Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Said Nursi Gerçeği - 3 Bölümlük DEV Eser

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
cdler i inşALLAH izlemeye başladım bu üçünçü defadır telefona yüklüyorum anca bu defa tuttu inşALLAH sabah namazından sonra izlerim biraz izlemiştim iiçeriği az çok tahmin ediyorum

Biz de cd lerden senin ne anlayacağını tahmin ediyoruz aç çok!

E Çevrimdışı

ekenciz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kadar basit. Karmaşık olsa zaten tefrika nedeni olurdu. Bu konuda sizin de fikirlerinizi duymak isterim.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Dinlememiş ya da seyretmemiş bile olsa banlamak çare değil. Herkes gelsin fikrini söylesin. Fikirler ayrılık vesilesi olmasın. Selamin kardeşimiz de cdye bakar, burda böyle deniyor ama bu böyle değil, bu şu şekilde diyebilirdi. Ama o da dememiş. Henüz ben de seyretmedim, yeni indiriyorum. Bu siteyi Sahih Buhari mp3leri ararken bulup geldim. Altta banner olarak bu konuyu görünce de indireyim bir de bunlara bakayım dedim. Tartışma yazılarına baktım. Ancak üzülerek gördümki, konunun altında incir çekirdeğini dolduracak kadar bir bir bilgi ve buna dayanılarak yapılmış tartışma yok. Risale-i Nur'ları baştan sona okumadım. Risalelerin etrafında bir efsane oluşturulmaya çalışılıyor. Vahiy şeklinde yazıldığı, hatta yazdırıldığı iddia ediliyor. Allah'tan gelen ilhamla yazdırıldığı taraftarlarınca dile getiriliyor. Ancak biraz üsteleyince bundan vazgeçer görünmeleri muhtemel. Zira müslümanların çoğunluğu allah'tan yeni birvahiy geleceğine inanmadığı için aynı gerçeği ve iddiayı başka kelimelerle yeniden ifade etmekten başka bir şey yaptıkları yok. Her ne kadar Risaleleri baştan sona okumasam ve okumayı da düşünmesem de benim de kendimce fikirlerim var. Bu cematin eğitim konusunda yaptıklarına hayranım. Eğitime önem vermeleri ve bunu da iyi bir şekilde yapmaları hakikaten büyük hizmet. Ancak son yıllardaki iktidar ve siyaset kavgasının içine bu cematin dahil olmuş görünmesi hakikaten can sıkıcı. Tartışmaların çoğunun da buradan çıktğı su götürmez. Benim şahsi görüşüm Müslüman Müslümandır. Kuranı vardır ve peygamberi Hazreti Muhammed. (SAV)'dır.Allah kelimei tehviddeki gibidir. Nurcu, Nakşibendi müslüman yoktur. Cemaat ve tarikatlar hepsi her ne kadar tefrikayı reddetse de bir şekilde tefrikanın gerekçesi olmaktadırlar. Zaten bir müslümanın kendini Hanefi ya da şafi olarak tanıtması da bana pek akla yakın gelmiyor.

Bizim size duyduğumuz saygının 1000'de birini siz de bize duysanız. Aylarca emek veriyoruz çalışma hazırlıyoruz, bir cahil çıkıp mesnedsiz şekilde heva ve hevesine göre yazacak biz de susup dinleyeceğiz öyle mi?

Risaleyi okumadığınız için bu kitabın dindeki kıyımından bi haber yaşıyorsunuz, zahmet edip cd'yi tam izleyin zira verdiğiniz yorumdan izlemediğiniz açıkca ortada.

Nurcuların eğitimine gelince ayrı bir cahillik konusu. Nurcular din adına ne yapmışta takdir ediyorsunuz, koyu dinden bihaber ülkücü bunu dese normal karşılarım, kemalist kapitalist şeriat düşmanı biri dese yine normal karşılarım kısacası tevhidi olmayan her hizbi ve grubu normal karşılarım da kuran ve sünnet okuyorum da onları doğru biliyorum diyeni hoş karşılamam küfürle imanın aynı yerde olmadığı gibi kuran ve sünnetle risale de aynı yerde olmaz!!!!

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kadar basit. Karmaşık olsa zaten tefrika nedeni olurdu. Bu konuda sizin de fikirlerinizi duymak isterim.

Bende cok eski bir uye sayilmam ama forumu biraz gezip dolasirsan anlarsin.

Birde Allahin dini konusunda insanlarin fikirleri olmaz , hangi konu olursa olsun Kuran ve sunnete bakilir oyle konusulur

E Çevrimdışı

ekenciz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bende cok eski bir uye sayilmam ama forumu biraz gezip dolasirsan anlarsin.

