Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Namazı Terk Etmenin (Kılmayanın) Hükmü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Hep Allah'a dönüp itaat edin, O'ndan korkun ve namaz'ı kılın'da müşriklerdenolmayın."
Rum Sûresi: 31
"Haram olan aylar "Zilhicce, Muharrem, Safer ve Kebiu'l-evvel" çıktığı zaman, artık o"müşrikledi" nerede lnılursamz öldürün; Onları yakalayıp esir edin, onları luıpsedin ve geçit yerlerini tutun, "eğer tevbe" ederler, ncmaz'ı kılıp zekât'larını verirlerse, kendilerini serbest lnrakın. Gerçekten Allah Gafur ve Rahim'dir."
Tevbe Suresi: 5
Subhânehu ve Teâlâ Resulüne ve mü'minlere hitaben, luıram olan aylar çıktıktan sonra müşriklerle mukatele ederek onları öldürmelerini emrediyor. Allah'u Azze ve ('elle katledilecek müşriklerin kıtalden önce yakalanıp geçit yerlerinin kesilip hapsedilmelerini, karılarının ve
çocuklarının esir edilip mallarının ganimet olarak alınmasını helâl kılıyor. Akabinde bütün bunlardan kurtulabilmeleri için üç şart zikrediyor.
1- Şirkden avdet ederek tevbe etmek. Ya'ni "kelime'i şehadeti" lisânen ikrar etmesi.
2- Namaz kılarak tevbe ettiğini amelle tasdik etmesi.
3- Zekat'ı eda etmesi.
Bu Uç şartı yerine getirdikleri an malları ve canlan müslümanlara haram olur, zira müslüman olmuşlardır.
Namazı terkedenin müşrik olduğunu beyan eden Hadis'i Şeriflerin zikri.
Ebu Süfyandan, dedi ki: Ben Câbir'den duydum şöyle diyordu: Ben Nebiyyu (S.A.V.)'den işittim şöyle buyuruyordu: "Şübhesiz ki, kişi ile "şirk ve küfür" arasında ki şey sâdece namaz'dır."
Bu Hadis'i Müslim (82) Ebû Davud (4678) Tirmizi (2619) Nesei (465) ve Ibnu Mâce (1078) rivayet etmişlerdir.
Cabir (R.A^) dan, (şöyle dedi): Nebiyyu (S.A.V.)'den, buyurdu ki: "namaz'ıterketmek ŞİRK'th,"
Bu Hadis'i Abdurrezzak Musannaf da (5009) Muhammed Ibnu Nasr Kitabu's-Salat da (888) Hibetullah'ıt-Taberi Usulu's-Sünne de (1513) ve Âcurri Şeria da (133) sahih bir senedle rivayet etmişlerdir.
Enes (R.A.)'dan, (şöyle dedi): Nebiyyu (S.A.V.) buyurdu ki: "Kişi ile şirk arasındanamazı terketmekten başka bir şey yoktur. Onu terkettiği zaman şirk koşmuştur."
Bu Hadis'i Ibnu Mâce (1080) ve Muhammed Ibnu Nasr Kitabu's-Salat da (897) rivayet etmişlerdir. Şeyh Elbâni Ibnu Mâce'nin sahihinde (880) tahric etmiştir.
ResûluUah (S.A.V.)'in azadlısı Sevban (R.A.)'dan,
Resûlullah (S.A.V.)'i şöyle derken işittim dedi: Resûlullah (S.A.V.) buyurdu ki: "Kul ileküfür ve İman arasındaki şey, "namaz'dır" onu terkettiği zaman şirk koşmuştur."
Bu Hadis'i Hibetullah'it-Taberi Usulu's-Sünne de (1521) sahih bir senedle rivayet etmiştir. Ayriyeten Şeyh Elbâni Terğib'in Sahih'inde tahric etmiştir.
Yukarıdaki zikredilen Âyet ve Hadis'i Şerifler, "namaz'ı terk edenin Alleh'a şirk (ortek) koştuğunu ya'ni müşrik olduğunu isbat eden münakaşa götürmeyen açık delillerdir.
Subhânehu ve Teâlâ ise, kendisine şirk ya'ni ortak koşanları affetmeyeceğini haber veriyor.
Muhakkak ki "Allah kendine ortak koşanlan bağışlamaz." Bu gUnahtan (şirkten) başkasını, dilediği kimseden bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa, doğrusu haktan uzak bir dalâlete sapmıştır.
Nisa: 116
Başka bir Âyet'i Celile'de de kendisine ortak koşanların ebedi Cehennem'de kalacaklarını haber veriyor.
"Şüphesiz ki, kim Allah'a ortak koşarsa Allah ona Cennet'i haram kılmıştır. Ve barınacağı yerde Cehennem'dir. Zalimlerin hiç bir yardımcısı yoktur."
Mâide: 72
Bu bab'da ki Âyet ve Hadis'lerden çıkan hükümlerin hulasası.
1- Namazı terk edenin Allah'a şirk ya'ni ortak koştuğu.
2- Allah'a ortak koşanın'da hiç mağfiret olunmayacağı.
3- Mağfiret olunmayan müşrik'in de ebedi Cehennem'de kalacağı.
NAMAZI TERKEDENlN KÂFÎR OLDUĞU BABI
Bu mevzuda Allah Resulü (S.A.V.)'den rivayet edilen hadisler.
Ebû Süfyan'dan, dedi ki: Ben Câbir'den duydum şöyle diyordu: Ben Nebiyyu (S.A.V.)'den, şöyle derken işittim. "Şübhesiz ki, kişi ile "şirk ve küfür" arasındaki şey sâdece namazı terketmektir."
Bu Hadis'i Müslim (82) Ebû Davut (4678) Tirmizi (2619) Nesei (465) ve ibnu Mâce (1078) rivayet etmişlerdir.
Câbir (Ibnu Abdillah) (R.A.)'dan, (şöyle dedi:) Nebiyyu (S.A.V.)'den, buyurdu ki: "imanile küfür arasındaki şey namazı terketmektir."
Bu Hadis'i Tirmizi (2618) Muhammed Ibnu Nasr Kitabus-Salat da (887) ve Ibnu Ebi Şeybe iman da (44) sahih olarak rivayet etmişlerdir.
Bureyde (R.A.)'dan, şöyle dedi:
Resûlullah (S.A.V.) buyurdu ki: "Bizlerle onların (ya'ni münafıkların) arasındaki ahd (ya'ni onlarla mukatele etmemize mani olan) "namaz"dır. kim bu namazı terkederse kâfir olur."
Bu Hadis'i Tirmizi (2623) Nesei (1/231) Ibnu Mâce (1079) ve Ahmed (5/346) sahih olarak rivayet etmişlerdir. Ayriyeten Şeyh Elbani Terğib'in sahihinde tahric etmiştir.
İnşallah bu doğru görüştür.

Allah En iyisini Bilir

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnşallah bu doğru görüştür.

Allah En iyisini Bilir
Kardeşim Allahu teala iblis Adem Aleyhisselama saygı secdesinde bulunmadı diye kafir saymıştır.Peki biz kullarına kendisine secde etmemizi emretmiyor mu? Bizim durumumuz ne olur? Allah'a secde etmek adem aleyhisselama saygı secdesinde bulunmaktan daha üstün değil midir ?

B Çevrimdışı

bilinmeyen0754

Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaslar hadisler arasindaki ihtilafi nasil yorumlayabiliriz ? Bi kisim hadisde lailahe ilallah deyip kalbinde zerre kadar iman olan cennete girer gibi (mazur gorun tam manasi ve ravileri ile hatrlayamadim.ama bu manaya gelen hadisler okumuştum) ve bi kisim hadistede kisi ile kufur arasindaki fark namazi terk etmektirr diye buyuruyor peygamberimiz.bu hadisleri nasil yorumlayip nasil hüküm vermelyiz? Acaba kalbinde zerre iman olan cennete girer manasina gelen hadisle namaz farz kilinmadan once soylenmis olabilir mi?
Simdiden Allah razi olsun

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sence "Namazın terki Küfürdür" nasıl yorumlanabilir.
Ve "La ilahe illallah diyen cennete girecektir" (Abu Zhar Giffar Hadisi Şerif) anlaşılması için biraz Küfür ne olduna bakmak lazımdır. Buradaki kasd edilen, eğer bu kişi iman etmişse Allahın Birliğine (Yani Müşrikler hitaben) ozaman kurtulmuş sayılır, takı müşriklerin tek sorunları Allah'a ortaklar ortaya koymakti.

Ama bu hadis müslümanlar kesiminde kullanılması caiz değildir. Çünkü biz zaten lâ ilahe illallah diyoruz, ama bundan sonra küfre girmemeye bakmamiz gerektir.

Eğer "La ilahe illallah" diyen herkes cennete girseydi, Iblis cennete girecekti. Iblis Allah'a ortak koșmadi, ama Allah’ın hükmüne karşı geldi. Bu hüküm ise Adem Aleyselama secde etmek ve böylece ilk küfür türü günah işleyendir.

