Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Satılan Mal Daha Pahalıya Geri Alınır mı?

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşıma acil para lazım olduğu için bilgisayarımı 750 tlye sattık. arkadaş sattığımız yerden geri alırız diyor ama sattığımız fiyata olmaz tabi. tahminim 900tl gibi bir fiyata geri alabiliriz. bu caiz midir?

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşıma acil para lazım olduğu için bilgisayarımı 750 tlye sattık. arkadaş sattığımız yerden geri alırız diyor ama sattığımız fiyata olmaz tabi. tahminim 900tl gibi bir fiyata geri alabiliriz. bu caiz midir?
Bilgisayariniz eskimis ise 900 uzerine biraz daha para katin gidin 1. El iyi bir computer alin...

Eski bilgisayari gordukce en azinda 150 tl zarariniz akliniza gelmez...

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

taksitle beyaz eşya alıp ,peşin fiyata satanları gördüm.
maksat acil ihtiyacı karşılayıp taksitle borcu ödemek.
neresinden baksanız faizdende kötü duruyor.
fakat sizin durumunuz farklı
peşin yapılmış bir pazarlık yoksa sorun yok
peşin para ile satmışsınız.
yeni bir pazarlıkla geri alıyorsunuz. bunda sorun olduğunu düşünmüyorum

Bilgisayariniz eskimis ise 900 uzerine biraz daha para katin gidin 1. El iyi bir computer alin...

Eski bilgisayari gordukce en azinda 150 tl zarariniz akliniza gelmez...

alışmış kudurmuşdan beterdir derler akhi :)
abimin bilgisayarı benim bilgisayarın en az 5 katı eder fakat değişelim dese değişmem

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Alış veriş dediğin gibi ise caizdir.
Bu işler genellikle söyle oluyor. A Kişinin paraya ihtiyacı var diyelim. A kişi B kişisine gelip diyor ki benim paraya ihtiyacım var oda ona söyle diyor. Ben sana şu kumaşları 1 yıl vadeli 10 liraya satayım. Sonra sende o kumaşı bana 8 liraya sat. Burada şu oluyor. A kişisi parası olmadan vadeli 10 liralık mal alıyor. Sonra aldığı mali aynı adama 8 liraya satıp parasini peşin alıyor. 1 yıl sonrada A kişisi B kişisine 10 lira borcunu veriyor.
Bu tehlikeli alışverişe iyne satışı denir.
Bu konu ile ilgili geniş malumati Abdulmuizz Fida hocam bize anlatsa çok memnun olurum.
İnsan bilmeyince sakat islere girmesi kolay oluyor.

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
taksitle beyaz eşya alıp ,peşin fiyata satanları gördüm.
maksat acil ihtiyacı karşılayıp taksitle borcu ödemek.
neresinden baksanız faizdende kötü duruyor.
fakat sizin durumunuz farklı
peşin yapılmış bir pazarlık yoksa sorun yok
peşin para ile satmışsınız.
yeni bir pazarlıkla geri alıyorsunuz. bunda sorun olduğunu düşünmüyorum

alışmış kudurmuşdan beterdir derler akhi :)
abimin bilgisayarı benim bilgisayarın en az 5 katı eder fakat değişelim dese değişmem
Abi benim bilgisayarla değişirse ben kabulum 'dell i5 6 gb ram' :)

Üst Ana Sayfa Alt