Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Muhammed B. Abdilvehhâb Ve Tekfir

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mehmet Emin Akın:

Muhammed İbn Abdilvehhab'a şirk koşmayanı ve hakkında hüccet ikame edilmeyeni dahi tekfir ettiği iftirasına Şeyh'in kendi dilinden cevap:

وإذا كنا لا نكفر من عبد الصنم الذي على قبر عبد القادر والصنم الذي على قبر أحمد البدوي وأمثالهما؛ لأجل جهلهم، وعدم من ينبههم، فكيف نكفر من لم يشرك بالله إذا لم يهاجر إلينا أو لم يكفر ويقاتل، سبحانك هذا بهتان عظيم) .

(مجموع مؤلفات الشيخ محمد بن عبد الوهاب (3 / 11

"..Biz Abdulkadir Geylanî'nin ve Ahmed Bedevî'nin kabirleri üzerindeki puta tapınanları ve benzerlerini bile cehaletleri ve onları uyaranların bulunmaması sebebiyle tekfir etmezken; nasıl oluyor da Allah'a şirk koşmamış olsa da bize hicret etmeyeni -bizim gibi- (!) tekfir etmeyeni veya bizimle savaşa girmeyeni tekfir etmiş oluyoruz?

(Mecmu' Müellefatu'lş-Şeyh Muhammed İbn Abdilvehhab:c.3,s.11
( http://shamela.ws/browse.php/book-30868/page-7)dan

E Çevrimdışı

Ebû musenna

Guest
Abdullah yusuf Allah sana Hidayet etsin önce soru soruyor sonra engel atıyor sun çünkü sende ilim ile cevap veremeyecegini biliyorsun subhanallah Abdullah yolcu alimmi :komik: Abdullah yolcu bir davetci dir alim değil ikinci olarak ben cevaplar imi da sizin aşık oldugunuz !!! Davetcilerin hocalar indan verdim Allah sana Hidayet etsin sende ahlak ve üslup yok istediğin gibi engelle sen ancak burdaki kardeşler in doğru yu bulmasına engel olabilirsin :)

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şeyhulislam ibni teymiyyenin bile tekfir etdiği ibni arabi için
ibni arabiyi tekfir etdiğimi söylüyorlar bu yalandır,iftiradır diyor.
fakat küfür olan amelleri sayarken sonderece katı
benim şeyh muhammed'den anladığım şahısları tekfir ederken sonderece çekingen fakat küfür emellerini sayarken birokadar rahat
yani şu amel küfürdür fakat o ameli yapanı tekfir etmek ayrı bir iştir zira kişi o işi tevilleriyle desteklediği için kafir olmaz
bu tarzıda iki görüş sahiplerininde kendisinden alıntı yapmasını kolaylaştırıyor.
aslında sözlerini cımbızlamak yerine bir bütün olarak okunsa gayet orta yol,vasat bir duruşu var

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
şeyhulislam ibni teymiyyenin bile tekfir etdiği ibni arabi için
ibni arabiyi tekfir etdiğimi söylüyorlar bu yalandır,iftiradır diyor.
fakat küfür olan amelleri sayarken sonderece katı
benim şeyh muhammed'den anladığım şahısları tekfir ederken sonderece çekingen fakat küfür emellerini sayarken birokadar rahat
yani şu amel küfürdür fakat o ameli yapanı tekfir etmek ayrı bir iştir zira kişi o işi tevilleriyle desteklediği için kafir olmaz
bu tarzıda iki görüş sahiplerininde kendisinden alıntı yapmasını kolaylaştırıyor.
aslında sözlerini cımbızlamak yerine bir bütün olarak okunsa gayet orta yol,vasat bir duruşu var
Akhi ibni arabiyi tekfir etmedigini gormustum ben de cok garibime gitmisti.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed b. Abdulvehhab'ın şu sözünü nasıl anlamalıyız?

"Size kendimden haber veriyorum.

Kendisinden başka ilah olmayan Allah adına yemin ederek diyorum ki, ilim öğrenmek için yola çıktım; beni tanıyanlar bilgili olduğumu sanıyorlardı. Oysa Allah'ın lütfettiği bu hayırdan1 önce ben Lâ ilâhe illallâh'ın manasını da bilmiyordum; İslam Dini'ni de. Hocalarım da aynı şekilde. Onlar arasında bunu bilen hiç kimse yoktu. Dünyadaki alimlerden, bu vakitten önce Lâ ilâhe illallâh'ın manasını ve İslam Dini'ni bildiğini iddia eden kimse yalan söylemiş, iiftira etmiştir! İnsanları aldatmıştır…"2

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Zerka da şeyh muhammed e tekfirci diyor?delil veriyor,ubeydullah arslanla atışıyorlar,videonun sonunda ubeydullah arslanı eleştiriyor, ubeydullah arslan, şeyh muhammedin tekfirci olmadığını söyledi 7 madde sıraladı şeyhin kitaplarından(tekfirden uzak kaldığına dair)ebu zerkada açıklama yaptı ,bunları açıklıyacağım vede 7 tane soru soracağım ona dedi...
Vallahi artık neye inanacağımızı şaşırdık. Ebu Zerka'nın bahsettiği süpheler bende yok değil. Bence güzel öz eleştiri yapmış. Ümmet gerçekten çok çelişkiler içinde...

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
@Ebu Ubeyde bin Cerrah
Eğer böyle bir durum olsaydı Şeyh Makdisi kitaplarında, Muhammed bin Abdulvehhab'tan bu kadar alıntı yapmaz ve fikirlerini benimsemezdi bence akhi. Tekfir konusunda çok hassas olan biri sonuçta

heycan Çevrimdışı

heycan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"bu ümmet hariciden çok mürcieden çekmiştir halen çekmekte "demişti bir abim bende bu söze katılıyorum işimiz gücümüz haricilerle uğraşmak ama mürcieler arada kaynıyor

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neden böyle düşündüğümü yukarıda açıkladım. Akidemiz (oy vermeyi kati bir şirk görme) cehaleti mazeret görmüyorsak (bence) aşırı tekfirci dediğimiz kişilerin yaptığını yapmayı gerektiriyor.
Ahi sen bu işleri fazla mantık açısından ele alıyorsun.Zaten 3-5 kitap okumakla bu meseleler çözülse alim olurduk.Hayata siyah ve beyaz olarak bakmayın sadece yoksa mantığınız bu işleri hep reddeder.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi bu tür genellemeler ile bir yere varılamıyor. Mürcie kim harici kim? Işid bize mürcie diyor biz Ebu Zerkaya.

Bunları bırakıp bazı inandıklarımızı (akidemizi) sorgulamamız lazım bence. Şimdi size soruyorum bugün Şeyh Makdisi, Ebu Katade veya şeyh Ulvan çıksa ve dese ki "Işıdin hilafeti meşrudur" ne yaparız? Eminim ki hepimiz olmasa da bir çoğumuz bu yoldan döneriz. Neden? Cünkü kabul etmeliyiz ki ışidin de dediği gibi bizler çok eleştirdiğimiz tasavvufcuların yaptığını yapıyoruz ve "bütün hocalar da hata yapmış değillerdir ya" diyoruz ve kusura bakmayın ama taassup yapıyoruz (en azından kendi adıma konuşuyorum).

Neden böyle düşündüğümü yukarıda açıkladım. Akidemiz (oy vermeyi kati bir şirk görme) cehaleti mazeret görmüyorsak (bence) aşırı tekfirci dediğimiz kişilerin yaptığını yapmayı gerektiriyor.

Mesela Ebu Zerka'nin da örnek verdiği gibi bir kişi kendisi oy vermeyi kati şirk görüyorsa ve arkadaşı da oy vermeye cevaz veren alimi tekfir etmediği için (hücced ikamesinden sonra) bu arkadaşının karısı kaçırıp evlense biz bu kişiye ne deriz? Harici marici deriz değil mi? Peki bu adam arkadaşına "Sen Allahın (svt) kati şirk küfür dediği bir olaya cevaz veren birine kafir demedin yani kafire kafir demedin kafir oldun" dese haksız mı olur?

Yanlış anlamayın ben ışid savunuculuğu yapmıyorum sadece kafamdaki bazı şüpheleri dile getiriyorum. Forumda bunun tartışılmasını da sağlıklı buluyorum. Çünkü sonra biri çıkıyor ve alimin birini tekfir ediyor (oy vermek vacib dediği için) ve bu şahış aşırı tekfirci damgası yiyor. Bu ne perhiz ne lahana turşuşu? Akidemizi bir gözden geçirelim bence. Millet de kimi tekfir edeceğini kimi etmeyeceğini bilsin...
Oncelik ben sahsim adima dinimi ve tarafimi sahislara baglamam.Baglandigim tek sey ser i naslardir.

Ikincisi bu kadar karamsar olmana gerek yok.

Evli adamin durumunda gelince,hanimi illamda ben Allahin hukmunu degilde falan adamin hukmunu begeniyor,daha cazib goruyorum dese (kendisine bu ilim erbabi tarafinda aciklanip anladiktan sonra)bu kadin bu kadar acik sozlulugu ile Allah swt sirk kosarak musrik olmustur.Ama tevili,cehaleti gibi konular warsa (tekfirle ilgili arastirmamda cikardigim)sahsim adima uzak durmaktir.

Acık biraz davet edelim cahil insanlari Islama.

Muslumanlarin Tekfirler ugramasi bir cok noktada gerilemesine sebebiyet verdi .

Bir zamanlar kelamla ugrasip fikih noktasinda kendini yenilemedigi ve sonrasinda cagin gereksinimlerine dine uyarlamadigi icin bugunlere geldigimiz gibi...

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dinin amel ve itikadi ictihadlere acik olan konularda ornegin namazda;ibn hanbel kilmayani tekfir ederken diger uc imamu ibn hanbele muhalif olmuslardir.Ama ne ibn ahmed tekfirinden dolayi harici nede tekfir etmediklerinden dolayi uc imam murcie.

Ve bunun disinda kalan ise mezheblerin tabiinleri Allahin vermis oldugu basiretle bir birlerini ithamlarla otekilestirmedigi...dir.

Itikadte ise Allahin sifatlari tevil eden esariler,maturidiler kismen bidatlere duserken... sapikligin.zirvelerinde kendisine yer edinmis bir cok mezhep (mutezile gibi) sirkle itham edilmemistir.(bazi kollari istisna)

Ama gunumuz de 2 musluman arasinda ihtilaf olmasin sonucu tekfire varmasin...Ne yazik.:(

.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Günümüz manzarasinda Mürcie firkasi daha cok tekfir ediyor ...
Mesela Tevhid,Türbeler, Rabita veya Cihad gibi konularda adamlar onlar gibi sapik bir düsüncede olmadin mi "Bunlar Müslüman olamaz" ... "Islam bu degildir" gibi cümleler kullanarak aslinda bizleri tekfir ediyorlar ...
Sende cevap vermek zorunda kaliyorsun ve Alimlerin Kuran ve Sünnet'den getirdikleri naslari aktariyorsun, bir amelin veya sapik bir ittikadin küfür oldugunu söylüyorsun sonra sana "tekfirci" diyorlar ...
yani demek istedigim ne kadar "Tekfirden" kacsak bizi buluyor ....
Günümüz fitne zamanidir ... Istemesek de bu konu herzaman güncel ne yazik ki ....

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dinin amel ve itikadi ictihadlere acik olan konularda ornegin namazda;ibn hanbel kilmayani tekfir ederken diger uc imamu ibn hanbele muhalif olmuslardir.Ama ne ibn ahmed tekfirinden dolayi harici nede tekfir etmediklerinden dolayi uc imam murcie.

Ve bunun disinda kalan ise mezheblerin tabiinleri Allahin vermis oldugu basiretle bir birlerini ithamlarla otekilestirmedigi...dir.

Itikadte ise Allahin sifatlari tevil eden esariler,maturidiler kismen bidatlere duserken... sapikligin.zirvelerinde kendisine yer edinmis bir cok mezhep (mutezile gibi) sirkle itham edilmemistir.(bazi kollari istisna)

Ama gunumuz de 2 musluman arasinda ihtilaf olmasin sonucu tekfire varmasin...Ne yazik.:(

.

akhi örnek verdiğin konu bugünki durumu özetliyor aslında
sorun olayları anlamakdan uzak olan bizlerde
imam ahmet bin hanbel namaz kılmayan kafirdir dediğini düşünüyoruz. aslında durumun tamamını özetlemiyor bu bakış
düşününki bir kişi namaz kılmıyor,namaz kılmazsan seni öldürürüz diyorsun yine kılmıyor, hapsediyorsun ve sana 3 gün süre namaz kılmamakda ısrar edersen seni öldürür ve leşinide gavur mezarlığına gömeriz diyorsun.. bu kişi inatla namaz kılmam öldürün beni diyor ise...
işte bu durumda kafirdir diyor imam ahmet bin hanbel
peki biz ne anlıyoruz? bir vakit namazı mazeretsiz kılmayan kafirdir...ve bu gürüşümüzü kabul etmeyende murciedir...
şimdi bu bakış açısı doğrumudur yani
işte şeyh muhammedi örnek alanlarda bu şekilde yanılğıya düşüyor

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
oy vermenin küfür olduğunu söylemek ile oy verenin şahsını tekfir etmek aynı şey değildir.
birde her konuyu akide kapsamına almakda alakasız bence
yeni bir insan oy vermek küfürdür diyor ise bunun gereği olarak oy verdim diyenede sen kafirsin demek zorunda değildir...
en basit örnek bir vakit namazı terketmek Allaha isyandır... yani ben kılmadığım namaz ile isyana düşmekden korkarım.
fakat namaz kılmayan birine sorduğunuzda haşa isyanımdan dolayı namaz kılmadım demez
bu tekfir konusu fazla sulandırılıcak kadar basit bir konu değildir...

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne sulandırması? Asıl böyle itikadımızı belirlemeden sağda solda "şu müsrik bu kafir şu zındık" demek işi sulandırmak. Ben bu işin önüne geçilmesi için bunları yazdım. Kimi ne zaman tekfir edeceğimizi bilelim. Senin bahsettiğin konuyla benim yazdıklarımın bir alakası yok. Bu sitede birileri çıkıp A.Yolcu gibi kişileri tekfir ediyor ve bunun sonucunda siteden uzaklaştırılıyor. Eğer ben cehaleti mazeret görmüyorsam ve bu mevzu sitede belirtildiği gibi kati bir mevzu ise ozaman bu gibi şahışları tekfir edenlere neden tepki gösteriliyor ben bunu anlamıyorum? Adam tekfir etmese Allahın (svt) kitabında şirk dediği ameli (mazereti olmadan) işleyen kişiye müşrik dememiş olacak. Yani kendi imanı tehlikeye girecek.

akhi senin olayı sulandırdığını söylemedim
tekfirde aşırıya gitmak işi sulandırmaktır diyorum
şeyh muhammed'in imanı ibni arabiyi tekfir etmediği için tehlikeye girmediyse (bana göre ibni arabi katıksız müşriktir) oy kullananı tekfir etmezsem benimde imanım tehlikeye girmez

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi senin olayı sulandırdığını söylemedim
tekfirde aşırıya gitmak işi sulandırmaktır diyorum
şeyh muhammed'in imanı ibni arabiyi tekfir etmediği için tehlikeye girmediyse (bana göre ibni arabi katıksız müşriktir) oy kullananı tekfir etmezsem benimde imanım tehlikeye girmez
Abi bu iş öyle tekfir etmemekle olsa... Bu sahışlarla normal günlük hayatında da muhatap oluyorsun ozaman bunlara kafir muamelesi mi yapacaksın müslüman muamelesi mi?

Üst Ana Sayfa Alt