Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Okulda Baş Açmanın Hükmü Nedir?

S Çevrimdışı

saime

Üye
İslam-TR Üyesi
aslında okumak tabiki güzel fakat okumayı sadece ünüversiteyle kısıtlamayalım çünkü bu dünyadaki amacımız sadece ALLAH rızası olmalı bunun içinde ilim öğrenmek sadece ünüversiteye mahsus değil.Kız arkadaşlarımızda bunun farkında eğer isterlerse amaçları gerçekten ALLAH rızasıysa ilim medreselerindede gayet güzel başlarını açmadan okuyabilirler.Ama eğer illede ünüversite okumaksa,biryerlere gelebilmekse amaçları,yada nefisin o güzel hevesiyse bilsinler ki sadece başaçmak değil,farklı küçük günahlarla karşılacakları sözkonusu.Ben sadece ahiret yurdunda kimse başörtüsünden dolayı taviz verdikleri için hesaba çekilmesini istemiyorum lütfen kızkardeşlerim lütfen şeytanın vesveselerine kanmayalım unutmayın ki ''ŞEYTAN BİR İNSANI ŞERRE BULAŞTIRMAK İÇİN ÖNÜNDE 99 İYİLİK KAPISI AÇARMIŞ''unutmayınki belki okumanızdaki amaç gerçekten ALLAH rızası olabilir ama bu şerre bulaşmak için sadece şeytanın sizi kandırmacası hiçbir şerde hayır yoktur

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bizler böyle güzel şeyler yazıyoruz da kardeşlerim. yinede üniversitelerde bacılarımız başlarını açıp ta giriyorlar. hiç bir anlam veremiyorum. başını açıp mezun olanlarıda görüyoruz.kimisi evlenip çoluk çocuğa karışıyor ve ev hanımı olarak hayatını idame ettiriyor. kimiside iş yaşantısını seçiyor ve genelde başları yine açık olarak. gerçekten çok yazık

S Çevrimdışı

saime

Üye
İslam-TR Üyesi
doğru söylüyorsun deli benim arkadaşlarımın çoğu ilahiyat mezunu ama evdeler anlamıyorum baş açmanın günahının cezası bukadar hafifte benimmi haberim yok başörtüsünden taviz vermeyen arkadaşlarımız arasında amaçları ALLAH rızası olanlar birşekilde kendilerini ilim yönünden geliştiriyorlar Allah doğruları görmeyi nasip etsin

T Çevrimdışı

tuana17

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
çok güzel bir konuya değinmişsiniz kardeşlerim . ben bu sıkıntıyı bu yıl özellikle çok çektim.ben açmadamım ama sevdiğim arkadaşlarımın açmasına çok üzüldüm ki onlara defalarca bunun günah olduğunu anlattım.ama elden ne gelir ki onlar bir kere kafalarına takmışlardı açmayı.bence ne olursa olsun baş örtümümüzden taviz vermemeliyiz.sonuçta başımızı açıp üniversiteler bitirmek bizi cennete götürmeyecek. eğer çok okumak istiyorlarsa başımızı açmadan okuyabileceğimiz yerleri tercih etsinler. yurtdışına çıkıp okusunlar yada kendilerini üniversiteye gitmeden kurslara giderek geliştirsinler.ama başlarını hiç bir şekilde açmasınlar. ben onları görünce daha çok üzülüyorum onların adlarına.
SELAM VE DUA İLE...

C Çevrimdışı

cahit_84

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
başını açıp giren bacılarımızın amacı birşeyler öğrenip,ilim tahsil etmek mi yoksa üniversite mezunu olamak mı??
zaten mezun olduktan sonra başı kapalı olarak çalışabileceği devlet daireleri varmıdır?
arkadaşlar lütfen kendinizi kandırmayın.başörtüsü takmanın amacı ALLAH RIZASI ise başkalarını rzaı ederek taviz vererek hangi biriniz ALLAHIN RIZASInı kazanabilir
başını açıp üniversitelere giren arkadaşlarda,açmayıpta bu haktan mahrum kalanların hakkına girmiş oluyorsunuz
zaten baştan böyle bir harekete girilmemiş olunsaydı üniversiteler bu halde olmayacaktı yani başı açık girmeseydi hiç kimse bu üniversiteleri kim dolduracak tı ??
bu yıl iki defa EK KONTENJAN açıldı neden kontenjanlar boş kaldığı için!! ,
üniversitelere başı açık girilmese idi bu sorunda aynı bu şekilde çözüme gidebilirdi
ancak taviz tavizi getirir bizlerde taviz verdiğimiz için inançlarını yaşamak isteyen ve bu çizgide bütün haklarını kulanmak isteyen bacılarımızıda bu yüzden almıyorlar ve ellerinden geleni yapıyorlar
inşaallah bu sorun en kısa zamanda çözülür de herkes istediği şekilde yaşama hakkına sahip olur
selametle...

Y Çevrimdışı

yarali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşler bu baslık cok iyi olmus yazdıklarınız da beni cok mutlu etti inanın içim sızladı..basörtüsü yüzünden liseyi bıraktım..kendime mal etmekten Allah'a sığınırım ,Rabbim lutfetti içime sundu..ama en sevdiğim arkadasım devam ediyor..daha da acısı ev içinde bana düşman kesilenler var benm canımdan kanımdan olanlar..ama elhamdülillah Rabbim içime genişlik veriyor ve O'nun rızası için sabretmeye calışıyorum..bana bu hareket ve hakaretleri reva görenlere ise kızmaktan cok acıyorum..Allah onlara merhamet etsin..amin..

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yarali ' Alıntı:
kardeşler bu baslık cok iyi olmus yazdıklarınız da beni cok mutlu etti inanın içim sızladı..basörtüsü yüzünden liseyi bıraktım..kendime mal etmekten Allah'a sığınırım ,Rabbim lutfetti içime sundu..ama en sevdiğim arkadasım devam ediyor..daha da acısı ev içinde bana düşman kesilenler var benm canımdan kanımdan olanlar..ama elhamdülillah Rabbim içime genişlik veriyor ve O'nun rızası için sabretmeye calışıyorum..bana bu hareket ve hakaretleri reva görenlere ise kızmaktan cok acıyorum..Allah onlara merhamet etsin..amin..
sen doğru olanı yapıyorsun kardeşim. ve bu yaptıklarından ötürüde Allah razı olsun. rabbim ecrini misliyle artırır inşaallah. senin gibiler çevredeki genç müslümanlarada örnek oluyorlar. bizler senin gibilerin arkasındayız ismi gibi yaralı olan kardeşim. inşaallah uğradığın bu zulme sabredip rabbimden daha hayırlısını iste. şüphesizki rabbim sabredenlerle beraberdir.

S Çevrimdışı

suncan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hepinizin yazdıkları çok güzel Allah razı olsun. Ne mutlu yazdıklarını hayatına geçirebilene. Fakat bazı noktalar beni üzdü. Bence çok fazla peşin hükümlü olmamalıyız. Sen yapmıyorsan Cenab-ı Hak sevabını arttırsın ama herkez aynı yüreklilikte olamaz. Bence bize düşen kimseyi eleştirmek kötülemek değil yanlızca dua etmektir.Yanlış anlamayın sizlere kötülediniz demiyorum. Ama günahkar da olsa onlar bizim din kardeşlerimiz demeli. Şuna da emin olun ki çoğu hakikati hakkıyla bilmiyor, bilenlerde elinden geleni yapmaya çalışıyor. Allah'ın vicdan denilen mevhumu hiç yanlız bırakmıyor.RABBİM EN KISA ZAMANDA BU YASAĞIN KALKMASINI NASİP ETSİN.Yazılar beni çok etkiledi belkide biraz alındım.Allah a emanet olun

