Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü ''Şam Toprakların Arasında En Hayırlısıdır ve En Hayırlı Kullarım Orada Toplanacaktır.'' Rivayeti Sahih midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Salafimedia' Alıntı:
Es selamu aleykum,

bir kudsi hadis var, peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) dedi ki: Allah Şam hakkında şöyle dedi:
''Şam topraklarım arasında en hayırlısıdır ve en hayırlı kullarım orada toplanacaktır.'',

bu hadis nerede geçiyor ve sahih midir?
Âleykum selam we rahmetullah;

Abdullah bin Havale’den şöyle dediği rivayet edilmiştir:
Ey Allah’ın Rasulu! Benim için öyle bir belde yaz ki, orada bulunayım” dedim.
Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: “Sana Şam’ı tavsiye ederim” dedi ve bunu üç defa tekrarladı.
Ancak, Şam’dan hoşlanmadığımı görünce şöyle buyurdu: “Siz Allahu Teala’nın (Şam hakkında) ne buyurduğunu biliyor musunuz? Der ki: “Sen benim beldelerimin en iyisisin, sana kullarımın en hayırlıları gelir…
Bir gece beyaz sütunlarla gece yolculuğu yaptım. Sanki onlar, meleklerin taşıdığı incilerdi.
Ben meleklere: “Ne taşıyorsunuz?” dedim.
Bana şöyle karşılık verdiler: İslam’ın sutunlarını taşıyoruz, onları Şam’a koymamız emredildi.
Başka bir rivayette şöyle geçer: “Sana Şam’ı tavsiye ederim! Çünkü orası, Allah’ın, arzında seçkin kıldığı yerdir. Allah kulları arasında seçkin olanları oraya tahsis eder.
(Ebu Davud, Cihad, Bab 3, Hadis no: 2483)

İbn Havâle'den; demiştir ki: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
(İslam âleminde, İslâmî meselelerde) Durum sizin (İslâm kelimesi etrafında toplanma yahutta İslama tâbi olma hususunda bölük pörçük olan) ordular haline geleceğiniz bir şekle dönüşecektir. (Ordulardan) Bir ordu Şam'da, bir ordu Yemenide bir ordu da Irak'ta bulunacaktır."
(Ben); Ey Allah'ın Rasûlu, eğer ben bu(zama)na yetişecek olursam (bunlardan hangisine katılayım? Şimdi bunlardan birini) benim için tercih ediver! (dedim).
"Sana gereken Şam'a gitmendir. Çünkü Şam Allah'ın (kendi mulku) olan yeryüzünden tercih ettiği(bir ülke)dir. Kullarından tercih ettiğini de orada toplayacaktır." Eğer, (Şam'a gitmekten) çekinirseniz size, Yemen(e gitmeniz) gerekir. (Oraya giderseniz , oradaki) havuzlarınızdan içiniz. Gerçekten Allah bana Şam ve Şam halkı hakkında teminat verdi." buyurdu.
(Ebu Davud, Cihad, Bab 3, Hadis no: 2483)

(Şam ve Şam ehlinin üstünlüğü hakkında geçen delillerin tümü, Şeyh Muhammed Nasıruddin el-Bani’nin tahkiki olan “Fedailu’ş-Şam li’r-Rabii” isimli kitabından alınmıştır. Burada aktardıklarımızın tamamı ya sahih, ya da hasen niteliğindeki hadislerdir. Hamd, Allah’a aittir. Abdulmunim Mustafa, Taifetu’l Mansura’nın özellikleri, sf: 212 – 213)

Üst Ana Sayfa Alt