Şirk günahı zaten küfürün Şubesi olmasından dolayı, affedilmeyecektir. Yani

Küçük Günah mesela Karınca öldürmek - - > Büyük Günah (Zina, Faiz yemek, Sahih hadis inkar etmek, haksız yere bir kimseyi öldürmek {İbni Abbas ben doğru görüyorum bu meselede, ama Alimlerin bazıları böyle diyor}) - - > Küfür Günahları (Hakkı gizlemek, namazı terk etmek, harami helal etmek, helali haram etmek, günahıdan ovünmek [sadece benim görüşüm], şirk [Allah'a ortak koşmak], tagutlara saygı göstermek, islami hükümlere așaglamak [ve bundan dolayı Büyü yapmak bazı **** Alimlere göre Küfürdür], Büyü yapmak, haksız yere adam öldürmek [sadece İbni Abbas ve Hz Muaviye hadisine göre], deyyusluk, Lanetleșmede yalan söylemek [Benim görüşüme göre iki zikretim günah küfür türü günahlarindandir], Allah'tan başkasına yemin etmek [Burda Abdulmuiz Abi karşı çıkmıştı ama bana göre ağız alışkanlığı olsada küfür], Riya yapmak [sadece benim görüşüm].

Burda gördüğün gibi bir kimseyi küfre götüren şeyler çoktur ve bu Hadisi açıklamak inşallah Ahmet bin Hanbele göre doğrudur.

@Abdulmuizz Fida Abi, sen gerçekten galiba Fikrettin Koç Hoca misin? Ikinizin akide bakımından aynısınız. Aynı Hocaları tavsiye ediyorsunuz vs....

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamünaleyküm Kardeşler, ben üniversiteye gidiyorum Almanya'da ve bu yarım içinde bütün sınavları vermem lazım, bir arkadaş ile yoğun ders çalışıyoruz. Daha eski zamanlar gibi çok zamanım yoktur. :(
Neyse Üniversite Arkadaşlardan bana İşid hakkında soruyordu ve ben Allah şükür burda öğrendim ilim ile İşid kötü oldunu anlatım ve Atatürk bir Kafir olmasını anlatım. Ve ona Kafir demeyen Kafir olmasını anlatım ve bazı fıkıhı özellikleri anlatım.

Islam-tr.com en iyi islami websitelerdendir. Allahın dinini beş paraya satmiyoruz.

Television Hocalar bizler gibi düşünen kişileri Harici veya moda kelimesi olan "Tekfirci" olarak tanıtıyorlar. Bizler inşallah doğru yoldayız Arkadaşım.

Dün bir Hoca gördüm Youtube'da, wallahi maşallah bayıldım bu iliminden. Fikrettin Koç Hoca.

Bu Hocayı tavsiye ederim kardeşler :
-Akidesi: Demokrasi Küfürdür
-Edip Yükselin taraftarlarına hadlerini bildirme videosunu bakınız
-Tavsiye Edilen Hocalar lisesinde Şeyh Hasan Karakaya ve Ali Küçük Hoca
vs. vs.

Ve TAM BENİM GİBİ VEYA BIZIM AKIDEYE SAHIB BİR İNSANDIR.

Tavsiye ettiği Hocalarda eleştirdiği noktalar tam benim ile uyușmakta maşallah. Herkese tavsiye ederim, bence bir bakın kardeşler. Ben keşke bir kere beynimden herşeyi silip, yeniden "Edip Yükselin taraftarlarına hadlerini bildirme videosunu" bakmak isterdim. Edip Müşrigin hadini bildirdi hakkiya.

Ama üç tavsiye ettiği Hocalar ben tenkit ediyorum :
-Ebû Hanzala (İşid destekliyor)
-Ali Rıza Demircan (Recm yoktur nur suresi vs. )
-Hayrettin Karaman (Faiz vardır, Recm yoktur nur suresi vs.)

Wallahi samimi söylüyorum, bu Hocayı yinede dinleyin. Böyle keskin dil sadece iki kere önce duydum.

İnşallah Şehit Fehmettin Dindar Hoca
İnşallah cennet ehli Timurtaș Uçar Hoca.

Böyle bir yüksek derecede Hocalar çok nadir malesef.

Ben hatta sandımki, acaba Abdul Muizz Abi Fikrettin Koç Hoca olabilir mi.

Bizler hepimiz Mezhepleri Taklit etmeye calisalalim ve doğru yol üzerinde gidelim.

Bana Tekfirci diyen varsa desin, ben Tagutu tekfir ederim ve Allah'a ve onun hükümlerine hürmet ederim...

Allahü Ekber

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Subkî, "Tabakat'uş-Şâfiiye" adlı kitapta şöyle yazmıştır: "Şafiî ile Ahmed (r.a.) namazı terkeden hakkında tartıştılar. Şafiî Ahmed'e: "Ey Ahmed, namazı terkeden kâfir mi olur diyorsun?" Ahmed: "Evet" dedi. Şafiî: "Peki kâfir olduğu zaman ne ile müslüman olur?" Ahmed: "La ilahe illallah Muhammedur Rasûlullah ile" der. Şafiî: "Adam bu sözü henüz terketmiş değil." Ahmed: "Müslüman olduğunu namaz kılmakla gösterir." Şafiî: "Kafirin namazı sahih olmadığına göre onun müslümanlığına hüküm verilemez." deyince, imam Ahmed susmuştur."

Bu konuda Ahmed bin Hanbel gibi düşünmüyorum. Her ne kadar ictihadında hata eden müctehid ecir de alsa işin sonunda bir insanın -heleki kendini diliyle islama nisbet eden bir insanın- hayat-mematı sözkonusu ise böyle konularda daha bir dikkatli olmak gerekir. Bence Ahmed bin hanbel ve hanbeliler büyük bir vebal altında kalma tehlikesindedirler.

Senin haddin degil imam ahmed rahimehullahi elestirmek. Dikkat et derim konulara bu sekilde yaklasir humanizm kayarsin.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Senin haddin degil imam ahmed rahimehullahi elestirmek. Dikkat et derim konulara bu sekilde yaklasir humanizm kayarsin.

Selamünaleyküm Kardeş, bu hikaye uydurma diyen alimler vardır ve bende kanatdeyim. Ahmet ben Hanbel gibi bir kimse asla ve asla böyle konuşmaz. Bunlar çocuk tartışması.

Ahmet bin Hanbel diyorki, bir kimse Namazın kilmamasindan kafir olur, ama "Şirktan" dolayı değil. Müslüman olması için bir kimse hem namazı kilmasi lazım ve en iyisi kelime ı şehadet getirir.

Onun için bu uydurma hikaye asla ve asla iki tane Mezhep alimlerin ağızlarından çıkmadı. Bu çocuk tartışmasına benzer, başka bir şey degil.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm Kardeş, bu hikaye uydurma diyen alimler vardır ve bende kanatdeyim. Ahmet ben Hanbel gibi bir kimse asla ve asla böyle konuşmaz. Bunlar çocuk tartışması.

Ahmet bin Hanbel diyorki, bir kimse Namazın kilmamasindan kafir olur, ama "Şirktan" dolayı değil. Müslüman olması için bir kimse hem namazı kilmasi lazım ve en iyisi kelime ı şehadet getirir.

Onun için bu uydurma hikaye asla ve asla iki tane Mezhep alimlerin ağızlarından çıkmadı. Bu çocuk tartışmasına benzer, başka bir şey degil.
Selamun Aleykum
Kardeşim ihtilaflı meselelerde alimlerin çogunlugunun görüşünü tercih etmek uygun degil midir? Namaz kilmayana kafir dersek eger yanilmişsak o söz geri bize dönmez mi?

B Çevrimdışı

bilinmeyen0754

Üye
İslam-TR Üyesi
Basta buharinin sahihinde gecen kalbinde zerre miktari iman olan kisi cennete girecektir manali hadislerinin farzlar ve haramlar belli olmadan once indigi icin bu hadisler yinebuharide gecen kisi ile kufur arasindaki fark namazi terk etmektir hadisi tarafindan nesh edilmis oluyor.oyle olmasa Hz.muhammed kendiyle celisms olurdu.yine bu konuyu arastirirken not almis oldugum bir hadisi de soylemek isterim.

Ibn omer (r.a) dan hz.muhammed (s.a.v) :
'Allahtan baska ilah olmadigina, Muhammedin Allahin elcisi olduguna şahitlik etmeleri, namaz kilmalari ve zekat vermelerine kadar insanlarla savasmakla emrolundum.Eger bunlari yaparlarsa benim elimden mallarini ve kanlarini korumuş olurlar.Islamin koydugu haklar bunun disindadir.Diger (görülmeyen) konularda hesaplari ise Allaha aittir.''buyurdu (Buhari, iman, 24)

Bu hadiste bence cok seyi anlatiyor.Ayrica imanin 60 sube oldugu (buhari, iman, 9) ve islamin 5 temel esasinin belirtildiği hadis (buhari iman ) temel subesinin islamin 5 sarti oldugunu ve bu 5 sarti mazeretsiz yerine getirmeyenin Allah muhafaza dinden cikmis oldugunu aanlayabiliriz.

NOT; ARKADASLAR ILK PARAGRAFTA HADISLERI TAM OLARAK KAYNAK SAYFASI VS.BELIRTEREK SOYLEYEMEDIM.NOT ALMAMISM CUNKU.AMA BUHARININ IMAN BÖLÜMÜNDE BAHSETTIGIM MANALARA GELEN HADISLERI BULABILIRSINIZ.KUSURUMA BAKMAYIN.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Çoğunluk herzaman doğru olmaz. İhtilafli mesele...

Aşagıdaki Hadis sahih midir ?

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: "Ümmetim dalâlet (bâtıl) üzerinde toplanmaz. Öyleyse bir ihtilâf görünce, size çoğunluğu iltizam etmenizi tavsiye ederim. (kütübi sitte)
Eger sahihse peygamberimizin(s.a.v)'min tavsiyesine uymak isterim. Bir de biz namaz kılmayanlara kesinkes kafir dersek eger yanılırsak o söz bize gelir diye korkuyorum, eger kafir demezsek "ben bilmiyorum ihtilaflı bir mesele, ben cahilim" gibi bir mazeretimiz olabilir. ben böyle düşünüyorum inşeallah çünkü kesinkez kafir hükmünü vermek, ya yanılmış isek? Allah korusun o söz sahibini bulur. yanlışım varsa bu bendendir tuttuysa Allah'tandır.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
CAM00194.jpg
CAM00195.jpg
@sehit58
@bilinmeyen0754
Kaynak: Ana Hatlarıyla İslam Fıkhı
Prof. Dr. Abdulazim b. Bedevi el-Halefi. S-80-81 2. Baskı

Son düzenleme:
Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Bir de biz namaz kılmayanlara kesinkes kafir dersek eger yanılırsak o söz bize gelir diye korkuyorum, eger kafir demezsek "ben bilmiyorum ihtilaflı bir mesele, ben cahilim" gibi bir mazeretimiz olabilir. ben böyle düşünüyorum inşeallah çünkü kesinkez kafir hükmünü vermek, ya yanılmış isek? Allah korusun o söz sahibini bulur. yanlışım varsa bu bendendir tuttuysa Allah'tandır.

Akhi ben de kesin kafirdir gözüyle bakmıyorum, çünkü kalbim namazı terkedenin kafir olacagina dair görüşün isabetli olduğuna mutmain değil ancak bu görüş seleften gelen bir görüştür ve bu görüşün isabetli olduğuna kalbi mutmain olan kişi elestirilmez. Diğer görüşün daha güçlü olduğuna inanan veya görüşler arasında kararsız kalan küfür olmayan görüşü tercih etmesini ben de isabetli buluyorum. Bir de namazin terki meselesi bir çok ihtilafi içinde bulunduruyor bu işin içinden çıkmak zor, namazin terkinden kasıt tek vakit terkeden mi, cem edecek 2 vakit terkeden mi, günlük beş vakit terkeden mi yoksa komple cuma, bayram namazlarını dahi terkeden midir? İkincisi terkeden cahil mi, cahilse , cehaleti ne zamana kadar gecerli, cehaletinde kusur kendisine mi ait yoksa öğretecek bir çevrede mi yaşamıyor vs. Yani dediğim gibi işin içinden çıkmak zor.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tercüme hatası var bu hadisde. Çoğunluk değil ittifak olması lazım, yoksa Abdulaziz Bayındır bin tane kişi toplar ve bir şey dese ozaman ittifak olurdu ve onu dinlemek lazımdır. Halbuki icmanin açıklamasına bak bir kardeş.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
@Ibn Qayyim al-Jawziyyah
"Hâkim ictihad eder bir hüküm verir de isabet ederse onun için iki mükâfat vardır. Şayet ictihad eder de hüküm verirken yanıltrsa onun için bir mükâfat vardır.” (Buhârî, Kit. İtisam, bab. 21; Muslim, Kit. Akliye, bnb. 15, hn. 1716; Ebû Dâvûd, Kit. Akdiye, bab. 2, hn. 3574; İbn Mace, Kit. Ahkâm, bab. 3, hn. 2314; Nesei, Kit. el-Kudat, bab. 3; Musned, İmanı Ahmed c. II, Sh. 187. Musned'in rivayetinde, "...hükmünde isabet ederse ona on mukâfat vardır..." şeklindedir)
Akhi Ahmet bin hanbel bir muctehid ancak biz muctehid degiliz sonuçta hepsinin kur'an ve sünnetten delili var. bizim icin dogru olani kur'an ve sunnete gore en sahih göruşü secmektir diye dusunuyorum. Ikinci olarak sahabe hakkindaki görüşünü delillendirir misin?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt