Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Said Nursi Gerçeği - 3 Bölümlük DEV Eser

U Çevrimdışı

unce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Emine hatice ne diyorsun sen? Kirli çamaşırlar, sapkınlıkları niye deşifre ediyorsunuz mu demek istiyorsun? Taasub ile körü körüne bir şey savunma, Hakk'ı savun. Şirk, bidat ve hurafeleri göstermeyelim mi?, Böyle mi yaşamak , iman etmek istiyorsunuz? Size iyilik yapana karşılığınız bu mu?
birader sen ne saçmalıyon.. bediüzzaman bi müctehid.. ve bir seyda.. senin delillerin ne.. bu videları hazırlayanlar neye dayanmışş.. amaç ne.. kimi kötülüyoz beyler.. sana hiç yakışmadı.. yada yakıştı heralde.. sana yakışır..

U Çevrimdışı

unce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sende haklısın aXi =))
Biz her pencereden bakıp o manzaralardaki yanılgıyı kavrayabiliyoruz sadece o manzaraya seyre dalmıyoruz
ve sonucta seninle kontrast durumuna düşebiliyoru.
hangi pencereden bakarsan bak kendi gözlerinle görürsün.. o yüzden ters düşmen normal.. the zulkayneyn de nesiymiş.. bugün müslümanların en büyük düşmanlarından biri ingilizler.. yok ingiliz müslümansan bişey diyemem ama türksen ne diye ingilizce konuşuyon.. kime özeniyon.. özentilerine dikkat et.. iyi bi nick yapmakla iyi insan olunmaz.. ayrıca nickinde iyi değil.. sen öyle olduğunu sandığın için yapmışsın galiba ama bence öle değil.. sebebininde yukarıda belirttim.. beyler müslüman müslümanın kardeşidir kesin olarak bilmediğiniz konularda tartışmaya girmeyiniz denilmiyor mu... şimdi burada kim ne biliyo ki.. içimizden kim alim ki tartışıyo herşeyi... hatta herkes alimmiş gibi oturmuş tartışıyo ya.. yazık gerçekten.. birbirimize yazık ediyoruz.. bu siteler birbirimize düşme küsme darılma ayrılma noktaları olmamalı.. kaynaşma hoşgörü vs noktası olmalı.. ve birilerimiz çıkar için mal satmak için vs vs bir müslümanı kötülemesin iyice kanaat getirip kesin olarak garantiledikten sonra fikrini sunsun diğerleri dğerlendirsin.. öyle bedeva ahkam kesmek kimsenin harcı değil.. ayrıca nickle de adam olunmaz (bu sözüm sana değil genele söylüyorum tamam yanlış anlama)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
unce

millete laf yetiştireceğine adam gibi videoları izle,arkadaşlar neyin yanlış olduğununu delillerini söylemişler.

sende varsa herhangi bir delil açık olarak belirt,yoksa birbirimize laf yetiştirecek olsak işin içinden çıkamayıp ayrıca birbirimizin kalbini kırarız bu da pek hoş değil !

amacımız yanlış istikamette olan kardeşlerin,hatalarını düzeltip nasihat almaları,amacımız kötülemek değil,

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
herkese laf yetiştirmekten başka birşey yapmıyor ve ilimden bahsediyorsun... forumdakilern ilminin ne olduğunu sen nerden bilecksin bu foruma bir alimin de girmediğini sen nerden bilecekin.... Bazı insanlar vardır ömrü cedelle geçer ve bu ona güç ve hırs verir... insan fıtrat olarak cedele pek düşündür... nefsi ıslah etmek gerek

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
herkese laf yetiştirmekten başka birşey yapmıyor ve ilimden bahsediyorsun... forumdakilern ilminin ne olduğunu sen nerden bilecksin bu foruma bir alimin de girmediğini sen nerden bilecekin.... Bazı insanlar vardır ömrü cedelle geçer ve bu ona güç ve hırs verir... insan fıtrat olarak cedele pek düşündür... nefsi ıslah etmek gerek

akhi inş....bu huyu birşeyleri araştırmasına vesile olur ne diyelim

U Çevrimdışı

unce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
e bre ahmaklar o zaman siz benim kim olduğuma nasıl karar verdiniz.. benim ilmimim ne olduğuna nasıl karar verdiniz.. hı.. bana şunu biliyormusunuz onu söyleyin.. bediüzzaman risaleyinuru niye yazdı amacı ne.. bunu bilen varsa sölesin.. hadi.. ayrıca o elinizde okuduklarınız orjinal risaleyi nur olduğundan emin misiniz ki risaleyi nuru yazan adamı suçluyonuz.. elinizdeki kitap aslına uygun mu aslını biliyonuz mu ki her risayeli nur u bediüzzamana mal ettiniz hemen.. adamı beş kağıtçı yaptınız çıktıınız.. elinizdeki kitap hangi yayının kimin çevirmesi.. bunlara dikkat edin beyler.. benden bu kdar.. siz dediklerimi bi düşünün..

U Çevrimdışı

unce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
el muhacir.. sen okuyorsan sana diyim boşuna okuma.. çünkü belli ki boşa okuyorsun..

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
inşeallah... Biz kimseyi ucurumdan aşağıya itme silip süpürme meraklısı değiliz... İsterizki Allahın bir kulu daha hakikatın farkına varsın.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
unce isimli sapık, ne zırvalıyon sen? edebli ve akıllı ol.

U Çevrimdışı

unce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ayrıca sen hırstan bahsediyorsun.. ki o müslüman huyu değildir.. azmetmek müslüman huyudur.. şimdi ikisinin arasınsa ne fark var deme.. sana anlatamam.. çok bilion ya.. git araştır.. kelimelerine dikkat et.. bilgin ne derece onu belli ediyon.. gerçektende hırs müslüman alameti değildir.. hatta bi söz var.. hırs değil iman diye.. bu sana yeter düşünmen için.. yetmeyedebilir tabi ben iyi niyetimle öle söledim.. yetmesebile bi ışık yakacağından kuşkum yok.. ya da olmalı mı sence?

U Çevrimdışı

unce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kimin edepli olduğu yazdıklarımızdan belli.. nicki almışsın elindede bayrak.. bari biraz sahip çık.. yoksa de git kendi resmini koy.. onu kötüleme.. gören göremeyen adamsanacak..

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kimin edepli olduğu yazdıklarımızdan belli.. nicki almışsın elindede bayrak.. bari biraz sahip çık.. yoksa de git kendi resmini koy.. onu kötüleme.. gören göremeyen adamsanacak..

Ulen bu saidiperest insanlarin hepsimi bole dangalak olur. Ulen hiyar madem her seyi cok biliyon Kuran ve Sunet olculerinde videolara bir reddiye yaz ole gel

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kişilere saldırarak yaptığınız hırsmı yoksa başka birşeymi gayet ortada... çok ilme sahip birisi değilim... ama faydasız ilimden de Allaha c.c sığınırım .... size laf yetiştirecek değilim hangi gaye ile burada olduğunuz belli... kelimelerin sonuna yazdığınız ''iyi niyet '' kelimesi niyetinizi ortaya koymaya yeten bir kelime değil... selametle

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es. S.a Merhabalar.

Youtube'de tevafuken belgeselin ilk bölümü seyrettim. Hiç bir cemaatin mensubu olmayan aynı zamanda Said Nursi Hz.'lerine sempati duyan bir insan olarak kafam karıştı. Aydınlatırsanız kardeşinizi sevinirim.

En çok kafamı karıştıran nokta "Nerde Türk varsa o müslüman"dır sözü oldu. Yaptığım küçük bir araştırma neticesinde "Nerde Türk taife varsa o müslümandır." şeklinde olduğunu gördüm söz konusu cümlenin. Size sorum Said Nursi Hz.'leri "Nerde Türk varsa" mı demiş yoksa Nerde Türk taife varsa" mı demiş? İkisi aynı gibi görünse de çok ayrı anlam ifade ediyor.

Söz konusu belgesel sanırım bireysel bir çaba değil. Hangi şirketin veya daha açık bir ifade ile hangi islami görüşe ait zümrenin ürünü diye sorsam, cevap vermek ister misiniz?

Rabbime emanetsiniz; niyetiniz "hayır" ise akıbetinizde hayır olsun inşallah, Rabbim doğu bilip yanlış yapmaktan korusun hepimizi.
Bol backlinkli, yüksek pr'li yayınlar diliyorum, esen kalınız :)

Belgeselde sadece verdiginiz ornek yok. Sadece verdiginiz ornege indirgemek verilen emege haksizlik olur.

Ayrica bende size bir soru soruyum , nerde turk varsa muslumandir ile nerde turk taifesi varsa muslumandir. Cumlelerini arasindaki farki neymis izah edersen sevinirim

Abdulmuizz Fida

Admin
Tarihçe-i Hayat, Sayfa 204
Bu Sayfayı 'Sayfalarım'a Ekle
Eğer farz-ı muhal olarak, müfsidlerin, muhbirlerin ihbar ettikleri gibi, Risale-i Nur, hükûmetin birtakım siyasetiyle ve bazı kanunlarıyla tevfìk edilmiyor, muaraza ediyor; belki başka siyasî kanaatlerdir ve ayrı ayrı fikirlerdir ve umum risaleler, îmandan değil, belki siyasetten bahseder diye, gayet zahir bir iftira farz ve kabul edilse, cevaben derim:
Madem hürriyetin en genişşekli cumhuriyettir ve madem hükûmet ise cumhuriyetin en serbest sûretini kabul etmiştir; elbette hakîki ve katî ve reddedilmez kanaat-i ilmiyeyi ve efkar-ı saibeyi, asayişe dokunmamak şartıyla, cumhuriyetin hürriyeti, o hürriyet-i ilmiyeyi istibdat altına alamaz ve onu bir suç tanımaz. Evet, dünyada hiçbir hükûmet var mıdır ki, bütün birtek kanaat-i siyasiyede bulunsun. Haydi-farz-ı muhal olarak-ben, perde altında kendi kendime kanaat-i siyasiyemi yazmışım ve bir kısım has dostlarıma göstermişim; bunda suç var diyen kanunları işitmemişim. Halbuki, Risale-i Nur, îman nûrundan bahseder, siyaset zulmetine sukùt etmemiş ve tenezzül etmez.
Eğer, faraza, laik cumhuriyetin mahiyetini bilmeyen bir dinsiz dese: "Senin risalelerin, kuvvetli bir dînî cereyan veriyor, ladînî cumhuriyetin prensiplerine muaraza ediyor. "
Elcevap: Hükûmetin laik cumhuriyeti dîni dünyadan ayırmak demek olduğunu biliyoruz. Yoksa, hiçbir hatıra gelmeyen dîni reddetmek ve bütün bütün dinsiz olmak demek olduğunu, gayet ahmak bir dinsiz kabul eder.
Evet, dünyada hiçbir millet dinsiz olarak yaşamadığı gibi; Türk milleti misillü bütün asırlarda mümtaz olarak, bütün aktar-ı cihanda, nerede Türk varsa Müslümandır. Sair anasır-ı İslamiyenin küçük de olsa yine bir kısmı İslamiyet haricindedir. Böyle pek ciddi ve hakîki dindar ve bin sene kadar Hak Dîninin kahraman ordusu olarak zemin yüzünde, mefahir-i milliyesini milyonlar menabi-i dîniye ile çakan ve kılınçlarının uçlarıyla yazan bu mübarek milleti, "Dîni reddeder veya dinsiz olur" diye itham eden yalancı dinsizler ve milliyetsizler, öyle bir cinayet işliyorlar ki, Cehennemin esfel-i safilîn tabakasında ceza görmeye müstehak olurlar.
Halbuki, Risale-i Nur, hayat-ı içtimaiyenin kanunlarını da ihata eden dînin geniş dairesinden bahsetmez; belki asıl mevzuu ve hedefi, dînin en has ve en yüksek kısmı olan îmanın erkan-ı azîmesinden bahseder. Hem, ekseriyetle, muhatabım evvel kendi nefsim, sonra Avrupa feylesoflarıdır. Böyle mesail-i kudsiyeden, doğru olmak şartıyla, zarar tevehhüm eden, yalnız şeytanlar olabilir tasavvurundayım. Yalnız üç-dört risale, tenkitkarane şekva sûretinde bir kısım memurlara bakmış; fakat o risaleler hükûmetle mübareze ve tenkit için değil, belki bana zulmeden ve memuriyetini sû-i istimal eden bir kısım memurlara karşıdır: Hem, sonra da, sû-i tefehhüme medar olmamak için, o üç-dört risalelere "Mahremdir" deyip, neşrini menetmişiz. Sair risalelerin ekser-i mutlakası, dört-beş sene evvel ve bir
« Önceki Sayfa
Sonraki Sayfa »

ORJİNALE TIKLA : Risale-i Nur Enstitüsü | Risale-i Nur Külliyatı

M Çevrimdışı

Murat Hoca

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
@Abdulmuizz Fida Tşk ederim bilgilendirme için.

@musab beyefendi tek bir örneğe indirgemek gibi bir durum söz konusu değil. İzlediğim tek bölümden tek örnek verdim cevabı verdi. arkadaşımız.

M Çevrimdışı

Murat Hoca

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İnşeallah 3 videoyu tamamen izlersen, irkileceğine(!) inanıyorum.
Dediğim üzere ben tarafsız bir noktadayım. Nur hizmetinde olan tanıdığım arkadaşlara bu videoları izleteceğim. Bakalım nasıl bir izahat yapacaklar.

S Çevrimdışı

stealth1333

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum we rahmetullahi we berakætuh.
Değerli Müslümanlar,
Said-i Nursi'nin hayatını öğrenebileceğimiz; itikadı düzgün bir Müslüman tarafından hazırlanmış herhangi bir kaynak var mı?Yoksa şahsı hakkında yorum yaparken sadece kitaplarını mı baz alıyorsunuz?Sadece kitaplarını baz alıyorsanız kitaplarının nursistler tarafından tahrif edilmesi ve Said-i Nursi'nin şöhreti cemaatin menfaatleri için kullanılabileceğinden Said-i Nursi'den sonra gelenler tarafından kitaplar tahrif edilmiş olabilir.Videolarda seyrettiğim ifadeler elbette kabul edilebilecek şeyler değildir;ancak kendisi hakkında yorum yapacaksak sadece kitaplarının yeterli olmadığını düşünüyorum(tahrif meselesinden dolayı).

Abdulmuizz Fida

Admin
Esselamu aleykum we rahmetullahi we berakætuh.
Değerli Müslümanlar,
Said-i Nursi'nin hayatını öğrenebileceğimiz; itikadı düzgün bir Müslüman tarafından hazırlanmış herhangi bir kaynak var mı?Yoksa şahsı hakkında yorum yaparken sadece kitaplarını mı baz alıyorsunuz?Sadece kitaplarını baz alıyorsanız kitaplarının nursistler tarafından tahrif edilmesi ve Said-i Nursi'nin şöhreti cemaatin menfaatleri için kullanılabileceğinden Said-i Nursi'den sonra gelenler tarafından kitaplar tahrif edilmiş olabilir.Videolarda seyrettiğim ifadeler elbette kabul edilebilecek şeyler değildir;ancak kendisi hakkında yorum yapacaksak sadece kitaplarının yeterli olmadığını düşünüyorum(tahrif meselesinden dolayı).

Kitaplarını aktaranlar, hayatlarını daha kolay aktarırlar! Bu mantıkla hangi alimin kitabını okuyabilirsiniz ki?
Said Nursi yakın tarihte yaşamış bir kişidir. hayatı ve kitapları milyonlarca kişinin bulunduğu ülkede ihtilaf olmamıştır. Sadece kitabında bir iki değişiklik olabileceği zikredilmektedir ki, bu da şirk dolu kulliyatı temizleyememektedir! Çünkü sofiyye akidesi üzerinedir!

Üst Ana Sayfa Alt