Birde Allahin dini konusunda insanlarin fikirleri olmaz , hangi konu olursa olsun Kuran ve sunnete bakilir oyle konusulur
Kuran ve sünnetde mezhep var mı? İnsanın aklı ile iman etmekle mükellef olduğunu ve aklı olmayanın yükümlülüğü de olmadığını söyleyen bir dinin mensubu olarak aklı dışlamak ne yaman çelişkidir. Burada benim aklıma göre namaz yoktur, abdest yoktur, oruç yoktur demiyoruz. Ama müslümanın Allah'ın dininin içine bir de mezhep, tarikat karıştırmanın tefrika nedeni olduğu ve Allah'ın bundan da memnun olmayacağını söylüyorum. Büyük ihtimal siz de bunlara katılırsınız.

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran ve sünnetde mezhep var mı? İnsanın aklı ile iman etmekle mükellef olduğunu ve aklı olmayanın yükümlülüğü de olmadığını söyleyen bir dinin mensubu olarak aklı dışlamak ne yaman çelişkidir. Burada benim aklıma göre namaz yoktur, abdest yoktur, oruç yoktur demiyoruz. Ama müslümanın Allah'ın dininin içine bir de mezhep, tarikat karıştırmanın tefrika nedeni olduğu ve Allah'ın bundan da memnun olmayacağını söylüyorum. Büyük ihtimal siz de bunlara katılırsınız.

Mezhep konusu cok farkli bir konu , su anki tartisilan konu farkli bir konu. Diyelimki mezheplerden herhangi birinde Kuran ve Sunnet ters gorusleri varsa zaten kabul etmiyoruz o mezhebi.

Ayrica siyasi mezhepler var itikadi mezhepler var , fikhi mezhepler var bunlar ayri ayri konusulmasi gereken mevzular.

Ama bu mesele said denilen adam yazdigi kitapta Kuran ve Sunnete ters dusen sirk olan sozler var.

Bence siz aklinizi cople samani birbirinden ayirmak icin kullanin, sirk olan sozleri kitabina uydurmak icin degil

E Çevrimdışı

ekenciz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bence siz aklinizi cople samani birbirinden ayirmak icin kullanin, sirk olan sozleri kitabina uydurmak icin degil
Çöple samanı ayırmaya gerek yok. İkisinin de gideceği aynı samanlık. Öyle bir ithamda bulunmuşsunuzki, şaşırdım. Nerede şirk olan bir sözüm var inanın anlamadım ve Allah hepimizi bundan korusun. Mezhep konusunu geçirirken, insanın müslümanlığını bir de nurculuğu ya da mensub olduğu tarikatı ya da cemati belirterek söylemesini yanlışlığına (kendimce) vurgu yapmak için belirttim.

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çöple samanı ayırmaya gerek yok. İkisinin de gideceği aynı samanlık. Öyle bir ithamda bulunmuşsunuzki, şaşırdım. Nerede şirk olan bir sözüm var inanın anlamadım ve Allah hepimizi bundan korusun. Mezhep konusunu geçirirken, insanın müslümanlığını bir de nurculuğu ya da mensub olduğu tarikatı ya da cemati belirterek söylemesini yanlışlığına (kendimce) vurgu yapmak için belirttim.

Ben size sirk olan bir soz soylediniz demedim. Ama sirke bulasmis bir gorusu yada fikri islamin icinde bulunmasina karsi cikmadiginiz icin oyle soyledim.

Ve halada karsi cikmiyorsun anladigim kadariyla diyorsunuzki, herkes farkli ama sonuc ayni olacak sekilde bir dusunceniz var, yanlis olan bu dusuncenizdir

H Çevrimdışı

hüdhüd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun islamforever uzun zamandır böyle bir çalışma arıyordum çünkü 4 yıldır bu cemaat okudugum yer dolayısıyla kalıyordum ve artık gerçek yüzlerinin acıga cıkmasın gerçekten gönülden istiyordum bu eserler gerçekten onların iç yüzünü ortaya çıkarmış.
Bu cemaatin evlerinde kaldıgım zaman boyunca her türlü haksızlık adam kayırma kafalarına göre fetva vermeler genel olarak dini emellerine göre alet etme gibi şeylerle karşılaştım.Ve bir gün bile Kur'an'ın mealini açıpta okuyan bir kişi görmedim.Neden meali okumuyosunuz diye sorduğumda haşa Kur an yetersiz oldugunu diyenler zaten risalei nur Kur an ın tercümesi gibi cevaplar aldım.İnşallah insanlar artık uyanır risalei nur uykusundan.Benimde artık boynumun borcu risalei nur un gerçegini anlatmak cemaat bağımlısı insanlara...

A Çevrimdışı

Al-Akhira

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Al-Hamdulillah...Rabbin bunu Hazirlayandan ragzi olsun

jazakallahu khairan

SÜPER SÜPER SÜPER

E Çevrimdışı

Eski haberci

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ilk önce hazırlayanlardan ALLAH razı olsun çok güzel noktalara değinmişler çok emek harcamışlar izlediğinde belli ediyor kanayan bir yaraya el basılmış iman konusu kulun kime nasıl iman etme konusunda bilirsiniz kırmak kolaydır yapmak ise zor dur öyle bir yerden kırmışlarki rediiye yazmak veya video ypmak için bence enaz beş bölüm yayınlanmaları lazım

gelelim konuya doğru yerlere parmak basıldığı gibi bazı yerler ise sadece çekememezlik yerleri var yani profesyonel gözüksede sığ bir hazırlık olmuş neden i bazı yerlerde uçuk davranılması yani reddiye hazırlayanların ellerine öyle kozlar vermişsinizki bunu(video)yu çok rahat yıkabilirler bunun nedeni üstad said nursi nin hayatını yayınlamaları ile bile bir çok yerini yıkabilirler

wel hasıl konuyu inceleyenler belki aylarca hazırlanmış ama konuya sığ kalmışlar bunun için rahat lıkla bir reddiye yazılır fakat ben olsam reddiye yazmam çünkü değmez

bir başka konu üstada iman eden insanlar var bu çok kötü birşey bunu yıkmak için idol edindikleri şeyleri yermek yerine iman edilecek tek mevkinin ALLAH olduğunu kuran olduğunu
anlatma daha hayırlı olurdu diye sanırım bunu sizlerde göreceksiniz ki nurcu kardeşler buna şiddetle karşı duracaklar çünkü idol edinmişler yani idolü yıkmak yerine nebevi hareketle davranılıp kalplerdeki idolü yıksaydınız daha efdal olurdu

bir başka konu reel olalım şimdi bunu hazırlayanlara vahabi diyecekler ve sadece bu konu bile birçok şeyin değişmesine değerdi keşke bunu videoda göstermeseydiler bu çok büyük bir koz olmuş biraz kavkacılık olursa siz onların idolünü sövdünüz onlarda sizinkini söver böylece ksır bir döngü oluşur

üstadı da iyi tanımalarını tavsiye ederim

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sen ne dediğinin farkında mısın?

Bu konudaki tavrını net ortaya dökemiyorsun.

Cdler zaten said nursiye reddiye mahiyetinde. 3 bölümü size bile zor izlettik daha detaylı yazsak kim zaman ayıracaktı.

Sığ olan yer neresi net yazar mısın.

Said nursiyi tam tanımakla ne kastediyorsun net yazar mısın.

Tavrını net ortaya koy, yanlış eksik bir yer varsa getirebiliyorsan kuran ve sünnetten delil getir, kuru yorum yerine delille konuşalım.

E Çevrimdışı

Eski haberci

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ben netim mutabık olduklarımız ayetlerle yazılmış bunu sonuna kadar savunurum
inşALLAH uzunca yazarım yada yazmam şimdi hiç vaktıim yok hakkınızı helal edin de biraz daha araştırsaydılar keşke

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Boş boş konuştuğunun farkında mısın? Hem araştırın diyorsun hem de şuraya iki satır yazamıyorsun üstüne birde helallik istiyorsun. Buna çamur at izi kalsın denir.

Said nursiye üstat diyorsanız hala demekki cehaletinizde 1 adım bile öteye gidemediniz hem çalışma doğru hem de risale yazana üstat diyorsanız akidenizi sorgulayın zira imanla küfür aynı yerde olmaz. Sözlerinizin nereye gittiğini açtım umarım bunu anlarsın. Hem video doğru hem said nursi üstat demek kadar komik bir durum yok. Dediğim gibi net değilsin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hocanıza, belletmeninize, il abinize herkese gösterebilirsiniz bunda beis yok aksine adam akıllı olan delili baz alan bir risale severi buraya her zaman bekliyoruz...

Yanıtından kendi kendine reddiye veriyorsun, siz diyorsunuz ki, kardeşim çalışma çok güzel doğru ancak gerçeği bu değil.

Nedense mesnevi pis kitaptır ama gerçek mesnevi başkadır, ama her ne hikmetse devlet sırrı gibi saklanmış bu kitapları kimse bilmez de sizin gibiler bilir kendisi yok ama adı var :))

O zaman mertçe şunu demeniz gerek, Ben şuan piyasaki tüm risale kitaplarını batıl buluyorum içeriği şirk hurafe dolu islamla en ufak ilgisi yok ama gerçek risale başkadır diye belirtmeniz gerek ki zaten yazınızdan bu çıkıyor dediğim gibi ne dediğinizin farkında değilsiniz.

İstediğin kişiyi buraya davet edebilirsin...

Dipnot: başkasını davet etmenden daha önceki yorumlarının cahilce bilmeden nefsi yaptığının anlamı çıkar.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ozellikle de Risale'i Nur Enstitusunden cevablar bekliyoruz, kendileri sıkı Nursisttir :D

Üst Ana Sayfa Alt