Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Takıntılardan Kurtulmak İçin Neler Tavsiye Edersiniz?

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yönetici Notu:

Mesajlar yeni konuya taşındı

___

Yeni konu açıp kalabalık olsun istemedim , burdan sorayım ; bende takıntımı denir sinir mi denir hastalık mı denir kuruntumu denir bilemiyorum , bir yerde hastalık olduğunu okumuştum bir ara , Nasıl örnek versem mesela sofrada birisinin ağzını şaplatarak yemek yemesi , çayı çorbayı sesli içmesi , sakız çiğnemesi , çekirdek çitlemesi , horlaması vb şeylerde çocukluğumdan beri elimde olmayan sebeplerden aşırı şekilde kan beynime sıçrıyor , tüylerim diken diken oluyor ne yapsam tahammül edemiyorum ve o ortamda bu zamana kadar duramadım Kalkar giderim . ( horlayan arkadaş yüzünden çok arabada yatmışımdır soğukta ) bu bende cemaatlede oluyor yanımdaki fısır fısır okuyunca elim ayağım kilitleniyor ( abartmıyorum) hadi bunuda geçtim , namaz konusunda İslamın rukunları öğrendiğim den belkide bu hassaslığım , belkide şeytanın vesvesesinden bugün az kalsın imam daha Allahu ekber demeden eğilen amcanın kolundan tutacaktım sen ne yapıyorsun diye öyle böyle selam verdik tabi huşu hak getire !! Selam verir vermez de dedim zaten Allah kabul Etsin amca da bu acelen niye derken kaçtı gitti amcam , hiç Mutlu huzurlu değilim bu konuda ne yapmam gerek bilemiyorum , evde kılınca da kalbim mutmain olmuyor , cemaatle kılıncada böyle sıkıntılarım oluyor . Bu bahsettiğim benim sıkıntı için gerçekten mücadele ediyorum duymamaya görmemeye çalışıyorum ama şu aralar biraz takık olduğumdan sağlıklı karar veremiyorum , bu hal için tavsiyeleriniz nedir

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum
Benim yakınımda 2 camii var fakat ikisine de imamların (daha doğrusu namaz kıldırma memurlarının) itikadı sorunları dolayısıyla gitmiyorum. Benim yakınımda muvahhid Müslüman bir kardeş var, bu durumda evde olduğum vakit o kardeşi arayıp namazı 2 kişilik cemaatle kılmam farz olur mu?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yeni konu açıp kalabalık olsun istemedim , burdan sorayım ; bende takıntımı denir sinir mi denir hastalık mı denir kuruntumu denir bilemiyorum , bir yerde hastalık olduğunu okumuştum bir ara , Nasıl örnek versem mesela sofrada birisinin ağzını şaplatarak yemek yemesi , çayı çorbayı sesli içmesi , sakız çiğnemesi , çekirdek çitlemesi , horlaması vb şeylerde çocukluğumdan beri elimde olmayan sebeplerden aşırı şekilde kan beynime sıçrıyor , tüylerim diken diken oluyor ne yapsam tahammül edemiyorum ve o ortamda bu zamana kadar duramadım Kalkar giderim . ( horlayan arkadaş yüzünden çok arabada yatmışımdır soğukta ) bu bende cemaatlede oluyor yanımdaki fısır fısır okuyunca elim ayağım kilitleniyor ( abartmıyorum) hadi bunuda geçtim , namaz konusunda İslamın rukunları öğrendiğim den belkide bu hassaslığım , belkide şeytanın vesvesesinden bugün az kalsın imam daha Allahu ekber demeden eğilen amcanın kolundan tutacaktım sen ne yapıyorsun diye öyle böyle selam verdik tabi huşu hak getire !! Selam verir vermez de dedim zaten Allah kabul Etsin amca da bu acelen niye derken kaçtı gitti amcam , hiç Mutlu huzurlu değilim bu konuda ne yapmam gerek bilemiyorum , evde kılınca da kalbim mutmain olmuyor , cemaatle kılıncada böyle sıkıntılarım oluyor . Bu bahsettiğim benim sıkıntı için gerçekten mücadele ediyorum duymamaya görmemeye çalışıyorum ama şu aralar biraz takık olduğumdan sağlıklı karar veremiyorum , bu hal için tavsiyeleriniz nedir

derneğe cuma namazlarına gelen biri var, yaşı 50 küsür , koah hastası
bildiğin boğuluyor gibi nefes alıyor.
nedenini tam olarak bende bilmiyorum fakat genelde bu dayının yanında namaz kılmaya çalışıyorum
karanlıkdan korkan kişiye karanlıkda yüremeyi tavsiye etmek gibi birşey olucak belki fakat faydalı olacağını düşünüyorum.
kendine arada sor, ne yapsam şeytan mutlu olur?
bize Allahın rızasını kazandıracak olan nefsimizin ve şeytanın kötü isteklerine karşı mücadelemiz değilmidir akhi.
her an mücadele halinde olmamız lazım

buna ilave safın en solunda namaza durup şu hadisdeki tavsiyeyide yapabilirsin akhi

"Ey Allah'ın Resûlü dedim, şeytan benimle namazımın ve kıraatimin arasına girip kıraatimi iltibas etmeme sebep oluyor, (ne yapayım?)"

Aleyhissalâtu vesselâm bana şu cevabı verdi:

"Bu Hınzeb denen bir şeytandır. Bunun geldiğini hissettin mi ondan Allah'a sığın. Sol tarafına üç kere tükür!"

(Osman İbnu Ebî'l-As) der ki: "Ben bunu yaptım, Allah Teâla Hazretleri onu benden giderdi."(Müslim, Selâm: 68)

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum
Benim yakınımda 2 camii var fakat ikisine de imamların (daha doğrusu namaz kıldırma memurlarının) itikadı sorunları dolayısıyla gitmiyorum. Benim yakınımda muvahhid Müslüman bir kardeş var, bu durumda evde olduğum vakit o kardeşi arayıp namazı 2 kişilik cemaatle kılmam farz olur mu?

İmamların itikadi sorunları derken ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
tağuta dua ediyolarlar

Demokrasinin üstün gelmesi, yücelmesi için dua ediyorsa tamam. Ama bütün imamların bunu yaptığını nereden biliyorsun kardeşim. Hayatında kaç defa imamlarla konuştun? Bir kısmın yaptığından dolayı muayyen bir hükmü nasıl bütün hepsine teşmil ediyorsun? Açıktan "Allah'ım demokrasimize sahip çık, onu koru" diye dua eden kaç imam gördün?

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Screenshot_2017-03-09-20-14-30.png
Screenshot_2017-03-09-20-15-28.png

İmamların coğusu okuyor okumak zorunda diyede biliyorum Allahualem.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Elhamdulillah Müslümanız. Namaz dinin direği olduğuna göre namazımızı kime emanet ettiğimize dikkat ediceğiz. ben zaten bir insanın küfrünü görene kadar arkasında namaz kılarım. İmam tağutun askerlerine tağutu sistemin bekası için dua ediyorsa ben namazımı nasıl tehlikeye atabilirim... delilsiz zanla bir yere varılmaz... bana tağuta dua etmenin küfür olmadığına dair delil getirin

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Elhamdulillah Müslümanız. Namaz dinin direği olduğuna göre namazımızı kime emanet ettiğimize dikkat ediceğiz. ben zaten bir insanın küfrünü görene kadar arkasında namaz kılarım. İmam tağutun askerlerine tağutu sistemin bekası için dua ediyorsa ben namazımı nasıl tehlikeye atabilirim... delilsiz zanla bir yere varılmaz... bana tağuta dua etmenin küfür olmadığına dair delil getirin
Cezakallahu hayran abi

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmamların itikadi sorunları derken ?
Akhilerim tartışmayı uzatmamanızı rica ediyorum, ben bu fetvaya uyduğum için yakınımdaki camilere gitmiyorum

https://www.islam-tr.org/konu/kildirgaclarin-arkasinda-namaz-olur-mu.7854/#post-90546

Bozuk itikadlı olmasalar arkalarında namaz kılarım, diyanet imamı olmaları beni bundan alıkoymaz. Fakat itikadları sıkıntılı olduğu için arkalarında kılmıyorum. Meselenin özeti bu, polemik olmasın inşeAllah. Kendi aramızda tartışmak yerine açalım fetvayı okuyalım, mesele zaten yazılıp çizilmiş

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
uygun olurmu bilemediğinde uygun olan o kişinin arkasında namaz kılmandır.
Yani oy veriyor hocam oy verdigi partiyide seviyor onlardan memnun. kufur uzere olmayan bir partide olmadigina gore imamin akidesi bozuk olabilir. Belkide arkasinda namaz kilmamam gerekiyor ama ben ilimsizligimden dolayi supheye dusuyorum. Siz neye dayanarak kilmam gerektigini soyluyorsunuz?

Üst Ana Sayfa Alt