Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
EdTmV-pXsAE5BbE

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
26391

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Abbas (ra) şöyle demiştir:
"Bu dünyada nasıl sevinebiliriz ki; önümüzde ölüm, kabir, kıyâmet, Sırat köprüsü ve ALLAH Teâlâ’nın huzurunda hesap verme gibi birbirinden ağır ve zor olaylar vardır."

Gazali İhyau ulumiddin

İbn Abbas (ra) şöyle demiştir: "Yalnız kalan kimseye vesvese ve evham musallat olmasaydı, ben insanlarla görüşmezdim. Çünkü günahların hemen hepsi, insanlarla görüşmenin sonuçlarıdır."

Gazali İhyau ulumiddin

İbni Abbas (ra) şöyle demiştir:
"Kıyâmet gününde en evvel cennete davet edilenler, her hâl ve durumda ALLAH Teâlâ'ya hamd edenlerdir."

Gazali İhyau ulumiddin

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kafirler bir kutlama yapıyor diye bizde illa alternatif bir kutlama yapamayız.
Örneğin onların yılbaşı kutlaması var diye biz hicri yılbaşı kutlaması yapamayız veya Hz İsa'nın doğum günü için yapılan noel'e nispet Hz peygamber için kutlu doğum Proğramı yapamayız.
Çünkü biz sünnet ehli bir ümmet olmaya talibiz.
Sünnet ve Kuran ehli olmaya çalışan bizler Hristiyan ve Yahudilere benzemeye reddiye içerisinde olmamız gerekirken nasıl olurda onların yaptığı batıl faaliyetlere benzeşen kitlesel kutlamalar tertip ederiz?

Hz Peygamberin, onun seçkin, fakih sahabelerinin ve temiz halifelerinin yapmadığı ve istemediği organizasyonları nasıl icraa ederiz? Bizler bidatçimiyiz?

Aksi halde Hz Muhammed Aleyhisselam'ın uyardığı şu insanlardan oluruz..

Ebû Said el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Sizden öncekilerin yolunu karış karış, adım adım takib edeceksiniz. Hatta o kadar ki; şayet onlar bir keler deliğine girseler siz de arkalarından girmeye kalkışacaksınız.”

Râvi Ebû Said diyor ki:

- Böylesine kendilerine uyacağımız bu bizden öncekiler Yahudi ve Hıristiyanlar mıdır, ey Allah’ın Resûlü? diye sorduk.

- “Onlardan başka kim olabilir ki?” buyurdu.

- Hakan Cahit Çiftçi

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanların İhtiyacını Gidermek!!!

İbnu'l Kayyim rahmetullâhi aleyh der ki:

"Şeyhu'l İslam İbnu Teymiyye insanların İhtiyacını gidermek için çok çalışırdı.
Çünkü bilirdi ki, o başka birine her yardım ettiğinde Allah da ona yardım edecekti."

Ravdatu'l Muhibbîn

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir bedevi Basra’ya gelmiş ve oradakilere:
—Bu beldenin efendisi kimdir, diye sormuş.
Ahali:
—Buranın efendisi Hasan-ı Basri’dir, demiş.
Bedevi:
—Peki, ne ile onların efendisi olmuş, diye sual etmiş.
Ahali:
— İnsanlar onun ameline ihtiyaç duyar, o ise onların dünyalıklarından uzak durur, diye karşılık vermiş.
(Câmiu’l-Ulum ve’l-Hikem, İbn Receb el-Hanbelî, sf, 414)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh İbn Useymin, vefat etmiş olan hocası Şeyh Abdurrahman Sadi'yi rüyasında görür.

Şeyh Sadi'ye; "Sizin için Allah'ın önünde en faydalı bulduğunuz şey nedir"? diye sorar.

Şeyh Abdurrahman Sadi şöyle cevap verir ; "Güzel ahlak"

......
Güzel Ahlaklı Olmak Kolay Değildir!

قال سعيد بن العاص : يا بني، إن المكارم
لو كانت سهلة يسيرة لسابقكم إليها اللئام،
ولكنها كريهة مرة لا يصبر عليها إلا من عرف
فضلها ، ورجا ثوابها .

مكارم الأخلاق لابن أبي الدنيا

Saîd bin Âs der ki: "Ey Evladım! Eğer güzel ahlaklı olmak kolay olsaydı, kötü insanlar bu konuda sizinle yarışırdı.
Lakin bu nefse kötü ve acı gelir. Buna ancak faziletini bilen ve sevabını uman kişi sabredebilir."

Mekârim'ul Ahlak - İbnu Ebi'd Dünya

Güzel ahlaklı olmak zor ve meşakkatli bir şeydir. Lakin aynı zamanda ecri ve fazileti büyüktür.

Evvela güzel ahlak Nebimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in gönderiliş sebeplerinden biridir.
Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Ben, güzel ahlakları tamamlamak üzere gönderildim."

Yine Kıyamet gününde de güzel ahlakın büyük bir fazileti vardır.
Efendimiz şöyle buyurur: "Kıyamet gününde kulun tartısında en çok ağır basacak şey, güzel ahlaktır."

Aynı zamanda güzel ahlak sahibi olmak, cennette Nebimize komşulukta yakın olmayı gerektirir.

Nebimiz şöyle buyurmuştur: "Cennette bana menzili en yakın olanlarınız, güzel ahlaklı olanlarınızdır."

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mücahidin Uykusu Gece Namazından ve Gündüz Orucundan Daha Faziletlidir

Ebu Hureyre (Radıyallahu Anhu) şöyle demiştir: Sizden biriniz sağ kaldıkça geceleri namaz kılmaya gündüzleri de iftar etmeksizin oruç tutmaya güç yetirebilir mi? Kendisine ey Ebu Hureyre bunu kim yapabilir? Dendiğinde, nefsim elinde olan Allah’a yemin olsun ki mücahidin Allah yolundaki uykusu bundan daha hayırlıdır, demiştir.

Eğer mücahitlerin uykuda olanın derecesi bu ise, acaba geceleri namaz kılan, gündüz oruç tutan mücahidin derecesi nasıldır? Eğer bu onlardan gafil olanın derecesi ise acaba bir fiil cihad edenin derecesi nasıldır? Ve yine bu onların ayakkabı ipinin mertebesi ve şerefi ise yaptıklarının mertebesi ne olur.

Şüphesiz bu açık fazilettir. Bunun için çaba gösterenler cennet için kollarını sıvasınlar. Onun kaybeden ihmalkâr ve acizlerde ağlasınlar. Onun dışında ömrünü kaybedenlerde hüzünlensinler.

Allah’ım! Kurtuluş vesilesini bize göster ve kolaylaştır. Rahmet ve İnayet nazarıyla bize bak. Sen her şeye kadirsin.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radıyallahu Anhu) şöyle demiştir: Sizden biriniz sağ kaldıkça geceleri namaz kılmaya gündüzleri de iftar etmeksizin oruç tutmaya güç yetirebilir mi? Kendisine ey Ebu Hureyre bunu kim yapabilir? Dendiğinde, nefsim elinde olan Allah’a yemin olsun ki mücahidin Allah yolundaki uykusu bundan daha hayırlıdır, demiştir.
Bu hangi kaynakta geçiyor?

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1598321431248.jpg
    FB_IMG_1598321431248.jpg
    118.4 KB · Görüntüleme: 43
Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Rasulullah s.a.v den günümüzde en çok lazım olan hadislerden birtanesi değerli kardeşlerim bir müslümanın sıkıntısını gidermek için ne yapıyoruz geleli bu müslüman canından malından eşinden çocuklarından ayrı hicret etmiş biriyse ve yalnızca Allah swt dinini yeryüzüne hakim kılmak için mücadele eden biriyse Allah swt ne kadar samimi olduğumuzu en iyi bilendir.

IMG-20200714-WA0003.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir adam Süfyan es-Sevrî’ye gelip:

“Bana tavsiyede bulunur musun?” diye ricada bulununca Süfyan es-Sevrî şu kıymetli tavsiyede bulundu:

“Dünyada ne kadar kalacaksan dünyan için o kadar çalış.

Ahirette ne kadar kalacaksan ahiretin için o kadar çalış.”

[Hilyetül evliya, 7, 56]

Screenshot_20200825-234930.png

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
‎أن حبيب بن أبي ثابت نهم، عن يختی بن جعدة، قال: قال عمر: " لولا ثلاث
‎الأخي أن أكون قد لقي الله: لولا أن أضع جبهتي لله، أو أجلس في مجالس ينتقی
‎فيها طيب الكلام كما ينقى جيد الثمر، أو أن أسير في سبيل الله لك "، رواه عن حبيب،
‎منصور بن المغير، والثوري، والمسعودي في جماعة

⚜ Ömer b. el-Hattâb رضي الله عنه der ki:

“Üç şey olmasaydı ölüp Allah'a kavuşmayı dilerdim.
Biri, Allah için alnımı secdeye koymamdır. Diğeri, güzel hurmanın
kötüsünden seçilmesi gibi güzel sözlerin seçilip konuşulduğu meclislerde bulunmamdır. Diğeri de, Allah yolunda cihada katılmamdır.”

📚 [Hilyetu'l Evliya; Ebu Nuaym]

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1599850630158.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Davud et-Tai, Süfyan'a şöyle der;

"Soğuk sulardan içiyorsun, en lezzetli yemekleri yiyorsun, gölgeliklerden yürüyorsun hâl böyleyken ne zaman ölümü ve Allah'la buluşmayı seveceksin?"

Süfyan ağlar..

......
"Allah'ım sen affedicisin affetmeyi seversin beni affet." Duâsını çoğaltın.

İbn Kayyım rahmetullahi aleyh diyor ki: "Allah seni affederse sen istemeden ihtiyaçlarına cevap verir."

Üst Ana Sayfa Alt