Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kocası Şehid Olduğunda Tebrik İçin Gelinmesini İsteyen Hanım Sahabe Kimdir?

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum. Kocası şehid olduktan sonra kendisine taziye için gelen kişilerin yanına koku sürünen ve tebrik için gelinmesini isteyen hanım sahabeyi arıyorum.

B Çevrimdışı

birhkm

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam. Aradığınız sahabe, Esma bint Umeys (radiyallahu anha) olabilir. Esma bint Umeys, kocası Cafer bin Ebu Talib (radiyallahu anh) şehit olduktan sonra, koku sürünerek ve güzel giyinerek taziyeleri kabul etmiş ve tebrik için gelenleri ağırlamıştır. Bu davranışı, kocasının şehadetinden dolayı duyduğu gururu ve sabrı ifade etmek için yaptığı rivayet edilir.
Chatgpt cevaplamıştır

B Çevrimdışı

birhkm

Üye
İslam-TR Üyesi
Chatgpt kaynak=İbn Sa'd, "Tabakatü'l-Kübra":
  • Cilt 8, sayfa 224 civarında bu olayın detaylarına ulaşabilirsiniz.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam. Aradığınız sahabe, Esma bint Umeys (radiyallahu anha) olabilir. Esma bint Umeys, kocası Cafer bin Ebu Talib (radiyallahu anh) şehit olduktan sonra, koku sürünerek ve güzel giyinerek taziyeleri kabul etmiş ve tebrik için gelenleri ağırlamıştır. Bu davranışı, kocasının şehadetinden dolayı duyduğu gururu ve sabrı ifade etmek için yaptığı rivayet edilir.
Chatgpt cevaplamıştır
Vay be chatgpt nin böyle soruları cevaplayabildiğini bilmiyordum.
Ama bu konularda googledaki verileri toplayıp genel bir cevap yazdığı için bazı konularda hatalı cevap verme ihtimali var. Özellikle akide ile alakalı konularda.

e.soyler.Tawheed Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Chatgpt cevaplamıştır
Chat gpdiye fazla dini sorular sormayın. Ben mesela bazı tefsir ayet babından sorular sordum. Haşa kendi kafasına göre ayetleri değişip anlamlarını değişip olmayan bir şeyleri bile ayet gibi yazdı çok dikkat edin ona o yüzden buraya uyarmak için yazma gereği duydum. Neyse Allah beni affetsin Tövbe Ettim.Sebebi ise yazdıklarını Allah'ın sözü zannettim. Yani mesela Bakara suresinden bir ayet yazıyor ama ayet o değil anlıyor musun çok tehlikeli kardeşler dikkat edin.

Hadislerde buna dahil fetva vs gibi sorular hiç sormayın yazsanız bile ayet, hadis diye hemen itikat etmeyin. Kafadan yazabiliyor yani

Son düzenleme:
Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Chatgpt cevaplamıştır
SubhanAllah. Chatgpt de yazdım çıkmadı. Kaç siteye baktım bu ve buna benzer rivayetler çıktı:

Ca’fer’in şehit olduğu haberini de eşi ve çocuklarına bizzat Hz. Peygamber (sas) haber vermiş, onları teselli etmiş ve geçimlerini sağlamalarına yardımcı olmuştur.

Hz. Cafer'in hanımı Esma binti Umeys der ki: Cafer ve arkadaşları şehit oldukları zaman, Rasûlüllah (sas) yanıma geldi, bana:

“- Ey Esma! Cafer'in çocukları nerede? Beni onların yanına götür” buyurdu.

Ben de, kendisini onların yanına götürdüm. Çocukları bağrına basıp öptü ve kokladı, gözlerinden yaşlar akmaya başladı.

“- Yâ Rasûlellah! Babam, anam sana feda olsun! Seni ağlatan nedir? Yoksa sana Cafer ve arkadaşlarından acı bir haber mi erişti?” dedim. Rasûlüllah (sas):

“- Evet! Onlar bugün şehit oldular” buyurdu.

Ben kalkıp feryad ü figan etmeye başladım. Kadınlar başıma toplandılar. Hz. Peygamber (sas):

“- Ey Esma! Sakın kötü ve uygunsuz sözler söyleme ve göğsünü de dövme” buyurdu. (İbn Sa’d, Tabakât, VIII, 282)

Üst Ana Sayfa Alt