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
suncan ' Alıntı:
Hepinizin yazdıkları çok güzel Allah razı olsun. Ne mutlu yazdıklarını hayatına geçirebilene. Fakat bazı noktalar beni üzdü. Bence çok fazla peşin hükümlü olmamalıyız. Sen yapmıyorsan Cenab-ı Hak sevabını arttırsın ama herkez aynı yüreklilikte olamaz. Bence bize düşen kimseyi eleştirmek kötülemek değil yanlızca dua etmektir.Yanlış anlamayın sizlere kötülediniz demiyorum. Ama günahkar da olsa onlar bizim din kardeşlerimiz demeli. Şuna da emin olun ki çoğu hakikati hakkıyla bilmiyor, bilenlerde elinden geleni yapmaya çalışıyor. Allah'ın vicdan denilen mevhumu hiç yanlız bırakmıyor.RABBİM EN KISA ZAMANDA BU YASAĞIN KALKMASINI NASİP ETSİN.Yazılar beni çok etkiledi belkide biraz alındım.Allah a emanet olun

sana katılıyorum kardeşim. bizleri yanlış anlama, amacımız nefsini yenemeyem kardeşlerimizi dışlamak,kötülemek yada sahiplenmemek değil. sadece doğruları burada baylaşmak,yanlışlarıda kendi ulaşabildiğimiz kadar kişiye anlatmak ve düzeltmeye çalışmaktır.ama galiba maalesef bugün günümüz türkiyesinde başını açmayan bacılarımız başını açanlara göre daha çok baskı görüyor,ailelerince yadırganıyor, çevrelerince dışlanıyorlar. bu nedenle şahsımca sırf Allah rızası için, Allahtan başkasına yaranmak niyetinde olmayıp başını açmayan bacılarımıza daha çok sahip çıkasım geliyor. nefsini yenemeyip toplumun kurallarına boyun eğen günahkar bacılarımız içinde sürekli dua ediyor, rabbimden onlar için sabır ve merhamet diliyoruz.

M Çevrimdışı

merrve

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yazilanlarin hepsi tamamen dogru. Harama helal yoldan gidilmez bu cok acik. Ayni dertten muzdaribim. Okulu birakmak icin cok caba sarfettim,ailemden gizli gitmedim bi donem uniye. Ama ailem anne baba hakkini koyuyorlar ortaya ve ciddi anlamda cikmaza giriyorum.
Dualarinizi bekliyorum insallah...

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
dualarımız sizlerle inşaallah. yeterki bu davadan geri adım atmayın. Allahın hükümlerine ters gelmedikçe elbetteki Anneye,babaya itaat etmek farz. hatta Kur’an’da, ana-babaya iyilik ve saygı hakkında 13 ayet zikredilmiştir. ama dediğimiz gibi islama zıt şeyleri emretmedikçe anne babamız kafir bile olsa onların rızasını almak,gönüllerini hoş tutmak gerekir. samimiyetinden dolayı rabbim razı olsun kardeşim. bu arada aramızada hoş geldin.

Y Çevrimdışı

yarali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
merrve ' Alıntı:
Yazilanlarin hepsi tamamen dogru. Harama helal yoldan gidilmez bu cok acik. Ayni dertten muzdaribim. Okulu birakmak icin cok caba sarfettim,ailemden gizli gitmedim bi donem uniye. Ama ailem anne baba hakkini koyuyorlar ortaya ve ciddi anlamda cikmaza giriyorum.
Dualarinizi bekliyorum insallah...

merve arkadaşım,ben de aynı dertle karsı karsıyayım..daha doğrusu lutuf demeliyim..babam konusmuyor iki aydır.üstelik anadolu lisesini bitirmeme iki sene kalmıstı:S inş Rabbim razı olmayacağını söyletmesin.kardeşim övnmek anlamında olmasın anlatma tarzım inş,ama demek istediğim şu..Allah rızasına aykırı olanı isterse aileye itaat etmemeli.yanılmıyorsam Lokman Suresi'nde geciyor.yine de evlat olarak yapmamız gerekenden geri durmamalıyız ama sen de aynılarını yasıyorsundur.yüzüme bakmadığı için evlat olarak da herhangi bi yumusaklık veya ikramda bulunamıorum ben babama..ama Allah ondan yine de razı olsun,onun bu tutumu inş benm lehime..yalnız o doğruları görsün,göstersin Mevla inş..dualar müşterek olsun..Allah'a emanet..

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kusura bakmayın kardeşlerim ama ailelerimiz de bu anlamda ateşle oynadıklarının farkına varmalılar. rabbim bu tür aile reislerinede hidayet nasib etsin inşaallah. lise çağında belki aileye karşı gelmek biraz zordur ama üniversite konusunda diretmek lazım.daha öncede dediğim gibi anne- babaya itaat farz olmasına karşın Allaha aykırı hüküm verdiğinde onlara itaat etmemek caizdir. o konularda anne-baba hak ortaya koyamaz,haklarınıda o konularda haram edemezler. çünkü o tür konulardaki hak Allah ve rasulünün bildirdikleridir.

M Çevrimdışı

merrve

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun arkadaslar destek icin... Rabbim bu sikintidaki kardeslerim ve bana direnme gucu versin...

Y Çevrimdışı

yarali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
amin...ailece tek yürek olacağımız günler yakındır diye umut ediyorum..Allah sabır versin cümlemize..

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
deli ' Alıntı:
merrve ' Alıntı:
Allah razi olsun arkadaslar destek icin... Rabbim bu sikintidaki kardeslerim ve bana direnme gucu versin...
yarali ' Alıntı:
amin...ailece tek yürek olacağımız günler yakındır diye umut ediyorum..Allah sabır versin cümlemize..
Amiiiiiiiiiiin :=)

kardeşlerim bizler zaten bir aileyiz. bizler hep birlikte islam evinin ailesiyiz ve birbirimize destek için burdayız biiznillah . Allah hepimize sabır ihsan etsin bizleri dosdogru yolundan ayırmasın. inşallah. selametle ailem kendiinize iyi bakın

D Çevrimdışı

duman46

Üye
İslam-TR Üyesi
s.a kardeşlerim ben bu siteye yeni üye oldum ve araştıyordum ki tesettür ile ilgili yorumlarda bulunmuşsunuz evet fikirlerinizi güzel bir şekilde dile getiryorsunuz ama bu şekilde bir yere varılcagını sanmıyorum evet bacılarımız üniversitelere başı kapalı giremiyorlar bu gerçketen üzüntü verici bir durum ama dedigim gibi bu şekilde bir çözüm üretilemez bizim buradaki yazdıkalrımızı sadece biz okuyoruz tamam ben yazmayalım demiyorum ama bu yazdıklarımızı başka yerlerede mesej olarak gönderelim bence ve son bişeye de deginmek istiyorum eger ki üniversite de okuyan bacılarımıza allahu teala gidip üniversite okuyun demiyor eger ki başını açmakla kendini rahat hissediyorsa gitsin okusun kardeşlerim allah a emanet olun alla yar ve yardımcımz osun

T Çevrimdışı

tgb86

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
müslüman kardeşlerimiz içleri rahat etmiyo diye üniversiteyi terkederlerse ya ordaki insanlara kim ne anlatacak zaten üniversiteler bi yol tutturmuş gidiyorlar kalplerinde şüphe olanlar ne olacak.. ben açıköğretim kurslarına gidiyorum orda bi kaç arkadaşımı döndürmeye çalıştım ve bana ne dediler biliyomusunuz (iiki sen varsın hep senin gibi bi arkadaşım olması için dua etmiştim).. ve etrafıma bakınca müslümanlığında sapıtmakta olduğunu görüyorum örtülüler örtüyü kendi kafalarına göre örtüyolar buda tesettürün anlamını kaybettiriyo anlatmak istediğim gidebildii yerlere kadar gidelim bu hiçte kolay bişiy değil öle bi ortama giriyosunki herkes aynı düşüncede kalbinde bi şüphe olsa seni bile döndürücekler o yüzden bi kaç bişiylerden fedakarlık edelim ama şunuda unutmayalım başımızı açsak bile öyle bir tavır yakınmalıyızki BAŞIMIZI AÇTIRANLAR KALBİMİZDEKİ ÖRTÜYÜ AÇTIRAMADIKLARINI GÖRSÜNLER........ düşününki biz bi itfayeciyiz görevimiz ateşe atlamak insanları ateşten korumak biz ateşe yanarız diye yaklaşmassak daha kötü değilmi

Üst Ana Sayfa Alt