Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tekfirin Mazeretleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yine konular arasında arka arkaya tekfirle ilgili konular açıldı hadi hayırlısı ......bakalım ......sil süpür yapmayalımda...

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ayrıca dinin usul- temel ve furu- ayrıntı diye birtakım prensiplere gidildiğini ve bunlardan temel prensiplere -özellikle günümüzde- yabancı kalmak nasıl söz konusu olabilir. Çünkü

sanki peygamber (a.s) aramızda islam şeriatı hakim,ilim oluk,oluk akıyor ve insanlar bunu gördüğü halde nasıl cahil kalabiliyor gibi bir söz sarfetmişsiniz kardeşim. velhasıl ALLAH Resulu (s.a.v) sahabeleri yanında olmasına rağmen küfür içerikli istekte bulunma,ona secde etme gibi eylemler yapmasına rağmen ALLAH Resulu (s.a.v) sahabelerini tekfir etmemiş,

Bizler sahabe olmadığımız halde,ve aramızda ALLAH Resulu (s.a.v) bulunmaması,sebep olarak bu yetmez mi ? daha internetin google mi ?veya asdl mi olduğunu bilmeyen cahil kimseler var,onuda bırak okuması yazması olmayan nice insan var

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ilaveten cehaletlerınden dolayı mazurdurlar ve firdevs cennetınde ağırlanacaktır dıyen var mı acaba , yani akhım nasıl akledıp dusunemıyorsunuz sız kaç kısıye vesıle oldunuz ıman ettıler Allah aşkına kaç kişinin cehennemden kurtulmasına vesile olabildiniz , insanın dunyevı ılımlerı çok ıyı bılmesıne rağmen islami bilgilerden yoksun kalmasını kabullenemıyorsunuz evet mantıken bakıldıgında doğru ama sizce islamı Allah Rasulü gibi veya sahabe gibi anlatabiliyormuyuz

kardeşim unutmayın şeytan , nefis , toplum , tv, gazeteler .... vs insanın islama yönelmesini engellemek için canla başla mücadele ediyorlar bu durumda şartlar eşitmi ki tekfir edelim

Allah'dan korkun virüs bulaşmış bilgisayarınıza gösterdiğiniz önemi insanlara gösterin , Pc nize antivirusler yukluyor dıkkat edıp sureklı bakım gösteriyorsunuz ama karşınızdaki müslümana

Allah sizide bizide affetsin sakin ama zehirli sözlerinizden dolayı merhametiyle islah etsin

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hasan Karakaya "Tekfire Mazeret Olabilecek Durumlar" başlığına yazacaktım ancak 100 mesaj şartı olduğundan yazamadım. Ve dikkat ettim forumun adminleri dışında pek de yorum gelmemiş.

Şimdi benim anlamadığım husus şu;

Birileri cehaleti sebebiyle yanlışa doğru diye inanmış yahut bu yanlışı aynı sebeple işlemekte ise bunlar bu tutumlarından sorumlu olmayacaklar mı? Çünkü zaten sapmaların tezahürü de bu şekilde değil midir?
Ayrıca dinin usul- temel ve furu- ayrıntı diye birtakım prensiplere gidildiğini ve bunlardan temel prensiplere -özellikle günümüzde- yabancı kalmak nasıl söz konusu olabilir. Çünkü
Dine bizler örfen değil iradi bir tercihle dahil olmuyor muyuz? Dini lüzumu kadar öğrenmek farz değil midir?

Ayrıca Allahu Teala insanlara peygamberler göndermiş ve insanlar hakkında İlahi-Hüccet tamam olmuş artık kimsenin 'ne yapayım, Allah'ı bilemedim Allah'a dair bilgi edinemedim' demeye hakkı var mıdır? Tamam kendisine anlatacak kimse bulamamış diyelim, olabilir lakin Kuran da mı okumamıştır, ayetler açık değil midir?

Evet doğrudur toplum fertleri bir yöne kanalize eder ve kişi doğru diye toplumun genel kabulünü din diye telakki edebilir lakin Kuran, değişim-helak çerçevesinde toplumları yok eden sebepleri hatırlatmaya ve onlardan ibret alarak kendilerini kontrol etmelerini ve atalar dinine tabi olmamaları gerektiğini açık açık söylemiyor mu? Buna göre kişi sorgulamadan araştırmadan nasıl kendisini bu dine nisbet edebilir ve bilmediği hususlarda mazeretli olabilir?

Herkesin delil ve burhan olmaksızın bir şeyi kabul etmemesi gerektiği de açıktır. İslam, baba ve atalarının inançlarına körükörüne bağlılığı yererek, kulak, göz ve kalbin sorumluluğundan yana uyarıda bulunmaktadır. Başka bir ifade ile fertler, Allah'ın doğru yolun bulunması tavsiyesine karşılık daha önce bilmedikleri şu anki sahip oldukları envai türlü bilgileri edinmişlerse bunun sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu bilmek durumundadırlar. Çünkü bu durumda iradelerini İslami ilkeleri öğrenmeye yönelik harcamadıklarından dolayı bu noktada söz konusu ilkelere cahil kalmaktadırlar. Oysa mükellef, muhatap olduğu duruma dair bilgiyi, peşine düşmek-sormak suretiyle öğrenmek zorundadır. Sorarak öğrenme imkanına sahip olduğu halde bunu yapmamışsa bunun sorumluluğu kendisine aittir.İşte cehaleti bilerek tercih etmiş olmak bu değil midir?

Mekke müşrikleri bilgisizlikleri ve de bilgisizlerin kendilerini saptırıyor oluşu onlara bir yarar sağlamamış ve doğru yolda olduklarını zannettiklerinden doğru yol arayışı içine girmemişlerdir.

Şimdi Allah için biri bana kızmadan, art niyet aramadan bunun cevabını verirse memnun olurum. Yani cehalet nasıl mazeret olabilir? ben bunu anlamıyorum.

Selam ve dua ile

siz kendinizin ayağınızın kaymayacağına garanti verebilirmisiniz?

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ayrıca şunu ilave etmek istiyorum hücceti ikame sadece bir defaya mı mahsus ? hatırlatma ancak müminlere fayda verir derken neyi anlıyoruz ? Hz.Ömer (r.a) Peygamber efendimizin vefatına inanmayıp,kim derse ki Muhammed öldü onu kafasanı keserim dediği vakit acaba daha önce Hücceti ikame edilen ayet olan Hz.Ebu bekir (r.a) dediği ayeti duymamışmıydı ki bu sözü söylerken

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dinin bazı konularına vakıf olmadan yapılanlar ( gayretli birisi için ) yaptığı ne olursa olsun sadece hatadır ve kişi gayretinden ötürü mutlaka hatasını düzeltecektir ve mazur görülür ama dinin tamamına yüz çevirmiş insanların cahaletleri onların tercihidir bence affedilemez mazur görülemez

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt