Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

KUTLU DOĞUM HAFTASI???

bahakar Çevrimdışı

bahakar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
nedense bazılarının tartışmaları,fatih kapıya dayanmış fethedecekken istanbulu,bizanslı din adamlarının melekler dişimi erkekmi tartışmasına benziyor,uyan ey ehl-i islam toptan din elden gidiyor biz hala dişi-erkek tartışmalarındayız:(

Bu tarz uzlaştırıcı,birleştirici,vahdete çağırıcı (!) söylemlerinde bize şeytanın bir oyunu olabileceğini sanıyorum, keza Rasulullahın (sav) işlerin en kötüsüdür, ateşdedir, sapıklıktır (Müslim 867, Nesei 3/188) diye bizi uyardığı BİDATLERİN bugün konuşulması en son mesele gibi gösterilmesi ,Allah muhafaza büyük bir tehlikedir, keza Rasulullahın en kötüsü dediği bir işi önemsiz görmek ben daha iyi bilirim ya da bu söz yanlıştır gibi bir sonuca götürebilir bizi bilmeden, Rabbim hepimizi muhafaza eylesin... şunu unutmamalıyız ki, Biz Rasulullahın sahih sünnetini ihya etmek istiyorsak ve SİYASİ PLANDA DA İNSANLARIN ZİHİNLERİNDE NEBEVİ HAREKET METODUNU İNŞA ETMEK İSTİYORSAK, ÖNCELİKLE ZİHİNLERDEKİ BU BİDAT DÜŞÜNCE YAPISINI YIKMAK, YERİNE SONRA SAHİH OLANI YERLEŞTİRMEK GEREKİR, KEZA, DİBİNDE BİRAZ MÜREKKEB BULUNAN BİR BARDAĞA İSTEDİĞİN KADAR SÜT DÖK, O BARDAKTAKİ SIVI ASLA TAM OLARAK BEYAZLAMAZ!!! VE BAŞKA BİR BAKIŞ AÇISIYLA BİDAT BİR VİRÜS GİBİDİR, DÜŞÜNCE DÜNYASINA BULAŞTIKTAN SONRA KALMIYOR, MAALESEF SADECE AMEL PLANINDA KALMIYOR, HASTALIĞIN BÜTÜN VUCUDU SARMASI GİBİ TÜM DÜŞÜNCE YAPISINI İSTİLA EDİYOR.. ÖZETLE HER BİDAT BİR SÜNNETİN YERİNE OTURUYOR VE KANDİLLE KUTLU DOĞUMLA BAŞLAYAN BU HASTALIKLI DÜŞÜNCE SİSTEMİ NEBEVİ HAREKET METODUNDAN SİYASİ OLARTAK UZAKLAŞTIRIYOR İNSANLARI.. EN DOĞRUSUNU BİLEN ALLAHTIR...

bahakar Çevrimdışı

bahakar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim delil istiyorsan al sana delil hemde sahih ama yok sen kendi cemaatinden ne duydunsa taasup şekilde benimsemissin ben ne yapayım inanıyorumki eğer bu şahsın söylediği lafları ben söylemiş olsaydım şimdiye banlanmıştım

1258. Ebû Katâde radıyallahu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu. O da şöyle buyurdu:
"O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür." .
Müslim, Sıyâm 197, 198

hadis ile ilgili açıklama

Sevgili Peygamberimiz hem maddî hem de mânevî kişiliğinin ortaya çıktığı pazartesi gününü, bu güzelliklerin bir takdiri ve teşekkürü olarak oruçlu geçirmeye çalışmıştır. Pek tabii olarak, Sevgili Peygamberimiz'in doğduğu ve peygamber olarak görevlendirildiği gün, biz ümmeti için de son derece büyük bir anlam taşır. Bu sebeple pazartesi günleri mümkün olduğunca oruçlu bulunmaya çalışmak suretiyle, hem Sevgili Peygamberimiz'in sünnetine uyulmuş, hem de onun bu günlere ait hatıraları yâdedilmiş olur. İman ufuklarımızı aydınlatan nübüvvet ve İslâm aydınlığının ilk parladığı günü oruçlu geçirmek elbette uygun bir davranıştır. Öte yandan zaman ve mekânların kıymeti, sahne oldukları olayların büyüklüğü ve değeri ile ölçülür. Pazartesi günü de iki cihan güneşi Peygamber Efendimiz'in doğumuna ve İslâm'ın ilk vahyine sahne olduğu için büyük bir kıymeti haizdir

