Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Namazı Sesli Kılmanın Hükmü Nedir?

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Namazda harfleri tam telaffuz edemediğim için birazcık sesli okuyorum ve namazın sonunda sehiv secdesi yapıyorum. Bilerek vacibin terki sevabı yok ediyormuş. Namazı sessiz kılsam harfleri doğru bir şekilde telaffuz edip etmediğimi bilemem. Namazı sesli kılsam da namazın sevabı gidiyor. Kafam karıştı. Lütfen yardım edin.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Namazda harfleri tam telaffuz edemediğim için birazcık sesli okuyorum ve namazın sonunda sehiv secdesi yapıyorum. Bilerek vacibin terki sevabı yok ediyormuş. Namazı sessiz kılsam harfleri doğru bir şekilde telaffuz edip etmediğimi bilemem. Namazı sesli kılsam da namazın sevabı gidiyor. Kafam karıştı. Lütfen yardım edin.
Aleykum selam ve rahmetullah ve berakatuh

Vesveseli birisinin atacağı ilk adım kendisinin vesveseli olduğunu kabul etmesidir. İnsanlar sessiz namazları sessiz bir şekilde kılmakta ve bunda sorun yaşamamaktadırlar. Senin yapacağın bu fiili terk etmen ve kıraatını yavaş yavaş okuyup dikkatli olman. İlla ki biraz sesli okumak istiyorum diyorsan kısık sesle lakin biraz daha yükselterek oku.

Şunu unutma: Kesin bir delil olmadığı sürece namazını batıl sayma! İhtimaller üzere (kıraatım oldu mu olmadı mı diye) kesin olanı (namaz kıldığını) iptal etme! Allahı zikret ve bağışlanma dile. Allaha emanet olasın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sessiz kılarken de ayn harfini çıkartamıyorum. Ne yapmalıyım?

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hafif fısıltıyla okunsa bile okuduğumu yanımdaki duyuyor bu durumda sehiv secdesi gerekiyor diye biliyorum. Bunun altı düzeyde okuyunca da tecvite riayet edemiyorum. Bu yüzden kafam karışık.

Üst Ana Sayfa Alt