Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kendisine Sövülen Kişi Ne Yapmalıdır?

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum.
Özellikle kafirler tarafından bizi tahrik etmek amacı ile çok sık hem kendimize hemde 7 sülailemize varana kadar küfrediliyor. Bununla beraber hem bize hemde genel olarak Müslümanlara(sübyancı vb) şekilde hakaret ve iftira ediliyor.
Normalde bunlara ayne şekilde karşılık verirdim ama sbunun günah olduğunu öğrendim. Şu halde ne yapmam lazım?
Not: Özellikle Sosyal Medya'da bu durumla çok karşılaşıyoruz, reelde fazla cesaret edemiyorlar?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu Aleykum.
Özellikle kafirler tarafından bizi tahrik etmek amacı ile çok sık hem kendimize hemde 7 sülailemize varana kadar küfrediliyor. Bununla beraber hem bize hemde genel olarak Müslümanlara(sübyancı vb) şekilde hakaret ve iftira ediliyor.
Normalde bunlara ayne şekilde karşılık verirdim ama sbunun günah olduğunu öğrendim. Şu halde ne yapmam lazım?
Not: Özellikle Sosyal Medya'da bu durumla çok karşılaşıyoruz, reelde fazla cesaret edemiyorlar?
Âleykum Selam we rahmetullahi we berakatuh;
حَدَّثَنَا عَبْدُ الْعَزِيزِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ ، حَدَّثَنَا إِبْرَاهِيمُ بْنُ سَعْدٍ ، عَنْ صَالِحٍ ، عَنِ ابْنِ شِهَابٍ ، عَنْ عُرْوَةَ بْنِ الزُّبَيْرِ ، أَنَّ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا زَوْجَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ، قَالَتْ : ” دَخَلَ رَهْطٌ مِنَ الْيَهُودِ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَالُوا : السَّامُ عَلَيْكُمْ ، قَالَتْ عَائِشَةُ : فَفَهِمْتُهَا فَقُلْتُ : وَعَلَيْكُمُ السَّامُ وَاللَّعْنَةُ ، قَالَتْ : فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : ” مَهْلًا يَا عَائِشَةُ ، إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الرِّفْقَ فِي الْأَمْرِ كُلِّهِ ” فَقُلْتُ : يَا رَسُولَ اللَّهِ ، أَوَلَمْ تَسْمَعْ مَا قَالُوا ! قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَدْ قُلْتُ : ” وَعَلَيْكُمْ
Bize Abdulaziz ibn Abdullah tahdis etti. Bize İbrahim ibn Sa’d, Salih’den tahdis etti. Salih, İbn Şihab’dan, İbn Şihab, Urve ibn ez-Zubeyr’den, Urve dedi ki;
Nebi sallAllahu aleyhi ve sellem’in zevcesi Aişe radıyAllahu anha dedi ki; “Yahudilerden bir grup Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem‘in huzuruna girdi ve: “es-Sâmu aleyke (ölüm üzerine olsun)” diye selam verdi.
Ben ne dediklerini anlayıp: “Ölüm ve lânet size olsun” dedim.
Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem hemen atılarak; “Ey Âişe, ağır ol! Çünkü Allah her işte rıfkla hareket etmeyi sever!” buyurdular.
Ben; “Ey Allah’ın Rasulu, ne söylediklerini işitmedin mi?” dedim.
Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem dedi ki; “Ben de, “Ve aleykum” (sizîn üzerinize de olsun) dedim.

(Buhâri, İstitâbetu'1'Murteddin 4, Hadis no: 6024; Muslim, Selam, Bab 4, Hadis no: 12 , 2166; Tirmizî, İsti'zan 12 , 2701; Nesâî, Amelu'l-Yevm ve'l-Leyl, 381-384; İbn Mâce, 3689; Ahmed b. Hanbel, Musned, 6/37, 85, 199)

Müslüman her durumda câhiliyye ehlinden farklıdır, farklı olmak, edebli olmak durumundadır. Bu hem sevinç, hem üzüntü hem gerekirse felâket yâhud işkence durumunda olsun böyle olmalıdır. Zaten bu edebi ve vakârı sebebiyle pek çok muşrik veya câhil etkilenerek muslumana hayran olup kendisine çeki düzen vermiştir.
Kendi nefsi terbiyesini ıslah edememiş özellikle yeni şuurlanmış müslümanlar da bazı ani gelişen durumlar karşısında ağzından argovari yahud sövme tarzında küfür sözler çıktığına şahid olmuşuzdur. Tâbi kişi bu durumu fark edince mahcubiyet yaşamaktadır. Fakat işin şuuruna varmış ve kendini genel olarak yetiştirmiş edebli muslumanların bu tür durumlarda daha bir olgunlukla tavır sergiledikleri ve sergilemeleri gerekmektedir. İşkence altında yahud çok aşırı dayanılmaz bir durum karşısında müslüman kendini, bilincini kaybetmesi veya dayanılmaz acı karşısında istemeden bilinçsizce kötü sözler çıkmasının bir sorumluluğunun olmayacağını düşünüyorum.

Üst Ana Sayfa Alt