KARDEŞ YALNIZ GETİRDİĞİN HADİSTE, PAZARTESİ ORUCUNDA RASULULLAHIN DOĞUM GÜNÜ SEBEBİYLE BERABER, PEYGAMBERLİĞİN VERİLDİĞİ GÜNLE BERABER PEYGAMBERLİĞİN VERİLDİĞİ VEYA VAHYİN VERİLDİĞİ GÜN GİBİ BİR HİKMET DE OLABİLİR... HEM BU HADİS RASULULLAHIN DOĞUMGÜNÜNDE (PAZARTESİ) YAPILACAK İÇİN ORUÇ TUTMAKLA SINIRLI OLDUĞUNU İSPATLAYACAK BİR İŞTİR ZATEN, SENİN ALEYHİNDE BİR DELİL ASLINA BAKILIRSA, KEZA HADİSTE DOĞUMGÜNÜMDE ORUÇ TUTUN BİRDE FESTİVAL,KARNAVAL VS. DÜZENLEYİN GİBİ BİR ANLAM NEREDEN ÇIKARDIN ANLAMADIM??? HAA DERSEN Kİ ONU -HAŞA- RASULULLAH(SAV) EKSİK BIRAKMIŞ DA BEN TAMAMLIYORUM.. BUNUN VEBALİ SANA AİTTİR.. EN DOĞRUSUNU BİLEN ALLAHTIR...

K Çevrimdışı

kullanıcı63

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm kutlu dogumu savunan arkadaş demek istediğinden şunu anlıyorum resulullah s.a.v dini eksik bırakdı kendisinin nasıl sevileceğini ögretmedi bugün siz millete resulullahı nasıl sevileceğini gösterriyorsunuz.Peygamber bu dini yanlış bi şekilde hakim kıldı yani farklı bi medotla insanlara anlattı bu yanlış sizde peygamberin haber vermediği sahabelerin yapmadıgı tabiin bildirmediği bi medotla insanları davet ediyorsunuz ben senin yazdıklarından bunu anladım...

ser-a Çevrimdışı

ser-a

Üye
İslam-TR Üyesi
Eselamü Aleyküm,
Kutlu doğum haftası olarak peygamberimizi hatırlamak ve hatırlatmak Allaha karşı olan görevlerimizi,sorumluluklarımızı hatırlatıyormu?İlk önce buna bakmak gerek.Birde bunu kutlayanlara bakmak gerek.Her şeyden önce diyanet kurumu laik yani ladini olan bir idarenin emir ve hükümlerine tabidir.Oysa Allaha iman başkalarının izin ve icazetine ve kurallarına bağlı olmamalıdır.Bu olumsuz duruşu kabul eden bir zihniyetin samimiyetini sorgulamak gerek.Burada bu icazetli duruşun temsilcileri dini halka karşı bir afyon yani kendileri gibi halkı da boyun eğdirme itaatte herhangi bir mahzur görmeme düşüncesinin bir yansıması bulunmaktadır.Ayrıca bu etkinlikler eskiden bu kurumca bu kadar dile getirilmedi.Üstelik,Allahın hükümlerine ahkamına olan itaat söz konusu edilmeyip devamlı dinler arası diyoloğun temel felsefesi olan kardeşlik hukuku üzerinde bir tez işlenmektedir.Kısacası bir taşla iki kuş ve hedef saptırma yöntemleri olarak da istismara açık bir etkinlik havası var.İslamda Allahın hukukunu yok sayıp hükmünü kabul etmeden kardeşlik hukukunu göklere çıkarmanın mantığı ne olabilir.Yıllarca nasıl uyutulduğumuzun,din adına başkalarının tercihine kurban edildiğimizin farkına neden ise varamadık.Peygamberimiz Muhammed (S.A.V),münafıkların kendi bölgelerindeki insanları kendi ideolojilerinin zararlı olmadığını göstermek için mescidi dırar olarak bilinen mescid inşa etmeleri,fakat Allahtan gelen Vahiy ile bu mescidin peygamberimizce yıktırılmasında nedense kimse bir sonuç çıkaramıyor.