Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tekfircilik ile Mücadeledeki Usül Nasıl Olmalıdır?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah

Ben şahsen hiç tekfirci bir kimsenin düşüncelerinden döndüğüne şahit olmadım, o yüzden bu konudaki tecrübelerinizi yazmanızı rica ediyorum.
Böyle kimseleri fikirlerinden döndürmek için onları mantıki olarak ikna etmeye çalışmanın (tekfirciliğin zararlarından vs. bahsederek) faydalı olacağını sanmıyorum, çünkü nede olsa böyle kişiler anlayışlarınca naslara dayandırıyorlar görüşlerini. Bundan dolayı nasları anlama yolunun (içtihat-fıkıh usulü) izah edilmesinin veya onların uyduklarını iddia ettikleri alimlerin görüşlerinin (bağlam ve şerhler öne sürerek mesela) doğru yorumlamasını göstermenin faydalı olabileceğini düşünüyorum.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber efendimizden aktarılmış örnek mücadele biçimi mutlaka vardır. İlim sahibi abiler bu konuda yardımcı olacaklardır. Bende takipteyim.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam ve rahmatullah kardeşim

En bariz örneği ibni Abbas r.a haricilere yaptığı nasihat

Geri kalanına kılıçtan geçirilmesinden yanayım

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Hz. Ömerin ra. hilafeti zamanında Sabiğ adında biri, halife hutbe irad ederken kalkıp "Savulup kaldıranlara, bir ağırlık taşıyanlara.... and olsun ki..." diyerek devam eden ayetlerde anlatılmak istenen şeyin ne olduğunu sordu. Bunun üzerine hz. Ömer hemen hutbeden inip adama dedi ki " Eğer (müslümanların hilafına ) senin başını iyice traşlı gorseydim başını kılıçla vururdum. "

Sonra görevlilere emretti ve adam iyice dövüldü. Sonra hz ömer bunu da yeterli görmeyerek onu basraya sürdü. Hatta tüm şehir halkına onunla konusulmayacagina dair emir buyurdu. Oyleki insanlar ondan uyuzlu bir deveden kaçar gibi kaçtılar. Ennihayetinde adam tevbe etti ve önceki düşüncelerine dair birşey tasımadığına dair yemin etti. Bundan sonra halife ömer onunla konuşulmasına izin verdi. Daha sonraları hariciler ortaya çıkınca bazıları Sabiğe gelip: " Işte tam senin zamanın dediler." Ama Sabiğ şöyle cevap verdi. " hayır vallahi. Bana salih kulun (ömer) öğüdü fayda verdi. Artık bu gibi şeylerden uzağım. "

Bu konuda usul olarak bilmem ama şeyh makdisinin 30 risalesinin okunmasını tavsiye ederim.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Verilen misaller daha çok Müslümanların galibiyette olduğu dönemden. O zamanlarda mümkün olan tazir tarzı uygulamalar bugün mümkün değil. Ben bu yüzden daha çok münakaşa metodu minvalinde sormuştum.

İbn Abbas'ın (radıyallahu anh) yaptığı nasihat çok etkili olmuş, acaba hangi noktalara değinmiştir? Şimdi kısaca onunla Hariciler arasındaki geçen konuşmaya baktım, onların iddialarına Kur'an'dan deliller getirerek cevap veriyor, onlarda ikna oluyor. Bu zamanın aşırı tekfircileri de Kur'an ve Sünnete inandıklarını göre, aynısı mümkün olabilir. Ama ben aslında belirli tecrübesi olan var mı diye açmıştım bu konuyu; yani aşırı tekfirci birisi ile münakaşada bulunmuş olup, muhatabın ikna edildiği örnekler.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfir hastaları tek bir tip değildir, kimi cahildir bulunduğu grubu taklit eder neden tekfir ettiğini bilmez,kimi kibirlidir kibri kalbini, gözünü kör etmiştir . Kimi de ne kadar tekfir ederse okadar iyi Müslüman olacağını zanneder. Mürcienin herkesi cennete sokma hastalığı ,onlarda kendi grubundan başka kimseyi cennete sokmama hastalığına benzemektedir her ikisininde ümmete büyük zararları vardır.
Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahidler olasınız...." (Bakara 143)

Tekficilikten kişi ilimle ve Allah c.c. ın yardımı ile kurtulabilir cedel pek sonuç vermez , eskiden aşırı tekfir eden bir kardeşim ilmi arttıkça bu hastalıktan kurtulmuştu. Kendisi durumu; eğer bu şekilde devam etseydim Allah korusun bir çok alimi tekfir etmem gerekecekti diye özetlemişti , çünkü onlar alim bizler cahiliz.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfircilerin görüşlerinde tekfircilik dışında İslama ters düşen bir şey olmazsa sadece tekfirci oldukları için onlarla mücadele etmek gerekir mi? Onları savunmak günah mıdır?

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfircilerin görüşlerinde tekfircilik dışında İslama ters düşen bir şey olmazsa sadece tekfirci oldukları için onlarla mücadele etmek gerekir mi? Onları savunmak günah mıdır?
tekfircilerin usulünde sıkıntı var. Görüşlerini destekleyen nassları tefsir-şerh olmadan direk alıyorlar. Bazıları üzerine bir de te'vil yapıp, te'vil üzerine hüküm bina ediyorlar. Görüşlerine uymayan nassları ise görüşlerine uyacak şekilde te'vil ediyorlar.

Şu kurnazlığı tekfircilerde sık görürsün:

sen bir delil zikrettiğinde "ibn hazm şöyle dedi, ibn teymiyye böyle dedi" der fakat o bir delil getirdiğinde sen herhangi bir alimin görüşünü zikrettiğin zaman "bu alim bu meselede hata etmiştir" der ve bunu çok rahatça söyler.

Bir alimin sözü kendi görüşüne uyarsa doğru, uymazsa yanlıştır. Süzgeçleri kendi görüşleridir.

Yani kısacası işine geldi mi usulüne göre hareket eder, işine gelmedi mi mealcilik yapar. Bu usulle hareket eden kimse sadece tekfirde değil birçok meselede hata yapar. Bu usulün Savunulacak bir tarafı da yoktur.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tekfircilerin usulünde sıkıntı var. Görüşlerini destekleyen nassları tefsir-şerh olmadan direk alıyorlar. Bazıları üzerine bir de te'vil yapıp, te'vil üzerine hüküm bina ediyorlar. Görüşlerine uymayan nassları ise görüşlerine uyacak şekilde te'vil ediyorlar.

Şu kurnazlığı tekfircilerde sık görürsün:

sen bir delil zikrettiğinde "ibn hazm şöyle dedi, ibn teymiyye böyle dedi" der fakat o bir delil getirdiğinde sen herhangi bir alimin görüşünü zikrettiğin zaman "bu alim bu meselede hata etmiştir" der ve bunu çok rahatça söyler.

Bir alimin sözü kendi görüşüne uyarsa doğru, uymazsa yanlıştır. Süzgeçleri kendi görüşleridir.

Yani kısacası işine geldi mi usulüne göre hareket eder, işine gelmedi mi mealcilik yapar. Bu usulle hareket eden kimse sadece tekfirde değil birçok meselede hata yapar. Bu usulün Savunulacak bir tarafı da yoktur.
Bu site insanları olağandan fazla tekfir eden birini savunuyorda o yüzden sordum.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hanzala

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SUNA BİR ACIKLIK GETIRELIM İSLAM TR SİTESİNDE BINLERCE ÜYE VAR VE HER CESIT ADI USTUNDE ÜYE SOFISIDE VAR

BU SITEYI SOFI HARICISI DE VAR ŞUSU VAR BUSU VAR

BU SİTEYİ SUNCU BUNCU YAPMAZ.

YANLIŞ GORULDUGU YERDE UYARILIR SIKAYET BUTONU VAR
2 SENEDIR SURADAYIM YANLIŞ OLUPTA DAHA BU SİTEDE BARINANI GORMEDIM.
ARKADAŞLAR SAGOLSUN ANINDA MUDAHELE EDİYOR.
onun ıcın sakıncalı bir durumda sikayet butonunu kullanırsak BU tarz durumlar yaşamayız.

Sitede islam a uymayan islamda yerı olmayan paylasımlar yapılmıyor bunu sende gormussundur kardesım

Bu sıte l İSLAMIYET ICIN genel bır paylasıma sahıptır.
İslam neredeyse site orada dıyelım buna onun ıcın İslam a Qurana Sunnete ters bır paylasım soz olursa ŞİKAYET ET butonunu kullanalım.

Sonucta hepımız ortak kullanıyoruz faydalanıyoruz.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah

Ben şahsen hiç tekfirci bir kimsenin düşüncelerinden döndüğüne şahit olmadım, o yüzden bu konudaki tecrübelerinizi yazmanızı rica ediyorum.
Böyle kimseleri fikirlerinden döndürmek için onları mantıki olarak ikna etmeye çalışmanın (tekfirciliğin zararlarından vs. bahsederek) faydalı olacağını sanmıyorum, çünkü nede olsa böyle kişiler anlayışlarınca naslara dayandırıyorlar görüşlerini. Bundan dolayı nasları anlama yolunun (içtihat-fıkıh usulü) izah edilmesinin veya onların uyduklarını iddia ettikleri alimlerin görüşlerinin (bağlam ve şerhler öne sürerek mesela) doğru yorumlamasını göstermenin faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Bu insanların bir kısmının derdi dini değil psikolojik.
Tekfirciliğin pek çok sebebi var, Mısır ve yerelde Konya etksi başta olmak üzere ve buralardaki Sol etkisi vs. Adam solcu iken tekfirci oluyor sadece düşman listesine eski arkadaşlarını da ekliyor. İşin psikolojik ve ideolojik saplantı boyutu değilde sadece anlayış bozukluğu var ise bu konuda bahsettiği nasların aslını ve sahabe tarafından nasıl anlaşıldığını ortaya koymak lazım. Hz Ali'nin söylediği gibi hadislerle ve özellikle Selefin sözleri ile yola çıkmak faydalıdır