Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tesettürlü Müyüm??

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruyu kendimize bir soralım..Bir çoğumuzun cevabı evet olacaktır..Peki tesettür yalnızca başını kapatmakmıdır??..Veya bir şekilde vücudunu çeşitli kumaşlarla örtmek mi?? Böyle olmadığına inanıyorsunuzdur eminim.

Günümüzde tesettür adına giyilenlere bir göz atalım, özellikle genç kesimin giyimine.....

Bir de şu Ayet-i Kerime ve Hadis-i şerif'lere:

*"Mü`min kadınlara da söyle:
Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler.
Görünen kısımları hariç, zinetlerini açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar...
Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar..." (Nûr Suresi Ayet 31.)

** "Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak bir takım kadınlar olacak,
bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar."
(Ebu Davud Libas 125, Cennet 52.)

***"Bir kadın koku sürünerek dışarı çıkar ve koku ulaşsın diye bir topluluğun yanına giderse zinaya bir adım atmış olur."
(Tirmizi, Edeb, 35; Nesâî, Zîne, 35)

****Birgün Peygamberimiz bir arkadaşına Mısır`da dokunmuş bir keten kumaş vermiş,
yarısından kendine gömlek diktirmesini, diğer yarısından ise hanımının giysi yapmasını istemiştir.
Ancak daha sonra şöyle buyurmuştur:
"Hanımına git söyle altına bir gömlek diksin. Çünkü vücut şeklinin ortaya çıkmasından korkarım."
(El Kurtubî, El Cami`, XIV, 156.)

Şimdi bu Ayet ve Hadis'leri de göz önüne alırsak;
Başörtüsünü kıyafetinin içine koymak tesettür değildir.

Saçlarını aşırı topuz yaparak başını örtmek tesettür değildir.

Başını örterek vücut hatlarını belli edecek derecede dar kıyafet tesettür değildir.

Başında örtü altında pantolon veya bluejean tesettür değildir.

(çünkü pantolon bolda olsa baseni belli eder.)

Başında örtü yüzünde makyaj ve parfümle gezmek tesettür değildir..

Başında örtü altında dizaltı etek ve ten çorap tesettür değildir..

Tamamen bedene oturmuş pardesü tesettür değildir.

İçini belli edecek incelikte kıyafet tesettür değildir.

Peki gerçek tesettür nasıl olmalıdır;

Dışarı çıkarken üzerine aldığın elbise bol ise tesettürdür.

Erkeklere ulaşacak parfüm yoksa üzerinde tesettürdür.

Başörtün omuzlarından aşağıya süzülüyorsa tesettürdür..

Sokaktaki yürüyüşün kırıtır şekilde değilse tesettürdür..

Çarşı pazar esnafıyla kırk yıllık ahbap gibi konuşmuyorsan tesettürdür..

Karşındaki erkeğin gözlerine bakmıyorsan tesettürdür..

Ulu orta yerlerde kahkaha atmıyorsan tesettürdür..

Yürüyüşün, konuşman, kıyafetin edep timsali ise tesettürdür..

Tesettür bir parça bezle başı örtmek değildir. Tesettür bedenen ve ruhen günahlara karşı korunmaktır..Neden fazlasını kazanmak varken azla yetinelim..Neden yapıyoruz sandığımız ibadetleri yıkalım..

Şimdi aynı soruyu tekrar kendimize soralım: TESETTÜRLÜ MÜYÜM??

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hic Anlatma Mübarek, Dar pantolunlu iki ton boya basindada Örtü mü Süs mü belli olmayan, Kendini bilmez Moda takipcilerini görünce ister istemez, hem özülüyor, hem kiziyor, hemde mide bullantisi cekiyorum...

ALLAH hidayet ettsin insaALLAH...
Artik ahirzaman bunlar daha isin basi ALLAH bizi Sonunda Korusun insaALLAH..

M Çevrimdışı

Mekkeli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bununla ilgili ilmi bir çalışma yapılması gerekir diye düşünüyorum.Bu tarz örnekler verilerek herkes kendinden bir pay alıp kendine çeki düzen verebilir.

yüsra Çevrimdışı

yüsra

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
çok güzel bi yazı sunmuşun arkadaşım acaba bunları bilen varmıdır diye merak ediyorum

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
evet özellikle türkiyenin doğu kesimi dinden çok yöresel adet ve örf geleneğinden örtünürler. Allah hakiki örtünmeyi nasip etsin.

"merve" Çevrimdışı

"merve"

Üye
İslam-TR Üyesi
kendi isteğimle ve ailemin isteğiyle gerçek bir tesettürlü olmaya dikkat ediyorum
ama çevredende etkilenmediğim olmuyo değil konuyu açan kardeşime ALLAH razı olsun diyorum bizleri bu konuda uyardığı için...

S Çevrimdışı

semiha84

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah ıslah etsin ya öyle sözde kapalılar varki.yüzü palyaço yüzü gibi elbise dar :(
Rabbim bize önce takva elbisesi giydirsin sonrada şeriate göre giyinmeyi nasib etsin

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
YA MAŞALLAH KARDEŞLERİM ALLAHIM RAZI OLSUN RABBİM SAPTIRMASIN BİZLERİ DOĞRU YOLUNUN ÜZERİNDE SABİT KILSIN GERÇEKTEN ÇOK HOŞUMA GİTTİ HEPİNİZ NE GÜZEL ŞEYLER SÖYLEMİŞSİNİZ HAKLISINIZDA YA BEN KENDİMDEN UTANDIM ALLAHIM BEN TESETTÜRLÜ SAYILMIYORUM NASIL UNUTTUM YADA HASSASİYETİMİ YİTİRDİM BEN AFFET AFFET AFFET ALLAHIM ALLAHIM CÜMLEMİZE HİDAYET VERSİN

A Çevrimdışı

Ahmed-ÖNEM

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sümeyye Kardeşim ALLAH Senden Razı Olsun ve O başörtünü Asla Kfandan Çıkarma Ucunda Ölüm Bile Olsa Nasıl Olsa Ölcez Bari ALLAHA Hesap Verme a.e.o

Y Çevrimdışı

yalnizkentli

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAHA OLAN HAYASIZ SEVGİNİN TEK SEBEBİ ALLAHI DOĞRU TANIYAMAMAKTAN GEÇER VE ALLAHI DOĞRU TANIMAYANLAR HAYASIZCA DİN ADINA HEP YALNIŞ İŞLERE DÜŞER..
DÜŞENİN DEĞİL DÜŞÜRENİN GÜNAHIDIR BU..BU GÜNAHA ORTAK OLAN İSE DÜŞENİN TA KENDİSİ..

Sözün Özü..
ALLAH Her Kalbi Tertemiz Yarattı...İnsan Düşünceleriyle O Kalbi Kapkara Yaptı...

R Çevrimdışı

rizademir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
es-selamun aleykum
kardeşimiz güzel bir yazı paylaşmış Allah razı olsun tespitler yerinde olmuş. Vallahi o kendini tesettürlü zanneden ler islama en büyük darbeyi vuranlardır. belki bana kızarsınız ama öyleleri varki her gördüğümde lanet ediyorum.