Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Okulda Baş Açmanın Hükmü Nedir?

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
tgb86 ' Alıntı:
müslüman kardeşlerimiz içleri rahat etmiyo diye üniversiteyi terkederlerse ya ordaki insanlara kim ne anlatacak zaten üniversiteler bi yol tutturmuş gidiyorlar kalplerinde şüphe olanlar ne olacak.. ben açıköğretim kurslarına gidiyorum orda bi kaç arkadaşımı döndürmeye çalıştım ve bana ne dediler biliyomusunuz (iiki sen varsın hep senin gibi bi arkadaşım olması için dua etmiştim).. ve etrafıma bakınca müslümanlığında sapıtmakta olduğunu görüyorum örtülüler örtüyü kendi kafalarına göre örtüyolar buda tesettürün anlamını kaybettiriyo anlatmak istediğim gidebildii yerlere kadar gidelim bu hiçte kolay bişiy değil öle bi ortama giriyosunki herkes aynı düşüncede kalbinde bi şüphe olsa seni bile döndürücekler o yüzden bi kaç bişiylerden fedakarlık edelim ama şunuda unutmayalım başımızı açsak bile öyle bir tavır yakınmalıyızki BAŞIMIZI AÇTIRANLAR KALBİMİZDEKİ ÖRTÜYÜ AÇTIRAMADIKLARINI GÖRSÜNLER........ düşününki biz bi itfayeciyiz görevimiz ateşe atlamak insanları ateşten korumak biz ateşe yanarız diye yaklaşmassak daha kötü değilmi

unutmayalım başımızı açsak bile öyle bir tavır yakınmalıyızki BAŞIMIZI AÇTIRANLAR KALBİMİZDEKİ ÖRTÜYÜ AÇTIRAMADIKLARINI GÖRSÜNLER

BAKARA:
272- Onların hidayete ermesi, senin üzerinde (kesin bir yükümlülük) değildir. Ancak Allah, dilediğini hidayete erdirir. Hayır olarak her ne infak ederseniz, kendiniz içidir. Zaten siz, ancak Allah'ın hoşnutluğunu istemekten başka (bir amaçla) infak etmezsiniz. Hayırdan her ne infak ederseniz -haksızlığa (zulme) uğratılmaksızın- size eksiksizce ödenecektir

BİZLKER ÜNİVERSİTEDE OKUYANLARI HİDAYET EDELİM DİYEMNİ BAŞLARIMIZI AÇACAZ. ALLAH C.C. EMRİNİ BİR DİGER EMRİNİ YERİNE GETİRELİM DİYEMİ TERKEDECEZ. BANA BİR AYET GÖSTERİRMİSİNİZ BUNLA İLGİLİ. HEM BİZLER ALLAH C.C. AYETİNİ ÖRTÜNMEYLE İLGİLİ EMRİNİ İLİMLE İLGİLİ EMRİ İÇİN TERKEDEBİLİRİZ HEMDE TEBLİG EDELİM DİYE DİMİ MAŞALLAH . NE GÜZEL BİR DİN ANLAYIŞIMIZ VARMIŞ YA ALLAH BİZLERİ ISLAH ETSİN.

H Çevrimdışı

hümam

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah hepinizden razı olsun arkadaşlar hepiniz çok güzel şeyler yazmışsınız.Allahın emrine karşı gelmek en büyük günahtır.Üniversiteye giderken başörtüsünü açmak bazı insanlara normal bazılarına ise ölüm gibi gelir.İnsanın hakkında neyin ii olacağını yalnız cenabı hak bilir.Ben okumak için ila ki başaçmanın gerekli olduğu fikrine kesinlikle karşıyım.Tabii ki insan başını açmadan da ilim tahsil edebilir.Ama bazen de olmuyor.Bence günümüzdeki en önemli sorun dinimizi tam yaşamamızdır.
Bir gece tesadüfen bir radyo kanalında türbanlı bir kızın konuşmasını dinledim.Okulu başörtüsü için bıraktığını söyledi ve ekledi.Adamın pardesü giyiyor musunuz sorusuna o kadar aşırı değilim dedi.Baçörtüsü hakkında hepimizin hakkına girdi kız haklısınız dedi.Başörtüsü sadece 1 metrelik bir kumaş değildir.Başörtüsü,hanımın iffetidir.Bİr mümine başını örtüp de başka yerlerini açarsa ve de bu kişi sırf okulda kapalı okutmuyorlar diye okuldan ayrılırsa ben burada bir tezatlık görürüm.İnsan müslümansa herşeyiyle tam bir örnek insan olmalı.Belki başını açıp da okuyanlar ondan daha düşkünler dinine ama hayatın insana neler getireceği bilinmiyor.Ne oldum değil ne olacağım demeliyiz.
Ayrıca birkaç yıl önce okuduğum bir yazı da şöyle diyordu:Bİr üniversitede başıörtülü bir kız başını açmak istemeyince dekenın odasına götürülmüş.Dekan:'kızım hadi başörtünü ben açıyorum ama yırtmacını kim açtırıyor.'Bu yazıyı okuyunca herşeyin görünürde ki gibi olmadığını anladım.
Lütfen arkadaşlar okuyanlar için ön yargıda bulunmayalım.Ben bugün sokağa çıktığımda eski başörtülü ablaları görmek istiyorum.Başörtüsünü yakasının üzerine örten ablaları..
Allah aşkına ülkede kaç kişi bu şekilde başını örtüyor ki(ister üniversite okusun ister okumasın).

G Çevrimdışı

güle_aşık

Üye
İslam-TR Üyesi
S.A ben aranıza yeni katıldım..Bu konuyu açan arkadaştanda allah razı olsun şans eseri bu siteye girdim ve gerçekten ihtiyacım olan bir konuyla karşılaştım..Şu anda lise okuyorum.Başımı açmamak için mecburen açık lise yoluna başvurdum ve bu sene üni. sınavına girmeyi düşünüyodum(Ailemin baskısı üzerine)tek korkum başımı nasıl açacağım allah'ın yasaklarına nasıl karşı geleceğimdi.Ama bu yazıyı okuyunca belkide aklım başıma geldi. Kesin kararımı verdim.. ne olursa olsun direnicem ve başıma asla açmıyacağım..Tekrar allah razı olsun kardeşlerim dua edin

F Çevrimdışı

FAKİRULLAH

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN
BİR MÜSLÜMANIN BAŞ ÖRTÜSÜ İFFETİ İNANCI BU KADAR UUCUZ OLAMAZ......
MADEM BİR YOL TUTTUN HADİS İ KUDSİDE OLDUĞU GİBİ
'' SİZDEN BİRİNİZ ALLAH A GİDEN BİR YOL TUTUNUP ONDAN DÖNERSE,ALEMDE HİÇ KİMSEYE AZAP ETMEDİĞİM GİBİ AZAP EDERİM...
ONUNLA HER ZORLUĞA GÖĞÜS GERMEN LAZIM......BU GÖĞÜS GERMEK ONLARIN DEDİKLERİ YAPIP TAVİZ KAPILARI ARAMADAN OLMASIDIR.....

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
......................................
....................................
........................................
.........................................

Allah'ım sana sığınıyorum.

F Çevrimdışı

FAKİRULLAH

Üye
İslam-TR Üyesi
!sLaM4eVeR ' Alıntı:
....................................
........................................
.........................................

Allah'ım sana sığınıyorum.
AMİİNN

F Çevrimdışı

FAKİRULLAH

Üye
İslam-TR Üyesi
Mahmut Akar ' Alıntı:
BAKARA SÛRESİ
(214) Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber mü'minler, "Allah'ın yardımı ne zaman?" diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki Allah'ın yardımı pek yakındır.

Allah Sabır versin Selamet versin.
amiiinn

E Çevrimdışı

esirazat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamaleyküm

baş örtüsü yanı cıbal olrak kart edılen örtü Allahın emrıdır .......... bunu kimse inkar edemez .....

Ama acı olan bunu bılmek ve bunun aksını yapmak ... yanı Allaha şirk koşmak bunun nedenı benı hep düşündürür..... FArzı yapmak mı önemlı yoksa bu dunyada bır makama sahıp olmak mı....

kım ne şekılde olursa olsun bunun aksını yanı örtü emrıne aykırı hareket etse bılsınkı bu bır şirk tır......

ve ister anne ister baba olsun bunun aksını söyleselerde haklarını ortaya koysalarda haram olan bu şekıli kabul edılıp harama gırılmez...........

şeytan bızı Allahın rahmeti ile kandırmasın ... inşalllah

vesselam

Ş Çevrimdışı

ŞeHBaL

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hayat okulunun verdiğin elbet hiçbir üniw veremez
lâkin
eger okunmazsa da ''neden hep bastakiler yok efendm örtü yasagını çıkarıyor neden kamusal alan olusturuldu'' gibi sözleri
duymak zorunda kalırız..Okunmalı ki basa gelip yavastan yavastan cözüm bulunmalı..
işin özü bu..

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ŞeHBaL ' Alıntı:
lâkin
eger okunmazsa da ''neden hep bastakiler yok efendm örtü yasagını çıkarıyor neden kamusal alan olusturuldu'' gibi sözleri
duymak zorunda kalırız..Okunmalı ki basa gelip yavastan yavastan cözüm bulunmalı..
işin özü bu..

sen bu metodla hangi yasaları değiştirmyi düşünüyorsunki. içinde bulunduğumuz sistem buna müsade edecek bir sistemmi zannediyorsunuz. laikliğin ne olduğunu öğrenmenizi tafsiye ederim.beşeri sistemlerde eğer başa geçerek bir takım yanlışların düzeltilmesi mümkün olsaydı o işi zaten peygamber efendimiz yapardı. ama yapmadı... okuma adına bacılarımızın inançlarından taviz vermesi meselesi de var tabi. bunu vebalini de kimse alamaz, hele hesabını hiç bir şekilde veremez. okumak, ilim öğrenmek zaten farz... ama Allahın emredip sınırlarını belirlediği ve rasulünün bildirip gösterdiği meşru sınırlar içerisinde.

Ş Çevrimdışı

ŞeHBaL

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
deli ' Alıntı:
ŞeHBaL ' Alıntı:
lâkin
işin özü bu..

sen bu metodla hangi yasaları değiştirmyi düşünüyorsunki. içinde bulunduğumuz sistem buna müsade edecek bir sistemmi zannediyorsunuz. laikliğin ne olduğunu öğrenmenizi tafsiye ederim.beşeri sistemlerde eğer başa geçerek bir takım yanlışların düzeltilmesi mümkün olsaydı o işi zaten peygamber efendimiz yapardı. ama yapmadı... okuma adına bacılarımızın inançlarından taviz vermesi meselesi de var tabi. bunu vebalini de kimse alamaz, hele hesabını hiç bir şekilde veremez. okumak, ilim öğrenmek zaten farz... ama Allahın emredip sınırlarını belirlediği ve rasulünün bildirip gösterdiği meşru sınırlar içerisinde.

Laikliğin ne ldugunu sizin bildiğiniz kadar bende biliyorum gönlünüzü ferah tutun..benim ne demek istediğimi zaten anlayamamıssınız..
bi daha anlatmamın bi faydası yok..sizin bacılarınız evde otursun..beseri dedğiniz ve günümüzde artık statünün olusması için gerekli ilimlerden çok çok basarılı oldugu halde istifade etmesin..benim ilerde çocuklarımın ögretmeni inanclı biri yerine ateistin dinsizin teki olsun..
bakın yine anlattım duramadım..bunun gibi örnekler çok..her neyse uzar bu konu..selametle..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bence boş bir mesele bu..

Erkekler erkek olup erkek olmanın gereğini yapsın kızların okumalarına gerek kalmazdı..

Dikkat edin....Allah için..

İlk direniş maraşda süttü imamla oldu ilk baş açma yine sütçü imam üniversitesinde oldu..

Ve ilk yahudilerle savaşımızın sebebide baş örtüsüdür..

Osmanlı'da baş açmaya özendirmek için güzellik yarışmasıyla soydular...
Bunları göz ardı etmeyiniz..

Dediğiniz üzere ateist hocalara kalmayabiliriz.Erkekler elinden geleni yapdığı müddetçe..

Mahmut akar kardeş bir ayet yazmış yerinde olmayan bir ayet..

Bu ayet son zamanlarda moda oldu bu ayeti burda okumak için başını açan kızlara pofpoflamak için demek bence hayasızlık..Az utanmak lazım...Geçmişdeki ümmetlere bakın durduk yerde başını mı açtılar..

Allah'ın ayetlerini az düşünün yine başka ayetlerde kul kendi elleriyle yapmış olduğu şeyleri çeker kız gider okucam diye başını açarsa kendi eliyle bir günaha girer ve haram işlemiş olur..

Allah cc kızlara fenni ilmi farz kılmamıştır ama onlara baş örtüsünü farz kılmıştır...

H Çevrimdışı

habibe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ya neden başını açıp üni giden kardeşlerimizi suçluyorsunuz asıl suçlanması gereken başımızdakiler ne yani başörtülü girse üni kime ne zararı olur ki ve ben şunada katılmıyorum başını açmama pahasına üni gitmemek neden gitmesin malesef ki biz bayanlar heryere girip çıkamıyoruz erkek milleti taşdan bile ekmegini çıkarabilir ama biz bayanlar her işi yapamayız okumak istiyoruz ki güzel bir meslek sahibi olalım diye he illada üni bitiren devlet dairesinde çalışacakda degil ya lüfen artık başörtülü kardeşlerimizi suçlamayı bırakalım bende okul hayatımda başımı açmak zorunda kaldım evet mecburdum okumak için ve elime meslegimi aldım şimdi muhasebeciyim ve özel bir şirkette tesettürlü bir şekilde işime dvm ediyorum ve kesinlikle bundan sonraki hayatımda engel olmayacak ben engeli aştım çünkü ve ben okul hayatımda başörtümü açmamın günah oldugunu düşünmüyorum

G Çevrimdışı

gözde

Üye
İslam-TR Üyesi
ben habibeye katiliyorum..sitede nereye girsem hep bi cihad yazisi,2007deyiz ve bu da bizim cihadimiz..pes mi edelim,o dediginiz makamlara digerleri mi gelsin..bu sefer de gidisatimizdan yakiniliyo..ve basortululer hep 2.sinif diye agliyoruz..unutmayalim ki Islam'da ilk emir "oku"..ben de günah olmadigi kanisindayim,en azindan bu dusuncede açanlar için...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kardeşim niyetim içki içen bir adamı islama döndürmek için onunla iletişim kurmak için içki masasına oturup içki içsem.......ama niyetim halis allah rızası için emri bil maaruf nehyli anil münker için ordayım burda oluş sebebim bu günah fiilini işlememi caiz kılarmı elbette hayır........asla olmuyacak birşeydir hz alinin bir sözü vardır eğri cetvelle düz çizgi çizilmez..........allah ccü müslümanlara dostdoğru olun diyor..dost doğru olmak ne demektir sorarım size...tek doğru söz değildir anlatılmak istenen islamı dostdoğru yaşa çarpıtmadan ve allahın dışındaki kişilerden makamlardan korkmadan ........bir taviz diğer tavizleri doğuruur bu zamanla insanı islam dairesinin dışına çıkartır .şeytanın beklediğide budur....halis müslüman bile zaman geçtikçe aynı yerinde duramıyor.bazen kaymalar ve sapmalarda bulunurken(allah muhafaza)biz tavizi güzel gören insanlar acaba o yüksek makamlara gelince ne kadar ümmete yararlı olacağız ve ya niyetimizi ortaya koyacağız düşünmemiz gerekli...hemde ellerimizde ne kadar yaşayacağımıza dair senette yok.........kardeşlerim.ayeti inkar etmek küfürdür..basite almak günümüz bunu gerektiriyor emri çiğnesekte olur demek...........bu husuda bu aciz kardeşiniz sizleri uyarmaktadır.........bizler allah için yaratıldık...ona ibadet taat için hedefimiz gayemiz de o olmalıdır .......yaratılış amacımızı unutmuyalım inşallah...............selametle

Üst Ana Sayfa Alt