Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kur'an'daki Abdest mi, Sünnet'teki Abdest mi Alınmalı?

• Konbuyu başlatan montevo
  • Başlangıç tarihi
ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Şunuda söyliyeyim ben cumhurun bu fikrine karşı İmamı Şafii nin düşüncesine katılan biriyim o nedenle sadece bilgi sadedinde yazdım size. Yani meseleyi alimler tartışmışlar ve ihtilaf etmişler normaldir. Mesela Recm olayında Buharide geçtiğini hatırlıyorum Allahualem yanlışsa lütfen düzeltin..Manasıyla söyliyeyim lafzı aynıyla aklımda yok Hz Ömer buyuruyorki Kur anda recm vardı ve biz uyguladık. Vallahi ileride Ömer Kur ana ekleme yaptı diyecek olmasalar ben onu Kur ana eklerdim. Yani aslında ayet ayeti nesh etmiş oluyor Vasiyet meselesi de ihtilaflı Varise vasiyet yoktur derken Allahın taksimi belirlendi zaten..Ama yine de Alimlerimizin çoğunluğu hadisin Kur anı nesh edeceği kanaatinde..

Aslında meselede en can alıcı nokta şu. Mütevatir hadisin hüccetliği! Çünkü alimlerimiz efendimizin beyanını vahiy olarak telakki ettiklerinden tevatürle gelen hadisin reddini küfür saymışlar haklılar da..Çünkü tevatür derecesinde bir hadisi inkar edebilecek biri yine tevatürle gelen Kur anı da inkar edebilir zaten zımnen etmiş olur. Vesselam

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadas bu dinin yabancisi goruntuyu almis ici bos bir insan anlamadigim nokta su bu tarz soru soranlar genelde ataist diye tabir edilen ozu arastiran ama hevalarina gore anlayan bir topluluk ALLAH hidayet versin korktumu ALLAH diyen iki kisi oldugu zaman inkar eden mahlukatlar bunlarla tartismaya girmeyin zira icinizdeki iman ucuverir zayifsa tecrube edindigim icin soyluyorum siz ALLAH bir desenizde onlar ya ikinciyi yada inkari sececekler adminden ricam konunun silinmesidir selamin aleykum ve rahmetullah.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Adam direk inkarla ve direk sizi karistirip bozmakla mesgul kardesler bu tarz insanlara birsey ispat etmeyin mecbur olan onlar kurtulmak istiyorlarsa o kadar arastirmaya ragmen sonucu bilmesi gerekirdi. Ve amaclarini direk belli ederler zaten Onlar ALLAH a dine rasulallah s.a.v ve gercekten iman edenlere zarar veremezler mumkunse bir iki kisi daha var yeni uyelerden bu tarz sorulara abdulmuiz fida hocadan baskasi yazmasin din ispat isi degil anlama ve amel etme isidir.zira ispati yasamdir zaten bu tarz insanlara prim vermeyelim insaallah.ve o kisi bu isin pesini birakmayacak eminim.fitneyi atti bi kere ALLAH dusmani

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Adam direk inkarla ve direk sizi karistirip bozmakla mesgul kardesler bu tarz insanlara birsey ispat etmeyin mecbur olan onlar kurtulmak istiyorlarsa o kadar arastirmaya ragmen sonucu bilmesi gerekirdi. Ve amaclarini direk belli ederler zaten Onlar ALLAH a dine rasulallah s.a.v ve gercekten iman edenlere zarar veremezler mumkunse bir iki kisi daha var yeni uyelerden bu tarz sorulara abdulmuiz fida hocadan baskasi yazmasin din ispat isi degil anlama ve amel etme isidir.zira ispati yasamdir zaten bu tarz insanlara prim vermeyelim insaallah.

bana mı diyorsun bunları anlamadım?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu acan ALLAH dusmanina soyluyorum kardesim ?

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
aga ne seviyesi.kurandan bahsettim bu ne çekişlki dedim banlandım.forum resmen militan forumu.islamla alakası yok.bir öğreti içeirisnde kuran geçiyor okadar.ayet kaldırmacalar felan.din ile alakası yok bu forumun.ancak sizlerden korkuyorum,belki sendne değil.burdaki adamlar toplanıp kuran diyeni de öldürür,gavuru zaten öldürür.sadece öldürür.sorna işid niye var.bu gibi yerlerde geçe geçe insnaalr kendini kaybetti.Allahın dedikleirni bastırdıkça Allah düşmanı ilan ettiniz.bu ne yaman çelişki?ayetleri eğip büktünüz.bu ne yaman çelişki.kafada zaten bi din algısı var.ona göre herşeiy eğip büküyor burası.ama admin benim canım islam4ever ingilizler mahfetmedi mi müslüman ülkeleri

İlk durumda banlanmanızı bende yanlış buldum ve bunu ifade ettim. Çünkü Kur an bize Firavun gibi bir zalim için bile kavlu leyyin ile yumuşak konuşmayı tavsiye ediyor.Paygamberimize sen kaba bir insan olsaydın yanındakiler dağılır giderdi buyuruyor. Biz sevdirmekle mükellefiz

Ama Forum yönetiminin bazı şeylere hassasiyeti olabilir netice de ben bir üye olarak fikrimi söylerim ama yönetim kendi kaidelerini uygulayabilir. Çünkü açtığınız konu hassas bir konu ve hepimizin duyarlı olduğu çabuk incinebildiği meseleler ayrıca niyetiniz halis olmalı en başta..Lütfen sizden rica ediyorum ilmi meseleleri bu şekilde münakaşa suretine çevirmeyin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
İlk durumda banlanmanızı bende yanlış buldum ve bunu ifade ettim. Çünkü Kur an bize Firavun gibi bir zalim için bile kavlu leyyin ile yumuşak konuşmayı tavsiye ediyor.Paygamberimize sen kaba bir insan olsaydın yanındakiler dağılır giderdi buyuruyor. Biz sevdirmekle mükellefiz

Ama Forum yönetiminin bazı şeylere hassasiyeti olabilir netice de ben bir üye olarak fikrimi söylerim ama yönetim kendi kaidelerini uygulayabilir. Çünkü açtığınız konu hassas bir konu ve hepimizin duyarlı olduğu çabuk incinebildiği meseleler ayrıca niyetiniz halis olmalı en başta..Lütfen sizden rica ediyorum ilmi meseleleri bu şekilde münakaşa suretine çevirmeyin.

ahim, malesef öyle bir devirde yasiyoruzki eskinin mürsikleri su zamanin haci emmilerinden daha serefli oldugu bir döneme geldik. Kafir ve müsrikler eskiden kafirligini de müsrikligini de acik ve net yapardi. Ancak gel görki katmerli kafir ve müsrik olan vsler bile cikmis islam adi altinda kafirligini, müsrikligini ve ne halt ise onu sunmaktalar. Yönetim takip ediyorsaniz son 1-2 senedir banlama olaylarini birakti, burada en son SIKAYET konusunu okudum üyenin hakaretine binaen gecici oyalama bani olan bandan attim, artist gelip burada show yapiyor, yani ellerine ne geciyorsa, misal ben 100 kez banlasam o 101 kez geldiginde bununla övünüyor ya bu bile onun sizofrenik vaka oldugunu gösterir.

Benim bilhassa üyelerden ricam, artik sitenin en direk admini sizsiniz, bizler burada her zaman bulunamiyoruz misal ben 2 aydir siteye belki de günde 10 dakika zaman ayiramiyorum, siz düsünün 10 dakikada bir insan forumda ne yapabilir? Ondan dolayi asil ev sahibi konumunda olan adminler sizsiniz ve siz buraya gelen sizofrenlerle, müsriklerle,kafirlerle yüz göz olmayin lütfen, buraya gelen kisilerin ilk yapacagi sey seviyeyi düsürmek ve bunu düsürmemekte Allahin izniyle siz forumun asil sahipleri olan kardeslerimde. Tabii bunun cesitli yollari var, ya susarak yönetiminin konuya müdahil olmasini beklersiniz ya da icinizden bir kisinin konusmasina müsade edip teblig yapilmasini ve dönüsü beklersiniz. Dedim ya bu ortami artik sizin saglamaniz gerekir.

O sizofren tekrar gelip buraya ben yendim naralari atabilir bunda hic bir sikinti yok. Kurandan nasibini alamamis kisiyi banlasan ne ise yarar. Allah hidayet versin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bunlar hep böyledir. Bir tane ahlaklısını görmedim. Bu arada hak için filan konuşmazlar. Ne yaparım da milletin kabul ettiğinin tersini söylerim mantığı içlerini kemirir. Allah şifa versin.

Troll iste.
Merhaba diye başlayıp 5 mesaj sonra rengini belli ediyor.

Prim vermemek lazim. Ne sanalda ne reelde.

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
Abi bunlar akıllanmaz şeytanın oyuncağı olduklarından nereye saldıracaklarını şaşıyorlar,

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dedigim gibi İSLAM kurtulmak isteyene anlatilir ve gercekten onun icin emek veren bu isten nasibini alir .İSLAM bir bebek gibi dir o bebege yetime bakana onun icin birseyler yapana ne mutlu.İSLAM gariplerin dinidir. Bir Musluman bebek kadar temiz olana dek ALLAH icin calismak zorunda rabbi bilmeyen kendini hic bilemez goruldugu uzere
Zira namazda bulunup kavusulamayan huzura kabirde ulasamazsin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah
KONU BURAYA KADAR GELMİŞKEN EHİL KARDEŞLERIMDEN SUNU ISTIYORUM MADEM KONUYU SILMIYORUZ.
BİR KARDEŞIM SAHIH HADISLERE GORE ABDESTIN RASULULLAHIN ALDIGI GIBI YAZARSA sevınırım ınsaallah varsa bızde hata duzeltıp yola devam edelım ALLAH yaptıklarımızın ecrını kat kat verendir. bi iznillah.