Ömrümüze Ömür Katacak Fırsat: Ramazanın Son On Günü Ve Kadir Gecesi

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi
Rabbim son Ramazan günlerimizi hayatımızın geçirdiğimiz en anlamlı ve en makbul günleri kılsın..

Ve Rabbimiz bu son günlerimizi, hayatımızın geri kalanında, Allayı illiyyine yükselen merdivenlere ilk basamaklar kılsın.. Taa ki hiç durmadan yükselerek en faziletli seviyeye ulaşmayı bizlere nasib kılsın. . Amin..
 

Hüzün bahçesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ömrümüze Ömür Katacak Fırsat: Ramadanın Son On Günü ve Kadir GecesiEsselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu

Senenin en özel zaman diliminde en güzel günlere yaklaşırken Rabbimin özel kulları olan sizler, siz değerli kardeşlerim nasılsınız? Gönlünüz ve sıhhatiniz nasıl? Ramazan ayının barındırdığı bereketlerden istifade edebiliyor musunuz? Bu değerli zaman diliminde sona doğru yaklaşırken kendinizi arınmış hissediyor musunuz?

Senelik bir yarışın son demlerindeyiz bu günlerde ki, bu günler ömrümüze ömür katan, ömür sermayemizi bin yıllarla katlama imkanı sunan günler. Anlatıldığına göre eski ümmetler bize nazaran çok daha uzun ömürlü ve bunun sonucu olarakda Allah’a çok daha ibadet edebilme ve kulluk yapabilme imkanına sahib olan insanlarmış. Allah Rasulunün ummeti ise kendisininde belirttiği gibi ömrü ortalama 60 ile 70 yıl arası olan bir ümmet. Adaletlilerin en hayırlısı olan Rabbimizin sonsuz rahmeti gereği bize öyle bir imkan vermiş ki, bu imkan sayesinde eski ummetler kadar yaşamadan eski ummetler kadar sevaba ve mükafata erişebilme imkanı sunmuş. O’na yarattıklarının adedince hamd olsun. Bize sunulan bu imkan dünyada uzun yıllar yaşamadan, onca sene yaşamın imtihanlarına katlanmadan direk fırsatlarına sahib olmadır. Bu imkan ve fırsatta “Kâdir gecesi” dir kardeşlerim.

Rabbimizin Kur’an’da ayeti ile açıkca belirttiği ve “Bin aydan daha hayırlıdır” dediği kadir gecesidir.

1- Gerçek şu ki, biz Kur'ânı Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Cebrail, o gece, Rablerinin iziyle her türlü iş için inerler.
5- O gece, tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selamettir.


Dünya ve ahirat saadetimizin anahtarı olan mesajın dünya semasına inmeye başladığı gece olan bu gece sene içerisinde en önemli gecedir. O mesaj ki, insanlığı zifiri karanlıklardan, nurun aydınlığına çıkarmıştır. Kendisine kulak verene saadetlerin en büyüğünü yaşatmıştır. İnsanı kainatın büyüklüğü içinde bir nokta dahi değilken, kainatın efendisi olabilme imkanı ile şereflendirmiştir.

Hani toplumumuzda Allah’ın ve Rasulünün kutsamadığı halde çeşit çeşit günleri ve ayları kutsayanlar varya!

Çeşit çeşit geceler ve çeşit çeşit bu gecelere ait ibadet çeşitleri üretenler var ya!

Hani bir geceyle veya bir ibadetle, yani az çaba ile çok kazanç elde etmeye çok meraklı insanlarız ya!

İşte herkese fırsat. Önümüzdeki geceler sene içerisinde en önemli, en değerli, en muhteşem gecelerdir. Meleklerin saf saf indiği, Allah’ın rızasını isteyerek değerlendirebilene geçmişindeki tüm hataların bir kalemde silineceği müjdesinin verildiği geceler..

Ebu Hurayra Radıyallahu Anh şöyle dedi:
“Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem:
“Herkim imanla ve ecrini Allah’tan umarak Ramadan orucunu tutarsa onun geçmiş günahları mağfiret olunur. Herkim de imanla ve ecrini Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları mağfiret olunur’ buyurdu.” (Buhari 1868, Müslim 760/175)

Kardeşlerim, Allah subhanehu ve teala zamanı yaratmış ve zaman içinde birbirinden daha faziletli dilimler tayin etmiştir. Kaçırdığımız fırsatları tekrar yakalayabilelim diye, salih amellerimizi kat kat artırabilelim diye ve daha bir çok hayırlar murad ederek bu şekilde takdir etmiştir. Nitekim hüküm O’nundur dilediği şeye dilediği değeri verme yetkiside O’nundur.

Allah subhanehu ve teala tüm sene içerisinde fazilet bakımından iki tane on günlük zaman dilimi takdir etmiştir.

Bunlar: Ramadan bayramı ile neticelenen Ramadan ayının son on günü ve Kurban bayramı ile neticelenen Zilhicce ayının ilk on günüdür. Yani hac günleri dediğimiz 10.günü Kurban bayramı olarak neticelenen günler. İslam alimleri bu çok kıymetli iki zaman diliminin hangisinin daha hayırlı olduğu hususunda karar verememişlerdir. Öylesine değerli günlerdir bu günler.

İşte bu değerli günler şuan itibari ile önümüzde bizi bekliyorlar. Değerlendirilmek ve ömrümüze ömür katmak, sevabımızı katlamak ve eski defterleri sildirmek için.. Sonunda gerçekten bayram yapabilmek için.. Bayramın tadına gerçek manada varabilmek için.. Bayram bundan başka ne ifade eder ki?

Geçen bir çok on gün gibi bunlarda hiç farkında olmadan geçecekler ve biz yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımızla başbaşa kalacağız kardeşlerim. Lütfen bu günleri en güzel şekilde değerlendirmeye çalışalım. Lütfen bu günleri gösteriş yarışmasına dönüştürdüğümüz bayram hazırlıklarına heba etmeyelim.. Gerçek bayramı idrak etmenin ruhundan mahrum kalmayalım.. Lütfen birbirimize daha iyi görünmek için alış veriş yerlerini doldurmayalım.. Allah’ın rızasını kazanmak için, kaçırdığımız fırsatları yakalamak için, amel defterimizin sayfalarını kat kat arttırmak için uğraşalım. Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellemin geçirdiği on gün gibi bir on gün geçirelim. Bu on günde kendimizi gücümüz yettiğince Rabbimize adayalım.

Aişe (r. anhâ) anlatıyor:
"Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) Ramadan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramadanın son on gününde ise çok daha çok çaba gösterirdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı…" (Buharî, Fadlu Leyleti'l-Kadr 5, Muslim, î'tikâf 8, (1175); Ebu Dâvud, Salât 318; Tirmizî, Savm 73; Nesâî, Kıyâmu '1-Leyl 17)

Aişe (r. anhâ) anlatıyor:
"Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) vefat edinceye kadar Ramadan'ın son on gününde itikafa girer ve derdi ki: "Kadir gecesini Ramadan'ın son on gününde arayın.” (Buhârî, Fadlu Leyletü'l-Kadr 3, İtikâf 1,14; Müslim, İtikaf 5, (1172)Kadir Gecesi Hangi Gecededir?

Kadir gecesinin Rabbimizin hikmeti gereği hangi gecede olduğu kesin olarak belirtilmemiş ve Ramadan ayının son on gecesinin tek sayılı gecelerinde aranması gerektiği bildirilmiştir.

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
“Sizler Kadir gecesini Ramadanın son on günündeki tek gecelerde arayınız’ buyurdu.” (Buhari 1870, Müslim 1169/219)

Zerrubnu Hubeyş Rahmetullahi Aleyh dedi ki :

“Ubeyy bin Ka’b (Radiyallahu Anh)’a kardeşin Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anhuma):

−Seneyi ihya eden kimse kadir gecesine isabet eder diyor dedim.
Ubeyy (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
−Allah ona rahmet etsin, insanların ona güvenib dayanmasını istememiştir. Oysa o, kadir gecesinin Ramadanda, Ramadanın son on gününde ve yirmi yedinci gecede olduğunu elbette bilir. Sonra istisna etmeksizin yemin etti ve:
−Kadir gecesi yirmi yedinci gecedir dedi.
Ben:

−Ya Ebe’l-Munzir, hangi şeye dayanarak böyle söylüyorsun dedim.
Ubeyy (Radiyallahu Anh):
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in haber verdiği alamet veya ayetle, güneş o gecenin sabahında şuasız olarak doğar dedi.”
(Muslim 1169/220, Ebu Davud 1378)Kadir Gecesinde Nasıl Dua Etmeliyiz?

Aişe validemiz Allah Rasulu sallallahu aleyhi ve selleme "Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim?" diye sorunca Allah Rasulu "şu duayı oku" buyurdu:
"Allahım! Sen avfedicisin, cömertsin. Avfetmeyi seversin. Beni de affet." (Müsned)

Değerli kardeşlerim, Rabbim hepimize bu çok özel zaman diliminin değerini idrak etmeyi ve en güzel şekilde değerlendirebilmeyi nasip etsin. Bu on günü en güzel şekilde değerlendirebilmemiz için gücümüze güç katsın. Bizi bu on günün sonunda affolunanlardan ve cehennemden azad olunanlardan kılsın. Rabbim bize gerçek anlamı ile bayram yaşatsın. Amiiin.

Allah'a emanet olun kardeşlerim..
Dualarınızda unutmamanız dileği ile..

Saliha Yıldız
Yitirilmiş Manalar
Selamunaleykum bugün kadir gecesi için hangi zikirleri çekelim ve nasıl ibadet edelim soylermisiniz:)
 

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum bugün kadir gecesi için hangi zikirleri çekelim ve nasıl ibadet edelim soylermisiniz:)
Aleykum selam kardeşim. Öncelikle kadir gecesinin 27. gece olması sabit değildir, peygamberimiz sav son 10 günün tamamında ve tek gecelerde kadir gecesini aramamızı öğütlemiş. Bu 27. gece de kadir gecesi olabilir veya olmayabilir.

İbadet olarak bu konunun başındaki dua okunur, bunun dışında özel bir ibadet bilgisi yoktur. Sadece her zaman yapılan nafile ibadetler daha yoğun olarak yapılır, namazların kıraatleri uzatılır, 100 rekat gibi rekat sayısı artırılmaz. kur'an okunur, sünnetteki tesbihatlardan yapılır, vakit mümkün olan en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılır.
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Frm. Yöneticisi
Rabbim bu hayra muvaffak kılsın cümlemizi
 

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Şayet KadirGecesi (Ramazan’ın son on gününe değilde) senenin her hangi bir gecesine gizlenmiş olsaydı, o geceyi idrak edebilmek için bütün seneyi ibadetle geçirirdim.”

İbnu’l-Kayyım Rahimehullah
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt