Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

T.c Askeriyesi Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
T.C askeriyesi hakkında bi sorum var. Zorla askere götürülüyorsunuz ve askerde sakalınız kesiliyor sonrasında ise tağut gücüne itaat etmeniz isteniyor İslama söven Nebiye söven bu komutanın aleni şekilde sövmesiyle onu silahınızla öldürmeniz caiz midir? Bu yüzden hapse yatmayı göze alan birisi olarak sorunun cevabını arıyorum. Bu insan kafirmi olmuş olur darul harp mi yoksa darul islam mı oluyo şimdi t.c ? onu öldürmüş olmamdan dolayı Allah beni hesaba çekermi? hakkına girmiş mi olurumm?

A Çevrimdışı

AlexanderHeek

Üye
İslam-TR Üyesi
T.C askeriyesi hakkında bi sorum var. Zorla askere götürülüyorsunuz ve askerde sakalınız kesiliyor sonrasında ise tağut gücüne itaat etmeniz isteniyor İslama söven Nebiye söven bu komutanın aleni şekilde sövmesiyle onu silahınızla öldürmeniz caiz midir? Bu yüzden hapse yatmayı göze alan birisi olarak sorunun cevabını arıyorum. Bu insan kafirmi olmuş olur darul harp mi yoksa darul islam mı oluyo şimdi t.c ? onu öldürmüş olmamdan dolayı Allah beni hesaba çekermi? hakkına girmiş mi olurumm?
Kardeşim ne olursa olsun öyle dinsizlere he diyip geçeceksin suçsuz kafir öldürmek müslüman öldürmekten daha günah olduğunu duymuştum bi hocadan.O Allah tarafından bir imtihan sadece sonucta dinsizde olsa bizi bu topraklarda güvenli tutmak onun görevi yine ses çıkarmamak en iyisi.Allah elbet herkesi sorguya çekecek.Benim halamın oğluda askerde öle bi komutana rastladı.Haşa adam burda ilah benim diyordu.Ona göre düşün işte.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben aynı kanıda değilim ilahlık iddia eden kafirdir öldürülmesi gerekir o imtihanda ise bizde imtihandayız sen bana benim yarattığıma karşı bil müdafa edemedin derse ne diyeceksin o sınavda ise bizde sınavdayız .... yanlışmıyım?

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Bu bahsettiğin olay başka bir boyutta ele alınması gerekir. Bu sebebten ötürü bir ömür boyu hapiste yatmayı göze almak caiz mi? Asıl cevaplanması gerekilen soru budur bence.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir ömür boyu hapiste yatmayı göze almak caiz mi? peki hapisi red edecez diye de Allah Kitabına ve Rasülüne mi sövdüreceğiz .. .. yoksa dışarıda 2 yada 3 bozuk itikadlı insanı namaza kazanmak mı hangisi daha iyi acaba ???

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sana bir başka soru sorayım. Kimin sözüne uyarsın? Belirli bir üye var mı aklında? Kardeşim başı boş hareket etmekten kaçın. Zamanımızda maalesef bir emirul-müminin yok dolayısıyla istişareye etmeliyiz. Sen aklına koymuşsun birşey sana ne desek boş! Bu tavrını lütfen bir gözden geçir ve aklını kullan.

A Çevrimdışı

AlexanderHeek

Üye
İslam-TR Üyesi
Vallahi geçen askere gitme konusu aklımdan geçti bu olayları derin düşündüm 1 yıl var diye o şerefsiz yüzünden Hayatın boşa gitmesi değer mi?Bak dışarda olsan serbestsin istediğin zaman islam seninle içerisi tam bir bunalım psikolojik sorunların başlar.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten istişare içi yazdım buraya Kuranda dediği gibi :) Şura 38

Fizilal-il Kuran Meali

:
Rabb'lerinin çağrısına gelirler, namaz kılarlar. Onların işleri aralarında danışma (İstişare) iledir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan hayır için harcarlar.

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Karde$im ya$anmamI$ bir olay hakkInda insanlardan yorum bekleme. Kimse sana Fetva vermez birini oldurmek veya oldurmeme uzerinden. UmarImki Peygamberimize butun askerlin huzurunda kufur edecek kadar saygIsIzlIkta bulunacak komutan yoktur, onlar icinde olan hastalIklarI. iki secenek var sana

opsiyon 1)Mecce bolumunde islam zayIfken bazI sahabalar Mu$riklerin Peygamber efendimize kufur ve yanLI$lar haraketlerde bulunduklarIna $ahit oldu ve Peygamber efendimiz onlara sabIr gosterin bana sava$mak emredilmedi, hata bazI sahabalar i$kenceden dolayI yanlI$ kelimeler soyledi Allah ve resulu hakkInda, peygamber efendimizin cevabI "onemli olan kalbinizde olan hislerinizdir"
opsiyon 2) islamIn kuclu oldugu zaman medinede peygamber efendimiz hakkInda yanLI$ kelimeler sarfeden ve $iirler soyleyen bireylere hakkInda Oldurulmelere kararI ve hukmu verildi ve yapIlan suikast sonucu bu bireyler olduruldu.
$u an icinde oldugumuz pozisyon IslamIn zayIf oldugu zaman bu dolayIsIyla SabIr gosterip Allahtan bu bireyleri cezalandIrmasInI isteyebiliriz aynI peygamber efendimiz namazda uzerine Devenin bagIrsaklarI atIldIgI an peygamber efendimiz dua etti bu bireylerin yaptIgI yanlI$tan oturu ve bu 6 bireyler Bedr Sava$Inda geberdi ve oldu. Ancak kendimizi tutamayIp bu bireyi oldursekte Allah cc bizi sorguya cekmez cunku Islamda sadece MAHSUM bireyleri oldurmek yasak ve bu birey $uclu konumunda ve Peygamber efendimiz zamanInda bu suclu bireylerin oldurulmeleri hakkInda hukum verildi bu demektirki bu bireylerin oldurulmesi HelaldIr

Ancak sende bu olayI sahaba gibi bir suikast gibi gizli bir $ekilde yakalanmadan gercekle$tirmen gerekir Musluman herzaman dikkatli bir $ekilde haraket eder. Allah yardImcIn olsun

Allahu teala Alim

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm . Benim şahsi fikrim askerlik sorunu olan kardeşlerimizin en yakın halk eğitim merkezinden açık öğretime yazılmasıdır.En doğrusunu Allah bilir.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Sana bazı örneklerle cevap vereyim.Ben ne ilim adamıyım ne de ilim talebesiyim.

Sana ilmi olmasa da işin olurunu söyleyeyim.

Gitme etme diyenler güzel söylüyorlar.Nasıl gidemezsin,gitmezsen ne olur ya da gidersen nasıl gidersin ve nelerle karşılaşırsın diye bakmak lazım.

Nasıl gidemezsin ve gitmezsen ne olur :

Çürük alırsın.Askerlik yaptırmazlar.
Kaçak yaşarşın.Her yakalandığında tekrar kaçarsın.her yakalandığında askeri cezaevinde kalırsın ve sonra gene askere alırlar.Her defasında bu böyle olur.60 yaşında adam gördüm 20-30 kez kaçmış.Ama hala askerde idi.
İmani red açıklar cezaevinde yatar sonra tahliye olursun.Ama her zaman sana sıkıntı çıkarırlar.Çeşitli bahanelerle gözlatına alabilirler.
Paralı askerlik yaparsın.
yurt dışına çıkar bir daha gelmezsin.

Gidersen ne olur :
iki türlü gidersin.
üniversite mezunu olarak kısa dönem :5.5 ay
normal giderek : 14.5 ay
Eğer yapamamak gibi bir ihtimalin yoksa yaşın çok ilerlemeden aradan çıkar.Yoksa yaşın ilerleyince işin gücünün arasında veya evli iken daha çok sıkıntı olur.

peki gidersen ne şekilde davranmak lazım.

kısa dönem gidersen okuduğun bölüm ne kadar gereksiz bile olsa çok yüksekten biri gibi davranıp kendine saygı duyulmasını sağlarsın.Bu da sana pek fazla yüklenmemelerini sağlar.
Mesela komutanlar arasından üniversiteye hazırlanan var ise bu kanaldan girip onlara ders çalıştırarak yırtabilirsin.
Gene bir mesleğin ve branşını komutanların işine yarayacak şekilde kullandırtırsan kolaylık görürsün.
bilgisayar bildiğin için yazıcı olabilirsin.
Ortamını bulursan "kurye" olursun.Sadece merkezden sivil elbislerle gider evrakları getirirsin.Başka da hiçbirşey yapmazsın.

uzun dönem gideceksen de branşına göre cevap verebilirim.
Mesela ben c-timi (asker özel harekat) olarak gönderildim.Olayı çözünce jandarma komandoya düşürttüm kendimi.oradan da jandarma er'e düşürttüm.Hastalıklarım ciddi olmasa bile bunları diel getirdim.Sportif olarak çok zayıf olduğuma inandırdım.kalp ağrımı dile getirdim ve sonunda jandarma er'e düşürüldüm.Örneğin 150-200 erkeği arka arkaya dizip alt iç çamaşır muayene ettiler.En son erkek üsteğmen doktor geldiğinde alt iç çamaşırıda indirtiyor bir sıra askere.Ben bunu yapmadığım için biraz takıştık.Sonra kimsenin görmediği bir yerde beklettiler ama sadece doktor muayene etti.
Acemi birliğinde olan hiçbir pisliğe gitmedim.Hatta çok soğuk bir günde akşam eğitiminde akşam namazına izin istedim ve izin vermediler.Fakat ben çıkacağım deyip gidip dışarıda kıldım.Geri geldiğimde hiçbirşey olmadı.Namazları cemaatle kıldığımız oldu fakat her vakit namazı kıldım hem de hiç cem etmeden.
usta birliğinde ise ibn useymin ve bin baz'ın kitaplarından ders yaptık.namazları cemaatle kıldık.teravih namazını 20-30 kişi toplu halde kılınca salavatlar da olunca dergah'a benzedi buralar dedi bölük komutanı.Ki kendisi her gece içer ve alevi idi.Daha sonra bize yer gösterin deyince alevi bir uzman çavuşun bölük dışında ki evinde 1 ay boyunca teravih kıldık.
kısa dönem askerin birisi Allah'a küfür edince döner bıçağını alıp saldırdım üstüne bir gün.Fakat araya çok kişi girdi ve adam ben öyle demek istemedim özrü dilerim vs ile geri adım attı.Yani Allah'a ve peygambere sövüldüğünde bunu dile getirdiğinde ciddi olup geri adım atmazsan bir daha kimse küfür edemez.ettiğinde bilirlerki seni karşılarında bulacaklar.

Bazı şeyleri de yazmadım.Genel itibari ile çok rahat ettim.Konuştuğum müslümanlar da gerçekten dert ile gidenlerin Alalh'ın yardımını çok rahat gördüklerini ifade ettiler.Ben bizzat yaşadım ve aynı ortamdaki müslümanlarda bundan faydalandılar.Ama dert edinmeyenler sıkıntı çekiyor.Tabi ufak tefek sıkıntılar olsa da bizim derdimiz başka olduğu için sıkıntı olarak görmemek lazım.Hatta şehitler kervanını pc'den dinlediğimde kapılar da açık ve komutan bitişiğimdeki masada idi.Bir kutu cihad videoları bile yakalattım.Ama sonrasında geri verdiler.Tabi bi güzel incelemiş hatta üzerlerine isim biel yazmışlardı.Tabi her bölgeden arşiv olduğu için bir yer iel ilişkilendirmemişlerdi.

Sözün özü Rabbine bol bol dua edip yardım isteyeceksin.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hamas Sen askerlik yaptın diye herkes yapmak zorundamı.?

Kaçmanın imkanı yokmu adam bu ulkesinde kalırsa..

Bence Allah'a olan güven duygularımızı kontrol etmemiz lazım. Allaha guvenirsek o bizi yarı yolda bırakmaz. Bundan emin ol.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...