Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
image.jpeg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Her şeyden önce çok nazik bir insandı. Bizleri mutlu etmek için elinden geleni yapardı. Ben Abdullah'la evlenmeden önce İslâmi bilgisi zayıf bir insandım. O, her gün 2-3 saatini benim eğitimime ayırırdı.

Bana Müslüman bir ailenin nasıl olması gerektiğini, Allah yolunda çekilen sıkıntıların faziletini anlatırdı.

Beni yetiştirdiğine karar verdiği zaman da cihada çıkmak istediğini söyledi. Ben de seve seve kabul ettim. Çünkü beni hep, o ana hazırlamıştı.

Şehid Abdullah Azzam'in eşi Semira Avadlıh (vakit'ten alıntıdır)

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
يا نفسي إن لا تقتلي تموتي
(Ey nefsim savaşmazsan ölürsün)
هاذا حمام الموت قد صليت
(Bu ölüm kapanıdır içine atılmışsın)
وما تمنيت فقد أعطيت
(Ne istediysen sana verilmiştir)
إن تفعيل فعل هما هديت
(Şüphesiz yaptığında hidayete erersin)
{Abdullah B.Revaha }

#Mute savaşında sancağı alan 3.kişiydi şehit olmadan önce atın sırtında yazdığı son şiir..

Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Dünya ahirete götüren köprüdür. Onun üzerinden geçin , ama üzerini imar etmeyin."

Yahya b. Muaz rahimehullah

Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
* İmam Şâfiî rahimehullah kelâmî konuları tartışan bir topluluğu görünce bağırarak onlara şöyle dedi:

“Ya bizimle iyi bir komşuluk yaparsınız ya da bizim yanımızdan kalkar gidersiniz.”

Nasr b. İbrâhîm el-Makdisi, Muhtasaru Kitâbi’l-Hucce ala Târiki’l-Mehacce.

Rubeyyi Çevrimdışı

Rubeyyi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kalbine ilahi bir nur penceresinin açılmasını isteyen şu dört şeyi yapsın:

1- Günün belli bir vaktinde yalnız kalsın ve huzura dalsın.

2- Midesini pek fazla doyurmasın.

3- Sefih kimselerle düşüp kalkmayı bıraksın, kötü kimselerle düşüp kalkmasın.

4- İlimleriyle yalnız dünyalık arzu eden kimselere yaklaşmasın.

İmam Şafi rahimehullah.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
يا نفسي إن لا تقتلي تموتي
(Ey nefsim savaşmazsan ölürsün)
هاذا حمام الموت قد صليت
(Bu ölüm kapanıdır içine atılmışsın)
وما تمنيت فقد أعطيت
(Ne istediysen sana verilmiştir)
إن تفعيل فعل هما هديت
(Şüphesiz yaptığında hidayete erersin)
{Abdullah B.Revaha }

#Mute savaşında sancağı alan 3.kişiydi şehit olmadan önce atın sırtında yazdığı son şiir..

CazakALLAHul hayr kardeşim

Şiir konusunda kaynak içerikli bu paylaşımlarını, şiir bölümüne bir konu açıp hepsini orada paylaşırsan şiir bölümünün en başına sabitlerim inşaALLAH hem senin için hem bizim için daha hayırlı olur inşaALLAH

sen konuyu aç ben sabitlerim

Rubeyyi Çevrimdışı

Rubeyyi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn kayyım el-cevziyye şöyle dedi: "Zikir, kalbe hayat kazandırır.
.
Ben, Şeyhü’lİslam İbni Teymiye'nin (Allah Teâlâ ona Rahmet etsin) şöyle dediğini işittim: “Kalp için zikir, balık için su ne ise odur. Sudan ayrıldığı zaman balığın hâli ne olur?”
.
Zikir, kalbin ve ruhun gıdasıdır.. Kul ondan uzaklaştığı zaman, kalbi ve ruhu gıdasından uzak tutulmuş ceset gibi olur.
.
Bir defasında Şeyhü’l-İslam İbni Teymiye’nin yanında bulunuyordum. Sabah namazını kıldıktan sonra oturup öğleye yakın bir zamana kadar Allah Teâlâ’yı zikretti ve sonra bana dönerek şöyle dedi: “Bu benim kahvaltımdır. Eğer ben bu kahvaltıyı yapmayacak olursam, bütün gücüm ve kuvvetim dağılıp gider.” Veya buna yakın bir söz söyledi.
.
Bir defasında yine bana şöyle demişti: “Ben, sadece biraz istirahat etmek ve nefsimi biraz dinlendirmek için bâzen zikri terk ederim ki; bununla yeni bir zikre . hazırlanabileyim” veya bu mânada bir söz söylemişti.
.
Zikir, kalbin cilâsıdır. Onun pasını giderir ve onu parlatır. Bu husus daha önce bir hadis-i şerifte geçmişti. Her şeyin bir pası olduğu gibi, kalbin pası da gaflet ve hevâdır. Kalbi parlatan cilâ ise zikir, tevbe ve istiğfardır."

Kitap: Zikir ve zikrin faziletleri s.103

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt