Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sokakta Gezen Açık Kadınlara Erkeklerin Bakması Nasıl Engellenebilir?

E Çevrimdışı

Elif Yılmaz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamun aleykum

Kardeşler malum Türkiye laik bir ülke.Müslüman sayısı çok az.Sokaklar özellikle yaz günleri açık-saçık kadınlarla doluyor.Kolsuzlar,mini etekler,şortlar...Hele turist kadınları görünce bakmaya ben bile utanıyorum.Erkeklerin,kocalarımızın bu insanlara bakması nasıl engellenebilir? Etraftaki erkeklere dikkat ediyorum güzel bir kadın geçse hemen hemen hepsi (yaşlı adamlar bile) başını çevirip bakıyor. Bu durum için ne yapılabilir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Konuyu sabote ve asli mecrasından çıkarmasın diğer kardeşler. Konu ve soru hakkında görüş bildirmek isteyenler yazsın inşeallah.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yüce Rabbimiz Kuran-ı. Kerîmde buyuruyor ki ;
'Yeryüzüne dağılın da Allahın fazlından rızık arayın ' cuma/10
Çoğu insan; İslamın kadına dısarı cıkma yasagı koyup erkeğe ise, gezip dolasmasına hiçbir kısıtlama getirmediğini,kahvelerde alısveriş merkezlerinde eğlenip vakit öldürmelerine müssaade ettiğini zannediyor.. benim bu ayetten anladıgıma göre; İslam, erkeğinde ,ailenin geçimini sağlayıp rızıklarını temin etmek amacı dısında dısarı cıkmasına sıcak bakmıyor... mümkün oldugunca biz erkeklerde iffetimizi korumak için, mecburi haller dısında dısarı cıkmayıp ailelerimizle evlerimizde vakit geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum.. Allah en doğrusunu bilendir...

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben soruda şuraya takıldım..Türkiyede Müslüman sayısı az ve kişilerin günahkar olması ,haram işlemesi onları dindenmi çıkarıyor..?

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Harama bakmaktan engellemek için Şeriat polisi lazım, yoksa Harama dile getir, belki böyle durur. Zor ama.

E Çevrimdışı

Elif Yılmaz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Cabir (özetle) şöyle demiştir:

“Resulullah(s.a.m) bir kadın gördü ve hanımı Zeyneb’e gitti,cinsel ilişkiye girdi, sonra da (tekrar) sahabenin yanına döndü ve: ‘Kadın şeytan suretinde gelir, şeytan suretinde gider. Şayet biriniz bir kadın görürse, kendi eşine gitsin. Bu onun içindekini giderir’ diye buyurdu.” (Müslim, Nikah, 9)

Buradan anlaşılıyor ki Resulullah bile güzel kadınlara istemeden de olsa bakıyormuş.Yani Resullullah bile bakıyorsa,onun ilgisini çekiyorsa şimdiki erkekler ne yapsın diye düşünmeden edemiyorum.Hele de Resulullah zamanında kadınlar böyle açık saçık da giyinmiyorlardı...

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Cabir (özetle) şöyle demiştir:

“Resulullah(s.a.m) bir kadın gördü ve hanımı Zeyneb’e gitti,cinsel ilişkiye girdi, sonra da (tekrar) sahabenin yanına döndü ve: ‘Kadın şeytan suretinde gelir, şeytan suretinde gider. Şayet biriniz bir kadın görürse, kendi eşine gitsin. Bu onun içindekini giderir’ diye buyurdu.” (Müslim, Nikah, 9)

Buradan anlaşılıyor ki Resulullah bile güzel kadınlara istemeden de olsa bakıyormuş.Yani Resullullah bile bakıyorsa,onun ilgisini çekiyorsa şimdiki erkekler ne yapsın diye düşünmeden edemiyorum.Hele de Resulullah zamanında kadınlar böyle açık saçık da giyinmiyorlardı...
Böyle bir kıssa ilk defa duydum zira Resulullah(s.a.v.)e daha peygamberlik gelmedende günah işlemiyordu zira haramlardan Allah(c.c.) tarafından uzak tutuluyordu onun için haram bulunan ortamlarda dahi ilahi bir korunması vardıki kaldıki Peygamberlik gelince şehvetini artıracak kadar mevcut kadınlara baktığını söylemek bir iftira gibi..heleki o zamanki kadınlar şimdiki gibide değildi..zaten ilk bakış günah değil bir nevi reflex ama sonrasında ikinci defa bakıldığında haram oluyor..

