Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

oy kullanmayı caiz görenlere

E Çevrimdışı

Ebu AbdulCelil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Şu soruma kısa cevap verecek bir kardeş arıyorum:

Türkiye'de yaşayan güçsüz, zayıf, parçalanmış, bir ordusu olmayan 2 kardeş müslümansınız. Bu ülkede küfür sistemi hakim. 2 tane firavunu var bu ülkenin ve bunlar sana oy hakkı vermişler. Sen oy atmadan önce sonuçlara bakıyorsun ki bunlardan 1. sinin oyu 2. sinden bir fazla. Senin ve kardeşinin oyları ise hangi firavunun ülkeyi yöneteceğini belirleyecek.

1. firavunun ataları senin karını kızını soymuş, takke ve sakalına izin vermemiş ve Kuranı Kerimleri yakmış.

2. firavun ise dilediğin gibi ibadet etmene ve İslam'ı anlatmana izin veriyor. Çocuklarına Kuran'ı öğretmene karışmıyor.

Bu durumda İslam neyi emrediyor?

Şimdi siz stratejik bir senorayo kurmuş ve bu senaryo ile dinin aslından olan bir konuda doğru hükmü verebilmek için hangi strateji ile hareket edersiniz sorusunu soruyorusunuz.

Ancak şeri konularda insanların stratejilerinden önce bakılması gereken şeri hükümlerdir.

İnsan aklının stratejisinden daha üstün Allah'ın stratejisidir. Şeriatteki hüküm Allah'ın stratejisine uygundur. Ve şeri hükümler, Allah'ın stratejisinin yanısıra bizim bazen farkedemeyeceğimiz fayda ve hikmetleri taşır.

Neticede şeri hüküm ile hareket edersek fark etmemiş de olsak şeri hükmün uygulanmasından elde edeceğimiz faydalardan mahrum olmayız.

Biz aklımızın ürünü olan stratejik düşünmeyi bir kenara bırakıp öncelikle şeri hükümler ile meselelere çözüm bulmakla emredilmişiz. Şeriatin hüküm beyan etmedği yerde kendi stratejinizi uygulayabilirsiniz. Ancak şeriatin hükmü varsa aklınızın ürünü olan stratejiyi terk edip şeri hükme teslim olmak imanın gereğidir.

Sizin bu senaryonuzu biraz değiştirerek nasıl hareket edersiniz diye sormak istiyorum:

Türkiye'de yaşayan güçsüz, zayıf, parçalanmış, bir ordusu olmayan 2 kardeş müslümansınız. Bu ülkede küfür sistemi hakim. 2 tane firavunu var.

1. firavunun ataları senin karını kızını soymuş, takke ve sakalına izin vermemiş ve Kuranı Kerimleri yakmış.

2. firavun ise dilediğin gibi ibadet etmene ve İslam'ı anlatmana izin veriyor. Çocuklarına Kuran'ı öğretmene karışmıyor.

Şimdi 2. firavunun başa gelebilmesi için senden bir talepleri var. Eğer bu talebi karşılarsan 1. firavun başa gelecek eğer karşılamazsan ikinci firavun başa gelecek. Talep de şu: müslüman bir bayanı onlara seks kölesi olarak teslim edeceksin. Eğer teslim edersen 2. firavun başa gelecek ve rahat edeceksin. Teslim etmezsen 1. firavun başa gelecek.

Bu talebi karşılayıp O bayanı teslim eder misin ????

Ağrılıkta hafif bir oy pusulasını mühürleyip seçim sandığının yarığından içeri bırakmak Allah katında müslüman bir bayanı seks kölesi olarak kafirlere teslim etmekten günahca çok daha ağırdır.

Sıtmaya bakıp ölüme razı olmamak gerekir.

Sizin kurduğunuz senaryo hiç bir zaman kurgudan öte geçemeyecektir. Çünkü geleceğin ne getireceğini firavunlardan hangisini getireceğini en iyi Allah bilir.

Bize düşen Allah'ın hükmü varken kendi stratejimizi terk etmektir. Böylece farkına vardığımız yada varamadığımız dünya ve ahiret faydalarından mahrum kalmayalım.

Bir işte şirk varken bütün dünyan da batsa uzak dur.

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
2 firavundan birini seçerken ben ikisine de buğzediyorum. Zevkle, isteyerek rıza göstererek oy verirsem kafir olurum. Ama ben ehveni şeri seçiyorum. Olay bu.
sen eğer oy vermenin küfür olduğunu kabullendiysen ancak bir şartla oy verebilirsin oda ikrah halinde başka türlü küfre girersin sonra müslümanların necaşinin memleketine gitmeleriyle oy vermek arasında nasıl bir alaka kurdun

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yani firavuma itaat eden fasıkların hepsi kafir değil..peki oy verenler bu sistemin bir parçası oluyor mu..ikincisi mesela halkın %60 ı oy vermedi chp başa geldi..ondan sonrası ne olacak cemaatler bırakın birlik olmayı birbirlerini yiyorlar..
fısk bazı ayetlerde küfür bazı ayetlerde isyan olarak gelir

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sen eğer oy vermenin küfür olduğunu kabullendiysen ancak bir şartla oy verebilirsin oda ikrah halinde başka türlü küfre girersin sonra müslümanların necaşinin memleketine gitmeleriyle oy vermek arasında nasıl bir alaka kurdun

Ameller niyetlere göredir. Küfre rıza küfürdür. Ben falan parti beni yönetsin veya yönetmesin derken İslami yaşantıma bakarım. İbadetlerime karışmayan bir firavun camileri yıkan Firavun'dan daha az şerlidir.

Varsayalım sizin dediğiniz gibi oy kullanmak şirk ise bu sistemin sağladığı imkanlarla ticaret yapmak, vergi vermek ile bu sisteme hizmet ediyorsunuz. Niye hicret etmeyip Türkiye'de yaşamayı seçiyorsunuz?

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sizin yaptığınızı şudur ;

Sizler zulme uğramamak,eziyet görmemek için,rahat yaşamak için kendinize kanun ve yasa yapan,sizler için helal ve haramları belirleyen,Allah (svt)'ın haramlarını helal,helallerini ise haram yapan tağutları rab ediniyorsunuz.Zulm görmemek için Allah (svt)'a ortak koşuyorsunuz.Dünya hayatı ve menfaatini ahirete tercih ediyorsunuz.İşte bu da apaçık müşrikliktir.

Sanki sen ve senin gibiler anıtkabire veya başbakanlık binasına veya Çankaya Köşkü'ne veya genelkurmay başkanlığı binasına gittiniz de orada La ilahe illallah diye bağırdınız. Tek yapmadığınız oy atmamak. Görev tamamlandı.

sen niye o binalara gidip de Siz müşriksiniz. Allah'tan başka kanun koyan yoktur. Yeriniz cehennemdir demiyorsun?

zulme uğramaktan mı korkuyorsun? Eziyet görmekten mi, rahatının kaçmasından mı korkuyorsun?

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Particiler,Allah (svt)'a ortak koşanlar iyi okuyun

Ebu Cehillerin,Ebu Leheplerin dinidir demokrasi ve laiklik.Yerleri ve gökleri,herşeyi yaratanın Allah (svt) olduğunu kabul edip ve yaratıcı olarak da Allah (svt)'ı ilah,rab edinip Hüküm verme ve Kanun Koymada Allah (svt)' ı ilah,rab olarak kabul etmeyip kendilerine başka rab,ilah edinenler,arayanlar ne bahane uydururularsa uydursunlar,kendilerince ne sebepleri olursa olsun Müşriktir.

Sizin yaptığınızı şudur ;

Sizler zulme uğramamak,eziyet görmemek için,rahat yaşamak için kendinize kanun ve yasa yapan,sizler için helal ve haramları belirleyen,Allah (svt)'ın haramlarını helal,helallerini ise haram yapan tağutları rab ediniyorsunuz.Zulm görmemek için Allah (svt)'a ortak koşuyorsunuz.Dünya hayatı ve menfaatini ahirete tercih ediyorsunuz.İşte bu da apaçık müşrikliktir.

ismail vakkas kardeş,sizi tanımam ve bilmem kardeşim,dolayısıyla islam için ne bedeller verdiğinizide bilmiyorum ve şuan nasıl bir çalışmanın içerisinde bulunduğunuzuda bilmiyorum,bu halkı islamileştirmek için elinizi ne kadar taşın altına attığınızıda bilemiyorum,geceleri uykusuz,gündüzleri ise tebliğ ve irşadile meşgulmusunuz onuda bilemiyorum,şayet yapıyorsan hangi zülümlere uğradığını bilemiyorum,zindanlara girip çıkmışmısın onuda bilemiyorum,şehadete yakınlaştınmı onuda bilemiyorum,bu din için rahatını bozup bozmadığını hangi şartlarda yaşadığını ve maddi durumunun ne olduğunu mal ve canla cihadın neresinde olduğunu bilemiyorum,bilemediğim için bişeyde diyemiyorum,seni itham edemem buna inancım el vermez,umarım dediklerini yapıyorsundur,umarım bedeller veren muvahhidlerin safındasındır,umarım söylem değil eylem adamısındır,umarım dediklerin gibisindir ,değilsen şayet Rabbim seni dedikleriyle amel edenlerden eylesin,eğer öyleysen Rabbim bizide senin gibi mücadele edenlerden eylesin...

Bilmiyorum dedimya,ama şunu net biliyorum,ben bir hüdapar gönüllüsüyüm ve bunu saklamam,kısmetse bu yerel seçimlerde ona oy vereceğim,bedel ve çile dedinya,eziyet ve bela musibet dedinya,işte bu partiye gönül verenler islam için büyük bedeller veriyor onu iyi biliyorum,hergün bu bölgede saldırıya uğruyor,zindanlar meskenleri olmuş,sevenleri hertür zorluklara uğruyor onu iyi biliyorum,şahidim rahatlıklarını terk edip sokak sokak ev ev kapı kapı dolaşıp islamı anlatıp mürted örgüt pkk ve devletin zorbalıklarına karşı dik bi,r şekilde direniyorlar hemde tüm engellemelere ve kardeşlerinin hakaret,itham şirkle suçlanma vb her tür ithamlara göğüs gererek yapıyorlar,bedel dedinya işte bunlarda onların bedelleri,artık sana göre bunlar boşuna çekilmiş bedellerde olabilir,bunu demenede bişey demem,alıştık artık..
Rabbim cümlemize uhuvvet bilinci versin.merak etmeyin bu kardeşlerinizi müşriklikle suçlasanız bile size diyeceğim tek şey,Rabbim sizi firdevsine alsın,buda bizim eksikliğimiz olsun.
kırdımsa hakkını helal et.

selamlarımla

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ismail vakkas kardeş,sizi tanımam ve bilmem kardeşim,dolayısıyla islam için ne bedeller verdiğinizide bilmiyorum ve şuan nasıl bir çalışmanın içerisinde bulunduğunuzuda bilmiyorum,bu halkı islamileştirmek için elinizi ne kadar taşın altına attığınızıda bilemiyorum,geceleri uykusuz,gündüzleri ise tebliğ ve irşadile meşgulmusunuz onuda bilemiyorum,şayet yapıyorsan hangi zülümlere uğradığını bilemiyorum,zindanlara girip çıkmışmısın onuda bilemiyorum,şehadete yakınlaştınmı onuda bilemiyorum,bu din için rahatını bozup bozmadığını hangi şartlarda yaşadığını ve maddi durumunun ne olduğunu mal ve canla cihadın neresinde olduğunu bilemiyorum,bilemediğim için bişeyde diyemiyorum,seni itham edemem buna inancım el vermez,umarım dediklerini yapıyorsundur,umarım bedeller veren muvahhidlerin safındasındır,umarım söylem değil eylem adamısındır,umarım dediklerin gibisindir ,değilsen şayet Rabbim seni dedikleriyle amel edenlerden eylesin,eğer öyleysen Rabbim bizide senin gibi mücadele edenlerden eylesin...

Bilmiyorum dedimya,ama şunu net biliyorum,ben bir hüdapar gönüllüsüyüm ve bunu saklamam,kısmetse bu yerel seçimlerde ona oy vereceğim,bedel ve çile dedinya,eziyet ve bela musibet dedinya,işte bu partiye gönül verenler islam için büyük bedeller veriyor onu iyi biliyorum,hergün bu bölgede saldırıya uğruyor,zindanlar meskenleri olmuş,sevenleri hertür zorluklara uğruyor onu iyi biliyorum,şahidim rahatlıklarını terk edip sokak sokak ev ev kapı kapı dolaşıp islamı anlatıp mürted örgüt pkk ve devletin zorbalıklarına karşı dik bi,r şekilde direniyorlar hemde tüm engellemelere ve kardeşlerinin hakaret,itham şirkle suçlanma vb her tür ithamlara göğüs gererek yapıyorlar,bedel dedinya işte bunlarda onların bedelleri,artık sana göre bunlar boşuna çekilmiş bedellerde olabilir,bunu demenede bişey demem,alıştık artık..
Rabbim cümlemize uhuvvet bilinci versin.merak etmeyin bu kardeşlerinizi müşriklikle suçlasanız bile size diyeceğim tek şey,Rabbim sizi firdevsine alsın,buda bizim eksikliğimiz olsun.
kırdımsa hakkını helal et.

selamlarımla
Şüphesiz sana da, senden öncekilere de şöyle vahyolunmuştur.
'Andolsun ki, eğer ilâhlığında, otoritesinde, mülkünde, tasarruflarında Allah’a ortak koşarsan, bütün amellerin boşa gider. Kesinlikle hüsrana uğrayanlardan olursun.' zümer 65

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
kuranda ve sünnette şirk amel olarak görülen bir davranışı,önceki ümmetlerin şeriatlarına giderek tevil ve kişisel yorum yaparak savunamazsın.Biz Hz.Muhammedin şeriatına tabiiyiz.Ayrıca burada şirk ve haram olan particilik hakkında ak parti propagandası yapıyorsun.haram haramdır,ak parti gök parti her ne şey parti olması girdiği şirk ve uyguladığı ve uygulattırdığı haramların mübah yada helal olmasını gerektirmiyor.bak bu ülkede çoğunluk müslüman olmasına rağmen senin bahsettiğin özgürlüklerde bir çok dünya ülkesinden çok daha gerideyiz.10 yıldır islama uygun ne yapıldı.başörtüsü dersen daha yeni bir düzenlemeye gidildi ama sonunun ne olacağı belirsiz.Kabul edilen bu örtü şekli de zaten islama uygun değil.İslam için değil,oy için kolaylık getirildi.andımızı zaten bir kaç fanatik zümre haricinde savunan yok ve islam için kaldırılmadı,eziyet verdiği için kaldırıldı.İslamı ak parti kadar hiç bir parti sömürmemiştir.Bir parti örnek chp islamı sınırları yok ederek küfre sokuyor,ak parti ise değiştirerek küfre sokuyor.Sonuçta küfür ve şeytanın vaadi her iki durumda da gerçekleşiyor.Kurana ve sünnete uygun olmayan bütün ameller merduttur hadisi bile senin savunduklarının hiç birinin geçerli olmayacağını açıklar.Burası senin fikirlerinin ve yorumlarının bir değer ifade etmediği bir sitedir.cedel yapmana ve bu sitedekileri boş şeylerle oyalamana hayret ediyorum.Bak milletin işi gücü var.Başka sitelerde kankaların var onlarla daha iyi anlaşırsınız.Artık bu konuda rahatsız etme ve sinirlerimizi germe.bildiklerin senin olsun.

"Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ulü'l-emre de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız- onu Allah'a ve Resûl'e götürün. Bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir." (Nisa, 4/59)

"Her kim bizim emrimize (bizim yolumuza) uymayan bir iş işlerse onun ameli merduttur (geçersizdir)." (Buhari, Müslim)

Oy vermenin şirk olup olmadığı konusunda bir şey demiyorum. Şirk olabilir de, olmayabilir de. Şimdi asıl konumuz bu değil. Burada asıl konu, oy vermek şirk olsa bile oy verilebilir mi, verilemez mi? Muhammed peygamberin şeriatine bağlı olmamız, Muhammed peygamberin şeriatine aykırı olmayan diğer peygamberlerin şeriatlerine uyamayacağımız anlamına gelmez. Kur'an'da Muhammed peygamber gibi diğer peygamberler de bize örnek olarak sunulurlar. (60:4) Şahsen hiçbir parti ile bir bağlantım bulunmamaktadır yani ne ak partiliyim ne pak partiliyim ne de bok partiliyim. Bir partiyi desteklemek için illa ki o partinin her şeyini benimsemek ve desteklemek gerekmiyor. Muhammed peygamber kendisine destek veren gayrimüslimleri desteklerken onların her şeyini benimsemiş ve desteklemiş değil, değil mi? Bu ülkede 10 senede islami özgürlükler hala tam anlamıyla gelebilmiş değil diyorsunuz da mekkenin ilk vahiyden yaklaşık 20 sene sonra fethedildiğini ve kuranın da 23 senede tamamlandığını unutuyorsunuz sanırım. akp bunca yılda islami özgürlüklerin gelmesini sağlayamadı diye ne yapılmalı yani? CHP'nin ekmeğine yağ mı sürülmeli? Belki CHP gelince şakkadanak bütün islami özgürlükleri getirir belki, değil mi? 10 senede başörtüsü yasağı anca kalktı diyor ya. Ne istiyorsun? CHP gelsin de sittin sene başörtüsü yasağı kalkmasın mı istiyorsun? Andımız'ı savunanlar sadece bir avuç fanatikmiş? CHP ve MHP'nin yüzde kaç oy aldığını biliyor musun sen? CHP Andımız'ın geri gelmesi için başvuru yapmış ve MHP de iktidar olur olmaz ilk işimiz Andımız'ı geri getirmek diyor. İşte benim ısrarla anlatmaya çalıştığım şey bu. AKP gidince yeni bir "tek parti dönemi" ve "28 Şubat dönemi" yaşanabilir. Ben burada kimseyi yazdıklarımı okumaya ve yazdıklarıma yanıt vermeye zorlamadığım için, kimseyi rahatsız etmiyor ve sinirlerini germiyorum. Rahatsız olanlar ve sinirleri gerilenler yazdıklarımı okumazlar olur biter.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
maslahat için düşüneceksek bile akp ye oy vermenin maslahattan çok ifsada sebep olduğunu düşünüyorum, kazanılan 1 şey için kaybedilen onca değer var islami/islamcı kitle için. maslahatı nereye koyuyorsunuz kardeşler bilmem ama pek de islam maslahatına uygun bir zamanda yaşamıyoruz, akp ya da başka bir özgürlükçü partinin maslahatımıza uygun olması bile tartışılır bir şey.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani oy atmayacaksın ve seçimi 1. firavun kazanacak ve senin ülkeni yönetecek. Camileri ahır yapacak, Kuranı Kerimleri yakacak, namaz yasaklanacak. Bunun vebali de sana ait olmayacak.

Kardeşim Allah'ın yazdığı kaderin önüne geçemezsin. Sana düşen görev Allah'ın emir ve yasaklarını tutmaktır. Gerisini Allah'a bırak. O dilerse evini ayakta tutar, dilerse de onu başkalarına yıktırır.

M Çevrimiçi

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oy vermenin şirk olup olmadığı konusunda bir şey demiyorum. Şirk olabilir de, olmayabilir de. Şimdi asıl konumuz bu değil. Burada asıl konu, oy vermek şirk olsa bile oy verilebilir mi, verilemez mi? Muhammed peygamberin şeriatine bağlı olmamız, Muhammed peygamberin şeriatine aykırı olmayan diğer peygamberlerin şeriatlerine uyamayacağımız anlamına gelmez. Kur'an'da Muhammed peygamber gibi diğer peygamberler de bize örnek olarak sunulurlar. (60:4) Şahsen hiçbir parti ile bir bağlantım bulunmamaktadır yani ne ak partiliyim ne pak partiliyim ne de bok partiliyim. Bir partiyi desteklemek için illa ki o partinin her şeyini benimsemek ve desteklemek gerekmiyor. Muhammed peygamber kendisine destek veren gayrimüslimleri desteklerken onların her şeyini benimsemiş ve desteklemiş değil, değil mi? Bu ülkede 10 senede islami özgürlükler hala tam anlamıyla gelebilmiş değil diyorsunuz da mekkenin ilk vahiyden yaklaşık 20 sene sonra fethedildiğini ve kuranın da 23 senede tamamlandığını unutuyorsunuz sanırım. akp bunca yılda islami özgürlüklerin gelmesini sağlayamadı diye ne yapılmalı yani? CHP'nin ekmeğine yağ mı sürülmeli? Belki CHP gelince şakkadanak bütün islami özgürlükleri getirir belki, değil mi? 10 senede başörtüsü yasağı anca kalktı diyor ya. Ne istiyorsun? CHP gelsin de sittin sene başörtüsü yasağı kalkmasın mı istiyorsun? Andımız'ı savunanlar sadece bir avuç fanatikmiş? CHP ve MHP'nin yüzde kaç oy aldığını biliyor musun sen? CHP Andımız'ın geri gelmesi için başvuru yapmış ve MHP de iktidar olur olmaz ilk işimiz Andımız'ı geri getirmek diyor. İşte benim ısrarla anlatmaya çalıştığım şey bu. AKP gidince yeni bir "tek parti dönemi" ve "28 Şubat dönemi" yaşanabilir. Ben burada kimseyi yazdıklarımı okumaya ve yazdıklarıma yanıt vermeye zorlamadığım için, kimseyi rahatsız etmiyor ve sinirlerini germiyorum. Rahatsız olanlar ve sinirleri gerilenler yazdıklarımı okumazlar olur biter.
Muhammed peygamber demek ilginç geldi biraz.Şuna geleyim sen Hz Muhammed sallallahu aleyhi vesellemle tayyipi bir tutamazsın.O gidip de sistemin başına mı geçti kıvırmadan bana bunu söyle.

M Çevrimiçi

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biri bana diyebilir mi Chp bizi yönetse şuandan daha iyi olurduk?

- - - Updated - - -

Adalet sadece müslümanın vasfı mıdır?
Sen rahat oldun diye herkes rahat olmak zorunda mı? Kendine göre yorumluyorsun her şeyi.Ben size sadece şunu söylüyorum bana delil getirin ben de oy kullanayım? Yok chp gelmesin falan da.Senin peygamberin ne yapmış ey gafil hala chp diyorsun.Ebu cehilin sisteminin başına mı geçmiş? Allahtan kork Allahtan.Hala mücahidler içeri atılıyor bu ülkede sırf suriyeye cihada adam topladıkları için sen neyin kafasındasın.Gözünüzü boyamışlar delilleri görmüyorsunuz Allah ıslah eylesin

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim Allah'ın yazdığı kaderin önüne geçemezsin. Sana düşen görev Allah'ın emir ve yasaklarını tutmaktır. Gerisini Allah'a bırak. O dilerse evini ayakta tutar, dilerse de onu başkalarına yıktırır.

Allah'ın yazdığı kaderin önüne geçemezsin o halde kendini son süratle gelen arabanın önüne at.
Korkma! Allah yazmadıysa ölmezsin ;)

http://www.youtube.com/watch?v=vySN6uTPSRc

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt