Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Twitter Yorumları - Işid/tekfir Üzerine

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
En Basit Örnek: Büyük Şirkte Cehaleti Mazeret Görmeleri,
Allah(c.c) Şöyle buyuruyor: Allah Kendisine şirk koşulmasını asla affetmez.Bundan başka Dilediğine mağfiret Eder(Nisa 116)

Bu senin savunmuş olduğun görüş asiri tekfirci davetulhakçı ve darultevhidçilerin itikadı. Büyük sirkin cüzlerinde cehaleti mazeret gören işid değil el kaidedir. IŞİD büyük sirkte cehaleti mazeret görmemekle birlikte cehaleti mazeret görenleri itikadi ve menheci bozuk olarak görür.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: “Kim müşrik bir kimse ile beraber (haşır neşir) olur ve (müşrik diyarında) onunla beraber ikâmet ederse, o da müşrik gibidir.” [(SAHÎH HADÎS): Ebû Dâvud (2787); Taberânî (el-Kebîr: 7023)…]

Şeyh Abdurrahmân bin Hasen rahîmehullâh, şöyle demiştir: “Tevhîdi bozan mes’elelerin en büyüğü üç tanedir… Bunlardan üçüncüsü: Müşriklere karşı dostluk göstermek, onlara meyletmek, onlara elle, dille veya malla yardımcı olmaktır.” [el-Mevrid el-Adebu’z-Zulal: 237-238.]
İmâm İbn Cerir et-Taberî rahîmehullâh âyetin tefsîri hakkında şöyle demiştir: “Bu âyetin mânâsı şöyledir: Ey mü’minler! Kâfirlere dînleri (ve sistemleri) konusunda yardımcı olmayın. Mü’minleri bırakıp da Müslümanlara karşı kâfirlere destek olmayın, mü’minlerin gizli hallerini onlara anlatmayın! Sizden her kim böyle yapacak olursa Allâh’u Teâlâ’dan bekleyeceği hiçbir şey yoktur. Çünkü o Allâh’u Teâlâ’dan, Allâh’u Teâlâ da ondan beri olmuştur. Böylece dîninden irtidat etmiş ve küfre girmiştir.” [Taberî, Camiu’l-Beyân: 6/313.]
İmâm el-Münâvî rahîmehullâh, hadîste geçen “O da müşrik gibidir” cümlesini şöyle açıklamıştır: “Allâh’u Teâlâ’nın düşmanıyla haşır neşir olmak, onunla dost olmak Allâh’u Teâlâ’dan yüz çevirmeyi gerektirir. Her kim Allâh’u Teâlâ’dan yüz çevirirse şeytân onun dostu olur ve onu küfre götürür. Zemahşeri şöyle demiştir: Bu akla uygun bir açıklamadır. Çünkü hem bir zatla hem de onun düşmanıyla dostluk kurmak birbirine zıttır ve aynı anda bir kişide bulunması mümkün değildir.” [Münâvî, Feydu’l-Kadir: 6/144.]
Şeyhu’l-İslâm İbn Teymiyye rahîmehullâh kendi zamanında İslâm düşmanlığı yapan kâfir Tatarlar’a yardım edenler hakkında şöyle demiştir: “Asker emirlerinden veya bunlardan başka her kim tatarların safına geçerse işte o kimse tıpkı onların hükmünü alır. Onlar İslâm şeriatından her ne kadar uzaklaşıp irtidat etmişlerse o kimse de aynen onlar gibi irtidat etmiştir.[Mecmûu’l-Fetâvâ: 28/530.]
İmâm Kurtubî rahîmehullâh ise şöyle demiştir: “Kim Müslümanlara karşı kâfirleri (el, dil, mal ve can ile) desteklerse hükmü onların hükmü gibidir, yani mürdet olmuştur.” [Kurtubî, el-Câmiu li Ahkâmi’l-Kur’ân: 6/217.]

Şimdi Ben Sana delillerimi sundum umarım anlarsın.! Eğer Bu delilleri görüp sonra yok ben tek başına cihad etmeni kastetmiştim dersen sana cevabım şöyle olacaktır:
Allah azze ve celle şöyle buyurmaktadır: (Kendinizi öldürmeyiniz!) [Nisa 29]
(Bir şeyle canına kıyana, Cehennemde onunla azap edilir.)[Buhari]
(İple boğazını sıkarak intihar eden, boğazı sıkılarak azap görür. Herhangi bir bıçakla intihar eden, Cehennemde bıçaklanarak azap görür.) [Buhari]
Bunlarda seni tatmin ettimi Allah azze ve celle ayetinde kendini bilerek öldürmeyi (İntihar etmeyi) Yasaklamıştır.Sahih Hadiste İse defalarca buyrulmuştur.!
Ve Hatap amedi Tek başına savaşa gitmek intihar etmenin ta endisidir.!
Birde unutmadan lütfen dürüst ol sorduğun sorulara Allahın izni ve dilemesiyle cevab verdim.Ama sen neden kayırıyorsun şimdide yukarıda sorduğum soruya cevab ver bakalım.!
Welhamdulillahirabbil alemin.

Kendi c3sedini kule cevirmesini vasiyet eden adam.hakkindaki hadiste;

bn-i Teymiye Rahimehullah, bu adamın olayını el-Fetava’nın başka bir yerinde de belirterek şöyle der:

“Adam bu şekilde kül olup dağıldıktan sonra, Allahu Teala, onu tekrar diriltmeye güç yetiremez, tekrar eski haline döndüremez zannetti.” (Mecmuu’l-Fetava, 11/224)

“Bu kişi Allah’ın sıfatlarının hepsini tam olarak bilmediği için O’nun “Kadir olma” sıfatını da bilmiyordu. Mu'minlerden çoğu da bu kimse gibi, Allah’ın sıfatlarını bilmemektedir. Bundan dolayı onlar kafir olmazlar.” (Mecmuu’l-Fetava, 11/225)

Daha sonra ise, Aişe’nin Radıyallahu Anha geceleyin Baki’ mezarlığına çıkan Rasulullah’ı Sallallahu Aleyhi ve Sellem farkında olmadan izlemesi ve farkına varınca ise Aişe’ye Radıyallahu Anha; “Allah’ın sana ve Rasulü’ne haksızlık yapacağını mı sandın?” demesi, Aişe’nin de O’na “İnsanlar ne saklarsa saklasın Allahu Teala onu bilir mi?” diye sorması üzerine, Rasulullah’ın Sallallahu Aleyhi ve Sellem, “Evet” diye cevap verdiği hadisi (Muslim) aktararak şöyle der:

“Mu’minlerin annesi olan Aişe Radıyallahu Anha, Rasulullah’a Sallallahu Aleyhi ve Sellem; “İnsanlar ne saklarsa saklasın Allahu Teala onu bilir mi?” diye soruyor, Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Selem “Evet” diye cevab veriyor. Bu, Aişe’nin Radıyallahu Anha bunu bilmediğini ve insanların gizledikleri her şeyi Allahu Teala’nın bildiğine dair gerekli bilgiye sahip olmadan önce kafir olmadığını gösterir.
Halbuki bu, hüccet ikame olunduktan sonra kabul edilmesi gereken imanın asıllarındandır ve Allahu Teala’nın her şeyi bildiğini inkar etmek, O’nun her şeye gücünün yettiğini inkar etmek gibidir.” (Mecmuu’l-Fetava, 11/226)

İbn-i Teymiye Rahimehullah, bunları aktardıktan sonra asıl soruya (“Kişinin kendisini yetiştirmeye (Riyadat) devam ederek cevher olması halinde, kendisinden emir ve yasaklar kalkar mı?” şeklindeki soru.) cevab olarak şöyle demektedir:

Böylece anlaşılmaktadır ki bu söz, küfürdür. Ancak sahibinin kafir olması için, terkedenin küfre gireceği huccetin kendisine ulaşması ve açıklanması gerekir.” (Mecmuu’l-Fetava, 11/224-226)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
öyleyse sen yutmaya devam et...sorularına cevab vermeyeceğim,çünkü sen cevab vermeyip,sadece kopyala yapıştırla cevab verdiğini sanıyorsun.
Bilmemek ile bilmek gibi yapmak veya bilgiçlik yapmak arasında fark var,ben senin sorularına cevab vermiyorum,çünkü sorularıma cevab almadım,buna bilmiyor diyebilirsin,ki şahsen beni ilgilendirmiyor..
Allahu Teala ayetinde Anlayanlar için nice deliller nice öğütler vardır buyurmaktadır.!demişsin,doğrudur...umarım öğüt alanlardan oluruz..
Bilmediğim konularda konuşup,bilgiçlik yapacağıma,kopyala yapıştırla ilim dağıtacağıma,bilmeyeyim daha iyi..sorularınla beni yönlendirmene izin vermeyeceğim,kusura bakma...
Hattab abemi kizdirmislar:(

Davetulislam Çevrimdışı

Davetulislam

Tağutu Reddeden Sağlam bir kulpa Tutunmuştur
İslam-TR Üyesi
öyleyse sen yutmaya devam et...sorularına cevab vermeyeceğim,çünkü sen cevab vermeyip,sadece kopyala yapıştırla cevab verdiğini sanıyorsun.
Bilmemek ile bilmek gibi yapmak veya bilgiçlik yapmak arasında fark var,ben senin sorularına cevab vermiyorum,çünkü sorularıma cevab almadım,buna bilmiyor diyebilirsin,ki şahsen beni ilgilendirmiyor..
Allahu Teala ayetinde Anlayanlar için nice deliller nice öğütler vardır buyurmaktadır.!demişsin,doğrudur...umarım öğüt alanlardan oluruz..
Bilmediğim konularda konuşup,bilgiçlik yapacağıma,kopyala yapıştırla ilim dağıtacağıma,bilmeyeyim daha iyi..sorularınla beni yönlendirmene izin vermeyeceğim,kusura bakma...
Hattab amedi.! Delil olarak aldığım alimlerin sözlerine kopyala yapıştır dedin.! Tamam O halde Delil Olarak yazdığınız her alimin sözünü kopyapest yaptınız.Zira siz onların kitaplarından aldınız.! Değilmi? Başka sorulardan kaçacak laf blamadınmı Dahada batiyorsun.! Kuran sünnet ve icmaa islamda bir delildir.! Seninle Tartışmaya bile değmez.Çünkü: Hakkı araynlar karşıdakilerini bildirmekle yükümlüdürler kaçmakla lafı kayırtmakla değil.!
Wesselamun aleykum

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hattab amedi.! Delil olarak aldığım alimlerin sözlerine kopyala yapıştır dedin.! Tamam O halde Delil Olarak yazdığınız her alimin sözünü kopyapest yaptınız.Zira siz onların kitaplarından aldınız.! Değilmi? Başka sorulardan kaçacak laf blamadınmı Dahada batiyorsun.! Kuran sünnet ve icmaa islamda bir delildir.! Seninle Tartışmaya bile değmez.Çünkü: Hakkı araynlar karşıdakilerini bildirmekle yükümlüdürler kaçmakla lafı kayırtmakla değil.!
Wesselamun aleykum

bazı haricilerin diğer haricileri tekfir etmesi gibi olmuş
1.kişi küfür sözünü söyledi kafirdir
2.kişi 1. kişinin söylediği sözü söylemesede, 1.kişiyi tekfir etmediği için kafirdir.
3.kişi 1. kişiyi tekfir etmiştir fakat 2.kişiyi tekfir etmediği için kafirdir.
4.kişi hepsini tekfir etmiştir fakat garantiye gidelim oda kafirdir.
vallahi bunların hepside sapıktır.
cennet dolarsa bize yer kalmaz diyemi korkuyorsunuz?

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
2.kişi 1. kişinin söylediği sözü söylemesede, 1.kişiyi tekfir etmediği için kafirdir.

:D

Akhi ne yalan söyleyim daha 5 sene öncesinde bu silsile tekfirinin bidat olduğunu bilmiyordum, Ehli sunnet vel cemaatin itikadi zannediyordum, bir şahsın tekfirinde tereddüt ettiğim zaman kendi imanımdan şüphe etmeye başlamıştım acaba kendisinde gerçekten tekfirin engeli var mi yoksa olmayan bir tekfirin engeli uydurarak kafiri müslüman mi görüyorum diye, en iyisi onu da tekfir edeyim imanim gitmiş olmaz, yanlışlıkla tekfir edersem sadece hata yapmış olurum inancına kadar varıyordu bu aşırılık :). Çok kötü zamanlardı, Allah kimseye göstermesin.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:D

Akhi ne yalan söyleyim daha 5 sene öncesinde bu silsile tekfirinin bidat olduğunu bilmiyordum, Ehli sunnet vel cemaatin itikadi zannediyordum, bir şahsın tekfirinde tereddüt ettiğim zaman kendi imanımdan şüphe etmeye başlamıştım acaba kendisinde gerçekten tekfirin engeli var mi yoksa olmayan bir tekfirin engeli uydurarak kafiri müslüman mi görüyorum diye, en iyisi onu da tekfir edeyim imanim gitmiş olmaz, yanlışlıkla tekfir edersem sadece hata yapmış olurum inancına kadar varıyordu bu aşırılık :). Çok kötü zamanlardı, Allah kimseye göstermesin.

akhi bir ders esnasında hocamız güzel bir söz söylemişti
ilim 3 aşamadır
1. aşamada birkaç ayet ve birazda hadis bilirsinde herşeyi bildiğini zannedersinde ukala olursun
2.aşamada ilmin artdıkca ukalalık tevazu'ya dönüşür.
3.aşamada hiçbirşey bilmediğini anlarsın

vallahi ben henüz 2.aşamayı göremesemde hiçbirşey bilmediğimin farkındayım cok şükür

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
akhi bir ders esnasında hocamız güzel bir söz söylemişti
ilim 3 aşamadır
1. aşamada birkaç ayet ve birazda hadis bilirsinde herşeyi bildiğini zannedersinde ukala olursun
2.aşamada ilmin artdıkca ukalalık tevazu'ya dönüşür.
3.aşamada hiçbirşey bilmediğini anlarsın

vallahi ben henüz 2.aşamayı göremesemde hiçbirşey bilmediğimin farkındayım cok şükür

Çok doğru bir tespit. İnsan hiç bir şey bilmediğini hakiki ilmi öğrenmeye başladıktan sonra fark ediyor.

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hattab abemi kizdirmislar:(
Işidi bile tekfir edince bu cüretine şaşırdım ve kızdım.bu kadar ileri gitmesi bana dokundu,ama kızmam nefsi değildi,sonuçta ışidi hiç sevmesemde hatta nefret etsemde bu kadar ileri gitmem ve haddimi aşmam bu insanlar neye güvenipte bu kadar pervasız onu anlamıyorum.sanki cenneti garanti etmiş gibi ve her şeyi biliyormuş gibi sananlarla muhatab olup onların nefsini okşamıyacağım,varsın muzaffer bir komutan gibi efelensinler,zaten bu gibilerin tek sermayesi budur ve ne yazsanda asla faydası olmaz.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Işidi bile tekfir edince bu cüretine şaşırdım ve kızdım.bu kadar ileri gitmesi bana dokundu,ama kızmam nefsi değildi,sonuçta ışidi hiç sevmesemde hatta nefret etsemde bu kadar ileri gitmem ve haddimi aşmam bu insanlar neye güvenipte bu kadar pervasız onu anlamıyorum.sanki cenneti garanti etmiş gibi ve her şeyi biliyormuş gibi sananlarla muhatab olup onların nefsini okşamıyacağım,varsın muzaffer bir komutan gibi efelensinler,zaten bu gibilerin tek sermayesi budur ve ne yazsanda asla faydası olmaz.
Abi bu arkadasin akidesini surdan ögrenebilirsiniz..

https://www.islam-tr.org/konu/kufur-ve-insanlarin-bu-kufre-dusmesi.41869/#post-278157

Davetulislam Çevrimdışı

Davetulislam

İslam-TR Üyesi
Ne Oldu Hak Bağrınımı Yaktı? Bir Yanlış Varsa Delilleriyle Açıklada bilelim.İşinize Gelen Yazılara,"Aman Efendim Çok Güzelmiş İyi Olmuş Böyleymiş Şöyleymiş" İşinize Gelmeyenlere ise Gençlerimizin aklını bulandırma pis harici,Fitneci, Diğerek lafları geciirirsiniz.Bilmediğiniz Bir konu Geldiğinde Size cevab verildiği halde sorulara cevab vermek Yerine kötülemekten Yana öğrenmekten gayelaflamak.Gibi Taktikleriniz Var.Sadece Münazara yaptığımız bazı arkadaşların uslubunu böyle gördüm.! Ama Diğerlerinkini Bilmiyorum.!

