Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe'yi yakarak öldürmesinin ardından uluslararası basında konuyla ilgili tartışmalar devam ediyor. IŞİD'in yayınladığı videoda Muaz Kesasibe'nin yakılmadan önce dua ettiği ve daha sonra yakıldığı görülürken IŞİD, normalde İslam'ın uygun görmediği bu idam şeklini neden uyguladığını açıklayan bir mesaj yayınladı.

Hz.Muhammed'in(s.a.s.) "Allah'tan başkası ateşle azab etmez" şeklinde bir hadisinin olduğunu belirten IŞİD, açıklamasında bu hadisin bir yasaklama olmadığını ancak tevazudan ötürü söylendiğini savunarak, buradan çıkarılması gereken mananın insanın Allah gibi azab edemeyeceğine dair bir ikaz olduğunu öne sürdü.

Halid Bin Velid'in de bir kişiyi yaktırdığını ve bu yüzden birisini yakarak öldürmenin"haram" olmadığını iddia eden IŞİD, "Bir insan normalde yakılmaz ama misilleme olarak yakılması mümkündür." görüşünü savunuyor.

"MİSİLLEME PROPAGANDASI"

ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından atılan "Hellfire" tarzı roketlerin vurduğu yerde bulunan insanları yaktığını belirten IŞİD, dün akşamdan beri hava saldırıları sonucu yanarak hayatını kaybeden üyelerinin ve sivillerin fotoğraflarını paylaşıyor. Bu"katliamlara" misilleme olarak pilotun yakıldığını öne süren IŞİD'e göre pilotun yakılması artık IŞİD'e karşı saldırılara katılacak pilotların uçaklarını kaldırmadan önce "iki kez" düşünmesine sebep olacak.

İŞTE O AÇIKLAMA

B88VNWIIMAA7eAX.jpg

Kaynak : Timeturk

T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında mesele ateşle yakılması değil.Mesele bunu şova dönüştürüp Müslümanların idam edilmesini sağlamaktır.Kafir esadın pilotlarının kafasını kesip ürdünlününkini yakmak akıl karı değil.Yakıyorsan esadınkileri de yak.Onlarda kısas uygulanmıyor mu? 3 ocakta yakmışlar bu pilotu.Sonra Sacide el rişavinin ismini ortaya atmışlar.Niye atıyorlar bir düşünün derim.
3 ocakta mı?!
:eek:

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

bu gibi görüntüleri seyrettikçe kafirlere ne yapsan azdır lakin,islam dinimiz aşırıya kaçmaya men ediyor

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
Arkadaşlar konuyu güncelliyorum hakkınızı helal edin. Bugün kısas bahsinde bir daha önce okumadığım bir hadisle karşılaştım. İnşeallah önceki mesajlarıma ek olarak yazıyorum;

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in zamanında bir Yahudi, bir kıza saldırdı ve üzerindeki ziynet eşyalarını aldı ve başını taşla ezdi. Ailesi o kızı Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e getirdiler. Kız hayatının son nefeslerini veriyor dili de tutulmuştu.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kıza, kendisini öldürenden gayrı bir kişiyi anarak:

−‘Seni falan mı öldürdü?’ dedi.

Kız başıyla:

−Hayır, dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yine onu öldürenden başka birini anarak:

−‘Seni falan mı öldürdü?’ buyurdu.

Kız da başıyla:

−Hayır, diye işaret etti.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kızın katilini anarak seni:

−‘Seni falan mı öldürdü?’ buyurdu.

Kız bu sefer:

−Evet, diye işaret etti.

Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) emretti de Yahudinin başı iki taş arasında ezildi.”

Buhari 2413, Müslim 1672/15, Ebu Davud 4527, Nesei 4055

Önceki mesajlarım;

Sahabinin, alimin, imamın -ki bu saydıklarım masum ve mahfuz değillerdir/bahsi geçen kişi her kim ise- sözünü Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem'in sözünün önüne geçirenler muhakkak ki sapmışlardır.

1, 2, 3. Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed) sapmadı ve bâtıla inanmadı; o, arzusuna göre de konuşmaz.

4. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir.

Necm Suresi Meali

Rasulüllah, Muhammed b. Hamza el-Eslemî'nin babasını bir seriyyeye komutan tayin etmişti. O, Rasulüllah’ın kendisine “Eğer falan kimseyi bulursanız onu ateşle yakın” diye bir emir verdiğini aktardıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: Ben seriyyenin yanına döndüğümde, Allah Resulü beni çağırdı ve dedi ki, ‘Falan kimseyi bulursanız onu öldürün. Ancak onu yakmayın. Çünkü ateşle ancak ateşin sahibi olan Allah ceza verir.’ Ebû Dâvûd, Cihâd, 112.

Ebû Hureyre dedi ki, “Resulullah bizi bir seriyye ile gönderdi ve Kureyş'ten adlarını saydığı iki kişi için, ‘Falan ve falan kişilere rastlarsanız onları yakalayıp ateşte yakın.’ dedi.” O, sözlerini şöyle sürdürmektedir: Yola çıkacağımız zaman veda etmek için Resulullah’a geldik. O, bize, “Ben size falan ve falanı ele geçirdiğinizde yakarak öldürmenizi söylemiştim. Oysa ateşle yalnız Allah cezalandırır. Siz onları yakalarsanız yakmadan öldürün.” Buhârî, Cihâd, 107.

Hz. Ali irtidat eden bir topluluğu yakmıştı. Bu haber İbn Abbâs’a ulaşınca o dedi ki, ‘Ben olsaydım onları yakmazdım. Çünkü Resulullah, “Allah'ın azabıyla cezalandırmayınız.” demişti. Ben onları yakmadan öldürürdüm. Nitekim Resulullah “Din değiştireni öldürünüz.” diye buyurmuştur. Buhârî, Cihâd, 149; Ebû Dâvûd, Hudûd, 1; Nesaî, Muharebe, 14.

* Ali r.anh yakmadı, ateş yaktırıp onlara dumanını vererek nefes almakta zorlayarak tevbe ettirmeye çalıştı diye biliyorum. (Sözün sahibi @Abdulmuizz Fida)

Halid bin Velid radiyallahu anh'in böyle bir uygulaması olabilir ama bu şu gerçeği değiştirmez;

Fakih sahabîlerden Abdullah b. Ömer radıyallâhu anhuma kendisine bir mesele hakkında soru sorulup da "Baban bunu yasaklamıştı." diyen kimseye şöyle demiştir: "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in emri mi uyulmaya daha layık, yoksa babamın emri mi?" İmam Şatıbi, el-İ'tisam.

*Abdullah b. Ömer radıyallâhu anhuma'nın babasının Emirü’l–Mü’minin Ömer İbnu’l–Hattab radıyallâhu anhuma olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Abdullah İbn Abbas radıyallâhu anhuma, Ebû Bekir ve Ömer'in radıyallahu anhuma sözleriye sünnete karşı çıkan kimseye şöyle demiştir: "Yakında üzerinize gökten taş yağacak. Ben size, 'Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu.' diyorum. Siz bana; 'Ebu Bekir şöyle dedi; Ömer böyle dedi.' diyorsunuz." Abdurrazzak, el-Mûsânnef. (Sahih bir senedle)

İmam Mâlik rahimehullah, zikri geçen bütün imamların sözlerini özetleyen büyük ve önemli bir kaideyi şu sözlerle ortaya koymuştur: "Bu ümmetin başı ne ile düzelmişse sonu da ancak onunla düzelecektir. O gün din olmayan hiçbir şey, bugün de din olamaz." Bk. Kadı'lyad, eş-Şifa, 2/88.

Onun bu cezayı uygulamasını engelleyen husus ise aziz ve celil Allah'tan başkasının ateşte yakmakta cezalandırmayışıdır.
el-Fıkhu'l-Müyesser fi Dav'i'l-Kitabi ve's-Sünne.

Son olarak;

Büyük sahabî Ebu'd-Derda radıyallâhu anhuma şöyle demiştir: "Hadislerle amel ettiğin sürece asla sapıtmazsın." İbn Batta, el-İbâne.

Mücahid Hafız İmam Abdullah b. el-Mubârek rahimehullah şöyle demiştir: "Güvenip dayandığın şey hadis olsun. Reyden hadisi sana açıklayacak kadarını al." Beylaki, Sünenu'l Kübra.

Maksatları ceza vermekten çok göz korkutmak gibi. Allah müstehaklarını versin. Selametle

Bizim referansımız Allah ve Rasulü'dür. Üşenmedim Allah Rızası için yazdım İnşeallah üşenmez Allah Rızası için okursun.

Sahabinin, alimin, imamın -ki bu saydıklarım masum ve mahfuz değillerdir/bahsi geçen kişi her kim ise- sözünü Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem'in sözünün önüne geçirenler muhakkak ki sapmışlardır.

1, 2, 3. Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed) sapmadı ve bâtıla inanmadı; o, arzusuna göre de konuşmaz.

4. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir.

Necm Suresi Meali

Rasulüllah, Muhammed b. Hamza el-Eslemî'nin babasını bir seriyyeye komutan tayin etmişti. O, Rasulüllah’ın kendisine “Eğer falan kimseyi bulursanız onu ateşle yakın” diye bir emir verdiğini aktardıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: Ben seriyyenin yanına döndüğümde, Allah Resulü beni çağırdı ve dedi ki, ‘Falan kimseyi bulursanız onu öldürün. Ancak onu yakmayın. Çünkü ateşle ancak ateşin sahibi olan Allah ceza verir.’ Ebû Dâvûd, Cihâd, 112.

Ebû Hureyre dedi ki, “Resulullah bizi bir seriyye ile gönderdi ve Kureyş'ten adlarını saydığı iki kişi için, ‘Falan ve falan kişilere rastlarsanız onları yakalayıp ateşte yakın.’ dedi.” O, sözlerini şöyle sürdürmektedir: Yola çıkacağımız zaman veda etmek için Resulullah’a geldik. O, bize, “Ben size falan ve falanı ele geçirdiğinizde yakarak öldürmenizi söylemiştim. Oysa ateşle yalnız Allah cezalandırır. Siz onları yakalarsanız yakmadan öldürün.” Buhârî, Cihâd, 107.

Hz. Ali irtidat eden bir topluluğu yakmıştı. Bu haber İbn Abbâs’a ulaşınca o dedi ki, ‘Ben olsaydım onları yakmazdım. Çünkü Resulullah, “Allah'ın azabıyla cezalandırmayınız.” demişti. Ben onları yakmadan öldürürdüm. Nitekim Resulullah “Din değiştireni öldürünüz.” diye buyurmuştur. Buhârî, Cihâd, 149; Ebû Dâvûd, Hudûd, 1; Nesaî, Muharebe, 14.

* Ali r.anh yakmadı, ateş yaktırıp onlara dumanını vererek nefes almakta zorlayarak tevbe ettirmeye çalıştı diye biliyorum. (Sözün sahibi @@Abdulmuizz Fida)

Halid bin Velid radiyallahu anh'in böyle bir uygulaması olabilir ama bu şu gerçeği değiştirmez;

Fakih sahabîlerden Abdullah b. Ömer radıyallâhu anhuma kendisine bir mesele hakkında soru sorulup da "Baban bunu yasaklamıştı." diyen kimseye şöyle demiştir: "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in emri mi uyulmaya daha layık, yoksa babamın emri mi?" İmam Şatıbi, el-İ'tisam.

*Abdullah b. Ömer radıyallâhu anhuma'nın babasının Emirü’l–Mü’minin Ömer İbnu’l–Hattab radıyallâhu anhuma olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Abdullah İbn Abbas radıyallâhu anhuma, Ebû Bekir ve Ömer'in radıyallahu anhuma sözleriye sünnete karşı çıkan kimseye şöyle demiştir: "Yakında üzerinize gökten taş yağacak. Ben size, 'Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu.' diyorum. Siz bana; 'Ebu Bekir şöyle dedi; Ömer böyle dedi.' diyorsunuz." Abdurrazzak, el-Mûsânnef. (Sahih bir senedle)

İmam Mâlik rahimehullah, zikri geçen bütün imamların sözlerini özetleyen büyük ve önemli bir kaideyi şu sözlerle ortaya koymuştur: "Bu ümmetin başı ne ile düzelmişse sonu da ancak onunla düzelecektir. O gün din olmayan hiçbir şey, bugün de din olamaz." Bk. Kadı'lyad, eş-Şifa, 2/88.

Onun bu cezayı uygulamasını engelleyen husus ise aziz ve celil Allah'tan başkasının ateşte yakmakta cezalandırmayışıdır.
el-Fıkhu'l-Müyesser fi Dav'i'l-Kitabi ve's-Sünne.

Son olarak;

Büyük sahabî Ebu'd-Derda radıyallâhu anhuma şöyle demiştir: "Hadislerle amel ettiğin sürece asla sapıtmazsın." İbn Batta, el-İbâne.

Mücahid Hafız İmam Abdullah b. el-Mubârek rahimehullah şöyle demiştir: "Güvenip dayandığın şey hadis olsun. Reyden hadisi sana açıklayacak kadarını al." Beylaki, Sünenu'l Kübra.

Maksatları ceza vermekten çok göz korkutmak gibi. Allah müstehaklarını versin. Selametle

Selametle.

Üst Ana Sayfa Alt