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Böyle bir kıssa ilk defa duydum zira Resulullah(s.a.v.)e daha peygamberlik gelmedende günah işlemiyordu zira haramlardan Allah(c.c.) tarafından uzak tutuluyordu onun için haram bulunan ortamlarda dahi ilahi bir korunması vardıki kaldıki Peygamberlik gelince şehvetini artıracak kadar mevcut kadınlara baktığını söylemek bir iftira gibi..heleki o zamanki kadınlar şimdiki gibide değildi..zaten ilk bakış günah değil bir nevi reflex ama sonrasında ikinci defa bakıldığında haram oluyor..
müslim hadisi be kardeş ne iftirası. 2. defa bakmıyordur zaten. selametle.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hadisleri inkar eden zavallılardan olmadığımı herkes az çok bilir,öncelikle onu belirteyim.Hatta hadisleri inkar edip yanlız kuran diyenlerden hem nefret ederim hemde onlardan uzağım....önce onu belirteyim...
Şimdi,bir hadis müslimde geçiyorsa buna şeksiz şüphesiz inanmamızmı gerekir?yukarda ENSARİ kardeş bunu sorgulamış,bunu demekle günah kazanırmı?Doğrusu ben bu hadisi ilk defa duymuyorum ve daha öncede defalarca okudum,ama ALLAHcc kalblerdekini bilendir,bir türlü içime oturmadı,inkar etmiyorum,sebebler olabilir,ama bu benim hissiyatımdır ve ilmi bir dayanağımda yoktur,sadece buna ısınamadım,(bundan dolayı denilecekleri tahmin ediyorum)efendimizin bir kadına bakması ve akabinde hemen eşinin yanına gitmesi,o zamanki kadınlar nasıl giyiniyor?Kadın şeytan suretinde gelir ve gider demesi.....

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hadisleri inkar eden zavallılardan olmadığımı herkes az çok bilir,öncelikle onu belirteyim.Hatta hadisleri inkar edip yanlız kuran diyenlerden hem nefret ederim hemde onlardan uzağım....önce onu belirteyim...
Şimdi,bir hadis müslimde geçiyorsa buna şeksiz şüphesiz inanmamızmı gerekir?yukarda ENSARİ kardeş bunu sorgulamış,bunu demekle günah kazanırmı?Doğrusu ben bu hadisi ilk defa duymuyorum ve daha öncede defalarca okudum,ama ALLAHcc kalblerdekini bilendir,bir türlü içime oturmadı,inkar etmiyorum,sebebler olabilir,ama bu benim hissiyatımdır ve ilmi bir dayanağımda yoktur,sadece buna ısınamadım,(bundan dolayı denilecekleri tahmin ediyorum)efendimizin bir kadına bakması ve akabinde hemen eşinin yanına gitmesi,o zamanki kadınlar nasıl giyiniyor?Kadın şeytan suretinde gelir ve gider demesi.....

akhi sakin ol :)

yukarda elif kardeşimizin örneği 2. bakışa zemin hazırlar walla şeytan ayetleri hadisleri öyle zamanlarda akla getiriyor ki zannedersin cehenneme hiç girmeyeceksin

Allah ayaklarımızı sabit kılsın

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

zaten hadis inkar etmeye yavas yavas böyle baslaniliyor akil almiyor bi türlü fln filan. benim kuzeniminin kafasinada böyle uymadigi icin, adam suan edip yükselci oldu cikdi.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi sakin ol :)

yukarda elif kardeşimizin örneği 2. bakışa zemin hazırlar walla şeytan ayetleri hadisleri öyle zamanlarda akla getiriyor ki zannedersin cehenneme hiç girmeyeceksin

Allah ayaklarımızı sabit kılsın
:)..Seni ALLAH için seviyorum kardeşim.

zaten hadis inkar etmeye yavas yavas böyle baslaniliyor akil almiyor bi türlü fln filan. benim kuzeniminin kafasinada böyle uymadigi icin, adam suan edip yükselci oldu cikdi.
Bunun farkındayım kardeşim,inşaALLAH bizim durumumuz büyle değildir.
Benim anladığım din,sorgulamayı,öğrenmeyi ve kuru kuru kabul etmemeyi öğretiyor.Akletmezmisiniz,düşünmezmisiniz diyen Rabbimizdir.şüpheler içinde değilim kardeşim,sadece sora sora öğrenmenin daha kalıcı olduğuna inanırım,sorgulayarak öğrenenlerin akidesi daha sağlamdır,ama eğer yanlışa saplayıp,yanlış yerde ilaç alırsa o zaman dediğin doğru olur.Edip yükselci olanların kalblerinde her zaman şüphe tohumu olmuş ve akideyi özümsememiş olup daima şüpheci olmuşlardır,dolayısıyla sapmaları normaldir.
Habbab bin Münzir gibi fikir beyan etmek suç değildir,yada hudeybiyedeki sahabeler gibi antlaşmaya imanlarından dolayı karşı çıkmaları veya zorlarına gitmeleri haşa efendimize inanmadıklarından değil,bilakis yüksek imanlarından kaynaklanıyordu.haşa biz onların ayaklarının tozu olamayız,kıyası şu nedenle yaptım,bazen bir söz veya hadiste geçen durum gibi bir durum,efendimize olan sevgiden dolayı olamazmı?şahsen kadın bakması vb şeyler denmesi ondandır zoruma giden,ondandır mesajım......
velhasıl kardeşim,Rabbim senden razı olsun,uyarın ve nasihatın yerindedir.Rabbim bizi dediğin ,esfellerden eylemesin..

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hadis doğrudur.Hadisleri inkar etmese bile bu yönde bir zerre taşıyan kişi bile yanlış yola sapma tehlikesi içindedir.Böyle durumda olan kardeşler kendilerini zorlayarak da olsa sahih hadislere iman etmeleri içlerine sindirmeleri gerekir.Kadın-şeytan benzetmesi şehvet ve imtihan odaklı bir benzetmedir.Yoksa Allah'ın kullarını kötüleme gibi birşey değil olamazda.Ayrıca şunu da belirtmek gerek peygamber(s.a.v)inde nefsi vardır.Allah'ın haram sınırlarını geçmedikçe yani haram işlemedikçe bir sorun yok.1.kez istem dışı bakmakta bir sorun yok.Meşru olmayan bakış ikinci ve şehvetli bakıştır.Peygamberimiz günahlardan korunmuştur nefsinin isteklerini de meşru yoldan gidermiştir.O sebeple bu hadiste bir anormallik yok.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
‘Kadın şeytan suretinde gelir, şeytan suretinde gider. Şayet biriniz bir kadın görürse, kendi eşine gitsin. Bu onun içindekini giderir’ diye buyurdu.” (Müslim, Nikah, 9)

imdi burda duralım yukarıdaki hadis tamam ama ben hadisin altındaki kıssaya hiç bir yerde rastlamadım..neymiş Resulullah(s.a.v.) bir kadın görmüş ve şehvetlenmiş ondan sonrada gitmiş Zeynep annemizle birlikte olmuş,yahu etmeyin bu uslüple nasıl bir hikaye anlatılmış iyice bir düşünün.. bir hadisin altını üstünü getirdiniz konuları birbirine karıştırdınız..yukarıdaki hadisin bir uslübüne bakın birde anlatılan kıssanın uslübüne..

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bu hadisde Peygamber Efendimiz Kadına bakmamistir. Sadece bir tavsiye.

Üst Ana Sayfa Alt