Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Osmanlı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı öyle bir Devletti ki Hem İyi tarafları vardı Hem Kötü tarafları. Osmanlı hakkında net birşey söylemek mümkün değil. Yalnız Müslümanları en azından Koruyordu Yahudi ve Haçlılara karşı bu tarafı çok iyidir. diğer taraftan ALLAH cc'nin hükümlerini terk edip Padişah kanunlarıyla tam bir Mutlak Monarşi devleti olmuştu son Zamanlarında..

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yavuz ( bu da pek muteber kelime değildir ama kullanılıyor işte) Hilafeti almadı zaten halifelik de Osmanlı da son dönemlere dek pek kullanılmadı . Hatta Yavuzdan evvelkilerin mesela Emevilerinde Halifelik lafını kullanmadığı söylenir emirül müminin falan kullanılır derler . Her ne pahasına olursa olsun hataları savunma "bir başka bakış açısı ile saldırma" derdine düşşenler ise sanırsam imam masumla Katolik papası arası bi şey sevdasındadırlar . Osmanlı insanlardna oluşur hepsinin de günahı ve hatası vardır. Ama genel manada ele alınması bence yanlış . Kim ne derse desin istediği kadar anti kemalistlik yapsın Vahdettinle , Fatih'i aynı kefeye koymam yani :)

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı devletini seviyorum fakat şunu da belirtmek gerekir onun iyi yönlerini örnek alırım (Allah ve resulüne bağlılık,Şeriatın uygulanması,cihadi özelliği) kötü yönlerini ise reddederim(saltanat,tasavvufi yönü,türbeler,bazı bidatlar v.s.) ama sonuçta hatasıyla sevabıyla bir İslam devletiydi.Ve halkı da müslüman bir halktı.Bizim üzerimize düşen görev Osmanlı devletinden bile daha güzel olacak olan ve bidatlardan uzak, saf ve temiz akideyle daha iyi bir İslam devletinin kurulması için çalışmak.Ama müslüman atalarımız Osmanlıyı da hürmetle anmak.İyi yönlerini örnek almak kötü yönlerini terketmek.

zamane genci Çevrimdışı

zamane genci

Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı devletini seviyorum fakat şunu da belirtmek gerekir onun iyi yönlerini örnek alırım (Allah ve resulüne bağlılık,Şeriatın uygulanması,cihadi özelliği) kötü yönlerini ise reddederim(saltanat,tasavvufi yönü,türbeler,bazı bidatlar v.s.) ama sonuçta hatasıyla sevabıyla bir İslam devletiydi.Ve halkı da müslüman bir halktı.Bizim üzerimize düşen görev Osmanlı devletinden bile daha güzel olacak olan ve bidatlardan uzak, saf ve temiz akideyle daha iyi bir İslam devletinin kurulması için çalışmak.Ama müslüman atalarımız Osmanlıyı da hürmetle anmak.İyi yönlerini örnek almak kötü yönlerini terketmek.
Doğru bir yaklaşım sonuçta ne kadar tartışmasını yaparsak yapalım geçmiş düzelecek bir şey değildir.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Osmanlı veya başka bir devlet, oluşum veya şahıs. Kuran ve Sünnette hiç kimseye torpil yoktur. Ne kadar islâmî ve tevhîdî veya sünnî gözükse de bu unsurlar. Osmanlı gelmiş geçmiş bir ümmet. Eğer sahih yollarla bize ulaşan iş, icraat, akide ve amelleri varsa, ismine ve cismine bakılmaksızın Kuran ve Sünnete ve Selefe arzedilir. Sonra hüküm düşer. Yok efendim o ve şu zaat şu ve şu unsur hakkında şöyle şöyle dedi. Ve o zat öyle dediyse o unsur öyledir ve buna muhalefet eden sapıktır diyen, en ahmak ve en cahil mahluk olsa gerek. Kişilerin sözleri hüccet değildir İslam da. Hüccet ancak ve ancak Kuran, Sünnet ve Sahabenin İcmâsıdır. Bundan başka ricallerin sözleri hiç birşey ifade etmez. Sonuç olarak Osmanlının akide-amelleri, iş ve icraatleri herkesçe araştırılabilecek vakıâlar.

Allah SwT asâbiyetten, atalar dininden ve atalar sempatizanlığından korusun, akide ve amellerde ihlas, istikamet ve sebat versin. Amin.

Allâhu a'lem.

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim gördüğüm Osmanlıyı tamemen tekfir edenler Darultewhid tayfası ve onuda tekfir etmekte olan Facebook ve Youtubeda meşhur bir şahıs var tekfir listelerine sahip o başka tamamen tekfir eden görmedim Hak yayınlarıda herkesi tekfir eder ama Osmanlıda dururlar Ebu Ubeydede kesin konuşmaktan kaçınıyor ve bir hatayada düşüyor İmam Birgivi hiç bir zaman Şeyhulislam olmamıştır Cihad eden gruplarda Osmanlıyı müslüman olarak görürler genelde tekfir edenine rastlamadım benim analizim bu akhiler genel olarak gördüklerim bunlar

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Khaled21!Osmanlıyı sadece “darultavhidçiler” tekfir etmiyor. Zamanında Muhammed bin Abdil Vehhabın torunları da tekfir etmişler. Ama bu tekfirlerinde haklımı olmuşlar haksızmı olmuşlar bilmiyorum.Bu konuda İbn Abdil Vehhabın torunu Süleyman ibn Abdullah "Ed-Delail fi Hukm Muvalet Ehl El-İşrak" adlı bir kitab yazmıştır. Bu konuda kitab yazanlardan biri de Hamad bin Atiktir.Yazdığı eserin ismi ise şöyledir: “Sebilun Necat val Fikek min Muvalat El-Murteddin va El-Etrak” (Mürtedler ve Türkler ile dostluktan kurtulmanın yolu) Bu konu hakkında Necdilerin meşhur fetva kitabı sayılan Ed Durerus Seniyye adlı kitablarında bir çok “fetva” var.Günümüzde ise Osmanlını tekfir edenlerin en meşhuru Nasir bin Hamad El-Fahdtır. Kendisi Suud zindanlarında şuan esirdir.Ayrıca Osmanlı devletini tekfir etmeyen bir sürü meşhur ulema var. Mesela Allametuş Şam İbn Abidin (rahimehullah) Allame Alusi (rahimehullah) vs.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kimin tekfir edip etmediğine bakmayın. Türkler 'İslam'la nasıl tamışmış. Osmanlının zeminini kim kurmuş. Nasıl bir Tevhid ve Sünnet anlayışına sahipti bu insanlar. Ona bakın. Yok o osmanlıyı övdü yok o tekfir etmedi ama şu ve şunlar tekfir etti diyerek işin içinden çıkılmaz. Kuran ve Sünnette torpilsizlik o kadar keskin ki. Allah SwT Rasûlullah Saws'i dahi uyarmış. Eğer O'na Azze ve Cell şirk koşarsa bütün amellerinin boşa gideceğini ve kaybedenlerden olacağını. Rasûlullah Saws hakkında dahi böyle bir ikaz varsa başkalarının halini siz düşünün. Osmanlı balkanlara İslamı falan getirmemiş. Getirdiği şey şamanizm-alevî-sünnî-batınî şirkler ve bidatlerle dolu bir Din. Ha. Kendi indinde islâmî saydığı değerler için cihad ettimi? Etti. Rumlara karşı savaşıp fetihler gerçekleştirdiler mi? Gerçekleştirdiler. Evet. Ama bunların Şirk ile beraber hiç bir faydası yoktur İslam'da. Bu hakikati kimse inkâr edemez. Ancak ceddinin sempatizanı biri inkâr eder bunu. Bazı insanlarda türkleri bugün ki savaşa teşvik etmek için Osmanlının cihad ruhunu dile getiriyorlar ve övüyorlar. Ama buda hakkı batıl ile karıştırmaktan başka birşey değil. Cihad ancak hâlis tevhid ve Sünnet üzerine bina edildiğinde bir mana bulur. Şirk üzerinde ise ancak iflas olmuş ve toz haline gelip rüzgar tarafından savrulup yok olmuş ameller bina edilir. Bu hakikatleri ancak taassub sahibi insanlar ve cihadı, tevhidin önüne geçiren insanlar inkâr eder. Bu söylediklerim elbette Osmanlıda gelmiş geçmiş herkes için değildir. Ama genel anlamda Osmanlıda Şirk ve Bidatler hakimdi ve Batınî-Alevî-Sünni-Tasavvufî-Şamanist bir oluşum vardı. Bunu inkâr eden araştırsın. Ben bütün bunları eski bir Osmanlı hayranı olarak söylüyorum. Havadan sallamıyorum.

Allah SwT zillet içinde bocalayan bu ümmeti sahih ve selim İman ve Sünnet üzerinde birleştirsin. Amin.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Zümer Sûresi 64-66, İbnu Kesîr Tefsîri;

«De ki: Bana, Allah'tan başkasına ibâdet etmemi mi emredersiniz ey câhiller?» âyetinin nüzul sebebi olarak İbn Ebu Hatim ve başkaları İbn Abbâs'tan şöyle bir olay naklederler:

Bilgisizlikleri nedeniyle müşrikler Allah Rasûlü (s.a.)nü kendi ilâhlarına ibâdete çağırdılar. Şayet o böyle yaparsa, onlar da Allah Rasûlü ile birlikte onun ilâhına ibâdet edeceklerdi. İşte bunun üzerine:

«De ki: Bana, Allah'tan başkasına ibâdet etmemi mi emredersiniz ey câhiller? Andolsun; sana da, senden öncekilere de vahyolunmuştur ki: Eğer Allah'a ortak koşarsan, şüphesiz amellerin boşa gider ve muhakkak hüsrana uğrayanlardan olursun.» âyetleri nazil oldu.

Bu, Allah Teâlâ'nın şu kavli gibidir: «Eğer onlar da şirk koşsalardı, yapageldikleri şeyler boşa çıkardı.» (En'âm,88).

«Hayır, (sen, seninle beraber olanları; sen ve sana tâbi olarak seni tasdik edenler) yalnız Allah'a ibâdet et ve şükredenlerden ol, (ibâdeti tek ve ortağı olmayan Allah'a tahsis et)».

Zümer Sûresi 64-66, Taberî Tefsîri;

Ey Muhammed, de ki: "Ey cahiller, bana, Allahtan başkasına ibadet etmemi mi emrediyorsunuz?

Ey Muhammed, kavminin müşriklerinden, seni putlara davet edenlere de ki:

"Ey Allahı bilmeyen cahiller, sizler benim, Allanın dışındaki zarar veya menfaat veremeyecek olan şeylere tapmamı mı istiyorsunuz? Ben bunu asla yapmam. Sizleri de Allaha ibadete davet ederim.

Ey Muhammed, sana da senden öncekilere de: "Yemin olsun ki eğer Allaha ortak koşarsan muhakkak amelin boşa gider ve mutlaka hüs*rana uğrayanlardan olursun." diye vahyolundu.

Hayır, Allaha kulluk et ve şükredenlerden ol.

Ey Muhammed, rabbin sana da senden önce gönderilmiş olan Peygam*berlere de şunu vahyetmiştir: "Yemin olsun ki eğer herhangi bir şeyi Allaha or*tak koşacak olursan amelin mutlaka iptal edilir, ondan hiçbir sevap kazanamaz*sın ve sen Allaha ortak koşmanla mutlaka hüsrana uğrayanlardan olursun.

Hayır, sakın sen, kavminin müşriklerinin, Allahı bırakıp da birtakım putlara kulluk etme emellerine uyma. Bilakis, yalnızca Allaha kulluk et ve onun sana vermiş olduğu nimetlere karşı şükredenlerden ol.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İmam Kurtubi, 'Asr Sûresi'nin Tefsîrin de, ed-Dehhâk'tan rivâyetle; İbnu 'Abbâs Ra, Sûre de geçen 'Hakkı'; "Yani 'Tevhid'." diye tefsir etmiştir.

Yine İbnu 'Abbâs Ra, Zâriyât Sûresi'nin 56. âyetin de geçen 'ancak bana ibâdet etsinler diye' kısmını; "Ancak beni Tevhîd etsinler diye" ile tefsir etmiştir.

Allah SwT şöyle buyurdu; "Ben, cinleri ve insanları, ancak Bana ibâdet etsinler diye yarattım." (Zâriyât/56)

Ve yine şöyle buyurdu SwT; "Ancak imân edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler." (Asr/3)

En doğrusunu Allah SwT bilir.

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Khaled21!
Osmanlıyı sadece “darultavhidçiler”tekfir etmiyor. Zamanında Muhammed bin Abdil Vehhabın torunları da tekfir etmişler. Ama bu tekfirlerinde haklımı olmuşlar haksızmı olmuşlar bilmiyorum.
Bu konuda İbn Abdil Vehhabın torunu Süleyman ibn Abdullah "Ed-Delail fi Hukm Muvalet Ehl El-İşrak" adlı bir kitab yazmıştır. Bu konuda kitab yazanlardan biri de Hamad bin Atiktir.Yazdığı eserin ismi ise şöyledir:“Sebilun Necat val Fikek min Muvalat El-Murteddin va El-Etrak” (Mürtedler veTürkler ile dostluktan kurtulmanın yolu)
Bu konu hakkında Necdilerin meşhur fetva kitabı sayılan Ed Durerus Seniyye adlı kitablarında bir çok “fetva” var.
Günümüzde ise Osmanlını tekfir edenlerin en meşhuru Nasir bin Hamad El-Fahdtır. Kendisi Suud zindanlarında şuan esirdir.
Ayrıca Osmanlı devletini tekfir etmeyen bir sürü meşhur ulema var. Mesela Allametuş Şam İbn Abidin (rahimehullah) Allame Alusi (rahimehullah) vs.
Ben günümüzü kastetmiştim yanlış anlaşılmışım galiba

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Osmanlı tarihe gömülmüş bir devir ve imparatorluktu.O hastalandı ve öldü.Şu andaki devlet ise hasta ve etrafına küfür hastalığı yayan bir yapı.Bu hastalığa sebep olan virüsleri herkese açıklamak gerekir.Siz bu salgın hastalıktan kendinizi korumaya mı çalışırsınız yoksa,ölmüş olan birisinden korunmaya mı çalışırsınız.Ölmüş olan hastaları bırakalım da sadece ölümlerinden ibret alalım.Onların ölümü bize sadece bir ibret vesikası olarak kalmalı.Şu anda ise içinde bulunduğumuz ve bizi tehdit eden hastalığı bu ibret vesikasına bakarak ya tedavi etmeliyiz yada bu hastalığın virüslerinden kendimizi korumalıyız.

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hilafet olsunda Osmanlı hilafeti gibimi olcak bu sıkıntı çıkarabilir Osmanlı sakatsa hizbut tahrircilerin yaptığı gibi Osmanlı vurgusunun yapılması ne kadar doğru 1924 de hilafet kaldırıldı tamam ama çokmu düzgündü o hilafet bu soruların cevapı verilmesi lazım bazı sufilerde mesela hilafet hilafet diyorlar ama benimsedikleri Osmanlı

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlışları vardır, doğruları vardır. En büyük hatalarından biri tarikatlara göz yummasıdır. Ama unutmayalım ki, Balkanlar'da ezan okuunuyorsa Osmanlı sayesindedir. Hatta belki şöyle nile diyebiliriz. Biz Türkiyeli Müslümanlar olarak sünni isek Osmanlı sayesindedir. Rafızilerin Anadolu'daki etkinliğini sınırlamıştır Osmanlı. Ama dediğim gibi hataları da vardır. Dönem dönem içki içen padişahlar olmuştur. Genelevler yaygındır vs. Benim şahsi görüşüm: Ben seviyorum. En azından, Fatih'i, Yavuz'u ve 2. Abdülhamid'i seviyorum.
genelevler son dönem açılmıştır

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tekfircilerin vereceği cevaplar genelde bu çocuğun söyledikleri gibi olacağından o görüşte olanların cevaplarını toplu olarak ekliyorum.

​Soru:Selamun Aleykum Hocam,Osmanlı devleti hakkında bilgi verirmisiniz? Bu konuda hehangi bir kaynak,kitap mevcut mudur?

Cevap;Aleykumselam kardesim; Sunu iyi bilmek gerekir ki sevgili kardesim bu konunun dayandigi yer tarihi nakillerdir. 700 sene kocabir toplumu irade etmis bir devletin basindan sonuna o topraklarda yasayan herkesin ayni hukumde oldugunu ancak ahmak soyleyebilir. O donemde Osmanli topraklarinda yasayan muslumanlar muslumanca kafirlerde kafirce muamelati hak etmislerdir. Bu onemli mukaddimeden sonra sunu belirtmek gerekir ki Osmanli da cok garip farkli donemler mevcuttur. Bir donem cok acik kafirler seyhulislam olabiliyorken bir donemde Imam Birgivi gibi sunnet sahibi tasavvuf sirkinin karsisinda duran birileri seyhulsilam olabiliyor. Dolayisi ile net bir sey sahislar hakkinda konusmak ve genelleme yapmak dogru olmaz. Ancak devlet hakkinda ki duruma gelince Osmanli devletinin tasavvuf sirkini yaydigini ve destekledigini akildan mahrum olan mecnundan baskasi inkar etmez. Nitekim o donemde Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini kufur ile itham edince Osmanli devleti bir kitap hazirlatarak devleti savunmaya calismislardir. Bu kitap Bursadaki Osmanli kutuphanesinde hali hazirda mevcuttur. Bu kitapta acik ibareler ile Osmanli devletini Bektasilik, Alevilik, Naksibendilik gibi tarikatlari maddi ve manevi olarak desteklemis ve yayilmasi icin elinden geleni yapmistir demislerdir. Dolayisi ile Osmanli genel olarak kabir sirki olarak bilinen sirki devlet eli ve sultasi ile yayan bir merci olmustur. Nitekim kabirlerin ve turbelerin en cok dunyada yaygin oldugu ulkelerden biri olmamizda bunun acik delillerindendir. Bu yuzden Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini tekfir etmislerdir. Hatta Osmanli ordusuna yardim eden Magrip koylerini de tekfir etmislerdir. Birazcik tarih okuyanlarda bilirler ki Muhammed bin Abdulvehhabin kurdugu seriat devletini Seyhin vefatindan sonra yikan Osmanlinin Misir valisinin oglu Ibrahim pasadir. Ibrahim pasanin bugun Misirda heykelleri vardir. Nitekim Misir valisi Mehmet Ali Pasa daha sonra Osmanliya da isyan ederek bagimsizligini ilan etmistir. Daha sonra ingilizler ile anlasmistir. O donemde batidan kufur kanunlarini ilk ithal edip halka dayatan da Misir valisi Mehmet ALi Pasadir. Onlar bir ummettir gelmis ve gecmislerdir. Onlarin amelleri onlara bizimkilerde bizedir. Dolayisi ile bu mesele de bize zulm ederek Osmanlinin torunlari olan turkleri dedelerinizi tekfir ediyorlar diyerek tevhid ehline karsi kiskirtan ve onlara dusmanlik edenlere ragmen hak Allahin dilemesi ile yayilacaktir.

bu soruyu cevaplayan adam harbi salaktır imam birgi tasavvuf karşıtı değildir tüm tasavvuf silsilesini severdi beyazıdı bistamiden tutun hepsini sadece o dönemdeki bazı özelliklede tırnakla yazıyorum ''bazı'' tarikatları sapık hareketlerinden dolayı tenkid etti ve tarikatı muhammediyeyi yazdı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt