Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nifas İle Alakalı Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nifas İle Alakalı Konular

(1) Nifasın Müddeti

(83) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in zamanında nifaslı kadın kırk gün namazsız otururdu. Biz keleften dolayı yüzlerimizi versle boyardık.”
Kelef: Hamilelik esnasında kadınların yüzlerinde çile benzer siyah renkli noktaların meydana gelmesidir. Vers, Yemen zağferanı denen bir ottur. Kadınlar, hamilelik dönemlerinde yüzlerinde meydana gelen çile benzer siyah noktaları gidermek için bu otu kullanırlardı.
Tirmizi (139) Ebu Davud (311) Darimi (1/229) İbni Mace (648) Ebu Yağla (7023) Darekutni (1/)Hakim (622) Beyhaki (1/341) Begavi (322) Ahmed (6/300) Albânî (201 İrva)
(2) Nifaslı Kadın Namaz Kılmaz, Onu Kaza da Etmez

(84) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in hanımları nifas olduğunda kırk gün namazsız otururdu. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onlara nifaslı iken kılmadıkları namazları kaza etmelerini emretmezdi.”
Ebu Davud (312) Hakim (1/175) Beyhaki (1/341) Albânî (201 İrva)
Nifasın Hükmü
Birkaç mesele dışında nifasla ilgili hükümler, hayzla ilgili hükümlerin aynısıdır:
1-Nifaslının iddet bekleme süresi.
İddet: Kacası vefat etmiş yahut kocası tarafından boşanmış kadınların yeni bir evlilik yapabilmeleri için geçirdikleri bekleme süreleridir.
Karnındaki bebeğini dünyaya gaterene kadardır. Kadın karnındaki bebeğini dünyaya getirdikten sonra, iddet bekleme süresi sona ermiştir, kadın bundan sonra dileği zaman evlenebilir demektir.
2-Nifaslının îlâ müddeti.
Kişi eşiyle ebediyen veya dört aydınan daha fazla bir zaman münasebet etmemek üzere yemin ettiğinde, bu yemin îlâ diye isimlendirilir. Allahu Teâlâ: “Kadınlarına yaklaşmamağa yemin edenler için ancak dört ay bekleme süresi vardır. Eğer o süre içinde dönerlerse Allah bağışlayan, merhamet edendir.” Bakara: 226 ayetiyle îlânın iddet süresini dört ay yapmış, ondan daha fazla yapmamıştır. Bu ayetin hükmü gereğince kadının talebiyle kişi dört ayın hıtamında ya eşiyle ilişkide bulunur yahut kadını boşar. Nifaslının îlâ mütteti ile kast edilen mana; kişi eşine nifas halinde îlâ yapmışsa, îlânın müddeti nifasın müddetinden ayrı olarak hesaplanır anlamındadır.
3-Nifas kız çocuğu için buluğ çağı değildir.
Kadın nifasla değil hayzla buluğ çağına erer. Çünkü kadının hayz kanını görmeden hamile olması mümkün değildir. Dolayısıyla kız çocuğunun buluğ çağına ermesi hayz görmesiyledir, hamile olmasıyla değildir.
 
Üst Ana Sayfa Alt