Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tasavvuf - Tarikat ve Cemmat Hakkında Bazı Sorularıma Cevap Verir misiniz?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum,

Ön açıklama:

Başlığı açmadan önce soru cevap kısmındaki tasavvuf ve tarikat başlığındaki soruların ve cevapların bazılarını sonuna kadar okudum diğerlerine göz attım ve okumaya devam edeceğim inşallah.

Rahmetli Ayşe Şasa, benim çıktığım arayış yolculuğumda bana destek veren
Ve yardım eden kişilerden biriydi,kendisi tasavvuf ehli idi ve ondan çok şey öğrendim. Kendisi aynı zaman da Muhyiddin Şekur'un sıklıkla mektuplaşmış olduğu hatta tanıştığı ve yine hatta Su üstüne Yazı yazmak adlı kitabının önsözünü de kaleme almış kimse idi ki kendisini böyle tanımış idim.

Ve çok sevdiğim Muhyiddin Şekur ile de bu yaz Ramazan'da tanıştım
Kendisi Fatih üniversitesinde misafir öğretim üyesidir aynı zamanda.

Ve ben bu insanlardan çok şey öğrendim.

Şunu söylemek istiyorum ne bir tarikata bağlıyım ne de tasavvufculardanım
Sadece tanışma silsilesi içinde hep bu tür insanlara denk geldim.

Şimdi buradaki soru cevaplara bakınca Abdülkadir Geylani, Cüneydi Bağdadi, Rabia tül Adeviyye dışında imam Gazali'nin de zannediyorum bazı görüşlerini kabul edip
Hatalı görülenler ayıklanıyor ibni Arabi ya da başlıklarda gördüğüm kendi cemaatleri olan isimler dışarıda bırakılıyor.

Üstüste okuduğum için biraz kafam bulanmış olabilir

1- Tasavvufa olan bakış açınızı merak ediyorum. Bazı isimleri kabul edip diğerlerini etmeyişiniz ? o zaman tamamen tasavvufu yok saymıyorsunuz ?
Bu ayırımı neye göre yapıyorsunuz ? Ölçüt nedir?

...
ibni Arabi önüme çok sıklıkla çıkan bir isim ve sürekli metafor kullandığı için
Ben anlamıyorum. Nübüvvete kısmındaki mevzular ise tam bir muamma kafa karıştırıcı. Gerçi kavram sorunlarım da var çalışmam gerek,
Mesela ben bundan birkaç sene önce Bursa da yapılan Abdülkadir El Cezayir'i üzerine yapılan bir sempozyuma gitmiş idim. Ve yaşamına hayran kalmıştım açıkcası. Tam bir mücahid aynı zamanda tasavvuf ehli ve yine karşıma çıkan ibni Arabi ile olan bağı.

2- ibni Arabi hakkında şu şu konularda isabetli yorumlar ya da eleştiriler yapmıştır dediğiniz konular var mı yoksa tümden mi yok sayılmalı görüşleri ?
...

3- Türkiye de değil lakin Yurtdışında özellikle kuzey Afrika tarikatlarının
En iyi tarikatlar olduğu söyleniyor ?
Mesela şazeliyye hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

4- Güney Afrika cape town da Abdülkadir Es Sufi
Garipler Kitabı en meşhur olanlarındandır.
Islam dinarı üzerine çalışmalar yapıyor mesela cemaati.

Bu tarikat hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum zira ziyaret etmek istediğim insanlardandı. Hangi kategoriye koyuyorsunuz ?
Uzak durulmali? İncelenmeli?
..

Küçük okuma yaptığım için forumda doğru analiz yapmama ihtimalim çok yuksek,zannediyorum üniversitedeki hocaları ya da profesörlerin görüşlerini çok tutarlı bulmuyorsunuz ya da ben yanlış anladım.

5-Türkiye de ve Dünyada şu şu isimler takip edilmeli ve mutlaka tanınmalı dediğiniz kişiler kimlerdir?

Not: yine uzun tuttum biliyorum
Tek tek başlık açmaya çekindiğim için şu an ilk bu sorularla başladım.
Zaten tasavvuf başlıkları açılmış sorular sorulmuş arada linkler de verilmiş.
Hepsini not aldım.

Teşekkür ederim.
Umarım çok saçmalamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum,

1- Tasavvufa olan bakış açınızı merak ediyorum. Bazı isimleri kabul edip diğerlerini etmeyişiniz ? o zaman tamamen tasavvufu yok saymıyorsunuz ?
Bu ayırımı neye göre yapıyorsunuz ? Ölçüt nedir?
...
ibni Arabi önüme çok sıklıkla çıkan bir isim ve sürekli kullandığı için
Ben anlamıyorum. Nübüvvete kısmındaki mevzular ise tam bir muamma kafa karıştırıcı. Gerçi kavram sorunlarım da var çalışmam gerek,
Mesela ben bundan birkaç sene önce Bursa da yapılan Abdülkadir El Cezayir'i üzerine yapılan bir sempozyuma gitmiş idim. Ve yaşamına hayran kalmıştım açıkcası. Tam bir mücahid aynı zamanda tasavvuf ehli ve yine karşıma çıkan ibni Arabi ile olan bağı.

2- ibni Arabi hakkında şu şu konularda isabetli yorumlar ya da eleştiriler yapmıştır dediğiniz konular var mı yoksa tümden mi yok sayılmalı görüşleri ?
Âleykum selam we rahmetullâhi we berakâtuh ;

C 1- C 2- Tasavvuf ilk zamanlarında (ismi geçen tasavvuf büyüklerinin devirlerinde) günümüzdeki tasavvuf ekollerinde görülen itikâdi veya ameli bazı anlayışlar ve uygulamalar daha sirayet etmediğinden; tasavvufun içerisinde İslam'da meşru olan zuhd, zikr, nefis terbiyesi, tevekkul, takva, ibadet vb. gibi meşru uygulamalar mevcuttu. Bu sebebden dolayı ilk zamanlarının meşhur tasavvuf büyükleri övülmüş, hayırla anılmıştır. Fakat daha sonraki dönemlerde tasavvuf içinde ehl-i sunnetin anlayışından uzaklaşarak bâtıni anlayış ve yorumlama ve Kur'an ve sunnetin bâtıl tevillendirmeleri sebebiyle ne Rasulullah (s.a.v.) ne ashabı tarafından bilinmeyen, görülmeyen ve yapılmayan inanç ve uygulamalara şahid olunmuş, tasavvufun genel karakteristik özelliği haline gelerek muvahhid akideden (deformasyon yaşayarak) uzaklaşarak mevcut 'ehl-i hikâye ve'l menkıbe' halini almıştır.
Kur'an ve sunnetten bîhaber kimlik muslumanların tasavvuftaki İslama aykırı olan anlayış ve pratiklerin, din kisvesi altında yapılmasından dolayı yanlışını görememiş, aksine duygusal bir bağ ile yaklaşarak "Allah istese olmaz mı? Allah'ın gücü yetmez mi?' yaklaşımlarıyla her türlü sapıklığı Allah'ın gücü yetiyor diye iman etmek, kabullenmek durumunda kalmışlardır. İşte "Ene'l Hakk, Vahdet-i vucud, ölüden / kemikten yardım isteme, tasavvuf büyüklerinin gaybi bilme, uçma - kaçma, yardım etme, bâtıl kerâmet, keşif, rabıta vb." bu tür batıl itikat ve uygulamalardır. Bunları yapan ve kabullenen tasavvuftan beri, kabullenmeyib, Kur'an ve sunnette olmayan, ne Rasulun ne sahabenin yapmadığı ve söylemediği bu inanç ve ameller sahibi tasavvuf anlayışı kabul etmeyen sahih / orijin tasavvuf anlayışını onaylarız.

İbn Arabi'nin doğru söylemleri ve inançları da olabilir. Mâlum bozuk saat meselesi, hatta Allah düşmanlarının da doğru ve isabetli söylem ve inançları olabilir. Fakat bu onun genel olarak doğru veya uygun musluman olduğunun delili olmaz.
Din adına ortaya çıkan bir kimsenin inanca dâir söylemleri, muvahhidler tarafından şirkle itham ediliyor ve delilleri de ortaya konuyorsa, ondan sakınılmalıdır. En azından iki tarafın delilleri ortaya konarak Kur'an ve sunnete hangisi dayanıyor diye incelenerek karar verilmelidir.

3- Türkiye de değil lakin Yurtdışında özellikle kuzey Afrika tarikatlarının
En iyi tarikatlar olduğu söyleniyor ?
Mesela şazeliyye hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

4- Güney Afrika cape town da Abdülkadir Es Sufi
Garipler Kitabı en meşhur olanlarındandır.
Islam dinarı üzerine çalışmalar yapıyor mesela cemaati.

Bu tarikat hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum zira ziyaret etmek istediğim insanlardandı. Hangi kategoriye koyuyorsunuz ?
Uzak durulmali? İncelenmeli?
..
Küçük okuma yaptığım için forumda doğru analiz yapmama ihtimalim çok yuksek,zannediyorum üniversitedeki hocaları ya da profesörlerin görüşlerini çok tutarlı bulmuyorsunuz ya da ben yanlış anladım.
C 3- C 4- Bahsettiğiniz tarikatleri tanımıyorum, haklarında bilgi (çok kısıtlı) sahibi değilim. Sizin mevcut tarikatleri tanıyor olmanız sebebiyle yukarıda zikrettiğim sahih ve batıl anlayış ve uygulamalara sahib olub olmamasına göre durumlarını tesbit edebilirsiniz veya bizim kendileri hakkında düşüncemizi anlamış olabilirsiniz.

5-Türkiye de ve Dünyada şu şu isimler takip edilmeli ve mutlaka tanınmalı dediğiniz kişiler kimlerdir?
C 5- Yâni böyle tek tek isim saymayı uygun görmüyorum. Gerek forumda gerek net ortamında Kur'an ve sunnete göre hareket eden, Dünyada işgal altında muslumanlar öldürülürken yardıma koşmadığı gibi, Allah'ın emri yerine yardıma koşan mucahidlere terörist, selefi, mezhebsiz vahabi gibi iftira ve etiketlerle kâfir muamelesinde bulunarak tağutları meşrulaştırıp zikir adı altında dans /zikir translarına devam etmeyen muvahhid, mucahhid âlimleri, muslumanları tanımanızı önerebilirim.

Size bir tavsiyem de forumda konularımızı sabır ve insaf ile takib etmeniz, yazılarımızdan size yanlış veya doğru bildiklerinize muhalif gelen konularımızın delilleri ile daha önceki doğru ve dinden bildiklerinizin delillerini mukayese ederek nefse değil Hakka teslim olmanızdır. Yanlışlarımızı da bize delillerinizle sunarak cevabımızı isteyiniz. Çünkü sizin durumunuzda forumumuzda pek çok üyemiz mevcut idi. Rabbim yardımcınız olsun. Fi emanillah.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Hocam, benim durumumdaki insanlarin sorulari sizleri yıldırmasın inşallah.)

Defaatle benzer sorulari cevapladınız belki lakin insan bazen cok sabırsız olabiliyor.

Tavsiyenizi aldim kabul ettim.

Tasavvuf üzerine yapmış olduğunuz aciklama ile söylemiş oldugum tarikatlar icin su an ki bilgimle ciddi bir analiz yapamam ama vermiş oldugunuz verileri dikkata alarak bakacağım tekrar.

Cevap 5 deki; isim vermeyi uygun gormemissiniz lakin zannediyorum forum ici konulari takip ederek isimlari cikartabilirim.

Baska konularda da soru sormamin sakıncası yoktur inşallah.

Tesekkur ediyorum.

Allah razi olsun sizlerden.

Üst Ana Sayfa Alt