Davetulislam Çevrimdışı

Davetulislam

İslam-TR Üyesi
Sen Ne Diyorsun Arkadaş,Daha ne konuştuğumuzu Bilmeden Araya Atlıyorsun.!Yani Yazılarımdan Anladığım kadar 4. kişi hariç Diğerlerini Tekfir etmiyorsun.!
Ben 4.Kişiyi Tekfir etmem Zira,Ben İnsanları küfre düşmesini çok isteyen biri değilim.Ayrıca kafir olanlara müslüman demek gibi Bir Huyum da Yok Olmayacakta inşeAllah.Kafire Kafir Demeden Müslüman Diyenin İmanımı Var Acaba.! Cenneti Allah Hakkedene Verir.Hakketmeyen ise Azabı Tadar.Ama Malesef.! Günümüzde Her gurub her cemaat,Kafire kafir diyeni pis harici görmektedir.Haricinin Ne demek bile olduğunu bilmiyorlar.Onlara Akaidle ilgili bir soru sorulsa bile cevab veremezler.Ve kalkmışlar Küfrü Şirki Açıklayanlara Harici Demektedirler.!
Ben Alimim Demedim.Hocayım Demedim.Konuştuğumuz bazı meslelerde münazaraya varmak İstedim Ben Delillerimi Sundum Karşı Tarafından delil sunması gerekirken.Bana harici Dİyerek islamın aydınlık Yüzünü kapamaya çalışıyorlar.!
Ben insanları ve cinleri yanlız bana ibadet etsiler diye yarattım(zariyat56)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen Ne Diyorsun Arkadaş,Daha ne konuştuğumuzu Bilmeden Araya Atlıyorsun.!Yani Yazılarımdan Anladığım kadar 4. kişi hariç Diğerlerini Tekfir etmiyorsun.!
Ben 4.Kişiyi Tekfir etmem Zira,Ben İnsanları küfre düşmesini çok isteyen biri değilim.Ayrıca kafir olanlara müslüman demek gibi Bir Huyum da Yok Olmayacakta inşeAllah.Kafire Kafir Demeden Müslüman Diyenin İmanımı Var Acaba.! Cenneti Allah Hakkedene Verir.Hakketmeyen ise Azabı Tadar.Ama Malesef.! Günümüzde Her gurub her cemaat,Kafire kafir diyeni pis harici görmektedir.Haricinin Ne demek bile olduğunu bilmiyorlar.Onlara Akaidle ilgili bir soru sorulsa bile cevab veremezler.Ve kalkmışlar Küfrü Şirki Açıklayanlara Harici Demektedirler.!
Ben Alimim Demedim.Hocayım Demedim.Konuştuğumuz bazı meslelerde münazaraya varmak İstedim Ben Delillerimi Sundum Karşı Tarafından delil sunması gerekirken.Bana harici Dİyerek islamın aydınlık Yüzünü kapamaya çalışıyorlar.!
Ben insanları ve cinleri yanlız bana ibadet etsiler diye yarattım(zariyat56)
Akhi sana bi soru sora bilirmiyim

Davetulislam Çevrimdışı

Davetulislam

İslam-TR Üyesi
Buyur

Davetulislam Çevrimdışı

Davetulislam

İslam-TR Üyesi
Bir muslumanin nas felak surelerini kuranin ayetleri olarak gormemesinde bilgisizligi kufre girmesinde engel olabilir mi ?
kuranı okumuşsa bu konuda cahil değil demekki bu onun için mazaret değil
ama sadece müslüman olmuşsa kurandan haberi yoksa mazaretlidir

Davetulislam Çevrimdışı

Davetulislam

İslam-TR Üyesi
DEdiğim Gibi Eğerki Kuranı okumuşsa Bu konu mazereti Sayılmaz kafir olur.
Ama Sadece Müslüman olmuş kuranı Bilmiyorsa bu onun mazereti Sayılır

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Üst Ana Sayfa Alt