Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tevhid Ehline Mujdeler Olsun Allah C.c Izni Ile Cok Yakinda!!

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Subhanallah.

Arkadaşlar bu konu hakkında geniş bilgi verebilecek olan var mı? Ayrıca bu konuşmayı yapanlar kimler ?
Bilgisi olan kardeşim söz edilen hadisle beraber konuyu anlatabilir mi ?

Rabbim inş kafirlerin sonunu tez zamanda getirir.

E Çevrimdışı

Ebu Cafer

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
(2919) Bize Kuteybe b. Saîd rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Cerir, Abdû'l-Melİk b. Umeyr'den, o da Câbir b. Semııra'dan naklen rivayet etti. Câbir şöyle demiş: Resûlüllah (SallAllahü Aleyhi ve Sellem):
«Kisra helak olduğu vakit, artık ondan sonra kisrâ yoktur...» Râvî hadîsi tamamiyle Ebû Hüreyre'nin hadîsi gibi nakletmiştir.

(...) Bİze Kuteybe b. Saîd ile Ebû Kâmil El-Cahderî rivayet ettiler. (Dediler ki) : Bize Ebû Avâne, Sinıâk b. Harb'da, o da Câbir b. Semura'dan naklen rivayet etti. (Şöyle demiş) : Ben Resûlüllah (SallAllahü Aleyhi ve Sellem)ı:
«Müslümanlardan bir cemâat yahut mü'minlerden bir cemâat beyaz saraydaki kisra hanedanının hazinesini mutlaka fethedecektir.» buyururken işittim.
Kuteybe : «Müslümanlardan bir cemâatin.» dedi. Şekk etmedi.

(...) Bize Muhammed b. Müsennâ ile İbnû Beşşâr rivayet ettiler (Dediler ki) : Bize Muhammed b. Ca'fer rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Şu'be, Simâk b. Harb'den rivayet etti. (Demiş ki) : Ben Câbir b. Semûra'yı dinledim. Şunu söyledi; Ben Resûlüllah (SallAllahü Aleyhi ve Sellem) den dinledim...
Râvî Ebû Avâııe'nin hadîsi mânâsında rivayet etmiştir.
Bu rivayetleri Buhâri «Kitâbu'l-Cihâd», «Kitâbu-Fardı'l-Humus» ve «Kitâbul-Menâkıb»'de tahric etmiştir.
Ulemânın beyânına göre bu hadîsin mânâsı Acem hükümdarı öldükten sonra bir daha Irak 'da Kisra bulunmıyacak. Roma hükümdarı öldükten sonra da Şam 'da kayser bulunmayacak demektir. Nitekim neticede öyle olmuştur.
Kisra, Acem şahı demektir. Resûlüllah(SallAllahü Aleyhi ve Sellem) in duâsıyle kisramn mülkü tamamen parçalanmış, yok olmuştur.

Kayser; Roma imparatoruna verilen unvandır. O da Şam 'da münhezim olmuş, memleketinin gerilerine çekilmiştir. Bilâhare bunların memleketlerini müslümanlar peyderpey fethetmiş ve hazînelerini Resûlüllah (SallAllahü Aleyhi ve Sellem'in haber verdiği şekilde sarfetmişlerdir. Beyaz saray, Medâyin şehrinde bulunan muhkem bir kale imiş. İranlılar buna «Sefid köşk» derlermiş. Bugün beyaz sarayın yerinde Medayın camii bulunmaktadır. Bâzıları bundan Hemedan'daki kal'a kastedildiğini söylemişlerdir. Şehristan denilen bu kaleyi Darâ'nın yaptırdığı söylenir. Kisramn hazinesi müslümanlar tarafından Hz. Ömer (RadiyAllahu anh) zamanında ele geçirilmiştir.

(Sahihi Müslim)

Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama işin aslı budur.

Ama ! Müslümanlar şuna inansınlar etsinler ve kafirler bilsinler ki; kafirin zulmü bir gün sona erecektir İnşaAllah.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
konusma yi yapan kisi timurtas hoca (ALLAH c.c ondan razi olsun) burada onemli olan arapca lafizlardaki sayilar kaydi dinlerseniz cok kucuk bir topluluk yani bedirdeki topluluktan daha az sayida oldugunu belirtiyor hz omer r.h.a zamanindaki olayda sanirim asker sayisi bedirin cok ustundedir.kayitin bas kismina biraz daha yakin olarak yukleyecegim dinlersiniz

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
senato....valla benim bildiğim amerikada senato...var hangi senato

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
[D]1992[/D]
bu sohbet 1993 yilinda istanbulda fetih vaazlarinda kayit altina alinmistir yani yaklasik 17 sene evvel bu hadisi timurtas hocamiz ALLAH c.c gani gani rahmet eylesin kendisine
tamamen amerikali dogu bilimcilerinin gozu ile yorumlamistir hadisteki sozu gecen kisra ile zamanindaki kisra ile olan alakasi tabiki onlar icin yani 1350 yil evvelki zaman icin kiyamettir yani buyuk bir olaydir afettir ama gercek kiyamet ile alakasi olmadigi ortadadir yanir uzerinden 1350 yil gecmistir ve diger kiyamet alametlerine baktigimiz zaman arti birde gectigimiz 17 yildan buyana amerikanin muslumanlar uzerine uyguladigi politikalar baskilari gozonune aldigimizda bu hadisi serif deyim yerinde ise tami tamina cuk diye oturuyor

ebu cafer adli arkadas olayi tamami ile 1350 yil evvelki degerle degerlenmistir ..

hepimiz ALLAH Cc.C emanet olalim,saglicaklakalin

Üst Ana Sayfa Alt