Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anket Müslümanların Yaşayabileceği Ülkeler Hangileridir?

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum kardeşlerim.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Kendilerine yazık eden kimselere melekler, canlarını alırken: «Ne işde idiniz!» dediler. Bunlar: «Biz yeryüzünde çaresizdik» diye cevap verdiler. Melekler de: «Allah'ın yeri geniş değil miydi? Hicret etseydiniz ya!» dediler. İşte onların barınağı cehennemdir; orası ne kötü bir gidiş yeridir."

Nisâ Suresi 97. Ayet

Mevzuyu anlamış olmalısınız. Küreselcilerin çabaları çoklarınca malum. Burada şu an için iyi kötü yaşıyoruz ama ilerde neler olur bilinmez. "Küreselcilerin hedef aldığı ülkeler arasında" adı geçmeyen, İslama ve Türklere karşı orta hallice olan ülkeler hangileridir? Şimdiden tanıyalım ki günü gelirse çare aranmayalım.

Zorunlu çocukluk aşıları da benim gibi bir çok müslüman için eleme sebebidir, onu da belirteyim en baştan. Anladığınız üzere kadın ve çocukların, yani ailelerin hicretinden bahsediyorum. Ve hatta çocukların ileride yaşam kurmaları için tavsiye edilecek ülkeler desek daha doğru gibi. Nitekim gelişmeler bizden ziyade, onların çağında kötüleşecek gibi duruyor. Allah bilir tabi ama bilinçli ve hazırlıklı olmak gerektir.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gözlemleyebildiğim kadarıyla her açıdan bakacak olursak Afganistan İslam Emirliğinden gayrı yaşanabilecek bir devlet göremiyorum

Belki Brunei Sultanlıgı, Endonezya vs sayılabilir ama tam emin degilim

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Es selamu aleykum kardeşlerim.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Kendilerine yazık eden kimselere melekler, canlarını alırken: «Ne işde idiniz!» dediler. Bunlar: «Biz yeryüzünde çaresizdik» diye cevap verdiler. Melekler de: «Allah'ın yeri geniş değil miydi? Hicret etseydiniz ya!» dediler. İşte onların barınağı cehennemdir; orası ne kötü bir gidiş yeridir."

Nisâ Suresi 97. Ayet

Mevzuyu anlamış olmalısınız. Küreselcilerin çabaları çoklarınca malum. Burada şu an için iyi kötü yaşıyoruz ama ilerde neler olur bilinmez. "Küreselcilerin hedef aldığı ülkeler arasında" adı geçmeyen, İslama ve Türklere karşı orta hallice olan ülkeler hangileridir? Şimdiden tanıyalım ki günü gelirse çare aranmayalım.

Zorunlu çocukluk aşıları da benim gibi bir çok müslüman için eleme sebebidir, onu da belirteyim en baştan. Anladığınız üzere kadın ve çocukların, yani ailelerin hicretinden bahsediyorum. Ve hatta çocukların ileride yaşam kurmaları için tavsiye edilecek ülkeler desek daha doğru gibi. Nitekim gelişmeler bizden ziyade, onların çağında kötüleşecek gibi duruyor. Allah bilir tabi ama bilinçli ve hazırlıklı olmak gerektir.

Aleykumselam ve rahmatullah abla
Afganistan candır

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Gözlemleyebildiğim kadarıyla her açıdan bakacak olursak Afganistan İslam Emirliğinden gayrı yaşanabilecek bir devlet göremiyorum

Afganistan benim de ilk aklıma gelen.

Brunei Sultanlığı'nı ilk defa duyuyorum, bakayım nasıl bir yermiş. ( Burdan öğrendiklerimiz çocuklara coğrafya, kültür dersi de olacak gibi )
Aleykumselam ve rahmatullah abla
Afganistan candır
Afganistan için +1 daha )

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

Endonezya Türkiye'nin tıpa tıp aynısı, hükumet de şu anda laik (Widodo), yalnızca İslami hareket daha güçlü ve bazı yerel hükumetlerde hakim durumda. Ache'de şeri hukuk yürürlükte. Serbestiyet açısından da yine daha demokratik ve özgür Türkiye'den. Gelişim benzer bir seviyede. İki ülke de E7 (2050) ön görüsünde yer alıyor. Kültür (değerler) de birbirine çok yakın araştırmalara göre.

Ben aşıların faydalı olduğuna inanıyor ve tıp camiasına güveniyorum, ama eğer aşı zorunluluğundan kaçılacaksa Endonezya bir seçenek olmayacak gibi gözüküyor.

Buradaki haritaya göre yalnız mavi olarak işaretlenen ülkelerde aşı serbest.

Son düzenleme:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Faydalı oldu, teşekkür ediyorum kardeşim.

Gri olanlar da (No source found yazan) serbest olmalı. Afganistan misal, gri.

Evet ve bu arada farkettim ki Malezya da maviymiş. Saydığım tüm hususlarda Endonezya'ya benzer, hatta İnglizce'nin daha yaygın olması hasebiyle yerleşmek de kolaylaşır.

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bölgenin güncel durumu ile ilgili bilgi gerek, haritaya bakarsak aşı konusunda uygun görünmüyor :/

Evet ve bu arada farkettim ki Malezya da maviymiş. Saydığım tüm hususlarda Endonezya'ya benzer, hatta İnglizce'nin daha yaygın olması hasebiyle yerleşmek de kolaylaşır.
Evet, dil konusu da önemli.

Bu arada Afganistan'la ilgili kısa bir belgesel izledim, konuştukları dili Arapça sanıyordum ama Peştuca yaygınmış.

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Doğrusu, dil bilmeden bir ülkede yaşayabilmeyi hayal edemiyorum. "Gidince öğrenilir" şeklinde bir rahatlık için sanırım çok geniş ufuklu olmak gerek )

Misal büyüklerimizden almancı denilen insanların ilk günlerini de hayal edemiyorum, insan dilini bilmediği bir toprak parçasına nasıl ayak basar ve nasıl yaşar? Büyük cesaret, büyük girişim. Ama birçokları başarmış, öyleyse isteyen herkes başarabilir Allah'ın izni ile.

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada bir adam varmış (videosunu bizzat görmedim, anlatıldı) : Üzerinde temel ihtiyaçların resminin basıldığı bir tişörtle ülke ülke dolaşıyormuş. Yiyecek istediğinde, su istediğinde vs parmağıyla tişörtündeki resmi işaret ediyormuş. Bu da ayrı bir sosyal cesaret ve zeka örneği )

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Hicret etmek istiyormusunuz yoksa öylesinemi yazıyorsunuz yok aşı varmı yok dil bilmiyorum yok çocukların geleceği falan.
Sizin durum şu ayette geçen olaya benziyor.
"Hani Mûsâ kavmine, 'Allah size bir sığır kesmenizi emrediyor.' demişti. Onlar da 'Sen bizimle eğleniyor musun?' demişlerdi. Mûsâ, 'Kendini bilmez cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım.' demişti. 'Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın.' dediler. Mûsâ şöyle dedi: 'Rabbim diyor ki: O, ne yaşlı, ne körpe, ikisi arası bir sığırdır. Haydi emrolunduğunuz işi yapın.' Onlar, 'Bizim için Rabbine dua et de rengi neymiş, açıklasın.' dediler. Mûsâ şöyle dedi: 'Rabbim diyor ki, o, sapsarı; rengi, bakanların içini açan bir sığırdır.' dedi. 'Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın. Çünkü sığırlar, bizce, birbirlerine benzemektedir. Ama Allah dilerse elbet buluruz.' dediler. Mûsâ şöyle dedi: 'Rabbim diyor ki, o; çift sürmek, ekin sulamak için boyunduruğa vurulmamış, kusursuz, hiç alacası olmayan bir sığırdır.' Onlar, 'İşte, şimdi tam doğrusunu bildirdin.' dediler. Nihayet o sığırı kestiler. Neredeyse bunu yapmayacaklardı.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Hicret etmek istiyormusunuz yoksa öylesinemi yazıyorsunuz yok aşı varmı yok dil bilmiyorum yok çocukların geleceği falan.
"Hani Mûsâ kavmine, 'Allah size bir sığır kesmenizi emrediyor.' demişti. Onlar da 'Sen bizimle eğleniyor musun?' demişlerdi. Mûsâ, 'Kendini bilmez cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım.' demişti. 'Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın.' dediler. Mûsâ şöyle dedi: 'Rabbim diyor ki: O, ne yaşlı, ne körpe, ikisi arası bir sığırdır. Haydi emrolunduğunuz işi yapın.' Onlar, 'Bizim için Rabbine dua et de rengi neymiş, açıklasın.' dediler. Mûsâ şöyle dedi: 'Rabbim diyor ki, o, sapsarı; rengi, bakanların içini açan bir sığırdır.' dedi. 'Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın. Çünkü sığırlar, bizce, birbirlerine benzemektedir. Ama Allah dilerse elbet buluruz.' dediler. Mûsâ şöyle dedi: 'Rabbim diyor ki, o; çift sürmek, ekin sulamak için boyunduruğa vurulmamış, kusursuz, hiç alacası olmayan bir sığırdır.' Onlar, 'İşte, şimdi tam doğrusunu bildirdin.' dediler. Nihayet o sığırı kestiler. Neredeyse bunu yapmayacaklardı.
Tabi sen daha buralarda toy olduğun için “yok aşıymış yok çocukların geleceğiymiş falan filan “ diye zırvalarsın ve tutup pustperest bir kavme inen ayeti muvahhidlere/muvahhidelere aynı zahiriler gibi yüzüne vurmaya çalışırsın.yüz binlerce müslüman imkanını buldu ve hicret edebildi.Emin ol daha ne yüz binlerce müslüman vardır hicret için can atan ama farklı sebeplerden dolayı gerçekleştiremeyen.
Sana tavsiyem evvela şöyle forumda bir dolaş özellikle aşı ile ilgili konulara biraz göz at.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Afganistan
İdlib
Somali

Aşı konusunda İdlib uygun görünmüyor demişsiniz orada zorunlu mu ki aşı? Yoksa isteyen yaptırmaz.
Bir de eğer samimi niyet varsa Biiznillâh Hicret edilecek yerde o yerin dilini bilmenize gerek de kalmaz, ALLAH Subhanahu we Teâlâ yolu gösterir. Türkçe bilen birileri olması da muhtemeldir.

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Hakikaten aşı ile ilgi bilginiz sıfır gibi. Allah'ın fıtratına açılmış bir savaş olarak gördüğüm aşının doğacak çocuklara zorla yapıldığı bölgeler (ilgili yerde güncel durumu bilmek gerek yazdım, bilmiyorum) hicret için uygun yerler midir? İnternette Glutensizdünya.com ve Dr. Cem Kınacı'nın röportajını; Prof. Dr. Alişan Yıldıran aşı hakkındaki uyarılarını, İsuda adlı aşı yüzünden çocuğunu kaybeden kadının araştırma yazılarını ve bunların sundukları diğer yerli yabancı doktorları da ardınca araştırın. Bulduğunuz video ve makalelerin altlarındaki yorumları okuyun, kaç aile aşı yüzünden kalıcı hasar görmüş bir bakın. Bu forumda da çokça yayınladım. Sonra gelin bana deyin: aşı olan yere hicret etmek istemiyor musun diye...

Ayrıca, ben bugün için değil, gelecek için bunları merak ediyorum. Zorunda kalınırsa rotamız hazır olsun diye. Dil konusundaki korkum köklüdür, buraya da yazdım ki belki bir insan korkumu yenmeye faydalı yol yöntem öğretir diye. Sizler sağolun niyet sorgulamaya girmişsiniz, teşekkür ediyorum. Niyetim bozuk (!) olduğundan olsa gerek, henüz ihtiyaç duymazken bile araştırmaya koyulmuşum. Ama bunu görebilmek için hassas düşünebilmek gerek, herkese de nasip olmaz o, siz de kendinizce haklısınız.

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Tabi sen daha buralarda toy olduğun için “yok aşıymış yok çocukların geleceğiymiş falan filan “ diye zırvalarsın ve tutup pustperest bir kavme inen ayeti muvahhidlere/muvahhidelere aynı zahiriler gibi yüzüne vurmaya çalışırsın.yüz binlerce müslüman imkanını buldu ve hicret edebildi.Emin ol daha ne yüz binlerce müslüman vardır hicret için can atan ama farklı sebeplerden dolayı gerçekleştiremeyen.
Sana tavsiyem evvela şöyle forumda bir dolaş özellikle aşı ile ilgili konulara biraz göz at.
Allah radı olsun ahi. Burda yazmadığım, yazmak da istemediğim durumlar var ancak "siz gibi anlayış sahipleri sorunun sorulma şeklinden çıkarımlar yapar ve soruyu anlar" diye bir cesaret açtım bu konuyu. Böyle bir soruyu sorabileceğim burdan başka bir yer bilmediğim gibi, soru çok uzun süredir zihnimde olup, imkan bulup da cevabını kendim bulamadığım bir soru. Derin araştırma istiyor ve en doğru bilgiler nerden bulunur bilmek istiyor.

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Yine de pişman değilim konuyu açtığıma. Bu ve benzer türde "burda saldırı alma potansiteli olan" çokça soru ve sorun var. Korkacak olsak kendi içimizde kalıp duracak; en iyisi mi sor gitsin, herkes kendince anlıyor ve herkesin hesabı kendine...

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aşı konusunda İdlib uygun görünmüyor demişsiniz orada zorunlu mu ki aşı?
Yukarıdaki linkte aşının zorunlu olduğu ülkeler paylaşılmış, bakarsanız eğer orası da zorunlu görünenler arasında. (Son durumu bilmiyorum ama, onu da yukarıda belirttim zaten)

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bilmeyenler araştırma yapmaya fırsat bulamaz diye buraya kopyalıyorum, kolaylık olsun:

Screenshot_20221101-095521_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20221101-095536_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20221101-095550_Samsung Internet.jpg

Herşey bunlarla sınırlı sanılmaz inşaAllah, bunlar sadece başlangıç. Seneler içinde görüp şahid olduklarımı, okuduğumu izlediğimi burda döküman olarak paylaşamıyorum, zaten 3-5 satırdan öte yazsam, uzun diye geçilip gidiyor. (Şu mesajım bile verilen linkler yüzünden risk taşıyor, uzun diye okumadan geçecek çoğu)

Yani nispeten uğraşmamayı öğrendim, nitekim düşünecek olanlar "sadece 1 cümle ile" başlıyor araştırmaya. Ötekilere destan yığsanız da faydasız, ama ben yine de her seferinde bir mini destan koyuyorum önlerine. "Yeterince uyarmadın, söyledin geçtin, anlatmaya çalışmadın; yoksa anlardım" denmesin diye.

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Telegram linkidir. Telefonunuzda bu uygulama yoksa, videoyu açmak için önce uygulamayı indirmeniz gerekebilir:

Güncel:

Şimdi Telegram'ı olmayanlar açamaz, uygulama yüklemeye de erinirler, neme lazım. Buyrun Archive.org'den izleyin:

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt