Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Lys Üzerinden En Uygun Gelen Meslek Ne Olabilir?

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
akhi profilinde sırtında tevhid bayrağı elinde kamera, o sensin yani :cool::cool: :harika::D iyiymiş. ama hiç grafik yaptığıı görmedik :p
akhi ben değilim ama olmaya çalışıyoruz inşallah. Ben yaptım o resmide ama ; )
akhi grafik bölümünde eskiden yaptıklarım vardı onlara bakabilirsin. Şimdi başka bir şekilde yapıyorum ben : )

ama bu sitedeki resim yapam kardeşlerin büyük çoğunluğu bende daha iyi tasarım yapıyorlar : )

N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Şimdi iki önemli durum var akhi burda. Meslek seçimi basit bir şey değil, bunu sen belki şuan farketmemiş olabilirsin. Türkiye için konuşacak olursak hangi bölümü hangi dereceyle bitirdiğinin bir önemi yok. İş hayatında işler daha farklı işliyor.(Hele devlet kurumların) demek istediğimi anlamışsındır. Benim şahsi tavsiyem öğretmenlik, hukuk vb. gibi kurulu düzene hizmet edebileceğin mesleklerden uzak durman olur. Herkes bu konuda hemfikir olur sanıyorum. İkincisi, senin kendi beşeri ilmini arttıracak ancak maddi anlamda pek getirisi olmayan bölümler mevcut. Bu noktada iş senin (veya ailenin-çevrenin) maddi durumuna bakıyor. Serbest meslek olarak çalışabilirsen hem böyle sakıncalı şeylerden (Mahkemeyi tanıma, sözleşmeler vs. vs.) uzak durursun hem de kültür ve bilgi olarak da kendini donatabilirsin, İslam'ı iyi ve güzel bir şekilde idrak edebilmene yardımcı olur. Mesela Antropoloji olsun, Sosyoloji olsun (ki mesela Seyyid Kutub bir sosyologtur.) bu tarz sözel bölümlerdir. Tamamen senin maddi durumuna bağlı.

Ha eğer ben mücahidlerime yardımım dokunsun diyorsan. Mühendislik, tıp, att vb. gibi bölümlere yönel (Yazamadığım bir kaç bölüm daha var onları sende bulabilirsin düşününce.)

M Çevrimdışı

muhammed ikbal sivasi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi derslerinde nerde okuduğna bağlı olarak illaki küfür içerikli hoca görmen mümkün ama tarih okuyup arapça-osmanlıca üstüne gidebilirsin çünkü tarih atamaları çok az. sayısal düşünürsen enerji sistemleri mühendisliğini önerebilirim

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Tağuti Sistem'in okullarında okumak İslam dini -Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat Menheci- gereği meşru değildir -bu açıktır, tartışmaya zeval yok-. İllede ilim tahsili yapmak istiyorum diyen Müslümanlara önerim: Mısır, Mekke-Medine gibi ilim merkezlerinde ilim tahsili yapmaları. Allah en iyisini/en doğrusunu bilendir.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Tağuti Sistem'in okullarında okumak İslam dini -Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat Menheci- gereği meşru değildir -bu açıktır, tartışmaya zeval yok-. İllede ilim tahsili yapmak istiyorum diyen Müslümanlara önerim: Mısır, Mekke-Medine gibi ilim merkezlerinde ilim tahsili yapmaları. Allah en iyisini/en doğrusunu bilendir.

bi yerde haklısın. . ne diyeyim ... çogu kişi laik okullarında karma eğitimden şikayetçi ama laik okullarında sadece kız ya da sadece erkeklere özel okullar ahlaksızlıkta bir numaralar...bizzat şahid oldum , Islamın harem-selamlık uygulamasını laik okula uygularsan ters teper... yani aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık misali ... ama ilim öğrenmenin hangi kosulda olursa olsun müslüman üzerine farz oldugunu biliyorym .... Şeyh, hadi bir yada iki kişi Mekke Medine de okudu , ya milyonlar için önerin nedir ??

M Çevrimdışı

muhammed ikbal sivasi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

İlim tahsilini mısırda yapmaları ne değiştirir? sisiye arka çıkan alim(!)lerin sayısına bakarsak kral abdulamerika gebermeden önce onun yanındaki ilimciler(!) in yanındamı yapsınlar. mısırda ve suriyede okuyan aynı zamanda arabistanda bulunan bir kişiyle bu konuyu konuştum. gerçek islam anlatılıyomu sanıyosunuz. kur-an ezberletilip yanında küfür tohumları ekilmiyomu? haricilerden çok hafız vardı hatırlatırım. vahabi kültürü rahat bırakıyo sanmayın oraları...

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
bi yerde haklısın. . ne diyeyim ... çogu kişi laik okullarında karma eğitimden şikayetçi ama laik okullarında sadece kız ya da sadece erkeklere özel okullar ahlaksızlıkta bir numaralar...bizzat şahid oldum , Islamın harem-selamlık uygulamasını laik okula uygularsan ters teper... yani aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık misali ... ama ilim öğrenmenin hangi kosulda olursa olsun müslüman üzerine farz oldugunu biliyorym .... Şeyh, hadi bir yada iki kişi Mekke Medine de okudu , ya milyonlar için önerin nedir ??

Çözüm: İslam Devleti ve Hilafet Makamı. Müslüman devletsiz yapmaz. Fıkıhı az çok bilenler bilir bunu. Yüz yıldır esaret altındayız hâlâ tağuti sitem altında yaşayan kişiler için makul birer çözüm sunulamadı ulema tarafından. Tüm konular ihtilaflı. Bir daha tekrar ediyorum: "Müslüman devletsiz yapamaz." -Şehid (İnşeallah) Şeyh Abdullah Azzam geliyor aklıma bu tür konular açıldıkça.-

İlim tahsilini mısırda yapmaları ne değiştirir? sisiye arka çıkan alim(!)lerin sayısına bakarsak kral abdulamerika gebermeden önce onun yanındaki ilimciler(!) in yanındamı yapsınlar. mısırda ve suriyede okuyan aynı zamanda arabistanda bulunan bir kişiyle bu konuyu konuştum. gerçek islam anlatılıyomu sanıyosunuz. kur-an ezberletilip yanında küfür tohumları ekilmiyomu? haricilerden çok hafız vardı hatırlatırım. vahabi kültürü rahat bırakıyo sanmayın oraları...

Ben oralarda ki okullardan değil, medrese usulü ders veren yerlerden bahsetmiştim. İslam'ı arayan bulur İnşeallah.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Çözüm: İslam Devleti ve Hilafet Makamı. Müslüman devletsiz yapmaz. Fıkıhı az çok bilenler bilir bunu. Yüz yıldır esaret altındayız hâlâ tağuti sitem altında yaşayan kişiler için makul birer çözüm sunulamadı ulema tarafından. Tüm konular ihtilaflı. Bir daha tekrar ediyorum: "Müslüman devletsiz yapamaz." -Şehid (İnşeallah) Şeyh Abdullah Azzam geliyor aklıma bu tür konular açıldıkça.-

Ben oralarda ki okullardan değil, medrese usulü ders veren yerlerden bahsetmiştim. İslam'ı arayan bulur İnşeallah.

öyle , ama islam devleti de ha deyince gökten inmez ki ? cihad edilse bile bir anda devlet olmaz .... müslüman islam devleti olmadan hakkını alamazsa, ilim edinemezse onu yapmasa bunu yapmasa nasıl cihada kalkısacak ki ?
kimyasal silah kullanan mücahid bunu islami kaynaklardan mı ögreniyor? bi şekilde tagutun okullarında bunu ögrenmeden nasıl modern silahları kullanmayı öğrensin akhi ?

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
öyle , ama islam devleti de ha deyince gökten inmez ki ? cihad edilse bile bir anda devlet olmaz .... müslüman islam devleti olmadan hakkını alamazsa, ilim edinemezse onu yapmasa bunu yapmasa nasıl cihada kalkısacak ki ?
kimyasal silah kullanan mücahid bunu islami kaynaklardan mı ögreniyor? bi şekilde tagutun okullarında bunu ögrenmeden nasıl modern silahları kullanmayı öğrensin akhi ?

Müslüman ister/zahmet eder ve "Bismillah" derse "ha deyince" oluyormuş -her şey gözler önünde-. İslam'da ateşli silahların hükmü nedir? Kimyasal silahların? Ya da şöyle sorayım kitle imha silahlarının? İslam şeriatini bilmiyorsan ne işe yarar senin o mekteplerde edindiğin faydalı(!) bilgiler. Sorgulamasan olmuyor değil mi : ) ? (Sorgulada, kitaplarda sorgula; Alimlerin sölerinde sorgula sözümün doğruluğunu, eğriliğini, yanlışlığını -ve doğru neymiş gör İnşeallah-). Akaid ve fıkhın zayıf -Allahulalem-. Geliştirmeye bak İnşeallah.

Paylaşmak istedim: İslam Şeriatını bilmeyen bir Mücahid ancak haydut olur. (Şehit -İnşeallah- Abdullah Azzam)

N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Müslüman ister/zahmet eder ve "Bismillah" derse "ha deyince" oluyormuş -her şey gözler önünde-. İslam'da ateşli silahların hükmü nedir? Kimyasal silahların? Ya da şöyle sorayım kitle imha silahlarının? İslam şeriatini bilmiyorsan ne işe yarar senin o mekteplerde edindiğin faydalı(!) bilgiler. Sorgulamasan olmuyor değil mi : ) ? (Sorgulada, kitaplarda sorgula; Alimlerin sölerinde sorgula sözümün doğruluğunu, eğriliğini, yanlışlığını -ve doğru neymiş gör İnşeallah-). Akaid ve fıkhın zayıf -Allahulalem-. Geliştirmeye bak İnşeallah.

Paylaşmak istedim: İslam Şeriatını bilmeyen bir Mücahid ancak haydut olur. (Şehit -İnşeallah- Abdullah Azzam)

Akhi anladığım kadarıyla galiba o akhi kimyasal silahtan kasteddiği savaş teknolojileri vs. Mutlaka kitle imha veya sivillere yönelik şeyler değil kastettiği.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Abdullah Azzam rahimehullah - senden çok daha alim ve mücahid ollmasına ragmen senin gibi kibirli biri değildi, insanları küçük görmede üstüne yok ... ilmin varda ne oluyo ; bgne bugun kaç kişiyi müsülüman ettin kaç kere cihad meydanlarında çarpıştın da bu kadar övünüyorsun kendinle Şeyhimiz

müslüman isterse ha deyince oluyormustan kastın ışidin kurdugu devlet değil mi ? iki gündür çaktırmadan ışidi övüp övüp duruyorsun yok gözler önünde... yok aslında islam devleti varmıs ta bizim gözlerimiz görmek istemiyo falan... madem bu kadae savunuyon , devletsiz müslüman olmaz diyosun niye göçmüyorsun o zaman kardeşim onların devletine

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi bir sene daha beklebiliyorsan bekle sayısal bölümlerde oku derim.Üniversitede çok rahat oluyor öğrenciler.Şirkvari törenlerden zaten uzaklar.Karışan göçen yok sana bağlı.Ben Türkçe öğretmenliği okuyorum.Bu bölüm çok tehlikeli mesela.Okullarda her türlü şirk törenlerini bu öğretmenler hazırlıyorlar.Yapabilirsem öğretim görevlisi olup hiç okullara girmeyip üniversitede kalacağım.Yapamazsam imam hatiplerde çalışacağım.(Genelde diğer liselere göre daha rahat oluyor.Laik sistemin etkisi hissedilmiyor.)Bir problem gördüğüm vakit(şirkvari törenler hazırlatmaya kalktıkları anda) görevi hemen bırakacağım.O yüzden mesleğini iyi seç derim.Eğer ailemin sabırsızlığı olmasaydı sayısaldan girer mühendislik gibi bölümleri okurdum.Ah bu tevhid bilmeyen aileler yok mu...Allah hidayet versin.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah Azzam rahimehullah - senden çok daha alim ve mücahid ollmasına ragmen senin gibi kibirli biri değildi, insanları küçük görmede üstüne yok ... ilmin varda ne oluyo ; bgne bugun kaç kişiyi müsülüman ettin kaç kere cihad meydanlarında çarpıştın da bu kadar övünüyorsun kendinle Şeyhimiz

müslüman isterse ha deyince oluyormustan kastın ışidin kurdugu devlet değil mi ? iki gündür çaktırmadan ışidi övüp övüp duruyorsun yok gözler önünde... yok aslında islam devleti varmıs ta bizim gözlerimiz görmek istemiyo falan... madem bu kadae savunuyon , devletsiz müslüman olmaz diyosun niye göçmüyorsun o zaman kardeşim onların devletine
Ahi hiç tartışmaya girme...
İki kitap okuyup kendini alim zannedenlerle , tahkik yeteneği olmayanlarla münakaşaya girilmez...

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
Akhi anladığım kadarıyla galiba o akhi kimyasal silahtan kasteddiği savaş teknolojileri vs. Mutlaka kitle imha veya sivillere yönelik şeyler değil kastettiği.

Konu yörüngesinden sapıyor. Benim yazdığım mesaj tağuti -Allah Teâlâ onun şerrinde bizleri muhafaza eylesin- sistemde okumanın İslam dininde -Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat Menhecine göre- meşru olmadığıydı. İslam'da hüküm neyse o'dur. Dinimiz tamamlanmıştır Elhamdülillah. Kimsenin tasarruf hakkı yoktur. Ben hâk bildiğimi yazıyorum -yanlırsam benden ve şeytandandır; doğrular ise Allah'tandır-. Konumuzla pek alakası yok belki ama yide paylaşayım -İnşeallah-:

Sana, şarap ve kumar hakkında soru sorarlar. De ki: Her ikisinde de büyük bir günah ve insanlar için bir takım faydalar vardır. Ancak her ikisinin de günahı faydasından daha büyüktür. Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını sorarlar. İhtiyaç fazlasını de. Allah size âyetleri böyle açıklar ki düşünesiniz.
(Bakara Suresi, 219)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Ahi bir sene daha beklebiliyorsan bekle sayısal bölümlerde oku derim.Üniversitede çok rahat oluyor öğrenciler.Şirkvari törenlerden zaten uzaklar.Karışan göçen yok sana bağlı.Ben Türkçe öğretmenliği okuyorum.Bu bölüm çok tehlikeli mesela.Okullarda her türlü şirk törenlerini bu öğretmenler hazırlıyorlar.Yapabilirsem öğretim görevlisi olup hiç okullara girmeyip üniversitede kalacağım.Yapamazsam imam hatiplerde çalışacağım.(Genelde diğer liselere göre daha rahat oluyor.Laik sistemin etkisi hissedilmiyor.)Bir problem gördüğüm vakit(şirkvari törenler hazırlatmaya kalktıkları anda) görevi hemen bırakacağım.O yüzden mesleğini iyi seç derim.Eğer ailemin sabırsızlığı olmasaydı sayısaldan girer mühendislik gibi bölümleri okurdum.Ah bu tevhid bilmeyen aileler yok mu...Allah hidayet versin.

Akhim devlet okulunda memur olmak da sıkıntılı bir konu değil mi? Ya edilen memurluk yemini? Vs. Bir sürü durum var. (Özel sektörde de sözleşme yüzünden mahkemeyi kabul :( bende zordayim.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaruret denilen birşey var ... ben kafirin üniversitesinde okuyup hamd olsun kendimi tevhid ehlinden sayıyorum ... hiçbirzaman tağutlara ve kafirlere karşı buğz etmekten de sakınmadım, hatta çoģu kez bunu dile getirdim ... elbette ki islami bir sistemin okulunda okumak daha eftaldir ... ama konuyu sadece teorisinden ele alırsak samimi olup dağda veya çölde yaşamak lazım ...
ayrıca nice tağuti sistem de yetişip ( doktor, mühendis, avukat, öğretmen vs..) de şu an Suriye'de cephede bulunan nice mücahit var ...

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kafir sistemin okulundan ilim alınmaz diye bir şey mi ben duymadım? ilkokul tamam sıkıntı çocukların kafasını çelıyorlar fakat şu an bızım kafamızı m.kemalle nasıl çelecekler :)

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Essalamu Aleyküm kardeşler bu konuyu epey kendi açımdan düşündüm. Henüz bir meslek seçebilmiş değilim. Bir sonraki sene için gireceğim Ygs ve Lys sınavlarıyla Sözel üzerinden küfürden, şirkten, Allahın haramlarından uzak en uygun mesleği seçmeyi arzuluyorum.

Siz olsanız ne gibi birşeyler düşünürsünüz? Din Kültürü öğretmenliği hakkındada ne dersiniz düşüncelerinizi isterim. (Ayrıca site adminleri ve hocalarımda yorumda bulunabilirler)
Kasap ol akhi. Helal et bulmakta zorlaniyoruz :) Müslümanlara faydan olmasi icin illa pilot olman sart degil yani :D

Üst Ana Sayfa Alt