Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türkiye'den Akidesi Sağlam Olan Birkaç Hoca Önerebilir misiniz?

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Çok dinlemediğim birisi ama Necd daveti hakkında söylediklerine bakarsan sana ışık tutar diye düşünüyorum. Vehhabilik ismi altında Suudi Arabistana ne dediklerine bak. Adam utanmasa suudda bakkala gidip çikolata alana bile ingilizlerin planı diyecek. Devletin adı Ali Suud'dn geliyor diye konuştuklarını duyunca güldüm zaten :) sanki önceki devletler başka bir şekilde isimlendiriyodular devletleri. Dünyada başka bu şekilde isimlendiren yokmuş bu devletleri. Anladıgım kadarıyla islam devleti bile demiyor adam suuda. Sanki Türkiye suuddan daha efdal. Neyse Muayyen kişiler hakkında konuşmak istemiyorum.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
çok ayrıntıya girmesek
sırf dinlemeye, okumaya değecek hoca ismi sorulduğundan diyorumki
türkiyede takip edilecek 3 hoca varsa bunlardan biride Nuretdin Yıldız hocadır.
kendisinin hiçbir günahına kefil değilim, fakat ilmine fazlasıyla saygı duyduğum ve Allaha hocanın ilmini artırması ve bizede kendisinden yararlanmayı nasip etmesi için dua ediyorum.
siyaseten katılmadığım birçok görüşü olsada ilim ve davet konusunda imrenilecek biridir
fikirlerimin , kuran ve sünnetden anladıklarımın çok daha fazla uyuştuğu Mehmet Emin Akın hoca'nın dahi ilim noktasında Nuretdin Yıldız hoca ayarında bir ilim ehli olmadığını düşünüyorum

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya bu meselede böyle icbar yoluyla ("yani o tekfirde hatalı hiç bir kasetini dinleme" anlayışı ile) değilde nabza göre şerbet olarak faydalanmak bence en iyisi. Eğer sen i'tikaden bazı kişileri harici veya Mürci görüyor isen onlardan tekfir konularını dinlemezsin. Ama sırf bazı konularda sana göre hatalı diye külliyyen hiç bir kasetini veya yazısını dinlememek abartı ve gereksizdir. Ebu Hanzala Hoca'nın tekfir meselelerine bakışına katılmıyorum evet ama usulu fıkh, usulu hadis vs gibi konularda ki derslerini dinliyorum ve o ilimler ile iştiğal eden varsa tavsiyede ediyorum. Mesela İhsan şenocak tasavvuf kanadındadır hiç bir görüşünü benimsemem ama hanefi fıkhını bugün türkiyede kimden dinleyeyim diye soran olsa ondan dinle derim. (hanefi değilim). Yani biraz nisbi olarak kişiler seçilebilir Allahu Alem. Hüseyin Hoca ile Emrah Hocayı istisnasız tavsiye etmem ise onları Mu'tedil olarak gördüğüm için her meselede. Gerek fıkhen, gerek itikaden gerekse de amelen. Metin kardeşinde dediği gibi bi nurettin yıldızla (ki selefilik ile hiç bir alakası yoktur) bu hocaları bir tutmakta zulum olur Allahu Alem.

Ayrıca günümüzdeki maturidiler veya eşariler arasında hiç görüş ayrılıgı yok demek büyük bir iddia olur. Ebu Bekir sifil ile cübbeli arasındaki tartışmaları oku bence birbirlerine yalancı diyorlar. Tekfiri hep bize yamayanlara müsade etmeyin. Bugün türkiyede ışidi tekfir etmeyen bir tane insan varmı ? tamam harici olabilirler ama dikkat çekmek istediğim nokta tekfiri boyutu adamlar muayyen olarak onlara tabi olan herkesi tekfir ediyorlar. Keza o kevseri isimli şahsın İbn Teymiyye ile ilgili sözlerini görüşlerini okusan tekfir nasıl olur görürsün. Bugün necd davet imamlarına bunlar ingiliz adamı müslüman felan değiller diyenler bizlermiyiz. bilakis kendini eşari maturidi diye isimlendirenler. Adamlar tekfiri sırf lafız olarak kullanmıyorlar ama envai çeşidini yapıyorlar...

Tekfir boyutuna gelince buda kendi akidelerinden habersiz olduklarındandır. Eşari akidesindede maturidi akidesindede Allah her yerdedir demek küfür lakin buna ragmen bugünkü halkın durumu gözler önünde halkı geçtim üst tabaka neki alttabakada o olsun. Anlatabilmişimdir inşallah.

Bin bazı useymini, Makdisiyi, Ebu katadeyi vesair ulemayı tekfir edenlerde selefi diye isimlendirselerde kendilerini, hakikatte selefi değillerdir. Eğer bir mezhep üzere olmak nispet tariki ile olsaydı nehveran haricileride kendilerini Allah Resulune nispet ediyorlardı en basitinden. Selamun Aleykum
Aleykum selam. Cezakallahu hayran abi harika özetlemişsin.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Herkezde hayrin oldugu kadar ser olan meselelerde var bize dusen hakkin yaninda olanlari dinlemektir
Ben kendim adina guncel meselelerde sahabenin yaptigini gunumuze cevirip anlatan nurettin yildiz hocayi tavsiye edebilirim eksik yani yok mu var elbette bu kisiden kisiye degisir.ama turkiyedeki hocalarin cogunda cihadi tutumlari yanlis bir konumda ve bu tarz olaylarda eksikler yada soylemiyorlar idrak edemiyorlar bilemiyorum velhasil
Eksik olani diger hoca kardesleri dinleyerek gidebiliriz. Ama oncelik hakki hak gibi haykiranlarda.
Mezhebi meseleleri mezhep hocalarindan ama gercekten olaya hakim olanlardan dinlemektede fayda var
Sitemizde Abdulmuizz Fida kardes gercekten bu konu uzerine cok titiz calismakta ALLAH ondan razi olsun

C Çevrimdışı

cundullahh

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
https://www.islam-tr.org/konu/ahmed-kalkan-ve-ebu-hanzala-munazarasi.21749/

ayrıca aşırı tekfir hastası olarak görüldüğünden vede ilminden çok daha fazla konuşan biri olduğundan dolayı video ve paylaşımları forumda yasakdır (bilin diye söylüyorum)
Allaha karşı çıkan müşriklere müşrik demesinmi kafirlere kafir demesinmi zaten bi adam hakkı doğruyu yanlış yolda olanların gerçegini doğrusunu ne olduklarını ortaya çıkarınca aşırı tekfirci çıkarmayıncada iyi oluyo dimi hemde ilmi olmasa bu adamın konuşamaz o kadar

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allaha karşı çıkan müşriklere müşrik demesinmi kafirlere kafir demesinmi zaten bi adam hakkı doğruyu yanlış yolda olanların gerçegini doğrusunu ne olduklarını ortaya çıkarınca aşırı tekfirci çıkarmayıncada iyi oluyo dimi hemde ilmi olmasa bu adamın konuşamaz o kadar
Ebu Hanzala hocanın İlim öğrenmek icin ülke değistirdiğini biliyorum.

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen bende onu savunduğum icin belirttim.
İlim öğrenmek icin ülke ülke gezmiş bir insan.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Kendisi gibi iman etmeyenlere müşrik demesimi ilim ?

Daha düne kadar mahkemeye başvur mak musrikliktir diyen ve istisnasız kafirdir deyipte sonradan bunun yanlış olduğunu söyleyip o kadar kişinin hakkına girmesine ne demeli? Bu sebepten dolayı kendi cemaatinde onu tekfir edenler oldu

Buraya gelipte ilim ehli dediginiz kimselere dikkat edin

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur