Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Taliban Islam Emirliğinden Açiklama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C Çevrimdışı

cuheymann

Üye
İslam-TR Üyesi
Şeriat, yine şeriat, sonra yine şeriat!

Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi, Mısır’ın yeni devlet başkanı oldu. Her fırsatta şeriat çağrısı yapan Mursi, ülkedeki dönüşüm sürecinde Kuran’ın rehber alınacağını vurguluyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in adayı olan Muhammed Mursi, seçimlere kısa bir süre kala ülkenin şeriatla yönetilmesi gerektiğini söylemiş, "Şeriat dışında seçenek kabul etmeyiz, Kuran anayasamızdır" demişti. Mursi'nin, bu sözleri sarf ettiği Kahire mitingi, ülkede tartışma konusu olmuştu.

"Şeriat önceliğimiz değil" diyen Müslüman Kardeşler’in başkan adayı Muhammed Mursi, aday gösterildiği günden bu yana şeriat çağrısı yapıyor. Mısır’ın ilk “seçilmiş” cumhurbaşkanı olduğu her fırsatta vurgulanan Mursi’nin, seçimleri kazanması ile birlikte şeriat söyleminin daha da ön plana çıktığı gözleniyor.

“İslam şeriatı kesinlikle uygulanacaktır”
Mursi, Mısır’da şeriatın yönetim şekli olarak benimsenmesi için hazırlıklara başladı. Yaptığı konuşmada Mısır halkının şeriat hükümlerine dayalı bir anayasa beklediğini savunan Mursi şunları söyledi:

1923 anayasasında “Kuran yasaların kaynağıdır” diyordu. Anayasanın Kuran’dan daha büyük bir şey olduğunu göstermek istediler. Ancak İmam Hasan El Bennna onlara şöyle dedi: “Hayır! Kuran anayasamızdır.”

Kuran önceden de anayasamızdı, gelecekte de olacak. Kuran anayasamız olmaya devam edecek. Anayasamız Kuran’dır. Hz. Muhammed önderimizdir. Cihad yolumuzdur. Allah yolunda şehadet en büyük arzumuzdur. Tümünün üstünde, Allah'ın rızası amacımızdır. Şeriat, sonra yine şeriat, sonra yine şeriat. Halkımız onunla rahmet ve tazeliğe kavuşacak.

İslam şeriatı olmadan bu ümmetin hayrı yoktur. Önce Allah’ın huzurunda sonra da sizin önünüzde yemin ediyorum. Allah’ın izniyle anayasa metni de dahil olmak üzere İslam şeriatı kesinlikle gerçekten uygulanacaktır.

Mısır halkının, ulemasının, fıkıhçılarının ve anayasa uzmanlarının üzerinde ittifak ettiği gibi…

Sevinin ve rahatlayın. Bu halk İslam şeriatını tam anlamıyla yansıtmayan bir anayasa metnini asla kabul etmeyecektir. Halk gerçek şeriatı tatbik edilerek ve programın esasını teşkil ederek kabul edecektir. Bu halk bundan başkasını asla kabul etmeyecektir.

Mursi başkanlık seçimlerini kazandıktan sonraki ilk konuşması da radikal söylemleri ve dini referansları sebebiyle dikkat çekmişti. Mısır'ın yeni Başkan'ı söz konusu konuşmasında da şunları söylemişti:

Hamd ve sena Allah'a olsun. Salat ve selam Allah'ın Rasülü Hz. Muhammed (S.A.S)'e olsun.
De ki: Ancak Allah'ın lütüf ve rahmetiyle yalnız bunlarla sevinsinler. Bu onların toplayıp durduklarından daha hayırlıdır. (Yunus suresi ayet 58)

Bugün burada sizin önünüzde 25 Ocak Devriminden sonra yapılan ilk başkanlık seçimlerinde Mısırlıların özgür iradesiyle seçilmiş ilk başkan olarak, vatanın her tarafında yaşanan bu muazzam sevinci sizinle beraber yaşıyorsam bu ancak Allah'ın yardımı ile ve şehitlerin dökülen temiz kanları sayesinde olmuştur.

Mısır Mısırlılarındır. Hukuk karşısında hepimiz eşitiz. Bu vatan için hepimizin görevleri var. Benim haklarımdan çok yükümlülüklerim var. Aranızda adaleti ve hakkı sağlamam için bana yardım ediniz. Allaha itaat etmem için bana yardım ediniz. Eğer Allaha isyan edersem size söz verdiğim şeyleri yapamam. O zaman bana itaat etmeyin.
....
Allaha hamd olsun ki gelirlerimiz çoktur. Üzerimizde Allahın nimetleri çoktur. Şimdiye kadar bildiğiniz gibi kötü kullanıldı. Biz bu gelirleri inşallah gerektiği gibi hepimizin çıkarları için idare edeceğiz. Sizi bütün Mısırlıların yardımı ile Mısır'ın kalkınmasını kapsayan projeyi uygulamaya davet ediyorum.

İçinde bulunduğumuz durumun zorluklarının farkındayım. Mısır'ın güçlü bir devlet ve ümmete önder, dünya lideri olması için Allahın yardımı, sizlerin dayanışması ve desteğiyle bu durumdan hızlı bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum. İşte Mısır'ın kaderi budur. Gelecekte onu bekleyen budur.

Sizin de kutladığınız ve sevindiğiniz milletin iradesinin kazandığını gösteren bu demokrasi zaferini kutluyoruz. Daha önce de söylediğim gibi sizin aranızda Allah'a karşı gelmeyeceğim ve isyan etmeyeceğim.

Allah Teala'nın şu ayeti kerimesini daima göz önünde bulunduracağım: "Öyle bir günden sakının ki, o gün hepiniz Allah'a döndürülüp götürüleceksiniz. Sonra herkese kazandığı amellerin karşılığı verilecek ve onlara asla haksızlık yapılmayacaktır."(Bakara 281)
Dostlar benimle beraber tekrar ediniz.

Biz irademizle, birliğimizle, birbirimize olan sevgimizle geleceğimizi inşa edebiliriz. Bazıları bunu vatanın dışından göremiyor veya bize bu konuda güvenmiyor. Ancak biz bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz ve yarın daha güzel olacak inşallah!

Allah başarının yardımcısı ve doğru yola iletendir.

Dostlarım bazıları bunu uzak görüyor. Biz ise çok yakın görüyoruz.

"Allah emrinde galiptir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler.” (Yusuf suresi 21)
Allahın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Ömer Abdurrahman İçin Girişimde Bulunacak!
Muhammed Mursi Tahrir Meydanı`ndaki zafer konuşmasında ABD`de tutuklu bulunan Ömer Abdurrahman’ı da gündem etmişti. Mursi, konuşmasında “Ailesini görebiliyorum. Onlar da Tahrir Meydanı`nda yanımızdalar. Yarından başlayarak Ömer Abdurrahman`ın serbest kalması için çaba sarf etmeye başlayacağım” demişti.

Bugün Habertürk`te yer alan bir habere göre, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise, 1993`te New York`taki Dünya Ticaret Merkezi`nin bombalanması eyleminin azmettiricisi olduğu iddiasıyla ABD`de müebbet hapis cezası alan Ömer Abdurrahman`ın serbest kalmasına yönelik girişimlere karşı olduğunu söyledi.
ABD yönetimi, Ömer Abdurrahman`ın, 1993 yılında New York`taki Dünya Ticaret Merkezi`nin bombalanması eylemi faillerinin lideri olduğunu iddia ediyor.
Çok sayıda insan hakları örgütü de daha önce Ömer Abdurrahman`ın serbest bırakılmasını istemişti.
74 yaşında ve görme engelli olan Ömer Abdurrahman`ın ağır koşullar altında tutuklu olduğu biliniyor.

EBU NİDA Çevrimdışı

EBU NİDA

Üye
İslam-TR Üyesi
ey akıl sahibleri sizler taliban ın yazdıklarını tekrar tekrar okuyun ve ALLAH tan korkun talibanın savaşma gayesi ALLAHIN hükümlerini yeryüzüne tadbik etmektir.Demokrasiyi küfür nizamı olarak görmektedirler bir insanı tebrik etmek ayrı bir şeydir bir de insanın küfrünü tebrik etmek ayrı bir şeydir ki ulema bunları kitaplarında çokca dile getirmiştir tağutları yaptığı bazı işleri sevmekle küfürlerini sevmek diye 2 ye ayırır.kaldıki talibanın sözü anlayana açık olağan üstü olay sebebi ile kutlar diyor olağan üstü olan sebeb ise bu adam cezaevinden buraya gelip başkan olmasıda olabilir uzun zaman sonra ALLAH düşmanı olmayan biri geldide olabilir yani söz her tarafa açık. Taliban tabiri caizse burada tirübüne oynuyor mısır ın müslüman halkı derken hepsinin müslüman olduğunuda söylemiyor muhakkakki orada müslümanlar var onlara hitap ediyor ve cumhurbaşkanınada müslüman demiyor. müslüman mısır halkı ve onun seçilmiş başkanı diye hitap ediyor ve yazıdanda anlaşıldığı üzere taliban ALLAHIn istediği gibi yönetin diyor islam emirliğinide umutlandırdı diyor.olaki bu adam cihadada yardım eder diyor.Baştada dediğim gibi taliban onun ne küfrünü kutluyor ne onu müslüman kabul ediyor burada tevriye yapıyor yani tirübüne oynuyor.Yoksa kim olursa bu koltukların hak olduğu iddia eden yok bunlar şeriatı getirecek bunlar doğrub yapıyor diyen kuranın sünnetin ve ümmetin selefin icmasıyla kafir olur.Bu din kimseye tölorans geçmez talibanda hatadan münezzeh değil.ALLAH onlara ve diğer mücahidlere yardım etsin ayaklarını sabit kılsın bizlerede onlara yardım etme şerefini nasip etsin.bu konuda arkadaşlar dikkatli olsun fıkıhta bir kaidedir bir kişinin sözü 2 yönlü yada daha fazla yönlü anlaşılırsa bu adam tekfir edilmez çünkü ucu açık olabilirki bunuda kast etmiştir bunuda.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
La nickli şahıs;

Taliban Muhammed MUrsiye müslüman demiyor mu ?

Muhammed Mursiyi tekfir mi ediyor delil ?

Cehhennemin köpeği olan Hariciler ve tekfirciler Mursiyi tekfir ediyor diye Talibanın da mı tekfir etmesi gerekir ?

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed Mursi'yi tekfir etmiyorum neden çünkü şeriatla yöneteceğini söyleyen bir insanı tekfir etmek benim haddime değil fakat demokratik seçimle devletin başına geçtiği için uzak duruyorum.Tek sorunda işte bu demokratik seçimle başa gelme meselesi o olmasa herşey normal görünüyor.

EBU NİDA Çevrimdışı

EBU NİDA

Üye
İslam-TR Üyesi
sana göre maktisi ebu basir ,ebu katade abdulkadir ibn abdulazizde cehennme köpeği o zaman çünkü onlar ıhvanı tekfir ediyorlar ALLAH mürcieleride haricileride yerin dibine soksun. sen bana bir tane delil getirsene talibanın bu yöneticilere müslüman dediğine yazıları oku hemen mürcielik yapma daha düne kadar ihvanı tekfir edenler mursi çıktıktan sonra akidelerindenmi döndüler zaten size erdoğandan tut ben müslümanım diyen ne kadar tağut varsa müslüman! ALLAH müslumanları bu sapık inançtan korusun benim için ismin bir önemi yok kim demokrasi ile yönetilen bir devletin başına kim gelirse gelsin o taguttur bir kaç mürcinin sözüyle dinimden dönecekte değilim.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bizde birkaç haricinin ve kankaları olan tekfirilerin sözlerinden dolayı Ehli sünnetin bu konudaki akidesini terk edecek değiliz...Saydığın isimlere bakıyorumda bir tane muasır alim ismi vermemişsin.İlim talebesi olmayan çalışanları saymışsın.

sistempro Çevrimdışı

sistempro

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İslamda demokrasi küfürse küfürdür, tagut ne ise odur. ittifak ile sabittir. hangi grup olursa olsun haddi aştı mı hüküm bellidir. talibanın ne dediğinden tam emin değilim. ama parlemento taguttur. İslami hükmün dışına çıkan her kimse taguttur.

sistempro Çevrimdışı

sistempro

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hak ! (batıl) yayınlarının kadrolu haricileri gene foruma dadanmış anlaşılan.
kime diyorsun banamı? hariciler kimdir, ne yaparlar bilmeden, atıp tutmayalım. sadece tekfir meselesinden dolayı ise ikide bir ağzınıza dolamayın haricileri iki de bir. Sonuçta ehli sunnetin menheci üzerine söylüyoruz söylediğimizi, kafamızdan değil.

EBU NİDA Çevrimdışı

EBU NİDA

Üye
İslam-TR Üyesi
ben hak yayınlarını takip etmem yalan konuşma. o saydığım kişilerde ilim ehlidir bana ebu zerka ağzıylada konuşma senin telefi olduğun buradan belli muasır alim bizde çok sen merak etme size göre alimin özelliği suuda bağlı olacak ve kralın tahtını koruması için fetva verecek.

EBU NİDA Çevrimdışı

EBU NİDA

Üye
İslam-TR Üyesi
hak yayıncı olsam neden o alimleri takip ettiğimi söyleyeyim hak yayınları onlarıda tekfir ediyor.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben hak yayınlarını takip etmem yalan konuşma. o saydığım kişilerde ilim ehlidir bana ebu zerka ağzıylada konuşma senin telefi olduğun buradan belli muasır alim bizde çok sen merak etme size göre alimin özelliği suuda bağlı olacak ve kralın tahtını koruması için fetva verecek.

Batıl yayınlarındakiler mi ilim ehli ?

İlim ehli eğer ümmeti tekfir etmek piyasada sadece kala kala biz müslüman kaldık demekse evet ilim ehlidirler.

S Çevrimdışı

sawel

Üyeliği İptal Edildi
Banned
islam4ever üstad gerekli mudaheleyi yapmasa burası karışacağa benziyor :)

A Çevrimdışı

Ahl Sunnah

Guest
Kardeşler bu meselede biraz sabırlı olmalıyız diye düşünüyorum, sahih menhec üzere olduğunu bildiğimiz alimlerimize yönelelim, her kafadan bir ses çıkması gibi bir durum olmasın lütfen çünkü Ümmet bu başıboşluktan çok çekti.

Şu başlığa bir göz atmanızı isterim:

https://www.islam-tr.org/serbest-kursu/37015-seyh-ebu-yahya-el-libi-secimler-mursi.html

Şu an için temkinli olalım, belki de sadece seçimleri eski rejimin adamı yerine Mursi'nin kazanmasına sevinmeleri nedeniyle böyle bir açıklama yapmışlardır. Bu ifadeler tek başına seçimlere katılmayı tasvib ettiklerini göstermez.

Paylaştığım linke bakarsanız Şeyh Ebu Yahya Libi'nin ve hatta aralarında Şeyh Mustafa Adevi ve Şeyh Ebu İshak Huveyni'nin de bulunduğu pek çok Mısırlı Selefi Şeyhin Mısır'daki parti ve seçimlere her türlü katılıma karşı olduklarını görebilirsiniz. Değil İhvan'ı, "Selefi"lerin kurduğu Hizbunnur'a dahi karşı olduklarını linkte paylaştığım videoda beyan etmişler.

Taliban hatalardan masum değildir, kimi olursa olsun körü körüne taklid edersek batıla düşeriz. 1998'de Taliban BM'ye üyelik için -BM prosedüründen habersiz olarak- başvurduğunda ilim ehli Taliban'a gerekli uyarılarda bulundular. BM'ye üyelik sürecinin içerdiği İslama muğayir şartları bu harekete beyan edip gerçeği görmelerine vesile oldular.

Fakat kardeşler tekrarlıyorum ki temkinli olalım, ağzımıza geleni söylemeyelim, dediğimizde haklı olsak da haddimizi aşabilir, aşırıya gidebiliriz, bu da yaygın yapılan bir hatadır. Alimlerimize müracaat edelim, dua edelim, sabr edelim. Allah cümlemizi hidayete erdirsin.AMİN

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
davetülhaq adlı foruma baktım oradaki tekfirciler çoktan talibanı tekfir etmişler bile.Yıllardır Allah yolunda cihad eden taliban mücahidlerini ne kadar kolay tekfir ediyorlar yazık.

S Çevrimdışı

sawel

Üyeliği İptal Edildi
Banned
talibanı tekfir edecek kadar azmışsa bu kişiler söylenecek söz yok.....

şeyh usame,yi rahmetullah aleyhi ve şeyh eyman zevahiri hafızahullah ve diğer el kaide üyelerini 2001 yılında amerikaya teslim etmeyerek ülkedeki otoritesini kaybetti ülkeyi kaybetti ama taliban islam kardeşleriğinin nasıl olması gerektiğini tüm dünyaya duruşunu bozamanda gösterdi ve yıllardır hiç durmaksızın Allah yolunda cihad etmiş ve binlerce şehid vermiştir ve afganistan diyarı mucahidlerin sığınacağı barınacağı bir ülke haline geldi şeyh ebu mustafa yezid rahımehumullah çok önemli bir sözü var bunu davetul hakkdaki tekfircilier iyi bellesin....''El kaidedeki mucahidler talibandaki mucahidlerden daha sadık olamazlar'' bunu el kaidenin önemli bir komutanı söylüyor bu davetul hakkdakilerde talibanı tekfir ediyor vela havle vela kuvvete illa billahil azıym

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
talibanın demokrasi hakkında görüşleri
TAL?BAN 3 ÖNEML? SORUYA CEVAP VERD?! - YouTube

bu videoda taliban demokrasiyi reddediyor.Mursi'yi tebrik etme olayı ise mursi'nin şeriatla yöneteceğini belirten açıklaması sebebiyle olabilir.Buradan talibanın demokrasiyi desteklediği anlamı çıkmıyor.Benim kafam biraz karıştı ama yine de talibana güveniyorum mutlaka bir sebebi vardır.

sistempro Çevrimdışı

sistempro

Üyeliği İptal Edildi
Banned
davetülhaq adlı foruma baktım oradaki tekfirciler çoktan talibanı tekfir etmişler bile.Yıllardır Allah yolunda cihad eden taliban mücahidlerini ne kadar kolay tekfir ediyorlar yazık.

onlar, " ebu hanzala, eymen zevahiri, usame bin laden, Muhammed Makdisi " yi de tekfir ediyorlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt